Home / ΙΤΑΛΙΑ / Ήττα για Αρμάνι και… συγκατοίκηση!

Ήττα για Αρμάνι και… συγκατοίκηση!

Η Αρμάνι ηττήθηκε εκτός έδρας στην 7η αγωνιστική από τη σκληρή Μοντεγκρανάρο και η Σιένα χαμογέλασε γιατί πλέον την έπιασε στην κορυφή με 6-1, αφού νίκησε πολύ εύκολα την Τέραμο. Η Μπενετόν διέλυσε τη Σκανολίνι, η Μπιέλα πήρε το θρίλερ με την Αβελίνο, η Σασάρι είδε τον Τσαλδάρη να βάζει 19 πόντους για να κερδίσει την Μπρίντιζι και η Ρόμα συνέχισε τον κατήφορο ούσα για ακόμα μία φορά τραγική.

Η Αρμάνι δεν τα κατάφερε με την Μοντεγκρανάρο, χάνοντας 89-85, παρότι έβαλε 32 πόντους στην τελευταία περίοδο. Δέχτηκε βέβαια 25, μειώνοντας στους 4 τη διαφορά των 11 πόντων της αντιπάλου της, αλλά καταστράφηκε από το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο, που την έφερε 13 πόντους πίσω στο ματς. Κέρδισε το δεύτερο ημίχρονο με 45-54, αλλά δεν έφτανε αυτό για να πάρει τη νίκη.

Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο, όταν η Αρμάνι έχασε με επιμέρους 22-12. Είχε 3/12 εντός παιδιάς και 5/10 βολές για να μείνει αρκετά πίσω. Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε επιστροφή, καθώς η Μοντεγκρανάρο προσέγγισε πολύ έξυπνα το δεύτερο ημίχρονο. Ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ, καθώς λιγότερο από ένα λεπτό πριν τη λήξη το σκορ ήταν 87-78 με την Αρμάνι να μην έχει πλησιάσει ποτέ κάτω από τους 7 πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος, ο Μορντέντε και ο Τζάαμπερ περιόρισαν τη διαφορά στους 4 πόντους, όταν το ματς είχε κριθεί.

Αυτή η ήττα έφερε στην κορυφή, δίπλα στην Αρμάνι, τη Σιένα, η οποία κέρδισε με 36 πόντους εκτός έδρας την Τέραμο. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν χαώδης και αν δεν «πατούσαν φρένο» οι πρωταθλητές Ιταλίας στην 4η περίοδο, το σκορ θα ήταν αστρονομικό. Αυτό το δείχνει ξεκάθαρα το 35-77 του 30ου λεπτού με τη διαφορά στους 42 πόντους, δηλαδή πολύ πάνω από το νταμπλ σκορ και τη Σιένα να έχει κερδίσει με 8-34 την 3η περίοδο!

Στο δεκάλεπτο αυτό η Τέραμο είχε 1/11 δίποντα και 2/10 τρίποντα μην μπορώντας να βρει το καλάθι από την άμυνα της Σιένα, ενώ η Σιένα είχε 11/15 δίποντα και 3/4 τρίποντα με 11 ασίστ και τον Αραντόρι σε τρελά κέφια.

Μετά από κάποιο σημείο καταντά κουραστικό να γράφουμε τα ίδια, οπότε πιθανότατα στη συνέχεια της σεζόν θα σας παραπέμπουμε σε… προηγούμενα άρθρα. Η Ρόμα ήταν και πάλι τραγική στην έδρα της για να ηττηθεί με 70-84 από την Κρεμόνα, σκοράροντας 32 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Παρότι είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, δεν έπειθε κανέναν για τη σταθερότητα της απόδοσής της, αφού είχε μεγάλες διακυμάνσεις ακόμη και στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Μετά την ανάπαυλα… σταθεροποιήθηκε, αλλά στη λάθος πλευρά. Η Κρεμόνα έβαλε 46 πόντους και κέρδισε πολύ εύκολα με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 10 πόντους στο 32ο λεπτό με το τρίποντο του Ρόουλαντ (57-69) και να μην ξαναπέφτει σε μονοψήφια τιμή. Η Ρόμα είναι στο 2-5 αυτή τη στιγμή και αν δεν αλλάξει κάτι γρήγορα δεν θα έχει μεγάλη τύχη στη σεζόν.

Η Μπιέλα κέρδισε την Αβελίνο με 86-85 στην παράταση μετά από ένα παιχνίδι που κινήθηκε οριακά στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Το καλάθι που έκρινε την αναμέτρηση ήταν το τρίποντο του Ματέο Σοράνια λίγο πριν το τέλος της παράτασης, που έγραψε το 86-83. Ο Στσέβτσικ προσπάθησε για την ισοφάριση αλλά αστόχησε σε δικό του τρίποντο και μετά από επιθετικό ριμπάουντ μπόρεσε απλά να μειώσει στην εκπνοή.

Η Μπενετόν με τον Μοτιεγιούνας να κάνει μεγάλο παιχνίδι κέρδισε πολύ εύκολα τη Σκαβολίνι με 91-59, ενώ η Βαρέζε παρέμεινε στην 3η θέση με 5-2, αφού πέρασε το εμπόδιο και της Μπολόνια με 91-81, παίρνοντας μεγάλη βοήθεια από Ράνικο, Ριγκέτι και Σλέι. Τέλος, οι 33 πόντοι του Τζέιμς Ουάιτ και οι 19 του Τσαλδάρη (με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ του Οθέλο Χάντερ) έκαναν τη διαφορά για τη Σασάρι, που μπόρεσε την παράταση να κερδίσει την Μπρίντιζι με 94-89. Ο Ντίξον είχε ισοφαρίσει το ματς για την Μπρίντιζι πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα με τον Ντίνερ της Σασάρι να αστοχεί σε δύο βολές στην εκπνοή με το σκορ στο 80-80!