Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Τροπαιούχοι στο Championship οι Halia Mavericks!

Τροπαιούχοι στο Championship οι Halia Mavericks!

Οι Halia Mavericks κατέκτησαν το Championship κερδίζοντας σε έναν συγκλονιστικό τελικό του Makrino Rebound με 45-44 στην παράταση. Οι Makrino Rebound είχαν το προβάδισμα για τρία δεκάλεπτο, με τους Halia Mavericks να περνούν μπροστά στην 4η περίοδο, αλλά τους αντιπάλους τους να ισοφαρίζουν για να οδηγηθούμε στην παράταση. Εκεί, ο αγώνας κρίθηκε από τον MVP του τελικού, Γιάννη Διακονικολάου, που με κλέψιμο και λέι απ στο τελευταίο λεπτό έγραψε το τελικό σκορ με τους Makrino Rebound να αστοχούν στην εκπνοή!

Ο Διακονικολάου είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, και 6 κλεψίματα στον τελικό, 1ος σκόρερ (μαζί με τον Κλιμαντήρη Σ.) και 1ος σε κλεψίματα στο ματς, σκοράροντας, μάλιστα, 8 από τους τελευταίους 10 πόντους της ομάδας του στον αγώνα και ανάμεσά τους τους 6 τελευταίους!

Halia Mavericks – Makrino Rebound 45-44παρ.
(9-15, 19-23, 29-31, 42-42, 45-44)

Ο αγώνας ήταν τρομερός σε εξέλιξη, με τους Makrino Rebound να προηγούνται ως και με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, για να αρχίσουν στην επανάληψη να ψαλιδίζουν τη διαφορά οι Halia Mavericks για να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο ματς στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Έφτασαν ως και το +4, αλλά το κρύο αίμα του Καλαποδάκη στο τέλος του αγώνα ισοφάρισε το ματς από τη γραμμή των βολών για να οδηγηθούμε στην παράταση. Εκεί, καθάρισε ο Διακονικολάου με μία ακόμα από τις καταπληκτικές άμυνες που έβγαλε στον αγώνα για να στεφθούν πρωταθλητές οι Halia Mavericks!

Οι δυο ομάδες στον αγώνα έπαιξαν πάρα πολύ σκληρά, μικρό δείγμα αυτού τα 56 φάουλ στο ματς, με πολύ δυνατές άμυνες και απίστευτη προσήλωση στα μετόπισθεν. Το σκορ έμεινε χαμηλά κυρίως λόγω της μεγάλης αστοχίας και των δύο στις βολές, οι Halia Mavericks είχαν 47% με 21/45 και οι Makrino Rebound μόλις 32% με 9/28.

Εντός παιδιάς, οι άμυνες κατέστρεψαν τα σουτ και των δύο αντιπάλων, αφού αμφότερες οι ομάδες προτιμούσαν να πεθάνουν στο παρκέ απ’ το να αφήσουν αμαρκάριστο έστω κι ένα σουτ. Οι Halia Mavericks είχαν 19% στα δίποντα και 14% στα τρίποντα, με τους Makrino Rebound να είναι λίγο καλύτεροι με 25% στα δίποντα και 21% στα τρίποντα.

Οι Makrino Rebound ήταν καλύτεροι στα ριμπάουντ, 37-56, με τον Γιαβή και τον Μακρή να κατεβάζουν 13 επιθετικά, περισσότερα απ’ όσα όλοι οι Halia Mavericks μαζί, με τα επιθετικά να είναι 11-21 στο ματς. Οι ασίστ ήταν 7-10 για τους Makrino Rebound, τα κλεψίματα υπέρ των Halia Mavericks με 17-8, με τα λάθη στο 17-23 για τους Halia Mavericks.

Δίπλα στον Διακονικολάου, οι Halia Mavericks είχαν τον Κλιμαντήρη Σ. να γράφει double double με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, και 3 κλεψίματα, τον Κλιμαντήρη Δ. με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Makrino Rebound ο Πάχος Ν. είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Μακρής 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Καλαποδάκης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, με τον Γιαβή να έχει 6 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καλάθι του Σώρρα, για να ισοφαρίσει ο Κλιμαντήρης Σ.. Ο Μακρής με τον Καλαποδάκη έφεραν την ομάδα τους στο 2-6, με τους Halia Mavericks να απαντούν με 2/4 βολές από Κλιμαντήρη Σ. και Κλιμαντήρη Δ. για το 4-6. Με ένα 0-7 οι Makrino Rebound έφτασαν στο 4-13, με τον Μακρή να σκοράρει αρχικά, για να έρθει ο Πάχος Ν. στη συνέχεια με 5 πόντους. Ο Συρογιαννούλης διέκοψε το σερί για τους Halia Mavericks, 7-13, για να φέρει ο Μακρής με λέι απ για το 7-15 μετά από δύο άστοχες βολές για τους Halia Mavericks. Η περίοδος έκλεισε καλάθι του Κλιμαντήρη Σ. από ασίστ του Διακονικολάου για το 9-15 με το σκορ στο +6 για τους Makrino Rebound.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι Makrino Rebound μπήκαν με τρίποντο του Πάχου Ν. και με καλάθι του Γιαβή για το 9-20 και τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι, +11. Ο Κλιμαντήρης Δ. απάντησε με τρίποντο για το 12-20, για να μην ανέβει πάλι η διαφορά πάνω από τους 10 πόντους ως το τέλος του ματς. Ο Κλιμαντήρης Σ. μείωσε σε 14-21, με τον Μαΐλλη να απαντά για το 14-23, αλλά τους Halia Mavericks να κλείνουν το ημίχρονο με ένα 5-0, ο Συρογιαννούλης έγραψε το 16-23, ο Πασσαλής έφερε τον αγώνα με βολές στο 18-23, με τον Διακονικολάου να γράφει 1/2 για το 19-23 της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη ο Καλαποδάκης σκόραρε για τρεις για τους Makrino Rebound για το 19-26, με τον Διακονικολάου να απαντά με τον ίδιο τρόπο, 22-26. Ο Μοσχοβάκος τους μιμήθηκε για το 22-29, με τον Κλιμαντήρη Σ. να σκοράρει για να μειώσει σε 24-29. Οι Makrino Rebound κράτησαν το προβάδισμα για να πάνε στο 24-31 με τον Γιαβή να σκοράρει από επιθετικό ριμπάουντ, αλλά οι Halia Mavericks πλησίασαν ως το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Κλιμαντήρης Σ. έφερε την ομάδα του στο 26-31, ενώ ο ίδιος λίγο μετά με βολές ήταν που έκλεισε την περίοδο στο 29-31.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αγγελιδέλης με 1/2 βολές μείωσε σε 30-31, για να έρθει ο Κλιμαντήρης Δ. με ωραίο ντράιβ και να δώσει στην ομάδα του το πρώτο της προβάδισμα στο ματς, 32-31, μετά από 30:45 στην αναμέτρηση. Ο Αγγελιδέλης σκόραρε για το 34-31, με τους Halia Mavericks να ολοκληρώνουν ένα σερί 10-0 από το 24-3, με τον Σώρρα να απαντά, ξεκολλώντας την ομάδα του από τους 31 πόντους, 34-33 με 7:12 για το τέλος. Οι Halia Mavericks κρατήθηκαν μπροστά με 1/2 βολές του Πασσαλή και τον Διακονικολάου να σκοράρει για το 37-33 με 5:15 για το τέλος. Ο Γιαβής από τη γραμμή των βολών μείωσε σε 37-35 με 2:50, με τον Μοσχοβάκο να γράφει το 37-36 λίγο μετά. Ο Κλιμαντήρης Δ. έγραψε κι αυτός από τη γραμμή, 39-36 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, για να έρθει ο Πάχος Ν. στα 52 δευτερόλεπτα με τρίποντο και να ισοφαρίσει σε 39-39! Μάλιστα, στα 33 δευτερόλεπτα οι Makrino Rebound με τον Μακρή πήραν το προβάδισμα, 1/2 βολές για το 39-40. Ο Διακονικολάου απάντησε με 2/2 δικές του για το 41-40 στα 27 δευτερόλεπτα, ενώ μετά τη χαμένη επίθεση για τους Makrino Rebound ο ίδιος ήταν που στα 9 δευτερόλεπτα έγραψε το 42-40. Όμως, οι Makrino Rebound δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, ο Καλαποδάκης κέρδισε φάουλ στα 6 δευτερόλεπτα και έγραψε 2/2 βολές για να ισοφαρίσει το ματς σε 42-42! Μάλιστα, στα τελευταία 6 δευτερόλεπτα οι Makrino Rebound έκλεψαν την μπάλα και δοκίμασαν τρίποντο από τα 10 μέτρα, αλλά ήταν άστοχο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι Makrino Rebound πήραν προβάδισμα με τον Μακρή με 42-43, αλλά λίγο μετά είχαν 0/2 βολές. Έτσι, ο Διακονικολάου 2:57 για το τέλος, με 1/2 δικές του έφερε τον αγώνα στο 43-43. Ξανά δύο χαμένες βολές από τους Makrino Rebound, που είχαν μία εύστοχη με τον Καλαποδάκη και πάλι από τεχνική ποινή που δέχτηκαν οι Halia Mavericks. Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, με τον Διακονικολάου να κλέβει μπάλα και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό το μόνο εντός παιδιάς καλάθι των δύο ομάδων στην παράταση για το 45-44 στα 54 δευτερόλεπτα! Στα 14 δευτερόλεπτα ο Γιαβής έκλεψε την μπάλα και οι Makrino Rebound είχαν την τελευταία επίθεση του αγώνα, αστόχησαν σε ντράιβ, ο Γιαβής πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κλείστηκε, αλλά 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη κατάφερε να πασάρει στο τρίποντο, με το σουτ στην εκπνοή να είναι άστοχο και τους Halia Mavericks να στέφονται οι πρώτοι πρωταθλητές του Championship!

