Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Βόμβα στη Βαρκελώνη!

Βόμβα στη Βαρκελώνη!

Η 4η αγωνιστική στην Ισπανία ήταν ιδιαίτερα απρόβλεπτη και επεφύλασσε μια έκπληξη μεγατόνων, αφού η Μπαρτσελόνα κατάφερε να χάσει από μια μέτρια επιθετικά Σαραγόσα μέσα στη Βαρκελώνη με 70-71. Νίκες για Ρεάλ, Μάλαγα, Κάχα Λαμποράλ, πρώτη ήττα για τη Φουενλαμπράντα, μόνη αήττητη πλέον η Ρεάλ του… υπό αμφισβήτηση Μεσίνα.

Όλο το «ζουμί» της 4ης αγωνιστικής έβρασε στη Βαρκελώνη, όπου η Μπαρτσελόνα εμφανίστηκε αγνώριστη σε σχέση με τα συνηθισμένα στάνταρ της και ηττήθηκε από μια ψυχωμένη Σαραγόσα, που έπαιξε καταπληκτική άμυνα και έδειξε ότι η Μπαρτσελόνα έχει και φέτος μεγάλο πρόβλημα στα χαμηλά σκορ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση με μια τραγική Μπαρτσελόνα που είχε 2/20 τρίποντα. Παρά το 8-17 της Σαραγόσα στο ξεκίνημα η Μπαρτσελόνα έδειξε ότι μπορεί να καθαρίσει τον αγώνα, καθώς ένα 14-0 από Μάικλ και Εντόνγκ την έφερε στο 22-17. Αλλά ως εκεί. Η άμυνα της Σαραγόσα έσφιξε, η Μπαρτσελόνα δεν πετύχαινε ούτε… μπανιέρα πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και όταν είχε 0/10 τρίποντα στην τρίτη περίοδο έδειξε ότι δεν θα κέρδιζε εύκολα.

Παρ’ όλα αυτά, μετά το 44-47 και το 48-49 της Σαραγόσα ήρθε ένα 11-2 πάλι δια χειρός Μάικλ για να ξεφύγει η Μαπρτσελόνα με 59-51. Η συνέχεια ήταν ξεκάθαρα της Σαραγόσα, που περιόρισε την Μπαρτσελόνα στους 3 πόντους σε 6 λεπτά και μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση με σερί 0-8 στα τελευταία 2 λεπτά και το εκπληκτικό τρίποντο του Κιντέρος στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας. Μετά ήρθε ο Βαν Ρόσομ, που με ένα ιστορικό καλάθι στην εκπνοή της παράτασης από τη γωνία (με την μπάλα να αναπηδά στο στεφάνι βασανιστικά για τους φίλους της Μπαρτσελόνα) χάρισε στη Σαραγόσα την πρώτη νίκη στην ιστορία της στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Νίκη με την ψυχή στο στόμα για την Γκραν Κανάρια, που είδε το στεφάνι να «ξεβράζει» το τρίποντο του Κους στην εκπνοή και τη Φουενλαμπράντα να μην καταφέρνει να συνεχίσει αήττητη. Όλα αυτά αφού πρώτα η Φουενλαμπράντα είχε επιστρέψει από το -18 (49-31).

Η Ρεάλ κέρδισε τη Βαλένθια στο ντέρμπι της «Ευρωλίγκας» της αγωνιστικής στην ACB. Η νίκη για τη Ρεάλ δεν ήρθε όσο εύκολα δείχνει το τελικό 75-63. Η ομάδα του Μεσίνα προηγήθηκε με 46-29, αλλά μετά «πνίγηκε» στη ζώνη 2-3 της Βαλένθια και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 52-54 (επιμέρους 5-25). Παρόλα αυτά, η Ρεάλ απάντησε με ένα δικό της 20-5 στα τελευταία 6 λεπτά για να μετατρέψει το 55-58 σε 75-63 και να παραμείνει αήττητη στο πρωτάθλημα. Βέβαια, την ίδια ώρα, φουντώνουν (χωρίς νόημα) οι φήμες για αντικατάσταση του Μεσίνα από τον Πέπου Ερνάντεθ.

Δύσκολη νίκη (αλλά νίκη) για την πρωταθλήτρια Κάχα Λαμποράλ, που μπόρεσε και πέρασε το εμπόδιο της Γρανάδα στο τελευταίο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το -5 της τρίτης περιόδου σε +5. Η Λαμποράλ βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 15 πόντους (42-27), αλλά με ένα 2-16 στο δεύτερο ημίχρονο γύρισε τούμπα το ματς και το πήρε εκμεταλλευόμενη την εμπειρία της στο τέλος.

Με ένα καταπληκτικό 0-10 στα τελευταία λεπτά, η Μενόρκα κατάφερε να κερδίσει την Αλικάντε με 59-61. Η Μενόρκα σε όλο τον αγώνα προηγήθηκε με 0-2 και μετά ξανά στο 59-61.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

4η αγωνιστική

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια 75-63 (37-28)
Ρέγιες 17π. 13ρ. 6ασ., Τάκερ 18, Τόμιτς 12π. 4ρ. // Σαβάνοβιτς 11π. 8ρ., Κλαβέρ 13π. 4ρ.

Μπαρτσελόνα-Σαραγόσα 70-71παρ. (62-62καν. αγ., 36-35)
Μάικλ 24, Ναβάρο 16π. 7ρ. // Χετσχάιμερ 16π. 6ρ., Βαν Ρόσομ 10π. 3ρ. 5ασ., Αγκουιλάρ 11π. 6ρ.

Γκραν Κανάρια-Φουενλαμπράντα 71-70 (37-31)
Κάρολ 22, Σαβανέ 19π. 5ρ., Νέλσον 15π. 5ρ. 5ασ. // Ραμπασέδα 15, Μπάρτον 10π. 4ρ.

Μπανταλόνα-Μανρέσα 82-67 (44-30)
Νόρελ 15π. 6ρ., Χόσλεϊ 16π. 11ρ., ΜακΝτόναλντ 13, Ρόμπινσον 14 // Ζ. Γκριμάου 14π. 5ρ., Γκλαντίρ 11

Μεριντιάνο Αλικάντε-Μενόρκα 59-61 (31-28)
Σόου 15π. 7ρ., Ερντογκάν 12 // Τσιορτσιάρι 10, Τόρες 13π. 9ρ., Βίκτορ 6π. 7ρ.

Βαγιαδολίδ-Μπιλμπάο 68-60 (29-28)
Μπάεζ 13π. 5ρ., Γκαρσία 13 // Μπάνιτς 13π. 7ρ., Μουμπρού 13

Ουνικάχα Μάλαγα-Κάχασολ 82-76 (46-27)
Μπέρνι 19π. 4ρ. 3ασ., Χιμένεθ 9π. 5ρ., Φρέιρε 14π. 3ρ. 6ασ., Πρίντεζης 10π. 2ρ. (4/5δ. 2/2β.) // Μπούλοκ 15, Ιβάνοφ 12π. 7ρ.

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν)-Εστουντιάντες 75-69 (34-33)
Πάνκο 13π. 6ρ., Μιράγιες 15π. 9ρ., Τσκιτισβίλι 15π. 5ρ. // Έλις 14, Βελς 10, Κέινερ-Μέντλεϊ 11

Γρανάδα-Κάχα Λαμποράλ 81-85 (44-32)
Ινγκλς 15π. 7ρ., Κουρτζ 20π. 11ρ., Κορόλεφ 15, Τζανέλα 15 // Τελέτοβιτς 18π. 5ρ., Μπάρατς 14π. 14ρ., Χουέρτας 10π. 4ρ. 7ασ., Σαν Εμετέριο 10π. 5ρ. 5ασ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …