Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πανίσχυρα στο 1-0 τα Κουλουβάχατα!

Πανίσχυρα στο 1-0 τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα άνοιξαν το σκορ στη σειρά των προημιτελικών του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τα Χώματα, κερδίζοντας την πρώτη αναμέτρηση με 73-39, ξεφεύγοντας στο σκορ στο 2ο ημίχρονο, στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα. Η δεύτερη αναμέτρηση είναι το βράδυ της Πέμπτης, με τα Χώματα να παίζουν με την πλάτη στον τοίχο αν θέλουν να κρατήσουν ζωντανή τη σεζόν τους.

Κουλουβάχατα – Χώματα 73-39

(Σκορ σειράς: 1-0)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 10-2 για τα Κουλουβάχατα με τον Τσιλαβη, τον Παπαδόπουλο Α., τον Κοτίνη και τον Καπέλη, για να απαντήσει ο Γκάτσης Σ. για τα Χώματα για το 10-4, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-4. Στη 2η περίοδο Τα Χώματα έτρεξαν ένα σερί 0-9 για να προσπεράσουν στο σκορ, ο Γκατσης Σ. με τον Διαμαντόπουλο και τον Τσελια έφεραν την αναμέτρηση στο 11-13. Ο Κοτίνης ισοφάρισε, ο Χρηστάκος έδωσε προβάδισμα στα Κουλουβάχατα με τον Κοτίνη και τον Τσιλαβη να σκοράρουν για το 20-13. Ο Καραμανλής μείωσε σε 20-15, με τον Διαμαντόπουλο και τον Γκάτση Σ. να φέρνουν τον αγώνα στο 23-20. Ο Τσιλάβης ήταν και πάλι εκεί για το 26-20, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-21 για τα Κουλουβάχατα από τον Κοτίνη.

Στην επανάληψη ο Κοτίνης σκόραρε για το 30-21, με τον Τσελια και τον Καραμανλή να μειώνουν δύο φορές στους 6 πόντους, 30-24 και 32-26, για να έρθει ο Σπανος μετά την απάντηση του Καπέλη για να γράψει το 35-28. Αυτή ήταν η τελευταία φορά που τα Χώματα βρέθηκαν σε μονοψήφια απόσταση από τους αντιπάλους τους, αφού τα Κουλουβάχατα με τον Τσιλαβη και τον Κοτίνη έτρεξαν ένα 10-0 για το 45-28, κλείνοντας την περίοδο στο 50-32 με τον Τσιλάβη και σκορ από τον Μπιτσικα για τα Χώματα. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο, Κοτίνης και Τσιλάβης ήταν ασταμάτητοι για να έρθουν τα Κουλουβάχατα στο 62-32 με ένα 12-0 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου και επιμέρους σκορ 27-4 από το 35-28 και μετά! Ο Τσελιας σκόραρε για το 62-35, με τον Καπέλη να απαντά για το 66-35 και τον Χρηστάκο με τον Καραγιαννη να φέρνουν το ματς στο 70-37 μετά το καλάθι του Μπίτσικα. Ο Τσέλιας μείωσε σε 70-39, με το ματς να κλείνει από τον Κοτίνη στο 73-39 για τα Κουλουβάχατα που έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Για τους νικητές ο Κοτίνης είχε 28 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Τσιλάβης 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καπέλης 13 πόντους, 6 ριμπάουντ. Για τα Χώματα ο Τσελιας είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 11 πόντους, 9 ριμπάουντ.