Makrino Rebound: Μακρής 8 (10ρ. 4ασ. 1κ. 2/6β. 3/12δ. 0/5τρ.), Καλαποδάκης 8 (3ρ. 2ασ. 4κλ. 3/6β. 1/4δ. 1/3τρ.), Μοσχοβάκος 4 (5ρ. 1ασ. 1κλ. 1/4β. 0/3δ. 1/5τρ.), Μαΐλλης 2 (6ρ. 0/2β. 1/2δ. 0/2τρ.), Μουμτζής (3ρ. 1ασ. 1κλ. 0/3δ. 0/1τρ.), Πάχος Κ. 2 (1ρ. 1ασ. 1/2δ. 0/1τρ.), Σώρρας 3 (8ρ. 1/4β. 1/6δ.), Πάχος Ν. 11 (3ρ. 1κ. 1/2δ. 3/7τρ.), Γιαβής 6 (17ρ. 1ασ. 2κλ. 1κ. 2/6β. 2/6δ.).

Halia Mavericks: Συρογιαννούλης 4 (3ρ. 1ασ. 2κλ. 2κ. 0/4β. 2/10δ. 0/2τρ.), Κληρονόμος (1κλ.), Πασσαλής 3 (5ρ. 2κλ. 3/4β. 0/1τρ.), Αγγελωνίτης Π. (1ρ. 1ασ. 2κλ. 0/4δ. 0/4τρ.), Κυριαζόπουλος (1ασ. 0/2β. 0/2δ.), Κλιμαντήρης Σ. 13 (13ρ. 3κλ. 7/10β. 3/12δ. 0/1τρ.), Διακονικολάου 13 (7ρ. 2ασ. 6κλ. 6/12β. 2/5δ. 1/4τρ.), Κλιμαντήρης Δ. 9 (4ρ. 1κ. 4/9β. 1/8δ. 1/1τρ.), Αγγελωνίτης Α. (1ρ.), Αγγελιδέλης 3 (3ρ. 2ασ. 1κλ. 1/4β. 1/6δ. 0/1τρ.).