Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Κατοστάρα και ημιτελικά για Biyombo B.C.!

Κατοστάρα και ημιτελικά για Biyombo B.C.!

Οι Biyombo B.C. κέρδισαν με 108-100 τους Παλαίμαχους U21 στα προημιτελικά του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πάρουν την πρόκριση για την τετράδα του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσουν τους Ρούκουνες. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο με τους Biyombo B.C. να ξεφεύγουν στην επανάληψη, για να φτάσουν μέχρι το +23 στην 4η περίοδο για την πρόκριση.

Παλαίμαχοι U21 – Biyombo B.C. 100-108
(22-19, 50-53, 69-84, 100-108)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τσαμπη να φέρνει τους Biyombo B.C. στο 0-4. Ο Νιφορας απάντησε για τους Παλαίμαχους U21 για το 4-4, και οι δυο τους συνέχισαν την άτυπη μάχη ως το τέλος του αγώνα, με τον Τσαμπη να γράφει 38 πόντους με 17/23 σουτ και τον Νιφορα 39 με 19/32. Ο Νιφορας με τον Τσιτουρα σκόραραν για το 10-4 της ομάδας τους, για να απαντήσει ο Μιχελακος για το 10-7. Ο Ζιωγας έγραψε το 12-7, με τον Νιφορα να φέρνει την ομάδα του στο 14-9. Με τον Τσιτουρα οι Παλαίμαχοι U21 έφτασαν στο 16-11, για να απαντήσουν οι Biyombo B.C. για το 16-14 με τον Τσαμπη. Ο Μπαλας με τον Βαγγελη έφεραν το ματς στο 20-14, ο Σπυρλιδακης απάντησε, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-19 για τους Παλαίμαχους U21. Στη 2η περίοδο ο Τσαμπης μείωσε σε 22-21 για τους Biyombo B.C., που προσπέρασαν με 22-23 λίγο μετά. Οι Παλαίμαχοι U21 απάντησαν με τον Νιφορα και τον Ζιωγα για το 26-23 και το 28-25. Ο Τσαμπης με τον Τριγκα ήταν που έφεραν την ομάδα τους στο 28-30, με τους δυο αντιπάλους να ανταλλάσσουν καλάθια για το 35-34 από τον Νιφορα. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο έφερε το ματς στο 35-37 με τους Παλαίμαχους U21 να απαντούν για το 38-37 και το 40-39 με τον Νιφορα και τον Βαγγελη, ενώ ο Ζιωγας έγραψε το 43-40 λίγο μετά, στο τελευταίο τους προβάδισμα στον αγώνα. Οι Biyombo B.C. απάντησαν με τον Τριγκα και τον Παπαπέτρου για το 45-47 για να φτάσουν στο 45-51 λίγο μετά. Με τον Νιφορα και τον Βαγγελη οι Παλαίμαχοι U21 μείωσαν σε 50-53 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Τσαμπης σκόραρε για το 50-55, με τον Μπαλα να απαντά για το 52-55. Οι Biyombo B.C. με τον Τσαμπη και τον Ξανθακο ξέφυγαν με 52-60, για να απαντήσει ο Νιφορας. Ο Ξανθακος έφερε το ματς στο 54-62, με τους Παλαίμαχους U21 να απαντούν με Νιφορα και Μπαλα για το 60-64. Ο Τσαμπης σκόραρε για το 60-68 και το 62-70, αλλά ο Νιφορας ήταν εκεί και μείωσε σε 66-70 για την ομάδα του. Με τον Τσαμπη να γράφει καλάθι και φάουλ οι Biyombo B.C. πήγαν στο 67-73, με τον Παπαπέτρου να σκοράρει για το 67-77 λίγο μετά. Ο Τσαμπης με τον Παπαπέτρου συνέχισαν και έφεραν τον αγώνα στο 67-82 ολοκληρώνοντας ένα σερί 1-9 για τους Biyombo B.C., με τον Βαγγελη να μειώνει και τον Παπαπέτρου να κλείνει το δεκάλεπτο στο 69-84. Στην 4η περίοδο ο Ζιωγας με βολή από τεχνική ποινή έφερε τον αγώνα στο 70-84, αλλά οι Biyombo B.C. απάντησαν με 2-11 σερί από τον Παπαπέτρου, τον Μιχελακο και τον Τσαμπη για να ξεφύγουν με τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 72-95. Με τον Σπυρλιδακη οι Biyombo B.C. έφτασαν στο 74-97, για να απαντήσουν ο Νιφορας με τον Βοτσαρη για το 81-97 με 7-0 για την ομάδα τους. Ο Τριγκας έφερε την ομάδα του στο 81-100, με τους Παλαίμαχους U21 να απαντούν για το 86-100. Ο Τριγκας σκόραρε για το 86-103, με τον Τσαμπη να απαντά, για να μειώσουν με τον Βαγγελη οι Παλαίμαχοι U21 στο 97-105 με 11-0 σερί, πριν κλείσει το ματς ο Βοτσαρης στο 100-108, με τους Biyombo B.C. να παίρνουν την πρόκριση για την τετράδα.

Για τους νικητές ο Τσαμπης είχε 38 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παπαπέτρου 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Τριγκας 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μιχελακος 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Σπυρλιδακης 11 πόντους. Για τους Παλαίμαχους U21 ο Νιφορας είχε 39 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Βαγγελης 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Ζιωγας 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μπαλας είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ.