Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Μεγάλοι Heat B.C. στα ημιτελικά του Prime Cup!

Μεγάλοι Heat B.C. στα ημιτελικά του Prime Cup!

Οι Heat B.C. πέρασαν στα ημιτελικά του Prime Cup κερδίζοντας στην οκτάδα τους πρωταθλητές του Challenge League, Miners, με 66-60. Έτσι, θα αντιμετωπίσουν το βράδυ της Κυριακής τον πρωταθλητή του Α1, Ρεμπελιακό, στο ματς που θα δώσει την πρόκριση στον τελικό του θεσμού!

Miners – Heat B.C. 60-66

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-7 για τους νικητές από τον Αρβανιτάκη και τον Μανισαλη. Ο Παπαδόγιαννης απάντησε για το 4-7, με τον ίδιο να μειώνει μετά το τρίποντο του Αρβανιτάκη σε 8-10, για να έρθει ο Κυνηγόπουλος να ισοφαρίσει. Ο Σιούτης με τον Κυνηγόπουλο έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους, με τον Παπαδόγιαννη να γράφει το 16-11. Η περίοδος έκλεισε από τον Αρβανιτάκη στο 16-14, με τον Παπαδόγιαννη και τον Μπενέτση να σκοράρουν για το 20-14 στο 2ο δεκάλεπτο για τους Miners. Ο Αρβανιτάκης απάντησε και πάλι με τρίποντο, 20-17, με τον Μπενέτση να απαντά. Ξανά ο Αρβανιτάκης από μακριά έφερε το ματς στο σουτ, με τον Μανισαλη να ισοφαρίζει. Ο Παπαδόγιαννης με μαζεμένους πόντους έβαλε ξανά μπροστά τους Miners, 28-22, με τον Χασομέρη να γράφει καλάθι και φάουλ για το 31-22. Ο Γιορνταμηλακης από τη γραμμή των βολών, με τον Αρβανιτάκη και τον Μανισαλη μείωσαν σε 31-28, για να έρθει ο Χασομέρης με 4/4 βολές για το 35-28.

Το ημίχρονο έκλεισε από τον Αρβανιτάκη στο 35-31, ενώ ο ίδιος ήταν που με νέο τρίποντο έφερε τον αγώνα στο 35-34 στις αρχές της επανάληψης. Τη σκυτάλη πήρε ο Μανισαλης και με 5 μαζεμένους πόντους έφερε την ομάδα του στο 35-39, για να γράψει μια βολή ο Γιορνταμηλάκης για το 35-40, ολοκληρώνοντας ένα φοβερό 0-12 για τους Heat B.C.. Ο Μπενέτσης το διέκοψε και με τον Κυνηγόπουλο έφεραν το ματς στον πόντο, 39-40. Ο Χατζησομπανης κράτησε την ομάδα του μπροστά, 39-43, με τον Σιούτη και τον Μπενέτση να μειώνουν σε 42-43 στο τέλος της 3ης περιόδου. Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Μανισαλη να σκοράρει για το 42-45, για να απαντήσουν οι Miners. Οι Heat B.C. έφτασαν στο 44-48, με τον Σιούτη να απαντά. Αρβανιτάκης και Μανισαλης σκόραραν για το 46-52, αλλά οι Miners και πάλι πλησίασαν, ο Χασομέρης με τον Σιουτη σκόραραν για το 52-53. Ο Γιορνταμηλακης κράτησε τους Heat B.C. μπροστά, ο Σιουτης μείωσε, ενώ μετά το καλάθι του Μανισαλη, ο Χασομέρης έφερε τον αγώνα στα ίσα, 57-57. Κάπου εκεί οι Heat B.C. έτρεξαν ένα σερί 0-8 με τον Χατζησομπάνη πρωταγωνιστή να γράφει τρίποντα για το 57-65 της ομάδας του. Ο Μπενέτσης προσπάθησε να μειώσει, 60-65, αλλά οι Heat B.C. κατάφεραν να πάρουν τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στον ημιτελικό του θεσμού.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)