Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 15-0 οι Miners, χρυσή νίκη για Superhonics!

15-0 οι Miners, χρυσή νίκη για Superhonics!

Οι Miners βρίσκονται μια ανάσα από τη μαθηματική κατάκτηση της πρώτης θέσης στον Α όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά και τη νίκη τους με 56-48 επί της Havana Rum για τη 17η αγωνιστική. Οι Superhonics κέρδισαν με 69-64 την Ήρεμη Δύναμη, για να την πιάσουν ξανά στις 3 ήττες στη 2η θέση του ομίλου, παίρνοντας μάλιστα και τη διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια για την περίπτωση της ισοβαθμίας. Τέλος, οι Σουβλέηκερς νίκησαν με 46-30 την Boom Shakalaka μένοντας ζωντανοί στη μάχη της 6ης θέσης, αλλά χρειάζονται νίκη δική τους και δύο ήττες της Havana Rum για να τα καταφέρουν, αφού έχουν μειονέκτημα στην ισοβαθμία.

Havana Rum – Miners 48-56

Οι Miners κέρδισαν με 48-56 τη Havana Rum για να πάνε στο 15-0 και να χρειάζονται μία δική τους νίκη ή μία ήττα των ομάδων που τους καταδιώκουν (Superhonics, Ήρεμη Δύναμη) για να κατακτήσουν και μαθηματικά την πρωτιά στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-5 για τους νικητές από τον Χασομερη και τον Κωτσιδη, με τον Μπακαυγα Α. να ισοφαρίζει. Με Σιουτη και Παραμερίτη πήγαμε στο 8-8 για να σκοράρει ο Κωτσιδης για το 8-12. Ο Μανικας μείωσε στον πόντο, ο Παπαδημητρίου τον μιμήθηκε για το 13-14, με τον Ραπτη να φέρνει τους Miners στο 13-19. Ο Παπαδημητρίου απάντησε για το 16-19, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Χασομέρη στο 16-21. Στη 2η περίοδο ο Παραμερίτης μείωσε στο σουτ, 19-21 και 21-23, με τον Χασομέρη να απαντά. Μετά το 21-25 η Havana Rum έτρεξε σερί 9-0 με τον Μπακαυγα Α., τον Ραδοπουλο και τον Παπαδημητρίου για το 30-25, για να απαντήσει ο Κωτσιδης για το 30-27. Ο Παπαδημητρίου με τον Μπακαυγα Γ. ήταν που έκλεισαν το ημίχρονο στο 34-27 για τη Havana Rum αλλά στην επανάληψη οι Miners μπήκαν με 0-7 σερί από τον Σιουτη και τον Κυνηγόπουλο για το 34-34. Ο Μανικας κράτησε μπροστά την ομάδα του, 36-34, με τον Κυνηγόπουλο να απαντά για το 36-38. Με τον Παραμερίτη η Havana Rum έφτασε στο 41-38, αλλά ο Δενδρινος με τον Κωτσιδη σκόραραν για το 41-43. Η 3η περίοδος έκλεισε στου 43-43 με τη Havana Rum να ισοφαρίζει και πάλι στο 45-45 με τον Παπαδημητρίου. Ο Κυνηγόπουλος με τον Κωτσιδη απάντησαν για το 45-50, ο Παραμερίτης με τον Παπαδημητρίου μείωσαν στο σουτ, 48-50, αλλά ο Κυνηγόπουλος με τον Χασομερη έκλεισαν τον αγώνα με σερί 0-6 για το 48-56 των νικητών.

Για τους Miners ο Κυνηγόπουλος είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Χασομερης 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σιουτης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Κωτσιδης 10 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες. Για τη Havana Rum ο Παραμεριτης είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μανικας 7 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Boom Shakalaka – Σουβλέηκερς 30-46

Οι Σουβλέηκερς κέρδισαν με 30-46 τη Boom Shakalaka για να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για την πρώτη εξάδα ζωντανές, αν και πια δεν εξαρτάται μόνο από τα δικά τους αποτελέσματα. Το ματς ξεκίνησε με καλάθι του Ηλιόπουλου για το 3-0 της Boom Shakalaka για να απαντήσουν Κοκοτινης και Σταματιου για το 3-9 στο δεκάλεπτο για τους Σουβλέηκερς. Στη 2η περίοδο οι Σουβλέηκερς επέκτειναν το σερί τους με Μοσχιδη και Μαυροματη στο 0-12 για να απαντήσει ο Κυριαζόπουλος. Με τον Κοκοτινη οι Σουβλέηκερς έφτασαν στο 5-16, με τον Ηλιόπουλο να απαντά, αλλά τους Κοκοτινη και Σταματίου να κλείνουν το ημίχρονο στο 7-21 για τους νικητές. Στην 3η περίοδο ο Κουτσοθανασης σκόραρε για το 10-21, με τους Σουβλέηκερς να ανεβάζουν τη διαφορά με τον Μοσχιδη και τον Κωστη στο 12-30 και το 18 πόντους. Ο Κυριαζοπουλος σκόραρε για το 14-30, ο Μαστορακης απάντησε για το 14-33, με τον Χαραλαμπους να φέρνει τον αγώνα στο 18-33. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 18-37 από τον Μοσχιδη και τον Πετρακη για τους Σουβλέηκερς που με τον Πετρακη έφτασαν στο 18-40 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Ηλιόπουλος απάντησε για το 20-40, με τον Μαυροματη να σκοράρει για το 21-44 της ομάδας του. Από τον Χαραλαμπους η διαφορά έπεσε στους 20 πόντους, για να σκοράρει ο Σταματίου πριν ο Χαραλαμπους με τον Κουτσοθαναση κλείσουν τον αγώνα στο 30-46.

Για τους νικητές ο Κοκοτινης είχε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μοσχιδης 9 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Σταματιου 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Πετρακης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για την Boom Shakalaka ο Χαραλαμπους είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κυριαζόπουλος 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 τάπες.

Ήρεμη Δύναμη – Superhonics 64-69

Οι Superhonics κέρδισαν με 64-69 την Ήρεμη Δύναμη για να τη φτάσουν στη 2η θέση του ομίλου στις 3 ήττες (14-3 η Ήρεμη Δύναμη, 12-3 οι Superhonics), καταφέρνοντας κιόλας με το τελευταίο εύστοχο σουτ του αγώνα να πάρουν και τη διαφορά του πρώτου ματς, όπου είχαν ηττηθεί με 4 πόντους, έτσι ώστε να έχουν πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-5 για τους Superhonics από τον Αντωνιάδη και τον Οικονόμου, για να απαντήσουν ο Ανανιαδης με τον Μπιτσικα για το 9-7 της Ήρεμης Δύναμης. Ο Οικονόμου απάντησε για το 9-12, με τον Βασιλείου και τον Αντωνιάδη να φέρνουν την ομάδα τους στο 11-21 λίγο μετά, τρέχοντας ένα σερί 2-14 για τους Superhonics. Ο Λάμπρου μείωσε σε 13-21, αλλά ο Μπαρδανης έκλεισε το δεκάλεπτο το 13-24. Στη 2η περίοδο οι Superhonics μπήκαν εξίσου δυνατά και με τον Οικονόμου και τον Βασιλείου έφτασαν στο 13-30. Ο Πουλοπουλος με τον Κουβαρα μείωσαν σε 18-30, για να φέρει ο δεύτερος το ματς στο 22-32 λίγο μετά. Ο Μπαρδανης απάντησε, αλλά ο Μπιτσικας έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 25-34. Οι Superhonics ξέφυγαν και πάλι με 26-39, αλλά ο Λαμπρου με τον Κουβαρα μείωσαν σε 32-39. Ο Οικονόμου έβαλε δύο τρίποντα ως το τέλος του ημιχρόνου για να φέρει τους Superhonics στο 33-45 στην ανάπαυλα, για το +12 της ομάδας του. Στην 3η περίοδο ο Λάμπρου σκόραρε για το 36-45, με τον Αντωνιάδη να απαντά για το 36-49 και το 39-51 μετά το τρίποντο του Πουλόπουλου. Ο Κουβαρας μείωσε σε 44-51, με τον Αντωνιάδη να ανεβάζει τη διαφορά στους 10 πόντους και πάλι, αλλά τον Κουβαρα και τον Πουλόπουλο να μειώνουν σε 50-54 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Κουβαρας έφερε το ματς στο σουτ, με τον Αντωνιάδη να γράφει το 52-56 και το 54-58. Ο Κουβαρας σκόραρε για το 57-58, με τον Ανανιάδη να φέρνει την Ήρεμη Δύναμη στο 59-60 για να της δώσει ο Λάμπρου προβάδισμα με 61-60. Ο Αντωνιάδης σκόραρε για το 61-62, με τον Λαμπρου να απαντά για το 64-62. Ο Μπαρδάνης ισοφάρισε, με τον Στεφανίδη να γράφει 2/2 βολές για το 64-66, πριν ο Οικονόμου σκοράρει τρίποντο για το 64-69 χαρίζοντας νίκη και διαφορά στους Superhonics.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Αντωνιάδης 22 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Μπαρδανης 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βασιλείου 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Κουβαρας είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Λάμπρου 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Πουλοπουλος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.