Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 4οι οι Zeppelin, 6οι οι Rocks B.C., ρεκόρ ο Χαλκιάς!

4οι οι Zeppelin, 6οι οι Rocks B.C., ρεκόρ ο Χαλκιάς!

Οι Zeppelin κέρδισαν με 80-73 το ντέρμπι με την Dirtus Bologna στις αναβολές του Γ ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να τερματίσουν στην 4η θέση του ομίλου. Οι Rocks B.C. επικράτησαν με 70-57 των Athens Supergrungers για να πάρουν την 6η θέση και την πρόκριση στα μπαράζ, με την Dirtus Bologna να κερδίζει με 75-64 τους Athens Supergrungers με τον Χαλκιά Κ. να σπάει το ρεκόρ τριπόντων του πρωταθλήματος. Τέλος, οι Red Hot Chili Hoopers νίκησαν με 63-54 την Τιρινίνι, αλλά έμειναν στην 3η θέση του γκρουπ.

Athens Supergrungers – Rocks B.C. 57-70

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 57-70 τους Athens Supergrungers για να κλειδώσουν θέση στα μπαράζ των πλέι οφς, αφού τερμάτισαν στην 6η θέση του ομίλου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 8-0 για τους Athens Supergrungers από τον Θεοδώρου και τον Κουρτη, για να απαντήσουν ο Λαζαρου με τον Ρηγα για το 8-5. Ο Τσιπρας έφερε τον αγώνα στο 10-5, με τον Κουρτη να γράφει το 13-7, πριν κλείσει ο Χατζακης το δεκάλεπτο στο 13-11. Στη 2η περίοδο ο Χατζάκης με τον Καμαριωτάκη ήταν που ολοκλήρωσαν ένα σερί 0-8 για την ομάδα τους που την έφερε στο 13-19. Ο Κατσαμπανης απάντησε, με τον Ρηγα και τον Χατζακη να σκοράρουν για το 15-31 με 0-12 σερί για τους Rocks B.C.. Ο Θεοδώρου σκόραρε λίγο μετά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-33 για τους Rocks B.C.. Στην επανάληψη ο Ρηγας έφερε την ομάδα του στο 19-35, με τον Κατσαμπανη να απαντά, 24-35. Ο Ρηγας με τον Καμαριωτάκη σκόραραν για το 24-41, με τον Θεοδώρου και τον Κουρτη να απαντούν, 31-41 με 7-0 για τους Athens Supergrungers. Στο 31-45 έφερε το ματς ο Παραρας, με τον Χατζακη να σκοράρει για το 33-48, πριν κλείσει ο Θεοδώρου το δεκάλεπτο στο 38-49. Στην 4η περίοδο ο Κατσαμπανης μείωσε σε 43-51, με τον Καμαριωτάκη να απαντά για το 43-53. Ο Κουρτης μείωσε σε 46-53, αλλά με τον Παραρα, τον Παπαδάκη και τον Καμαριωτάκη οι Rocks B.C. έφτασαν στο 46-62 με 0-9 σερί. Ο Τσιπρας μείωσε σε 48-62, με το ματς να πηγαίνει στο 50-66 για τους Rocks B.C. που κέρδισαν με 57-70.

Για τους νικητές ο Ρηγας είχε 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Χατζακης 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Παραρας 9 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Τσιπρας είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουρτης 15 πόντους, 3 ασίστ, ο Θεοδώρου 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης 9 πόντους, 12 ριμπάουντ.

Dirtus Bologna – Zeppelin 73-80

Οι Zeppelin κέρδισαν με 73-80 την Dirtus Bologna για να κατακτήσουν την 4η θέση στον όμιλο, τερματίζοντας μία νίκη πιο ψηλά από την αντίπαλό τους, που έμεινε 5η. Το παιχνίδι ξεκίνησε με ισοπαλίες για το 3-3, το 5-5 και το 7-7 από τον Αντωνίου και τον Ζυγολανη, για να φέρει ο Αντωνίου την ομάδα του στο 7-12. Ο Πιας απάντησε, με τον Αντωνίου να γράφει το 10-17. Η Dirtus Bologna μείωσε σε 12-17, για να σκοράρουν Θωμάς και Γεωργουλιας για το 12-24 των Zeppelin, με την περίοδο να κλείνει από τον Χαλκιά στο 15-24. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χαλκιάς με τον Μαθιουδάκη και τον Γκαντατσιο έφεραν τον αγώνα στο 20-26, ενώ ο Χαλκιάς σκόραρε και για το 23-28. Ο Θωμάς απάντησε, με τον Ζυγολάνη να μειώνει σε 29-30. Με τον Λιαπη και τον Μιχο οι Zeppelin πήγαν στο 29-34, για να κλείσει ο Αντωνίου το ημίχρονο στο 31-37. Στην 3η περίοδο ο Λιαπης με τον Τσαντζαλη έφεραν το ματς στο 31-41, με τον Γκαντατσιο να απαντά για το 33-41. Ο Κουτσος με τον Λιαπη ήταν που σκόραραν για το 33-46, με τον Μαθιουδάκη και τον Γκαντατσιο να απαντούν ως το 38-47. Με τον Γεωργουλια οι Zeppelin έφτασαν στο 38-51, ενώ ο Θωμας σκόραρε για το 40-53. Η Dirtus Bologna απάντησε με 11-0 σερί από τον Χαλκιά και τον Πια για να μειώσει σε 51-53, με τον Θωμά και τον Αντωνίου να κρατάνε μπροστά τους Zeppelin, 51-58. Ο Μάινας έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 55-58, με τον Χαλκιά να ισοφαρίζει στην 4η περίοδο. Ο Μιχος απάντησε, ο Μαθιουδάκης ισοφάρισε και πάλι, 60-60, αλλά ο Θωμας με τον Γεωργουλια κράτησαν τους Zeppelin μπροστά, 60-66. Ο Θωμάς με τον Αντωνίου ήταν που σκόραραν για το 61-70, πριν απαντήσει ο Μαθιουδάκης, 63-70. Οι Zeppelin ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο 63-75 με τον Γεωργουλια, αλλά ο Μάινας μείωσε σε 70-75 με 7-0 σερί. Ο Κουτσος κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, 70-77, ο Μάινας μείωσε σε 73-77, με τους Zeppelin να πηγαίνουν στο 73-78 και το 73-80 με τον Κουτσό.

Για τους νικητές ο Αντωνίου είχε 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Γεωργουλιας 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μιχος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Θωμάς 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Λιαπης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για την Dirtus Bologna ο Χαλκιάς είχε 22 πόντους, ο Μάινας 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μαθιουδάκης 14 πόντους, 12 ριμπάουντ.

Dirtus Bologna – Athens Supergrungers 75-64

Η Dirtus Bologna κέρδισε τους Athens Supergrungers με 75-64 με τον Χαλκιά Κ. να σπάει το ρεκόρ τριπόντων της λίγκας σε έναν αγώνα (το είχε ο Φελεμέγκας με 11 εύστοχα), σκοράροντας 12! Το παιχνίδι ξεκίνησε κλειστό με 15-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να πάρει κεφάλι η Dirtus Bologna στη δεύτερη περίοδο, το 22-13 εκεί την έφερε στο 37-28 στην ανάπαυλα. Στην 3η περίοδο η Dirtus Bologna με 17-9 επιμέρους σκορ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 54-37 στο 30ο λεπτό. Οι Athens Supergrungers ήταν καλύτεροι στο 4ο δεκάλεπτο, 21-27 ήταν εκεί το σκορ, με το παιχνίδι να κλείνει στο 75-64.

Για τους νικητές ο Χαλκιάς είχε 38 πόντους με 12/42 τρίποντα, νέο ρεκόρ λίγκας, ο Μαθιουδάκης 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μάινας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Ξυπολιτάς 7 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Θεοδώρου είχε 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κουρτης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Τιρινίνι – Red Hot Chili Hoopers 54-63

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 54-63 την Τιρινίνι, για να τερματίσουν στην 3η θέση του ομίλου. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, 16-16 εκεί το σκορ, με τους Red Hot Chili Hoopers να έχουν τον έλεγχο και να παίρνουν κεφάλι στη 2η περίοδο, το 8-17 εκεί μας έφερε στο 24-33 της ανάπαυλας. Η διαφορά μεγάλωσε στο 3ο δεκάλεπτο για να φτάσει και τους 15 πόντους στο 29-44, με την περίοδο να κλείνει στο 33-46. Η Τιρινίνι προσπάθησε να μειώσει στην 4η περίοδο, πλησίασε ως το 54-60, αλλά οι Red Hot Chili Hoopers ήταν που έφυγαν με τη νίκη από το παιχνίδι με 54-63.

Για τους νικητές ο Σακλαρίδης είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Φραγκογιάννης 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Στολης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μαμαλης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για την Τιρινίνι ο Γιαμαίος είχε 16 πόντους, ο Αντωνόπουλος 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Τζαβαρας 9 πόντους.