Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Δύσκολες νίκες για Τιρινίνι-Dirtus Bologna!

Δύσκολες νίκες για Τιρινίνι-Dirtus Bologna!

Αλώβητο κράτησε η Τιρινίνι το αήττητό της στον όμιλο κερδίζοντας οριακά τον Ρεμπελιακό με 62-60 για την 8η αγωνιστική του Γ ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», φτάνοντας στο 14-0 φέτος. Η Dirtus Bologna επικράτησε με 69-63 των Zeppelin για να ανέβει στο 4-2, ενώ στη 2η θέση του ομίλου και το 7-1 παρέμειναν οι Red Hot Chili Hoopers, που κέρδισαν με 65-49 τους Gademians.

Gademians – Red Hot Chili Hoopers 49-65

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 49-65 τους Gademians για να ανέβουν στο 7-1. Το ματς ξεκίνησε με 10-16 για τους νικητές στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Red Hot Chili Hoopers να ελέγχουν τη 2η περίοδο για να ανέβουν μετά το 9-17 εκεί στο 19-33. Στην επανάληψη οι Gademians ισορρόπησαν τον αγώνα, αλλά οι Red Hot Chili Hoopers είχαν τον έλεγχο κι εκεί κρατώντας απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους. Το 13-15 του 3ου δεκαλέπτου μας έφερε στο 32-48 με την 4η περίοδο να κλείνει ισόπαλη στο 17-17 και τους Red Hot Chili Hoopers να παίρνουν το ροζ φύλλο με 49-65.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Λειβαδιτης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κυριάκογλου 9 πόντους, ο Βενετης 8 πόντους, ο Φραγκογιαννης 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Gademians ο Βερρας είχε 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 τάπες, ο Μπιτερνας 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κοζαδινος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Ρεμπελιακός – Τιρινίνι 60-62

Η Τιρινίνι έφτασε στο 8-0 στον όμιλο κερδίζοντας με 60-62 τον Ρεμπελιακό γυρνώντας τον αγώνα από τους 14 πόντους. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 από τον Κοτσαμπά για να απαντήσουν ο Ντουσιας και ο Κατιακος, 4-7. Ο Κοτσαμπάς σκόραρε για το 8-7 και ο Τζαβαρας για το 10-9 της Τιρινίνι, με τον Ρεμπελιακό να παίρνει τον έλεγχο στο εξής. Με τον Λαρεντζάκη, τον Κατιάκο, τον ΤΟυλικάρογλου και τον Ηλιάκη έτρεξε 0-11 σερί για να φτάσει στο 10-20 στο τέλος της 1ης περιόδου. Το σερί διέκοψε ο Γιαμαίος, με τον Τουλικάρογλου και τον Ηλιάκη να γράφουν το 12-25. Ο Γαλανόπουλος σκόραρε για το 17-27, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με Τάσσιο και Κατιάκο για το 18-32 και το +14. Ο Κατιάκος σκόραρε και για το 20-34, με τον Κοτσαμπά και τον Τζαβάρα να απαντούν για το 26-34 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Ηλιάκης με τον Κατιάκο έφεραν τον Ρεμπελιακό στο 28-39 με τον Γαλανόπουλο και τον Λεγάκη να απαντούν για το 38-42. Ο Κατιάκος σκόραρε για το 38-45, με τον Αντωνόπουλο και τον Γιαμαίο να μειώνουν στο 42-45. Ο Ντούσιας έκλεισε την 3η περίοδο στο 42-50, με τον Λεγάκη να σκοράρει στις αρχές της 4ης περιόδου. Ο Ηλιάκης έφερε τον Ρεμπελιακό στο 46-55, με τον Τζαβάρα, τον Λεγάκη και τον Αντωνόπουλο να μειώνουν σε 54-55 για να έρθει ο Κοτσαμπάς ολοκληρώνοντας ένα 10-0 για το 56-55 και το προσπέρασμα της Τιρινίνι. Ο Κατιάκος έδωσε προβάδισμα ξανά στην ομάδα του, αλλά ο Λεγάκης απάντησε για το 58-57. Μετά το 58-58 ο Κοτσαμπάς με τον Τζαβάρα σκόραραν για το 62-58 με τον Ρεμπελιακό να μειώνει σε 62-60 με 2/4 βολές από Σαρρή και Κατιάκο, για να έχει και την τελευταία επίθεση μετά από λάθος της Τιρινίνι αλλά να μην καταφέρνει να πάρει τη νίκη αστοχώντας σε τρίποντο.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Λεγάκης 10 πόντους, ο Γαλανόπουλος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Αντωνόπουλος 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα. Για τον Ρεμπελιακό ο Κατιάκος είχε 18 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Ηλιάκης 15 πόντους, ο Ντουσιας 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τουλικάρογλου 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Zeppelin – Dirtus Bologna 63-69

Η Dirtus Bologna κέρδισε με 63-69 τους Zeppelin με το ματς να ξεκινά με 0-5 για τους νικητές. Οι Zeppelin απάντησαν για το 4-5 για να φτάσει η Dirtus Bologna στο 6-9 πριν οι Zeppelin πάρουν προβάδισμα με 7-0 σερί στο 13-9. Η Dirtus Bologna ισοφάρισε σε 13-13 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-16. Στη 2η περίοδο η Dirtus Bologna έφτασε στο 17-22 με τους Zeppelin να πλησιάζουν σε 21-22. Η Dirtus Bologna κράτησε το προβάδισμα για να φτάσει στο 23-29 και το 25-32, με τους Zeppelin να αντιδρούν και το ημίχρονο να κλείνει στο 30-32. Στην 3η περίοδο οι Zeppelin έστειλαν 3 φορές το ματς στους 2 πόντους, στο 32-34 το 34-36 και το 36-38, πριν η Dirtus Bologna φτάσει στο 36-41 και το 38-46. Οι Zeppelin και πάλι πλησίασαν και με 7-0 έφεραν το ματς στον πόντο, 45-46 για να κλείσει η 3η περίοδος στο 45-49. Στο 4ο δεκάλεπτο η Dirtus Bologna πήγε στο 46-54 με τους Zeppelin να απαντούν για το 50-54 και το 52-56. Όμως, η Dirtus Bologna κράτησε το προβάδισμα και έφτασε το 52-60 για να ανεβάσει τη διαφορά στους 10 πόντους στο 54-64. Οι Zeppelin απάντησαν για το 58-64 με την Dirtus Bologna να γράφει τρίποντο για το 58-67 και να πηγαίνει στο 60-69 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 30 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Παπουτσής 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Κεντικελενης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Zeppelin ο Γεωργουλιας είχε 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κουτσος 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μιχος 9 πόντους, 8 ριμπάουντ.