Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Νίκες για τις 4 πρώτες, ντεμπούτο με νίκη ο Σπλίτερ

Νίκες για τις 4 πρώτες, ντεμπούτο με νίκη ο Σπλίτερ

Με νίκες συνέχισαν στην 8η αγωνιστική της ACB Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα, η πρώτη εντός έδρας με τη Λακούν Άρο και η δεύτερη εντός με την Μπλανκορουέντα. Εύκολο έργο είχαν Μάλαγα και Κάχα Λαμποράλ, που κέρδισαν με 20 πόντους διαφορά, ενώ νέα ήττα γνώρισε η Μπιλμπάο, στην έδρα της από την Κάχασολ, για να μείνει αρκετά πίσω. Το ντεμπούτο του Τιάγκο Σπλίτερ στη Βαλένθια ήταν νικηφόρο, 83-86 στην παράταση επί της Μούρθια.

Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά όντας καλύτερη σε κάθε δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 77-67 τη Βαγιαδολίδ. Καλύτερος όλων ο Έραζεμ Λόρμπεκ, με τον Εντόνγκ και τον Μάικλ να τον ακολουθούν. Οι Καταλανοί έβαλαν 43 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στα ριμπάουντ κυριάρχησαν πλήρως στον αγώνα, 39-28. Με ένα 10-0 η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 14-6 στο ξεκίνημα, αλλά πολύ γρήγορα έχασε τη διαφορά για να βρεθούν ισόπαλες οι δυο ομάδες στο 21-21 και το 27-27 λίγο αργότερα. Με τον Λόρμπεκ η Μπάρτσα πήγε στο 41-31 και με σερί 9-0 στο 52-37, αλλά και πάλι η Βαγιαδολίδ βρήκε τρόπο να επιστρέψει, 56-50. Στο τέλος οι δυο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο 66-66, αλλά η συνέχεια ανήκε στην Μπαρτσελόνα, ένα 11-1 από Εντόνγκ, Μάικλ και το τρίποντο του Σάδα για κερασάκι έγραψαν το τελικό σκορ.

Στην πρώτη περίοδο έλεγξε το ματς η Ρεάλ, μπαίνοντας πολύ δυνατά στον αγώνα και παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα. Όμως τα 3/16 τρίποντα που είχε δεν της επέτρεψαν να ανεβάσει τη διαφορά, κι έτσι χρειάστηκε να παλέψει ως το τέλος. Το ματς ξεκίνησε με 9-0 της Ρεάλ, ενώ στο πεντάλεπτο ο αγώνας ήταν στο 17-6 για να πάνε οι δυο ομάδες στο δεκάλεπτο με το σκορ στο 25-12. Όμως, η Λαγκούν Άρο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη από τον Ιμπάκα και την τεχνική ποινή στον Σουάρεθ, για να τρέξει ένα 2-17 και να προσπεράσει με 27-29! Οι Μαδριλένοι όμως δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει και ως το ημίχρονο είχαν προσπεράσει και πάλι με 49-39. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα ως το 30ο λεπτό (66-57), με τη Σαν Σεμπαστιάν να πλησιάζει σε 68-65 στο 35ο λεπτό. Ο Μίροτιτς με 4 πόντους έκανε το 72-65 και η Ρεάλ πήρε τη νίκη ελέγχοντας το ματς στη συνέχεια.

Πολύ εύκολο ήταν το έργο της Κάχα Λαμποράλ στο ματς με την Εστουντιάντες, καθώς οι γηπεδούχοι έβαλαν όλους κι όλους 54 πόντους και έχασαν την 1η και την 4η περίοδο με μεγάλη διαφορά. Η Εστουντιάντες είχε 18/47 δίποντα και 2/15 τρίποντα, με την Λαμποράλ να σπάει κόκαλα στην άμυνα. Οι δυο ομάδες ουσιαστικά συμβάδιζαν ως το 23-26 της Λαμποράλ, παρά το 9-19 στο ξεκίνημα. Όμως ένα 0-6 των φιλοξενούμενων πήγε το ματς στο 23-32, για να φτάσουμε μετά στο 33-44 και το 43-56. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και η Λαμποράλ δεν απειλήθηκε ως το φινάλε.

Εύκολο έργο είχε και η Μάλαγα με την Αλικάντε, με την ομάδα του Ματέο να μπαίνει στο ματς με 2-15 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 9-26. Η Μάλαγα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ως το ημίχρονο, όταν το σκορ ήταν 30-53 και το… πουλάκι είχε ήδη πετάξει για την Αλικάντε. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 30 πόντους στο 25ο λεπτό (32-63) και μετά η Μάλαγα χαλάρωσε, για να κερδίσει τελικά με 20.

Ήττα για την Μπιλμπάο στην έδρα της, απέναντι στην Κάχασολ, με την ομάδα του Κατσικάρη να κάνει πολύ κακό 4ο δεκάλεπτο και να γκρεμίζει σε αυτό όσα έχτιζε στα προηγούμενα 3. Καλός ο Βασιλειάδης (15 πόντοι με 4/9 τρίποντα) αλλά δεν έφτανε αυτό. Η Μπιλμπάο προηγήθηκε με 16-7 και 18-13 για να μείνει πίσω με 28-31, αλλά να καταφέρει με ξέσπασμα του Βασιλειάδη και του Τζάκσον να προηγηθεί με 51-43. Το ματς ήταν ντέρμπι από εκεί και στο εξής, αλλά τα τρίποντα από Μπογκντάνοβιτς και Ούρτασουν πλήγωσαν πολύ τους γηπεδούχους, με την Μπιλμπάο να χάνει 14-26 την 4η περίοδο και μαζί με αυτή και τον αγώνα με 67-75.

Παρά το κακό ξεκίνημα στο ματς (23-13) η Βαλένθια μπόρεσε να κερδίσει τη Μούρθια στην παράταση, με τον Σπλίτερ να ντεμπουτάρει και να δείχνει ότι μπορεί να ανεβάσει (προφανώς) επίπεδο την ομάδα. Ο Βραζιλιάνος έπαιξε 28 λεπτά, είχε το καλύτερο ranking (22) της ομάδας του με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 5 κερδισμένα φάουλ και έκανε τη διαφορά για τη Βαλένθια.

Κούκσικς και Ντο Κολό βοήθησαν τη Βαλένθια σε ένα 0-8 για να προσπεράσει τελικά με 39-44. Το ματς ήταν ντέρμπι στο εξής με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί ως το τέλος. Η Βαλένθια ήταν μπροστά με 68-71, αλλά ο Γκριμάου είχε άλλη άποψη, με τρίποντο ισοφάρισε τον αγώνα στο 71-71 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, αφού το σουτ του Ντε Κολό για τη νίκη βρήκε σίδερο.

Κέινερ-Μέντλι και Μαρτίνεθ
έφεραν τη Βαλένθια μπροστά στην παράταση, ενώ στην εκπνοή ο Γκριμάου πήρε σουτ από τα 10 μέτρα για να ισοφαρίσει, αλλά αστόχησε και το ματς έληξε με 83-86.

8η αγωνιστική

Φουενλαμπράντα – Γκραν Κανάρια 69-65
(35-37)
Πένι 17π. 5ρ., Κόλομ 12π. 3ρ. 5ασ., Αγιόν 12π. 6ρ. 3ασ. // Μπράμος 16π. 2ρ. 2ασ. (5/5δ. 1/4τρ. 3/3β.), Παλάσιος 11π. 6ρ., Μπεϊράν 5π. 7ρ.

Γκέσκραπ Μπιλμπάο – Κάχασολ 67-75
(28-28)
Γκριμάου 12π. 4ρ. 8κ.φ., Βασιλειάδης 15π. 1ρ. 1ασ. (1/2δ. 4/9τρ. 1/1β.), Μαυροειδής 0π. 2ρ. (0/1δ.), Τζάκσον 12π. 5ρ. 4ασ., Μπάνιτς 10π. 4ρ. // Ντέιβις 16π. 3ρ., Μπογκντάνοβιτς 15π. 5ρ., Ούρτασουν 22π. 3ρ.

Ασίνια Μανρέσα – Σαραγόσα 74-81
(35-29)
Ντόλμαν 18π. 4ρ., Ντάουνς 15π. 4ρ. 6ασ., Ασελίν 13π. 5ρ. // Χετσχάιμερ 22π. 8ρ., Στεφάνσον 20, Ράιτ 15π. 3ρ., Αγκουιλάρ 11π. 3ρ. 7ασ.

Λουσέντουμ Αλικάντε – Ουνικάχα Μάλαγα 77-97
(30-53)
Σίνγκλερ 12, Ιβάνοφ 19π. 8ρ., Μπαρνς 10, Έλις 8π. 4ρ. // Βάλτερς 19, Γκαρμπαχόσα 13, Φρίλαντ 9π. 6ρ., Ζόριτς 11π. 3ρ. , Φιτς 14π. 3ρ. 4ασ. 3κλ.

Ρεάλ Μαδρίτης – Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 82-74
(49-39)
Ρούντι 13π. 3ρ. 6ασ. 3κλ. 8κ.φ., Μίροτιτς 12π. 7ρ., Λιουλ 8π. 4ασ., Τόμιτς 10, Μπέγκιτς 8π. 4ρ. // Πάνκο 19π. 6ρ., Μπάρον 15, Αντελέκε 12π. 8ρ., Σαλγάδο 11π. 3ρ. 4ασ.

Ούκαμ Μούρθια – Βαλένθια 83-86παρ.
(36-35, 71-71)
Γκριμάου 26π. 6ρ. 3ασ., Μισό 15π. 6ασ., Μπάροου 11π. 7ρ., Σέκουλιτς 10π. 10ρ. // Σπλίτερ 12π. 10ρ. 3κλ., Μαρτίνεθ 14π. 6ρ., Λίστσουκ 10π. 3ρ., Μάρκοβιτς 7π. 4ασ., Κέινερ-Μέντλι 15π. 8ρ., Κούκσικς 11, Ντε Κολό 13π. 5ασ.

Μπαρτσελόνα – Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 77-67
(43-37)
Λόρμπεκ 17π. 5ρ., Μάικλ 14π. 5ρ., Έιντσον 12π. 3ρ., Ναβάρο 10π. 5ασ., Εντόνγκ 10π. 9ρ. // Ρόμπινσον 12π. 6ρ., Ντούμας 10π. 4ασ. Μάρτιν 8π. 6ρ.

Μπανταλόνα – Μπλούσενς Μόνμπους (Ομπραντόιρο) 73-67
(32-41)
Ομπασόχαν 16π. 4ρ., Μπάεζ 14π. 9ρ. 3ασ., Όλιβερ 7π. 6ρ. 6ασ., Ουίλιαμς 9π. 6ρ. // Κένταλ 12π. 6ρ., Λάσμε 10π. 8ρ., Χουνιέντ 9π. 2ασ. 2κλ., Παλάσιο 9π. 3ρ.

Ασέφα Εστουντιάνες – Κάχα Λαμποράλ 54-74
(29-34)
Γκάμπριελ 19π. 7ρ. 7κ.φ., Σίμονς 9π. 6ρ., Φλόρες 8π. 5ρ. // Όλεσον 16π. 4ασ., Τελέτοβιτς 5π. 8ρ., Σαν Εμετέριο 21π. 5.ρ, Σεραφάν 10π. 5ρ., Ερτέλ 14π. 3ασ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …