Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Περίπατοι για Μπάρτσα, Λαμποράλ, πληγές για Ρεάλ!

Περίπατοι για Μπάρτσα, Λαμποράλ, πληγές για Ρεάλ!

Λίγες ημέρες πριν τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, η 26η αγωνιστική στην ACB ήρθε να αλλάξει τις ισορροπίες. Μπορεί η Μπαρτσελόνα και η Κάχα Λαμποράλ να έκαναν περίπατο με Εστουντιάντες (73-53) και Κάχασολ (81-57) αντίστοιχα, μπορεί η Βαλένθια να κέρδισε εκτός έδρας τη Φουενλαμπράντα (74-78), αλλά η Ρεάλ δέχτηκε σοβαρό πλήγμα.

Δεν ήταν μόνο η ήττα από τη Μάλαγα με 69-68, ούτε τόσο ο απίστευτος τρόπος που εκτυλίχτηκαν τα τελευταία δευτερόλεπτα (δείτε το βίντεο στο άρθρο, με ήχο, γιατί μιλάμε για ρεσιτάλ αναμετάδοσης!), όσο ο τραυματισμός του Σέρχιο Ροντρίγκεθ και του Κλέι Τάκερ, που χάνουν τον πρώτο προημιτελικό (και βάλε…). Με νίκη συνέχισε και η Βαγιαδολίδ, που κέρδισε στην έδρα της Αλικάντε.

Περίπατο έκανε η Κάχα Λαμποράλ με την Κάχασολ, παίρνοντας τουλάχιστον 7 πόντους από 8 παίκτες! Η ομάδα του Ιβάνοβιτς μπήκε στο ματς με 23-13 και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Είχε 62% στα δίποντα και 10/26 τρίποντα, ενώ κατέβασε και 43 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 17 επιθετικά. Η Κάχασολ πήρε όλα κι όλα 21 ριμπάουντ, χάνοντας το 57% των αμυντικών της ριμπάουντ που διεκδίκησε. Έτσι δεν μπορείς να κερδίσεις κανέναν αγώνα, πόσο μάλλον απέναντι σε τόσο καλή ομάδα. Έμεινε από νωρίς πολύ πίσω, στο 30ο λεπτό η διαφορά ήταν στους 20 πόντους και δεν μειώθηκε ως το τέλος.

Εύκολη νίκη και για την Μπαρτσελόνα, με αντίπαλο την Εστουντιάντες. Το 26-12 της πρώτης περιόδου έδωσε τον τόνο, αλλά οι «μπλαουγκράνα» μετά χαλάρωσαν. Η Εστουντιάντες δεν είναι μικρή ομάδα και μπόρεσε να πλησιάσει στους 8 πόντους στο ημίχρονο, σκοράροντας 25 στο δεύτερο δεκάλεπτο και γυρνώντας το ματς από το 29-12 στο 33-27. Όμως, ως εκεί ήταν. Τα καλάθια στην επανάληψη έμπαιναν με το σταγονόμετρο, η Εστουντιάντες είχε 2 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά του δευτέρου μέρους και το σκορ ήταν ήδη 59-39 με 14-2 σερί της Μπαρτσελόνα. Επιστροφή δεν υπήρχε, με την Εστουντιάντες να βάζει όλους κι όλους 16 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, να έχει 11 ασίστ και 17 λάθη στο ματς, ενώ η Μπαρτσελόνα είχε 9 παίκτες με 5 τουλάχιστον πόντους.

Όλα τα είχε το ματς της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Μάλαγα στην Ανδαλουσία. Σασπένς, ένα πρόσωπο του αγώνα (τον Γκαρμπαχόσα ξανά στα γνώριμα πράσινα λημέρια), παράταση, τραυματισμούς, τρελό φινάλε. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πρόλαβε να παίξει μόλις 6 λεπτά πριν πάθει θλάση και αποδειχτεί τελικά ότι θα χάσει ένα μήνα στην πιο κρίσιμη καμπή της σεζόν. Ο Κλέι Τάκερ έπαιξε 14 λεπτά πριν χτυπήσει στο κεφάλι, μεταφερθεί στο νοσοκομείο και αποδειχτεί ότι έχει διάσειση και θα χάσει τουλάχιστον το πρώτο ματς των προημιτελικών.

Το παιχνίδι ήταν απίστευτο ντέρμπι και κρίθηκε σε 4 τρίποντα στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα της παράτασης. Δύο εξωφρενικά του Πριτζιόνι, το ένα από τα 9,5 μέτρα (63-65) και το άλλο χωρίς ισορροπία (66-68), ένα του Γκαρμπαχόσα (66-65) κι ένα τρελό τρίποντο του ΜακΙντάιρ (69-68), από αυτά που σπάνια βλέπουμε. Μέχρι τότε, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να κρατήσει τον έλεγχο του ματς. Η Ρεάλ προηγήθηκε με 13-18 και 40-46, αλλά το ματς πήγε στο 32-32 και το 53-51. Η παράταση ήταν πραγματικά απίστευτη και αφήνουμε την εικόνα να το αποδείξει εύγλωττα. Αξίζει να δείτε το βίντεο και αξίζει να το δείτε με ήχο.

Νίκη πέτυχε η Βαλένθια, που κράτησε την 3η θέση στο πρωτάθλημα, δείχνοντας και πάλι χαρακτήρα και κερδίζοντας ένα ντέρμπι στο φινάλε. Η Φουενλαμπράντα πάλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, αφού η διαφορά στα ριμπάουντ ήταν τεράστια (27-44 για τη Βαλένθια), αλλά και στα ποσοστά ευστοχίας οι δύο ομάδες απείχαν παρασάγγας (63% στα δίποντα η Βαλένθια, 43% η Φουενλαμπράντα). Ο Πέσιτς φαίνεται ότι έχει την ομάδα του έτοιμη να «πνίξει» τη Ρεάλ μέχρι να την κάνει να ασφυκτιά και θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε αν οι Μαδριλένοι θα αντέξουν στην άμυνα του Σέρβου.

Νίκη και για τη Μανρέσα στην έδρα της Γρανάδα (74-80), που ανέτρεψε την εικόνα του αγώνα στην τελευταία περίοδο, όπου και βρέθηκε από το -3 στο +6. Το 12-0 που έκανε το ματς από 46-49 πολύ γρήγορα 58-49 φάνηκε ότι θα κρίνει το ματς, αλλά η Μανρέσα απάντησε με 2-9 για το 69-69 και μπόρεσε να κάνει 0-8 στα τελευταία λεπτά για να πάρει τη νίκη.

Στο ματς της Γκραν Κανάρια με την Μπιλμπάο, ο Μπράμος και ο Βασιλειάδης έκαναν… διαγωνισμό αστοχίας, με τον πρώτο να έχει 0/9 εντός παιδιάς και τον δεύτερο 2/10 (αλλά και 6/6 βολές). Τελικά, παρά τους 11 πόντους και τα 7 ριμπάουντ του Μαυροειδή, η Γκραν Κανάρια κέρδισε μετά από 2 παρατάσεις, έχοντας τον Κάρολ να σκοράρει 30 πόντους και να ισοφαρίζει δύο φορές στην εκπνοή, στέλνοντας το ματς σε 2 παρατάσεις. Η Μπιλμπάο είχε 4/26 τρίποντα.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

26η αγωνιστική

Κάχα Λαμποράλ-Καχασόλ 81-57 (39-28)
Σαν Εμετέριο 13π. 7ρ. 4ασ., Λόγκαν 14, Χουέρτας 12π. 5ρ. 4ασ., Μπατίστα 7π. 6ρ., Τελέτοβιτς 7π. 6ρ. // Ντέιβις 17π. 4ρ. , Τριγκέρο 11π. 3ρ.

Μπαρτσελόνα-Εστουντιάντες 73-53 (45-37)
Ναβάρο 12π. 6ασ., Άντερσον 14π. 4ρ., Βάσκες 6π. 5ρ., Λόρμπεκ 7π. 5ρ. // Κλαρκ 12π. 7ρ., Όλιβερ 6π. 3ρ.

Μάλαγα-Ρεάλ Μαδρίτης 69-68παρ. (32-32, 57-57καν.αγ.)
Φιτς 26π. 6ρ., Φρίλαντ 11π. 10ρ., Μπλάκνεϊ 3π. 4ρ. 5ασ., ΜακΙντάιρ 7π. 3ασ. // Πριτζιόνι 21π. 5ρ. 4ασ., Τόμιτς 18π. 6ρ., Βελίτσκοβιτς 6π. 5ρ.

Φουενλαμπράντα-Βαλένθια 74-78 (44-40)
Αγιόν 9π. 6ρ., Λαβίνια 12π. 4ρ., Ραμπασέδα 11 // Σαβάνοβιτς 21π. 10ρ., Ντε Κολό 14π. 3ρ., Μαρτίνεθ 10π. 3ρ. 3ασ., Γιαφτόκας 6π. 7ρ.

Γρανάδα-Ασίνια Μανρέσα 74-80 (37-31)
Πρέστες 14π. 5ρ., Φερνάντεθ 14, Λίμα 12π. 9ρ., Στεφάνσον 12π. 3ασ., Καρλ 15π. 6ρ. // Σλόκαρ 23π. 10ρ., Σαν Μιγκέλ 6π. 3ρ. 7ασ., Γκριμάου 13π. 3ασ., Γκλαντίρ 11

Σαραγόσα-Μενόρκα 76-65 (44-30)
Αγκουιλάρ 10π. 4ρ. 3ασ., Χετσχάιμερ 13π. 3ρ., Κιντέρος 13π. 4ρ. 3ασ., Μπάρλοου 14 // Τόρες 19π. 4ρ., Λιμονάντ 11π. 3ρ.

Γκραν Κανάρια-Μπιλμπάο 90-82παρ-β (28-32, 73-73παρ-α, 64-64καν.αγ.)
Κάρολ 30π. 7ρ. 3ασ., Ουάλας 17π. 8ρ. 3ασ., Μπορόβνιακ 8π. 8ρ., Μπράμος 0π. 3ρ. 1ασ. (0/6δ. 0/3τρ.) // Ερβέλ 16π. 7ρ., Ουόρεν 16π. 3ασ., Βασιλειάδης 11π. 5ρ. 1ασ. (1/4δ. 1/6τρ. 6/6β.), Μαυροειδής 11π. 7ρ. 2ασ. (4/5δ. 3/4β.)

Μεριντιάνο Αλικάντε-Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 65-72 (35-28)
Ερτέλ 18, Αντριουσκεβίτσιους 13π. 11ρ., Χάσμπρουκ 12 // Βαν Λάκε 14π. 3ρ., Μπάεζ 13π. 7ρ., Σλότερ 9π. 9ρ.

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν)-Μπανταλόνα 74-76 (34-32)
Μιράγες 12π. 10ρ., Πάνκο 13π. 5ρ., Σαλγάδο 11π. 8ασ., Μπάρον 11, Λόρμπεκ 12π. 3ρ. // Τρίας 12π. 10ρ. 3ασ., Χόσλεϊ 17π. 4ρ. 4ασ., ΜακΝτόναλντ 16π. 5ρ., Τομάς 10π. 4ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …