Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στο 4-0 Ατρόμητος και Κροκόδειλοι!

Στο 4-0 Ατρόμητος και Κροκόδειλοι!

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω έφτασε στο 4-0 μετά την 4η αγωνιστική στον Γ όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 59-46 τα Σφυριά. Αήττητοι παρέμειναν και οι Κροκόδειλοι μετά το 65-58 επί της Μαύρης Θύελλας. Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 63-59 τους Drafts για το 6¬3-59, με τους Beer Drinkers να επικρατούν με 75-73 των Shooting Stars στην παράταση, οι δυο τους πέτυχαν τη 2η τους νίκη στον όμιλο. Τέλος, 2η νίκη πέτυχε και ο Γ.Σ. Κυψέλης με 48-34 επί των Ξεφτιλάιζερς.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Σφυριά 59-46

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 59-46 τα Σφυριά με το ματς να ξεκινά με 14-2 για τους νικητές από τον Παπαχρήστου και τον Κεραμισανο, για να απαντήσει ο Μακρης για το 14-4 στο τέλος της περιόδου. Ο Μουρτζος με τον Ρουμπη έφεραν τα Σφυριά στο 16-11 στη 2η περίοδο, ενώ ο Τσιτος έγραψε το 18-13. Η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους λίγο μετά, 20-16, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-16 από τον Γκλαβα. Στην επανάληψη ο Κεραμισάνος έφερε την ομάδα του στο 28-17, ενώ ο Κλιγκοπουλος σκόραρε για το 30-20. Ο Μουρτζος με τον Κλιγκοπουλο μείωσαν σε 33-25, ο Καναρης απάντησε, ενώ ο Γκλαβας με τον Παπαχρηστου έκλεισαν την 3η περίοδο στο 42-26 για την ομάδα τους. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ψωμας με τον Γκλαβα έγραψαν το 48-29 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω, με σερί 13-3, για να απαντήσουν ο Μουρτζος με τον Κωνσταντινόπουλο για το 49-37. Ο Τσουνιας έφερε τα ματς στο 53-37, ο Μουρτζος με τον Κωνσταντινόπουλο σκόραραν για το 53-42, με τον Παπαχρήστου να φέρνει την ομάδα του στο 58-42, πριν ο Σιαμαντας κλείσει τον αγώνα στο 59-46.

Για τους νικητές ο Παπαχρήστου είχε 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γκλαβας 13 πόντους, ο Κλιγκοπουλος 8 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Κεραμισανος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τσουνιας 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τα Σφυριά ο Κωνσταντινόπουλος είχε 10 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Μουρτζος 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ρουμπης 7 πόντους, 3 ασίστ.

Κροκόδειλοι – Μαύρη Θύελλα 65-58

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 65-58 για να φτάσουν στο 4-0. Οι νικητές μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, 12-2 στο ξεκίνημα με τον Νικολακη και τον Αδαμοπουλο, για να απαντήσουν ο Σταθόπουλος με τον Καρακωστα για το 15-6. Ο Γιατρας με τον Αδαμόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 20-8, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-11 από τον Ζηση Δ.. Στη 2η περίοδο ο Ζησης Γ. με τον Σταματελόπουλο σκόραραν για το 20-15, με τον Νικολακη και τον Αδρακτα να απαντούν για το 25-15. Ο Γιατρας με τον Αδρακτά κράτησαν την ομάδα τους ως το 29-19, με τον Κούλουμπο και τον Ζηση Γ. να απαντούν για το 32-26 του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο ο Σταθόπουλος έφερε τον αγώνα στο 33-28, με τον Σταματελόπουλο να σκοράρει για το 35-30. Ο Νικολάκης απάντησε αλλά η Μαύρη Θύελλα βρέθηκε στο 40-37 με τον Ζηση Γ. και τον Βογιατζάκη λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Ο Παπας με τον Γιατρα ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, 47-37, με τον Ζηση Γ. και τον Σταθόπουλο να απαντούν ως το 50-43. Με τον Αδαμόπουλο και τον Παπα οι Κροκόδειλοι έφτασαν στο 59-46 αλλά η Μαύρη Θύελλα πλησίασε και πάλι, 59-54 με 0-8 σερί από τον Καρακώστα και τον Ζηση Δ.. Ο Νικολάκης με τον Παπά ήταν που σκόραραν για το 65-58 της ομάδας τους στο τέλος, αφού πρώτα ο Ζήσης Γ. είχε μειώσει σε 62-58.

Για τους νικητές ο Παπας είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Νικολάκης 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Γιατρας 12 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αδαμόπουλος 9 πόντους, 3 ασίστ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Ζησης Γ. είχε 19 πόντους, ο Σταθόπουλος 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καρακώστας 9 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Drafts – Τριπόντιοι 59-63

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Drafts με 59-63 με το ματς να ξεκινά με 3-2 και 5-4 για τους Drafts με τον Ζαχαρόπουλο και τον Αλικάρη, για να απαντήσουν ο Καραδημας με τον Ράλλη. Ο Ζαχαρόπουλος έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, με 10-8, με τον Καραδήμα να απαντά για το 10-12. Ο Φλουδας σκόραρε για το 17-14 στις αρχές της 2ης περιόδου, με τον Ζαχαρόπουλο να γράφει το 19-14. Ο Τσαφαντάκης απάντησε, με τον Φλούδα και τον Ταγαρη να γράφουν το 23-17 για τους Drafts. Το ημίχρονο έκλεισε από τον Εμμανουηλίδη στο 23-21, με τον ίδιο να ισοφαρίζει στις αρχές της επανάληψης. Με τον Ράλλη και τον Καραδήμα οι Τριπόντιοι πήραν προβάδισμα, 25-30, για να μειώσουν ο Ζαχαρόπουλος με τον Λακαφωση. Ο Εμμανουηλίδης με τον Τραχανη έφεραν την ομάδα τους στο 31-38, ο Αλικαρης απάντησε για το 35-38, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 35-42 από τον Τραχανη. Στην 4η περίοδο ο Ταγαρης με τον Καουνη έφεραν το ματς στο σουτ, 39-42, αλλά ο Δρακος με τον Καραδημα και τον Ράλλη απάντησαν με 0-12 σερί το οποίο έβαλε για τα καλά μπροστά τους Τριπόντους, 39-54. Ο Αλικαρης με τον Ζαχαροπουλο απάντησαν για τους 10 πόντους, ο Ταγαρης σκόραρε για το 47-57, με τον Εμμανουηλιδη να απαντά, αλλά τον Φλουδα και τον Τουση να μειώσουν σε 54-5 στο τελευταίο λεπτό. Ο Ταγαρης έφερε το ματς στο 56-60 στα 34 δευτερόλεπτα, αλλά οι Τριπόντιοι απάντησαν για το 56-63 με τον Ράλλη.

Για τους νικητές ο Ράλλης είχε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Καραδημας 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ ο Εμμανουηλίδης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ. Για τους Drafts ο Φλουδας είχε 15 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Ζαχαροπουλος 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ταγαρης 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αλικαρης 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Beer Drinkers – Shooting Stars 75-73παρ.

Οι Beer Drinkers κέρδισαν τους Shooting Stars με 75-73 στην παράταση με το ματς να ξεκινά με 8-4 για τους νικητές από τον Τσιτσο και τον Ζερβα για να απαντήσει ο Γεωργοπουλος. Ο Αγγλόπουλος έφερε την ομάδα του στο 12-8, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Μηλιώνη και τον Σταυρου στο 12-13. Στη 2η περίοδο ο Τζουκας με τον Σταυρου έφεραν την ομάδα τους στο 14-17, για να απαντήσουν ο Ελευθεράκος με τον Ζερβα και τον Γκονη για το 23-17. Ο Αγγλόπουλος έφερε την ομάδα του στο 26-19, με τον Σοφιανόπουλο να απαντά λίγο πριν το ημίχρονο, 27-22. Στην επανάληψη ο Σταύρου έβαλε μπροστά τους Shooting Stars με 27-29, για να ισοφαρίσουν ο Γκονης με τον Αγγλόπουλο σε 31-31. Οι Shooting Stars προηγήθηκαν με Σοφιανόπουλο και Σταύρου με 31-35, αλλά ο Ελευθεράκος με τον Τσιτσο έφεραν τον αγώνα στο 37-37. Ο Μηλιώνης έβαλε μπροστά την ομάδα του, με τον Αγγλόπουλο να ισοφαρίζει πριν οι Shooting Stars κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο με προβάδισμα, 43-44. Στην 4η περίοδο οι Beer Drinkers με τον Αγγλόπουλο και τον Τσιτσο προηγήθηκαν με 48-46, αλλά οι Shooting Stars γρήγορα ισοφάρισαν. Ο Αγγλόπουλος με τον Γκόνη έφεραν τον αγώνα στο 54-48, ο Τσιτσος με τον Ελευθεράκο σκόραραν για το 48-42 της ομάδας τους, ενώ ο Αγγλόπουλος έγραψε και το 60-54. Οι Shooting Stars με τον Γεωργόπουλο και τον Τζουκα μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 60-60. Ο Αγγλόπουλος έβαλε μπροστά τους Beer Drinkers με 63-60, αλλά ο Παπδημητρίου ισοφάρισε σε 63-63. Ξανά προβάδισμα με τον Αγγλόπουλο για τους Beer Drinkers, αλλά ο Μηλιώνης έστειλε το ματς στην παράταση, 65-65. Εκεί ο Γκονης με τον Τσιτσο ήταν που έβαλαν μπροστά τους Beer Drinkers, 69-65, ενώ μετά την απάντηση του Μηλιώνη, ο Ελευθεράκος σκόραρε για το 72-67 μαζί με τον Τσιτσο. Ο Ελευθεράκος σκόραρε και για το 73-68, με τους Beer Drinkers να πηγαίνουν στο 75-68 πριν οι Shooting Stars μειώσουν στο τελικό 75-73 με τον Παπαδημητρίου.

Για τους νικητές ο Αγγλόπουλος είχε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Τσιτσος 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Ελευθεράκος 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Γκονης 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Ζερβας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τους Shooting Stars ο Μηλιώνης είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Σταύρου 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τζουκας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γεωργόπουλος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παπαδημητριου 8 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Γ.Σ. Κυψέλης – Ξεφτιλάιζερς 48-34

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 48-34 τους Ξεφτιλάιζερς με το ματς να ξεκινά με 6-2 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Ξεφτιλάιζερς για το 6-8. Ο Γ.Σ. Κυψέλης προσπέρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 12-8 για να μειώσουν οι Ξεφτιλάιζερς στο 12-11 στη 2η περίοδο πριν ο Γ.Σ. Κυψέλης πάει στο 20-11 και το 24-12 λίγο μετά. Οι Ξεφτιλάιζερς απάντησαν και πλησίασαν σε 24-18 ως το ημίχρονο, για να σκοράρουν και για το 26-20 στην επανάληψη. Ο Γ.Σ. Κυψέλης απάντησε για το 33-20 και το 39-21, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 43-23. Ο Γ.Σ. Κυψέλης πήγε και στο 48-25 στην 4η περίοδο, πριν ένα 0-9 για τους Ξεφτιλάιζερς κλείσει τον αγώνα στο 48-34.

Για τους νικητές ο Αγγελόπουλος είχε 18 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Τραντζάς 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Ξεφτιλάιζερς ο Αντωνιάδης είχε 18 πόντους, ο Χαραλαμπόπουλος 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.