Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ανατροπή και final four για τους Desperado!

Ανατροπή και final four για τους Desperado!

Οι Desperado ανέτρεψαν το εις βάρος τους 0-1 για να κερδίσουν την προημιτελική σειρά με τους Los Rebels για το Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 2-1 και να πάρουν την πρόκριση για το final four. Στο 2ο παιχνίδι οι Desperado κέρδισαν με 51-41, για να επικρατήσουν με 45-40 στην 3η αναμέτρηση και να σφραγίσουν το εισιτήριό τους για την τετράδα.

Desperado – Los Rebels 51-41
(Σκορ σειράς: 1-1)

Το 2ο παιχνίδι ξεκίνησε με δύο ισοπαλίες στο 2-2 και το 4-4 με τον Σεφέρη να σκοράρει για τους Desperado και τον Σακελλαρίου Α. για τους Los Rebels. Ένα 0-6 για τους Los Rebels από τον Κουλπαλιδη και τον Γρηγορόπουλο τους έφερε στο 4-10, με την περίοδο να κλείνει στο 7-10 από τον Κατσιαβαρα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σεφερης μείωσε σε 9-10, με τον Σακελλαρίου Δ. και τον Γρηγορόπουλο να απαντούν για το 9-13. Οι Desperado με ένα σερί 12-0 με τον Μαρκουλη, τον Σεφέρη, τον Μαρκοπουλιώτη και τον Εμμανουηλίδη να σκοράρουν, πήραν κεφάλι στο σκορ με 21-13. Οι Los Rebels απάντησαν αμέσως, ο Σακελλαρίου Δ. έφερε τον αγώνα στο 23-20. Ο Κιουσης σκόραρε για το 25-20, με τον Παπαδόπουλο να ισοφαρίζει τον αγώνα σε 25-25. Ο Σαλημενος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 27-25, με τον Παπαδόπουλο να κλείνει με 3/3 βολές το ημίχρονο για το 27-38 των Los Rebels.

Στην επανάληψη ο Γρηγορόπουλος έφερε τον αγώνα στο 27-30, με τον Σεφέρη να απαντά για την ισοφάριση. Ο Παπαδόπουλος έβαλε και πάλι μπροστά τους Los Rebels, 30-32, αλλά ο Κατσιαβαρας με τον Σεφερη σκόραραν για το 35-32, για να έρθουν ο Μαρκουλης με τον Μαρκοπουλιώτη για το 39-32 των Desperado και να κλείσουν Βαβιζος και Σεφέρης το δεκάλεπτο στο 44-32. Μάλιστα, με τον Μαρκοπουλιώτη οι Desperado σκόραραν και στις αρχές της 4ης περιόδου για το 47-32, φτάνοντας το σερί τους στο 17-0, σερί που έκρινε και τον αγώνα. Το διέκοψε με 1/2 βολές ο Γρηγορόπουλος, για να απαντήσει ο Μαρκοπουλιώτης. Ο Παπαδόπουλος με τον Γρηγορόπουλο έφεραν τους Los Rebels ως το 49-39, με τον Σεφέρη να γράφει το 50-39 και τον Κατζελη να απαντά για το 50-41 λίγο πριν κλείσει ο αγώνας στο 51-41 για την ισοφάριση των Desperado.

Για τους νικητές ο Σεφερης είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μαρκοπουλιώτης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 τάπες. Για τους Los Rebels ο Γρηγορόπουλος είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παπαδόπουλος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Σακελλαρίου Δ. 7 πόντους.

Desperado – Los Rebels 45-40
(Σκορ σειράς: 2-1)

Το 3ο ματς ξεκίνησε με 5-0 για τους Desperado με τον Σεφέρη, για να απαντήσει ο Κοκοτσης για τους Los Rebels. Ο Σαλημενος έφερε την αναμέτρηση στο 7-2, με τον Γρηγορόπουλο να μειώνει σε 7-4, αλλά τον Κατσιαβαρα και τον Σεφέρη να απαντούν για το 12-4. Ο Σαπλαουρας με τον Σακελλαρίου Δ. έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 12-8, με τον Βαρωνο να φέρνει την αναμέτρηση στο 12-12 στη 2η περίοδο και τον Σακελλαρίου Δ. να σκοράρει για το 12-14 ολοκληρώνοντας ένα 0-10 για την ομάδα του. Ο Κατσιαβαρας ισοφάρισε το ματς και ο Βαβιζος έβαλε μπροστά τους Desperado, με τον Παπαδόπουλο να απαντά για το 16-17 με καλάθι και φάουλ. Ο Μαρκοπουλιώτης έφερε τον αγώνα στο 19-17, ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε και πάλι, για να δώσει προβάδισμα στους Desperado ο Σεφέρης, 21-19. Με τον Βαρωνο οι Los Rebels προσπέρασαν με 21-23, για να κλείσει το πρώτο μέρος στο 22-23.

Στην επανάληψη ο Σακελλαρίου Δ. με τον Παπαδόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 22-28 και στο μεγαλύτερο προβάδισμά της στον αγώνα, ενώ ο Σακελλαρίου Α. έγραψε το 24-30 λίγο μετά. Ο Μαρκουλης με τον Σεφερη απάντησαν για το 28-30, ενώ μετά το καλάθι του Σακελλαρίου Α. οι Desperado ισοφάρισαν τον αγώνα με Μαρκοπουλιώτη και Σεφέρη. Η 3η περίοδος έκλεισε με τον Παπαδόπουλο να δίνει προβάδισμα στους Los Rebels με 34-36, αλλά ο Κατσιαβαρας μπήκε με τρίποντο στο 4ο δεκάλεπτο για το 35-34. Ο Σακελλαρίου Α. έδωσε το τελευταίο προβάδισμα στην ομάδα του, 35-36, με τον Σαλημένο και τον Κιουση να απαντούν για το 41-36 των Desperado με σερί 6-0. Ο Γρηγορόπουλος μείωσε στο σουτ, αλλά Σαλημένος και Σεφέρης απάντησαν για το 44-38. Οι Los Rebels με 2/4 βολές πλησίασαν σε 44-40, αλλά οι Desperado πήραν τη νίκη για το 2-1 και την πρόκριση στο final four με 45-40 από μια βολή του Σαλημένου.

Για τους νικητές ο Σεφέρης είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Κατσιαβαρας 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Σαλημένος 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μαρκοπουλιώτης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Los Rebels ο Παπαδόπουλος είχε 9 πόντους, ο Βαρωνος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Σακελλαρίου Α. 7 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Σακελλαρίου Δ. 7 πόντους, 2 κλεψίματα.