Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην τετράδα του Prime Cup ο Ρεμπελιακός!

Στην τετράδα του Prime Cup ο Ρεμπελιακός!

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 67-65 τους Drafts σε έναν αγώνα με εκπληκτικό φινάλε, αφού το ματς κρίθηκε με buzzer beater καλάθι και φάουλ του Παραρά Γ., για να προκριθούν στα προημιτελικά του Prime Cup του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Εκεί δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Ρεμπελιακού, ο οποίος επικράτησε με 74-58 για να πάρει το εισιτήριο για το final four του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Miners-Heat B.C..

Drafts – Rocks B.C. 65-67

Οι Rocks B.C. κέρδισα τους Drafts με 65-67 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην εκπνοή του, κι ενώ ένα δευτερόλεπτο νωρίτερα οι Drafts είχαν το προβάδισμα! Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 για τους Drafts από τον Λακαφωση και τον Αλικαρη, για να απαντήσουν Μποτοζης, Καμαριωτάκης και Παπαευαγγέλου για το 5-8. Ο Παπαευαγγέλου έφερε την ομάδα του στο 7-10 λίγο μετά, με τον Καραχαλιο να ισοφαρίζει σε 10-10. Ο Παραρας με τον Λουκα σκόραραν για το 10-14 για να φέρει το ματς στο 10-17 ο Μποτοζης, με τον Ζαχαρόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 15-17. Στη 2η περίοδο ο Τουσης ισοφάρισε σε 17-17, αλλά ο Παραρας με τον Μποτοζη κράτησαν μπροστά την ομάδα τους, 17-23. Ο Παραρας ήταν που σκόραρε λίγο μετά για το 19-27, με τον Ζαχαρόπουλο να απαντά. Ο Παραρας έφερε τον αγώνα στο 22-29, ο Φλουδας μείωσε σε 24-29, με τον Μποτοζη και τον Φλουδα να κλείνουν το ημίχρονο στο 28-33.

Στην επανάληψη ο Λακαφωσης με τον Ζαχαροπουλο μείωσαν σε 34-36, για να απαντήσει ο Μποτοζης, 34-39. Ο Αλικαρης με τον Καραχαλιο έφεραν τον αγώνα στο 38-41, με τον Μποτοζη να απαντά για το 38-45. Ο Κολοβος μείωσε σε 41-45, αλλά οι Rocks B.C. έκλεισαν την 3η περίοδο στο 41-49. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Φλουδας μείωσε σε 43-49, αλλά με τον Μποτοζη και τον Παραρα οι Rocks B.C. ξέφυγαν με διψήφια διαφορά, 43-54. Με τον Τουση και τον Ζαχαροπουλο οι Drafts απάντησαν με ένα 8-0 σερί για να πλησιάσουν στο σουτ, 51-54. Ο Παραρας με τον Λουκα έφεραν την ομάδα τους στο 51-57, αλλά ο Λακαφωσης με τρίποντα ισοφάρισε τον αγώνα, 57-57, και ο ίδιος σκόραρε για το 59-57 για το προβάδισμα της ομάδας του, πρώτο μετά την 1η περίοδο! Ο Καμαριωτάκης ισοφάρισε και έδωσε από τη γραμμή των βολών προβάδισμα στους Rocks B.C., 59-61, με τον Μποτοζη να γράφει το 59-63. Ο Ζαχαρόπουλος απάντησε για το 62-63, ενώ μετά από 1/2 βολές του Μποτοζη, ο ίδιος ήταν που σκόραρε για να βάλει μπροστά τους Drafts, 65-64! Όμως, ο Παραράς ήταν εκεί για τους Rocks B.C. και στην εκπνοή του αγώνα σκόραρε για το 65-66 και με το φάουλ που κέρδισε στη φάση έγραψε και τη βολή για το 65-67 και τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του!

Για τους νικητές ο Μποτοζης είχε 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Παραράς 20 πόντους, 19 ριμπάουντ, ο Καμαριωτάκης 8 πόντους, 24 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λουκας 7 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Drafts ο Ζαχαρόπουλος είχε 20 πόντους, 3 κλεψίματα, ο Λακαφωσης 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αλικαρης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Φλουδας 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τουσης 7 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Ρεμπελιακός – Rocks B.C. 74-58

Ο Ρεμπελιακός στα προημιτελικά κέρδισε τους Rocks B.C. με 74-58 για να περάσει στην τετράδα. Το ματς ξεκίνησε από τον Καμαριωτάκη με 2-3 για τους Rocks B.C., για να απαντήσει ο Ρεμπελιακός με τον Λαρεντζάκη για το 7-4. Ο Καμαριωτάκης μείωσε σε 7-6, με τον Τουλικάρογλου να φέρνει τον αγώνα στο 12-6. Ο Παραρας σκόραρε για το 12-8, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τουλικάρογλου στο 14-8. Στη 2η περίοδο ο Τουλικάρογλου έφερε το ματς στο 16-8, με τον Ηλιάκη να σκοράρει για το 23-9 της ομάδας του και τον Ντουσια να φέρνει τον Ρεμπελιακό στο 28-9. Ο Χατζακης μείωσε σε 28-15, με τον Πλεξουσάκη να γράφει το 33-15. Ο Λαρεντζάκης σκόραρε για το 36-17 λίγο μετά, με τον Γκιουλφέση να μειώνει σε 36-24 για τους Rocks B.C., πριν κλείσει ο Ρεμπελιακός το ημίχρονο στο 40-26. Στην επανάληψη ο Πλεξουσάκης έφερε την ομάδα του στο 45-26, με τον Παραρα να απαντά και τον Ρεμπελιακό να πηγαίνει στο 50-28 με τον Ηλιάκη. Ο Παραρας μείωσε σε 52-33, αλλά ο Ηλιάκης με τον Σαρρή και τον Πλεξουσάκη έφεραν την ομάδα τους στο 58-33. Ο Λουκας απάντησε, με τον Γκιουλφέση να γράφει το 60-38, για να κλείσει την 3η περίοδο ο Ηλιάκης στο 62-38. Στην 4η περίοδο ο Παραρας ήταν που σκόραρε για το 62-43, με τον Χατζακη να γράφει το 62-47. Ο Ρεμπελιακός απάντησε με τον Ηλιάκη, αλλά Χατζακης και Παραρας σκόραραν για το 64-51. Ο Ηλιάκης ήταν που έφερε τον αγώνα στο 66-51 και το 68-53, με τον Ρεμπελιακό να φτάνει στο 71-55, πριν κλείσουν το ματς Χατζάκης και Ηλιάκης στο 74-58.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 28 πόντους, ο Τουλικάρογλου 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ντούσιας 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Πλεξουσάκης 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Rocks B.C. ο Χατζάκης είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παραρας 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Λουκας 8 πόντους, 10 ριμπάουντ.