Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Τεράστιες νίκες για Μπιλμπάο-Μάλαγα

Τεράστιες νίκες για Μπιλμπάο-Μάλαγα

Η Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη έδειξε νωρίς τα «δόντια» της κερδίζοντας τη Βαλένθια με 77-70 και συνεχίζοντας αήττητη στο πρωτάθλημα της Ισπανίας. Το παιχνίδι ήταν σκληρό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Μια από αυτές ήταν και η παρουσία του Κώστα Βασιλειάδη, που είχε καθοριστικό ρόλο.

Ο Βασιλειάδης αγωνίστηκε 10 λεπτά στο ματς και έδειξε γιατί τον αποκαλούν «δολοφόνο». Σε 10 λεπτά πέτυχε 10 πόντους με 4 σουτ και 3 βολές και βοήθησε πάρα πολύ την ομάδα του. Κάτι που έκανε και ο Μαυροειδής με σκληρή δουλειά. Καλύτεροι για την Μπιλμπάο ο Μουμπρού και ο Ουόρεν. Στηριζόμενη σε αυτούς η Μπιλμπάο έκανε πολύ δυνατό πρώτο μέρος και «καθάρισε» εκεί τον αγώνα. Αργότερα ξέφυγε με 52-37 και έδειξε ότι ελέγχει πλήρως την αναμέτρηση.

Μεγάλη νίκη και για τη Μάλαγα, που κέρδισε την πρωταθλήτρια Κάχα Λαμποράλ μπροστά σε 11.000 θεατές. Η Μάλαγα ευτύχησε να έχει αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα, ενώ η Λαμποράλ στηρίχτηκε στον οίστρο του Σαν Εμετέριο, που σταμάτησε στους 30 πόντους με 10/12 δίποντα και 3/5 τρίποντα! Όμως, πέραν αυτού… τραγωδία. Ο Τελέτοβιτς είχε 1/9 τρίποντα και 2/13 συνολικά, ο Μπάρατς απλά βοηθούσε στο χαμαλίκι, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει, ενώ μέτριοι ήταν οι Λόγκαν, Χουέρτας, Όλεσον και Πιετρούς με ανύπαρκτο τον Μπιέλιτσα. Τα δύο τρομερά τρίποντα του Μπέρνι για το 62-59 και το 65-62 έδωσαν στη Μάλαγα αυτό που χρειαζόταν για τη νίκη.

Άνετη νίκη πέτυχε η Ρεάλ επί της Μανρέσα με 18 πόντους διαφορά. Η Ρεάλ είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και η διαφορά συνεχώς ανέβαινε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Εξίσου εύκολα η Γκραν Κανάρια τη Σαραγόσα και η Μπανταλόνα τη Μενόρκα, ενώ η Μπαρτσελόνα ίδρωσε στη Γρανάδα, χωρίς όμως να χάσει τον έλεγχο του ματς. Με καταπληκτικούς τους Λάκοβιτς και Ναβάρο η Μπάρτσα έκανε το 2-0, έχοντας, όμως, για αρκετή ώρα στο ματς το μυαλό της στο παιχνίδι με τους… Λέικερς.

Μεγάλη ανατροπή για τη Φουενλαμπράντα, η οποία επέστρεψε από το -15 του ημιχρόνου και κέρδισε εκτός έδρας την Αλικάντε, με τον Εστεμπάν Μπατίστα να τα κάνει όλα. Η Αλικάντε έφτασε να κερδίζει και με 19 πόντους στο ματς (34-15), εκμεταλλευόμενη ένα 14-0 που έκανε νωρίς και ένα 12-0 λίγο αργότερα. Η Φουελαμπράντα ισοφάρισε πρώτη φορά στο 61-61 και μετά καθάρισε τον αγώνα.

Αποτελέσματα και πρωταγωνιστές:

2η αγωνιστική

Μεριντιάνο Αλικάντε-Φουενλαμπράντα 68-76 (41-26)
Ερντογκάν 20, Στόγιτς 12π. 5ρ. // Μπατίστα 21π. 12ρ., Αγιόν 14π. 6ρ.

Γρανάδα-Μπαρτσελόνα 78-85 (36-42)
Ινγκλς 25π. 5ρ., Κορόλεφ 17 // Ναβάρο 24 (5/8τρ.), Λάκοβιτς 16, Σάντα 7π. 4ρ. 4ασ.

Μπανταλόνα-Μενόρκα 91-73 (42-33)
ΜακΝτόναλντ 19π. 6ρ., Τρίας 13π. 7ρ. // Ραντένοβιτς 17π. 7ρ., Λιμονάντ 14, Ντόναλντσον 13π. 9ρ.

Μπιλμπάο-Βαλένθια 77-70 (45-33)
Ουόρεν 18, Ράντσικ 18, Μουμπρού 10π. 12ρ., Βασιλειάδης 10 (1/1δ. 2/3τρ. 2/3.), Μαυροειδής 6π. 5ρ. (2/6δ.) // Λίστσουκ 19π. 9ρ., Ντε Κολό 14, Γιαφτόκας 10π. 6ρ.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μανρέσα 81-63 (47-39)
Τάκερ 16, Λιουλ 15, Φίσερ 9π. 13ρ., Σουάρεθ 13π. 4ρ. 4ασ. // Αλζαμόρα 14, Λιούις 10

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν)-Καχασόλ 73-60 (40-26)
Ντόμπλας 16π. 5ρ., Μπάρον 15 // Κάλογουεϊ 14, Μπούλοκ 13

Γκραν Κανάρια-Σαραγόσα 83-61 (36-28)
Κάρολ 27, Ουάλας 18π. 5ρ., Ρέι 17π. 7ρ. // Χετσχέιμεϊρ 10π. 5ρ.

Ουνικάχα Μάλαγα-Κάχα Λαμποράλ 76-69 (34-30)
Μπέρνι 15, Φρίλαντ 12π. 6ρ., Πρίντεζης 9π. 3ρ. (3/4δ.) // Σαν Εμετέριο 30π. 5ρ., Λόγκαν 14

Βαγιαδολίδ-Εστουντιάντες 79-66 (35-38)
Ρόμπινσον 21, Μπάεζ 16π. 5ρ. // Κλαρκ 15π. 5ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …