Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην οκτάδα οι Los Rebels!

Στην οκτάδα οι Los Rebels!

Οι Los Rebels πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά στο Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 2-0 τη σειρά κόντρα στους Μπίρι Μπίρι για την Α Φάση των πλέι οφς. Επικράτησαν με 50-35 στο πρώτο παιχνίδι, για να πάρουν με 63-45 το δεύτερο και να περάσουν στην οκτάδα.

Los Rebels – Μπίρι Μπίρι 50-35

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 για τους Los Rebels από τον Γρηγορόπουλο και τον Σακελλαρίου Α. για να απαντήσει για το 4-5 ο Ευαγγελίδης για τους Μπίρι Μπίρι. Ο Γρηγορόπουλος με τον Βαρωνο έφεραν τον αγώνα στο 9-5, για να κλείσει ο Παπαδόπουλος το δεκάλεπτο στο 12-5 και να γράψει το 14-5 στη 2η περίοδο. Ο Κουρουλης έφερε το ματς στο 14-7 με τον Ευαγγελίδη να σκοράρει για το 15-9. Ο Παπαδόπουλος απάντησε, αλλά Βηχας και Ευαγγελιδης μείωσαν σε 17-13, για να φέρουν οι δυο τους με τον Γιαννιτση τους Μπίρι Μπίρι μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου, 19-20. Στην επανάληψη ο Βηχας έφερε το παιχνίδι στο 19-22 και το 21-24, με τον Γρηγορόπουλο να απαντά. Ο Κουρουλης κράτησε τους Μπίρι Μπίρι μπροστά, 24-27, με τον Γρηγορόπουλο να φέρνει την ομάδα του στο 28-27. Ο Ευαγγελίδης σκόραρε για το 28-29 από τη γραμμή, αλλά αυτό ήταν το τελευταίο προβάδισμα των Μπίρι Μπίρι, αφού μετά το 30-30, ο Γρηγορόπουλος με τον Σακελλαρίου Α. έκλεισαν την 3η περίοδο στο 35-30. Στο 4ο δεκάλεπτο το σερί των Los Rebels έφτασε στο 14-0 με τον Γρηγορόπουλο και τον Σακελλαρίου Α. για το 44-30, σερί που τους χάρισε και τη νίκη. Ο Ευαγγελίδης το διέκοψε, αλλά ο Βαρωνος με τον Σακελλαρίου Δ. απάντησαν για το 50-33, με το ματς να κλείνει από τον Κουρουλη στο 50-35.

Για τους νικητές ο Γρηγορόπουλος είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουρουλης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Βηχας 8 πόντους.

Los Rebels – Μπίρι Μπίρι 63-45

Στο 2ο παιχνίδι οι Μπίρι Μπίρι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος για να τρέξουν μεγάλο σερί στα μισά της 3ης περιόδου οι Los Rebels και να πάρουν το εισιτήριο για την οκτάδα. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 για τους Μπίρι Μπίρι από τον Μπλιθικιωτη και τον Ευαγγελιδη, για να ισοφαρίσουν σε 6-6 οι Los Rebels με τον Κουλπαλιδη. Ο Βηχας έφερε το ματς στο 6-9, με τον Γιαννουτσο να γράφει το 8-12. Ο Κηλιμαντζος μείωσε σε 10-12, ο Κουρουλης απάντησε από τη γραμμή των βολών, 10-14, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Γρηγορόπουλο στο 12-14. Στη 2η περίοδο ο Σακελλαρίου Α. ισοφάρισε τον αγώνα σε 14-14 και έγραψε το 17-16 για την ομάδα του, με τον Κουρουλη να απαντά για το 17-19. Ο Βηχας έφερε τους Μπίρι Μπίρι στο 19-22, ενώ ο Μπλιθικιωτης έγραψε το 20-25. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Γρηγορόπουλο στο 22-25, με τον ίδιο να ισοφαρίζει με καλάθι και φάουλ στην επανάληψη σε 25-25. Ο Κοκοτσης έδωσε προβάδισμα στους Los Rebels, 28-25, με τον Ευαγγελίδη να μειώνει στον πόντο, 28-27, αλλά τους Los Rebels να απαντούν με ένα σερί 15-0 ως τις αρχές της 4ης περιόδου, μετατρέποντας το +1 σε +16. Ο Γρηγορόπουλος με τον Σακελλαρίου Α. έφεραν το ματς στο 40-27, για να κλείσει την περίοδο ο Κουλπαλίδης από τη γραμμή των βολών και στις αρχές της 4ης ο Σακελλαρίου Α. να γράψει το 43-27 με βολές. Ο Ευαγγελίδης διέκοψε το σερί για το 43-29, ο Σακελλαρίου Α. απάντησε για το 45-29 και ο Κηλιμαντζος σκόραρε για το 47-31. Οι Μπίρι Μπίρι με τον Κουρουλη μείωσαν σε 47-37 φέρνοντας το ματς στους 10, αλλά ο Σακελλαρίου Δ. απάντησε για το 54-37. Ο Ευαγγελίδης με βολές έγραψε το 54-39, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 20 πόντους, 59-39 από τον Γρηγορόπουλο. Ο Ευαγγελίδης μείωσε σε 59-41, με τον Γρηγορόπουλο και τον Σακελλαρίου Α. να σκοράρουν για το 63-41 των Los Rebels, πριν κλείσουν το ματς ο Γεροδημος με τον Βηχα στο 63-45, με τους Los Rebels να παίρνουν την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Γρηγορόπουλος είχε 29 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σακελλαρίου Α. 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 τάπες. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουρουλης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Βηχας 10 πόντους.