Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Νίκες για Λαμποράλ, Ρεάλ, Μπάρτσα στο ξεκίνημα

Νίκες για Λαμποράλ, Ρεάλ, Μπάρτσα στο ξεκίνημα

Με νίκες ξεκίνησαν τη σεζόν στην Ισπανία οι τρεις «μεγάλοι», με την πρωταθλήτρια Κάχα Λαμποράλ να σκορπίζει στους 5 ανέμους την Αλικάντε με 45 πόντους διαφορά, την πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπαρτσελόνα να κερδίζει πολύ εύκολα την Γκραν Κανάρια με 11 ασίστ του Ρούμπιο και τη Ρεάλ να παίρνει δύσκολη εκτός έδρας νίκη επί της Εστουντιάντες.

Η Ρεάλ βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 11 πόντους, αλλά στηριζόμενη στον εκπληκτικό Λιουλ και τον Σουάρεθ κατάφερε να επιστρέψει. Μπροστά σε 13.000 θεατές, ο Σουάρεθ πέτυχε 12 πόντους (από τους 23 της Ρεάλ) στην τρίτη περίοδο κι έβαλε την ομάδα του στη θέση του οδηγού. Ο Πριτζιόνι έπαιξε μόλις 6 λεπτά, λόγω ενός καυγά με τον Μεσίνα στο πρώτο ημίχρονο.

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Κάχασολ, που κέρδισε την Μπανταλόνα με 85-80. Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στον οίστρο του Μπούλοκ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν για μεγάλο διάστημα (20-20, 30-29, 39-39, 47-48, 58-58), μέχρι ένα 7-0 του Μπούλοκ, που έγραψε το 73-66. Η διαφορά μετά ανέβηκε στους 11 για την Καχασόλ (79-68) και το ματς κρίθηκε και τυπικά.

Πολύ δύσκολα πέρασε από την Σαραγόσα η Ουνικάχα. Παρότι η Μάλαγα μπήκε με 0-8 στο ματς και προηγήθηκε μέχρι και με 26-37, δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά. Ο Βραζιλιάνος σέντερ Χετσχέιμεϊρ βοήθησε τη Σαραγόσα μετά ένα 8-0 και ενώ ήταν άποντος ως τότε έβαλε σχεδόν 10 πόντους στη σειρά. Η Σαραγόσα ανέτρεψε πλήρως την εικόνα του ματς και προηγήθηκε με 8 πόντους (57-49), αλλά στην τέταρτη περίοδο υποκλίθηκε στην εμπειρία της Μάλαγα, που με 4 συνεχόμενα τρίποντα πήρε τη νίκη.

Εύκολα κέρδισαν η Βαλένθια τη Γρανάδα και η Μπιλμπάο τη Μανρέσα για να ξεκινήσουν κι αυτές με νίκη τη χρονιά.

Αποτελέσματα και πρωταγωνιστές:

1η αγωνιστική

Εστουντιατες-Ρεάλ Μαδρίτης 79-84 (44-39)
Γκάμπριελ 16π. 6ρ., Βελς 12, Άσελιν 11π. 9ρ. // Σουάρεθ 21π. 5ρ., Ρέγιες 14π. 5ρ., Λιουλ 12π. 5ρ. 4ασ.

Κάχασολ-Μπανταλόνα 85-80 (39-39)
Μπούλοκ 19π. 5ασ., Κάλογουεϊ 17π. 4ασ. // ΜακΝτόναλντ 18, Χόσλεϊ 13π. 6ρ.

Σαραγόσα-Ουνικάχα Μάλαγα 76-79 (34-37)
Μίσο 18, Χετσέιμεϊρ 14π. 6ρ. // Μπλάνκο 18, ΜακΙντάιρ 14, Πρίντεζης 4 (2/5δ.)

Μενόρκα-Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 73-61 (33-37)
Βίκτορ 15π. 6ρ., Τσιορτσιάρι 14, Τόρες 12π. 10ρ. // Μπαρνς 17π. 7ρ. Μπάεζ 11

Μπαρτσελόνα-Γκραν Κανάρια 83-58 (55-36)
Ναβάρο 18, Μάικλ 15, Μόρις 12π. 6ρ., Ρούμπιο 2π. 4ρ. 11ασ. // Κάρολ 17

Κάχα Λαμποράλ-Μεριντιάδο Αλικάντε 92-47 (48-26)
Τελέτοβιτς 15π. 4ρ., Μπάρατς 17π. 7ρ. // Σόου 10π. 5ρ.

Φουενλαμπράντα-Λάγκουν Άρο (Σαν Σεμπάστιαν) 71-64 (32-24)
Βάλτερς 19, Μπατίστα 9π. 8ρ. // Μπάρον 19π. 5ρ., Τσκιτισβίλι 9π. 7ρ.

Βαλένθια-Γρανάδα 104-81 (54-37)
Μαρτίνεθ 25, Σαβάνοβιτς 18, Ντε Κολό 15 // Ινγκλς 17π. 5ασ., Κουρτζ 24π. 8ρ.

Μανρέσα-Μπιλμπάο 59-86 (30-40)
Σαν Μιγκέλ 14π. 5ασ., Μαϊστόροβιτς 14 // Μουμπρού 18π. 6ρ., Μπλουμς 15, Τζάκσον 13, Μαυροειδής 6π. 2ρ. (1/3δ. 4/5β.)

Υ.Γ.: Στη σελίδα του ισπανικού πρωταθλήματος στο Age of Basketball θα μπορείτε κάθε εβδομάδα να βλέπετε και τη βαθμολογία των ομάδων.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …