Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 3οι οι Shooting Stars, 4οι οι Drafts!

3οι οι Shooting Stars, 4οι οι Drafts!

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 61-58 τους Τριπόντιους σε εξ αναβολής αγώνα για τον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να τερματίσουν στην 3η θέση στον όμιλο. Οι Drafts έκλεισαν το γκρουπ μια θέση πιο κάτω μετά τη νίκη τους με 55-52 επί της Μαύρης Θύελλας, ενώ τα Σφυριά επικράτησαν των Drafts με 52-49, αλλά έμειναν 7α στην τριπλή ισοβαθμία που δημιουργήθηκε.

Shooting Stars – Τριπόντιοι 61-58

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 61-58 τους Τριπόντιους για να τερματίσουν στην 3η θέση του ομίλου ρίχνοντας τους Τριπόντιους στη 2η θέση πίσω από τους Κροκόδειλους. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 για τους νικητές από τον Σταύρου, για να απαντήσει ο Ραλλης. Στο 7-8 πήγαν οι Τριπόντιοι με τον Εμμανουηλίδη, ενώ ο Τσουτης έγραψε το 9-10. Ο ίδιος σκόραρε για το 10-13 στο τέλος της περιόδου, με τον Γεωργόπουλο και τον Ζαφειρατο να απαντούν για το 14-13 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Γεωργόπουλος σκόραρε για το 16-14 με τον Σταυρου να φέρνει τον αγώνα στο 20-15 και το 26-17 λίγο μετά. Οι Τριπόντιοι απάντησαν για το 26-20, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Ζαφειράτο στο 31-22. Στην επανάληψη ο Τζανετακος με τον Τσουτη έφεραν το παιχνίδι στο 31-26, αλλά οι Shooting Stars απάντησαν με τον Γεωργοπουλο και τον Ζαφειρατο για να πάρουν διψήφιο προβάδισμα, 38-26. Οι Τριπόντιοι μείωσαν με τον Παρλαβατζη σε 38-31, με τον Γεωργόπουλο να απαντά και πάλι, 42-31. Ο Παρλαβατζης με τον Καραδημα έφεραν το ματς στο 42-38, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 44-39. Στην 4η περίοδο ο Τραχανης με τον Εμμανουηλίδη έφεραν το ματς στο σουτ, 46-44, με τους Shooting Stars να απαντούν με τον Σταύρου. Οι Τριπόντιοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ράλλη στο 50-50 και να προσπεράσουν λίγο μετά με τον Τσουτη, 52-54. Ο Ράλλης τους κράτησε μπροστά, 53-56, αλλά ο Ζαφειρατος απάντησε για το 57-56 με τον Γεωργοπουλο να γράφει από τη γραμμή των βολών το 59-56. Ο Ζαφειράτος τον μιμήθηκε για το 61-56, με τον Παρλαβατζη να μειώνει σε 61-58 αλλά τους Shooting Stars να παίρνουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Γεωργοπουλος είχε 29 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Σταυρου 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ζαφειρατος 10 πόντους. Για τους Τριπόντιους ο Τσουτης είχε 16 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Παρλαβατζης 14 πόντους,4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Εμμανουηλίδης 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Ραλλης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Μαύρη Θύελλα – Drafts 52-55

Οι Drafts κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 52-55 για να κατακτήσουν την 4η θέση στον όμιλο και παράλληλα να ρίξουν την αντίπαλό τους στην τριπλή ισοβαθμία της 6ης θέσης, από την οποία, πάντως, βγήκε στον αφρό και θα συνεχίσει στα μπαράζ των πλέι οφς. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, 12-12 το πρώτο δεκάλεπτο και 14-14 το δεύτερο για να πάμε στο 26-26 στην ανάπαυλα. Στην 3η περίοδο οι Drafts πήραν κεφάλι, το 7-12 εκεί τους έφερε στο 33-38 στο 30ο λεπτό με τη Μαύρη Θύελλα να προσπαθεί να αντιδράσει στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά το 19-17 δεν της έφτασε για να γυρίσει το ματς που έκλεισε στο 52-55 για τους Drafts.

Για τους νικητές ο Ζαχαρόπουλος είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Φλουδας 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ταγαρης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Σταθόπουλος είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Ζησης Γ. 10 πόντους, 3 ασίστ, ο Σταματελόπουλος 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Δανης 7 πόντους.

Σφυριά – Drafts 52-49

Τα Σφυριά κέρδισαν τους Drafts με 52-49 αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στα πλέι οφς, αφού στην τριπλή ισοβαθμία της 6ης θέσης έμειναν 7α στη διαφορά πόντων με τη Μαύρη Θύελλα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-0 για τους νικητές από τον Σαμέρα και τον Ρουμπη, για να απαντήσουν για το 4-4 ο Κατσιμιγκος με τον Ταγαρη. Ο Σαμερας με τον Τσουκα κράτησαν τα Σφυριά μπροστά, με τον Σιαμαντα να σκοράρει για το 13-4. Η περίοδος έκλεισε από τον Κατσιμιγκο στο 13-6, για να πάει η διαφορά στους 10 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο από τον Μούρτζο, 16-6. Μετά την απάντηση του Κατσιμιγκου, ο Σιαμαντας με τον Χατζη σκόραραν για το 20-8 της ομάδας τους. Ο Φλουδας με τον Ζαχαροπουλο έφεραν τον αγώνα στο 20-13, πριν απαντήσει ο Τσουκας για το 24-13. Το ημίχρονο έκλεισε στο 24-16, με τους Drafts να μειώνουν σε 24-19 στην επανάληψη πριν ο Χατζης με τον Σιαμαντα φέρουν τα Σφυριά στο 29-19. Με τον Ταγαρη και τον Λακαφωση οι Drafts πλησίασαν σε 29-25, για να κρατήσει ο Μαμακος τα Σφυριά μπροστά, 31-25. Ο Ταγαρης μείωσε σε 33-29, με τον Λακαφωση να φέρνει το ματς στο σουτ, αλλά τα Σφυριά απάντησαν με τον Σιαμαντά και τον Μαμακο, 38-31. Στο 40-33 έφερε την ομάδα του ο Μουρτζος, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 41-35 από τον Κατσιμιγκο. Στην 4η περίοδο οι Drafts με τον Λακαφωση πλησίασαν σε 41-39, με τα Σφυριά να φτάσουν στο 43-41, πριν ο Λακαφωσης ισοφαρίσει τον αγώνα σε 43-43. Ο Μαμακος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 45-43, οι Drafts ισοφάρισαν και πάλι, αλλά Μουρτζος και Τσουκας σκόραραν για το 49-45. Ο Ταγαρης μείωσε σε 49-47, ο Σαμερας σκόραρε από τη γραμμή των βολών για το 50-47, ενώ μετά το 50-49 ο Μουρτζος ήταν που έκλεισε τον αγώνα στο 52-49.

Για τους νικητές ο Χατζης είχε 10 πόντους, ο Σιαμαντάς 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Σαμερας 9 πόντους, ο Τσουκας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μουρτζος 7 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τους Drafts ο Ταγαρης είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Κατσιμιγκος 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Λακαφωσης 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Φλουδας 7 πόντους, 4 ασίστ.