Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Η Ρεάλ το ντέρμπι, ισοβαθμία στην κορυφή!

Η Ρεάλ το ντέρμπι, ισοβαθμία στην κορυφή!

Η Ρεάλ κέρδισε την Μπαρτσελόνα με 77-72 στην παράταση για να την πιάσει στην κορυφή της ACB στο 23-6. Βέβαια, η διαφορά του πρώτου αγώνα (95-75) δεν ανατράπηκε και η Μπαρτσελόνα έχει τον πρώτο λόγο στην ισοβαθμία. Όμως, η Μπαρτσελόνα μοιάζει να μην έχει ξεπεράσει το σοκ του αποκλεισμού από το φάιναλ φορ, καθώς από τότε μετράει 2 συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα.

Η Βαλένθια κέρδισε με 86-79 την Αλικάντε κι έμεινε 3η, ενώ η Κάχα Λαμποράλ κέρδισε εκτός έδρας τη Μανρέσα. Η Μάλαγα απέδειξε ότι είναι τελείως αφερέγγυα, καθώς μία εβδομάδα μετά τη νίκη της με 57 πόντους διαφορά έχασε με 90-67 από τη Λαγκούν Άρο.

Η Ρεάλ προηγήθηκε με 22-19 στην αρχή του ματς με την Μπαρτσελόνα, έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους στο 29-19, αλλά είδε τον Λάκοβις να αντιδρά και να μειώνει. Με τρίποντο του Λιουλ η διαφορά πήγε ξανά στους 7 (34-27), αλλά ο Ισπανός άσος λίγο μετά έφυγε από το γήπεδο τραυματίας.

Πάντως, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι ένα τρίποντο του Ινγκλς, που έφερε το ματς στο 56-57. Ο Άντερσον έγραψε με ατομική ενέργεια το 62-64, αλλά ο Τόμιτς ισοφάρισε σε 64-64 από ασίστ του Πριτζιόνι για να πάει το ματς σε παράταση, αφού η Μπαρτσελόνα στα 8 δευτερόλεπτα που είχε δεν μπόρεσε να σκοράρει. όπου η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 71-72. Η Ρεάλ με καλάθι του Τόμιτς και βολές του Σουάρεθ πήγε στο 75-72 με τον Ρούμπιο να κάνει λάθος πάσα στην τελευταία ευκαιρία της Μπαρτσελόνα για τη νίκη.

Απίστευτα κακή ήταν η Μάλαγα στο δεύτερο ημίχρονο με τη Λαγκούν Άρο. Αμυντικά δεν έπαιξε καλά σε κανένα σημείο του ματς, αλλά μετά το 46-38 του ημιχρόνου εξαφανίστηκε. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 23 πόντους στο 30ο λεπτό, έχοντας κλείσει τον Φρίλαντ, που έπαιζε μόνος του από πλευράς Μάλαγα στο πρώτο ημίχρονο. Τα πράγματα έγιναν πολύ απλά, η Μάλαγα έφτασε μόλις τους 29 πόντους στο δεύτερο μέρος και το τελικό 90-67 ήταν φυσιολογικό.

Τη διαφορά στην 3η περίοδο έκανε η Βαλένθια με την Αλικάντε για να πάρει τη δύσκολη νίκη. Το 46-46 του ημιχρόνου έγινε 57-48 και οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους, αφού Κουκ, Ρίτσαρντσον και Σαβάνοβιτς είχαν αναλάβει να οδηγήσουν εκ τους ασφαλούς την ομάδα τους επιθετικά.

Δύσκολη νίκη για την πρωταθλήτρια Κάχα Λαμποράλ, που κέρδισε τη Μανρέσα εκτός έδρας με 83-89. Η Λαμποράλ μπήκε καλύτερα με 4-13 στο ματς, έφτασε στο 13-25 στο δεκάλεπτο, ενώ πήγε τη διαφορά και σε νταμπλ σκορ στο 17-34 του 15ου λεπτού. Όμως, δεν κατάφερε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό και είδε την αντίπαλό της να μειώνει σε 30-43 και 49-54 λίγο αργότερα στο 36ο λεπτό. Πάντως, κράτησε το προβάδισμα πάνω από τους 5 πόντους ως το τέλος που η Μανρέσα πλησίασε σε 74-77 και μάλιστα με τον Σλόκαρ και τον Μοντάνιεζ προσπέρασε με 81-80! Η Μανρέσα διαμαρτύρεται για φάουλ στα τελευταία λεπτά, αλλά η Κάχα Λαμποράλ ανέκτησε το προβάδισμα με τον Σαν Εμετέριο και μετά έβαλε τις βολές που ακολούθησαν για να πάρει το ματς.

Περίπατο έκανε η Γκραν Κανάρια με την Μπανταλόνα, την οοία και κέρδισε εκτός έδρας με 69-93, έχοντας τον Τζέισι Κάρολ σε τρομερή μέρα. Ο Κάρολ σε 23 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 35 πόντους έχοντας 6/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα και 5/5 βολές!

Στην παράταση και με 85-84 κέρδισε η Μενόρκα την Κάχασολ, παρότι έχανε με 51-57 μπαίνοντας στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Τριγκέρο ισοφάρισε σε 72-72 για την παράταση, εκεί ο Σάντερς πέτυχε ένα τρομερό καλάθι και φάουλ και το ματς πήγε στο 81-75, αλλά ο Ούρτασουν το πάλεψε ως το τελευταίο δευτερόλεπτο με τον Οτεγκούι να κάνει το κλέψιμο της εβδομάδας στην τελευταία επίθεση της Κάχασολ, μην αφήνοντάς τη να δοκιμάσει το σουτ της νίκης.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

29η αγωνιστική

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 77-72παρ. (32-29, 64-64καν.αγ.)
Σουάρεθ 19π. 7ρ., Τόμιτς 17π. 4ρ., Λιουλ 12, Πριτζιόνι 8π. 6ασ. // Ινγκλς 14, Βάσκες 4π. 13ρ., Γκριμάου 12π. 3ρ., Λόρμπεκ 11π. 4ρ.

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ – Γρανάδα 62-67 (19-29)
Σλότερ 19π. 8ρ., Γκαρσία 10π. 4ρ. 8ασ., Βαν Λάκε 9π. 3ρ., Ρόμπινσον 13π. 6ρ. // Καρλ 21π. 8ρ., Τζανέλα 17π. 6ρ., Πρέστες 8π. 11ρ.

Μενόρκα – Κάχασολ 85-84παρ. (31-41, 72-72καν.αγ.)
Βίκτορ 20π. 5ρ., Ραντένοβιτς 12π. 6ρ., Σάντερς 15, Τσιορτσιάρι 4π. 6ρ. 13ασ., Οτεγκούι 11π. 8ρ. 4ασ. // Ούρτασουν 21π. 3ρ., Ντέιβις 17π. 6ρ., Σατοράνσκι 10π. 4ρ. 5ασ., Τριγκέρο 9π. 5ρ.

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) – Ουνικάχα Μάλαγα 90-67 (46-38)
Πάνκο 21π. 11ρ., Σαλγάδο 18π. 8ασ., Μπαρόν 17, Λόρμπεκ 13 // Φρίλαντ 26π. 8ρ., Φιτς 9π. 5ρ.

Βαλένθια – Μεριντιάνο Αλικάντε 86-79 (46-46)
Σαβάνοβιτς 15π. 6ρ., Ρίτσαρντσον 20π. 3ρ., Λίστσουκ 15π. 4ρ., Κουκ 9π. 10ασ. 6κλ. // Χάσμπρουκ 19, Ράντσικ 13π. 4ρ., Ντολμαν 11π. 5ρ.

Μπανταλόνα – Γκραν Κανάρια 69-93 (40-47)
Χόσλεϊ 7π. 5ρ. 6ασ. 4κλ., Γέλινεκ 11π. 4ρ., ΜακΝτόναλντ 10 // Κάρολ 35π. 3ρ., Νέλσον 8π. 4ρ. 4ασ., Ρέι 9π. 7ρ., Γκριν 5π. 4ρ. 8ασ., Μπράμος 6π. 2ρ. (0/2δ. 2/4τρ.)

Μπιλμπάο – Σαραγόσα 79-56 (38-30)
Βασιλειάδης 16π. 2ρ. 2ασ. (3/5δ. 2/5τρ. 4/4β.), Μαυροειδής 3π. 7ρ. (1/2δ. 1/2β.), Ερνάντεθ-Σονσέκα 12π. 7ρ., Μουμπρού 12π. 6ρ. 3ασ., Ερβέλ 10π. 4ρ., Μπλουμς 8π. 4ρ. 4ασ. // Κιντέρος 20, Τσαμπ 12π. 6ρ.

Εστουντιάντες – Φουενλαμπράντα 87-73 (44-34)
Όλιβερ 15π. 6ρ. 4ασ., Ασελίν 16π. 7ρ., Κέινερ-Μέντλι 24π. 10ρ. 4κλ., Έλις 14 // Ραμπασέδα 15, Αγιόν 13π. 5ρ., Βάλτερς 10π. 3ασ., Μπάρτον 10π. 3ρ.

Μανρέσα – Κάχα Λαμποράλ 83-89 (30-43)
Μοντάνιεζ 18π. 3ασ., Μαϊστόροβιτς 17π. 4ρ., Γκλαντίρ 10π. 3ρ., Σλόκαρ 9π. 13ρ. // Σαν Εμετέριο 12π. 5ρ. 5ασ. 4κλ., Όλεσον 19, Μπάρατς 12π. 4ρ., Ρίμπας 13π. 3ρ. 4ασ., Τελέτοβιτς 12π. 6ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …