Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Οριακό 1-0 για τους Los Rebels!

Οριακό 1-0 για τους Los Rebels!

Οι Los Rebels κέρδισαν με 50-48 τους Desperado στο πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής σειράς για το Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κάνουν το 1-0. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος του, με τη δεύτερη αναμέτρηση να διεξάγεται το βράδυ της Τρίτης, με τους Los Rebels να θέλουν άλλη μια νίκη για να πανηγυρίσουν τη μεγάλη πρόκριση στο final four και τους Desperado να παίζουν με την πλάτη στον τοίχο.

Los Rebels – Desperado 50-48
(Σκορ σειράς: 1-0)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-4 για τους Desperado από τον Σεφερη και τον Κατσιαβαρα, για να απαντήσει ο Κοκοτσης για το 5-4 των Los Rebels. Ο Καραδημητρόπουλος έφερε τον αγώνα στο 5-7 για την ομάδα του, αλλά ο Γρηγορόπουλος με τον Σαμπλαουρα απάντησαν για το 9-7 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σαμπλαουρας έφερε τους Los Rebels στο 12-7 με τους Desperado να απαντούν με ένα 0-7 σερί από τον Σεφερη, τον Μαρκοπουλιώτη και τον Καραδημητρόπουλο, προσπερνώντας με 12-14. Ο Βλαχογιώργος ισοφάρισε τον αγώνα, ο Μαρκοπουλιώτης έφερε τους Desperado στο 14-17, με τον Κοκοτση να απαντά για το 16-17. Με τον Σακελλαρίου οι Los Rebels προσπέρασαν με 19-17, για να φέρει ο Σαμπλαουρας το παιχνίδι στο 23-17 για την ομάδα του. Ο Μαρκοπουλιώτης απάντησε για το 23-20, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Βλαχογιώργο στο 25-20.

Στην επανάληψη ο Σεφερης σκόραρε για το 25-22, με τον Σαμπλαουρα να απαντά, 27-22. Με τον Μαρκοπουλιώτη οι Desperado πλησίασαν στον πόντο, για να τους δώσει προβάδισμα ο Κατσιαβαρας, 27-28. Ο Γρηγορόπουλος με τον Σακελλαρίου σκόραραν για το 31-28, αλλά ο Κατσιαβαρας με τον Καραδημητρόπουλο ήταν εκεί για να φέρουν την ομάδα τους στο 31-32. Με τον Σαμπλαουρα οι Los Rebels έφτασαν στο 34-32, οι Desperado ισοφάρισαν τον αγώνα σε 34-34, για να κλείσει ο Σαμπλαουρας το δεκάλεπτο στο 36-34. Στην 4η περίοδο ο Κατσιαβάρας ισοφάρισε τον αγώνα σε 36-36, με τους Desperado να προσπερνούν λίγο μετά με 36-39. Ο Βλαχογιώργος ισοφάρισε εκ νέου, 39-39, ενώ στο 40-40 είχαμε άλλη μία ισοπαλία. Ο Γρηγορόπουλος έβαλε την ομάδα του μπροστά με 42-40, ο Σαμπλαουρας σκόραρε για το 44-41, αλλά οι Desperado ήταν εκεί και απάντησαν με ένα 0-6 σερί που τους έφερε μπροστά. Με βολές σκόραρε ο Μαρκοπουλιώτης, με τον Σεφέρη να φέρνει τον αγώνα στο 44-45 και τον Μαρκοπουλιώτη να γράφει το 44-47 λίγο μετά. Ο Σαμπλαουρας με τον Σακελλαρίου ισοφάρισαν σε 47-47, για να έρθει ο Βαρώνος για το 50-47 των Los Rebels, φάση που σήμανε και τη νίκη των Los Rebels, αφού στο τέλος οι Desperado μπόρεσαν απλώς να μειώσουν σε 50-48.

Για τους νικητές ο Σαμπλαουρας είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γρηγορόπουλος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Βλαχογιώργος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για τους Desperado ο Μαρκοπουλιώτης είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Κατσιαβαρας 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Σεφερης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Καραδημητρόπουλος είχε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.