Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Συνεχίζουν μαζί Troll και Heat, ακολουθούν οι Tragic!

Συνεχίζουν μαζί Troll και Heat, ακολουθούν οι Tragic!

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 58-45 τον KMC B.C. για να παραμείνουν στην κορυφή του Β ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη 17η αγωνιστική. Μαζί τους οι Heat B.C. που κέρδισαν με 76-62 την One Love B.C., ενώ μια ήττα πιο κάτω ακολουθούν οι Orlando Tragic, οι οποίοι επικράτησαν με 56-49 των Chicago Tools. Τέλος, την 4η της νίκη πήρε η Δουρούτη, με βομβαρδισμό τριπόντων στο 2ο ημίχρονο κόντρα στην One Love B.C. με 75-67.

One Love B.C. – Δουρούτη 67-75

Η Δουρούτη κέρδισε με 67-75 την One Love B.C. για να φτάσει στην 4η της νίκη στον όμιλο, ρίχνοντας την One Love B.C. στο 7-9 και βάζοντάς την σε περιπέτειες σχετικά με την πρόκρισή της στα πλέι οφς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-0 για την One Love B.C. από τον Βατιστα και τον Νικομανη, για να απαντήσουν Μπακελας και Λαδακης για το 4-6. Ο Ροδιτης με τον Λάιο και τον Νικομανη έφεραν την ομάδα τους στο 13-6, με τον Ροδίτη να σκοράρει και για το 15-7 και για το 18-9 λίγο μετά, για να κλείσει η περίοδος στο 18-10. Στο 2ο δεκάλεπτο η One Love B.C. έφτασε στο 21-10 με τη Δουρούτη να απαντά με Μπακελα και Ζησιδη για το 21-14. Ο Μιχαλαρος ήταν που έφερε τον αγώνα στο 28-16, αλλά με τον Μπακελα η Δουρούτη έτρεξε ένα 0-7 για το 28-23. Ο Ροδίτης σκόραρε για το 31-23, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-27 από τον Μπακελα. Στην επανάληψη Μπακελας και Ζωνιος ισοφάρισαν τον αγώνα σε 31-31, με τον Ροδίτη να απαντά, 33-31. Κάπου εκεί ξεκίνησε ο τρίποντος βομβαρδισμός από τη Δουρούτη, που έβαλε 9 τρίποντα στο 2ο ημίχρονο για να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Με τον Ζησιδη έφτασε στο 33-34, ενώ ο ίδιος ήταν που σκόραρε τρίποντο για το 37-39. Ο Ροδίτης ισοφάρισε, αλλά τρία συνεχόμενα τρίποντα από Μπακελα και Ζησιδη έφεραν τον αγώνα στο 40-48 για τη Δουρούτη. Με τον Νικομανη η One Love B.C. πλησίασε σε 46-48 ως το τέλος της περιόδου, αλλά ο Ζησιδης έβαλε άλλα δύο τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο για το 46-54. Ο Νικομάνης μείωσε στους 6, με τον Γιαννικακη να σκοράρει για το 50-58. Ο Μιχαλαρος έφερε το ματς στο 57-62, με τον Ζησιδη να κρατά την ομάδα του μπροστά και να γράφει τρίποντο για το 60-67. Με Μιχαλαρο και Νικομανη οι One Love B.C. πλησίασαν σε 64-67, αλλά ο Ζησιδης απάντησε και πάλι με τρίποντο. Ο Γιαννικακης έφερε το ματς στο 64-72, ενώ μετά το 67-72 για την One Love B.C., ο Λαδακης έκλεισε το ματς κι αυτός με τρίποντο στο 67-75 για τη Δουρούτη.

Για τους νικητές ο Ζησιδης είχε 31 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Μπακελας 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Λαδακης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για την One Love B.C. ο Μιχαλαρος είχε 22 πόντους, ο Ροδιτης 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Νικομανης 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες.

KMC B.C. – Pick ‘n’ Troll 45-58

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν τον KMC B.C. με 45-58 για να παραμείνουν στην πρώτη θέση με 14-3, με ίσο αριθμό ηττών με τους Heat B.C., συνεχίζοντας να παλεύουν για την πρωτιά, με τον KMC B.C. να κλείνει τον όμιλο στο 5-13 με πολύ καλή παρουσία ιδίως στο δεύτερο μισό των αγώνων του γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 2-0 και 4-2 για τον KMC B.C. από Παλλα και Λεντζη, για να απαντήσουν ο Χιουτακακος με τον Κατσα για το 4-8 της ομάδας τους. Ο Λεντζης ήταν που μείωσε στο σουτ, αλλά ο Χιουτακάκος με τον Καραπαναγο απάντησαν για το 6-13. Στο 9-13 μείωσε ο Παλλας, με τον Μουκοβινα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 9-16. Στη 2η περίοδο ο Χιουτακάκος έφερε την ομάδα του στο 9-19, με τον KMC B.C. να απαντά με Σανδυλο και Γκικα για το 15-19. Ο Γκιοκας κράτησε τους Pick ‘n’ Troll μπροστά, με τον Τσοπανακη Γ. να σκοράρει για το 17-23 και το 19-24, για να γράψει ο Κατσας το 19-26. Ο Σπανος μείωσε, με τον Μαριολη να φέρνει τον αγώνα στο 23-26, πριν κλείσει ο Μουκοβινας το ημίχρονο στο 23-29. Στην επανάληψη ο Σανδυλος σκόραρε για το 25-29 αλλά Χιουτακακος και Τσοπανακης Γ. απάντησαν για το 25-33. Ο Παλλας έφερε τον αγώνα στο 27-33, με τον Μουκοβινα και τον Χιουτακακο να απαντούν για το 28-39 και το +11 της ομάδας τους. Ο Σανδυλος μείωσε, ο Παλλας με τον Χαραλαμπαξη έφεραν τον αγώνα στο 33-41, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Παλλα στο 35-43. Στην 4η περίοδο ο Καραπαναγος με τον Τσοπανακη Γ. έγραψαν το 35-47, ο Λεντζης μείωσε στους 10, με τον Χιουτακάκο να σκοράρει για το 37-52 της ομάδας του. Ο Σπανός απάντησε για το 41-52, με το ματς να πηγαίνει από τον Χιουτακάκο στο 41-45 και το 44-48 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 26 πόντους, 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μουκοβινας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τον KMC B.C. ο Παλλας είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Σανδυλος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Chicago Tools – Orlando Tragic 39-56

Οι Orlando Tragic κέρδισαν τους Chicago Tools με 39-56 για να πάνε στο 13-4 και να συνεχίσουν στην 3η θέση του ομίλου, με ίδιο αριθμό ηττών με τους Κένταυρους, μία ήττα πιο χαμηλά από την πρώτη δυάδα. Παράλληλα, οι Chicago Tools έπεσαν στο 6-10 και θέλουν 2 νίκες στα τελευταία τους ματς, μαζί με τη διαφορά στα μεταξύ τους με την One Love B.C. για να προλάβουν την πρώτη εξάδα του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 0-6 για τους νικητές από τον Μπελεχακη και τον Τσουλφα για να απαντήσει ο Νερατζης για το 5-7, με τον Πλεξιδα να ισοφαρίζει τον αγώνα. Με σερί 0-11 οι Orlando Tragic έφτασαν στο 7-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου, Μπελεχάκης, Τσουλφας, Αρχοντόπουλος και Λεγγας σκόραραν για τους νικητές στο διάστημα αυτό. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Chicago Tools μείωσαν σε 10-18 για να φέρει ο Μπελεχάκης την ομάδα του στο 10-22. Ο Πλεξιδας απάντησε, με τον Μιχαλόπουλο να γράφει το 14-24. Με τον Καλογηρου οι Orlando Tragic πήγαν στο 14-28, για να μειώσει ο Νερατζης και να κλείσει το ημίχρονο από τον Τσουλφα και τον Παρασχο στο 18-33. Στην επανάληψη οι Chicago Tools μπήκαν με 8-2 σερί με τον Νερατζη και τον Μιχαλόπουλο για να μειώσουν σε 26-35, πριν σκοράρει ο Μπελεχάκης για το 26-38. Ο Νερατζης μείωσε στους 10, με τον Μιχαλόπουλο να φέρνει το ματς στο 31-38. Ο Μπελεχάκης έγραψε το 31-41, αλλά με τον Μιχαλόπουλο έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 34-41. Στην 4η περίοδο οι Chicago Tools πλησίασαν στους 6 πόντους, με τον Μαργωνη να σκοράρει για την ομάδα του, 35-43. Ο Πλεξιδας με τον Μιχαλόπουλο απάντησαν για το 39-44, αλλά ο Τσουλφας με τον Μαργωνη έτρεξαν σερί 0-5 για το 39-49, σερί το οποίο ο Μπελεχάκης με τον Αρχοντόπουλο επέκτειναν στο 0-12 για να φτάσουν οι Orlando Tragic στο τελικό 39-56.

Για τους νικητές ο Μπελεχάκης είχε 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Λεγγας 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Αρχοντόπουλος 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Τσουλφας 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Μαργωνης 5 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Chicago Tools ο Νερατζης είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μιχαλόπουλος 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Πλεξιδας 8 πόντους, 13 ριμπάουντ.

One Love B.C. – Heat B.C. 62-76

Οι Heat B.C. κέρδισαν με 62-76 την One Love B.C. για να ανέβουν στο 13-3 και να παραμείνουν στην κορυφή με τους Pick ‘n’ Troll, με ίσο αριθμό ηττών, αλλά με μία νίκη λιγότερη προς το παρόν, στη μάχη της πρωτιάς του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 για τους νικητές από τον Αρβανιτάκη και τον Χατζησομπανη, για να απαντήσει ο Χατζης. Με τον Κοκκαλιδη οι Heat B.C. έφτασαν στο 4-10, αλλά ο Μιχαλαρος με τον Χατζη μείωσαν σε 8-11. Ο Νικολάου με τον Αρβανιτάκη έφεραν την ομάδα τους στο 12-21, με τον Νικομανη να μειώνει στους 7, πριν ο Αντωνιάδης με τον Νικολάου και τον Αρβανιτάκη κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-27. Στη 2η περίοδο ο Χατζης μείωσε σε 20-27 και λίγο μετά σε 23-30 για να φέρουν το ματς στο σουτ ο Ροδίτης με τον Νικομανη, 28-30. Ο Αρβανιτάκης απάντησε, με τον Γιορνταμηλακη να γράφει το 30-36. Ο Ροδίτης σκόραρε για το 33-36 και το 36-37, αλλά ο Αντωνιάδης με τον Γιορνταμηλάκη κράτησαν τους Heat B.C. μπροστά, 38-41, για να κλείσει ο Σπανακος το ημίχρονο στο 40-41. Στην επανάληψη ο Νικολάου ήταν που έφερε την ομάδα του στο 40-45 και το 42-47, με τον Νικομανη να απαντά. Ο Χατζησομπανης έγραψε το 44-49, με τον Αρβανιτάκη να σκοράρει από μακριά για το 46-52, πριν ο Ροδίτης τον μιμηθεί για το 49-52. Με τον Αρβανιτάκη οι Heat B.C. έκλεισαν την 3η περίοδο στο 50-56, ενώ ο Γιορνταμηλάκης τους έφερε στο 50-59 στο 4ο δεκάλεπτο. Μετά την απάντηση του Ροδίτη για την One Love B.C., ο Νικολάου με τον Γιορνταμηλάκη έδωσαν διψήφια διαφορά στους Heat B.C., 52-64. Σπανάκος και Νικομάκης απάντησαν για το 56-64, αλλά ο Γιορνταμηλάκης με τον Χατζησομπανη σκόραραν για το 56-69. Ο Νικομανης με τον Γκογκα μείωσαν σε 60-69, αλλά οι Heat B.C. κράτησαν τον έλεγχο και με τον Χατζησομπάνη έφτασαν στο 60-74, για να πάρουν το ματς με 62-76 με τον Γιορνταμηλακη να σκοράρει στο τέλος.

Για τους νικητές ο Αρβανιτάκης είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γιορνταμηλακης 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Χατζησομπανης 15 πόντους, 21 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες, ο Νικολάου 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Αντωνιάδης 7 πόντους, 3 ασίστ. Για την One Love B.C. ο Χατζης είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Ροδίτης 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Νικομανης 15 πόντους, 11 ριμπάουντ.