Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Σκάλωσαν Λαμποράλ, Μπάρτσα, κορυφή ξανά για Ρεάλ!

Σκάλωσαν Λαμποράλ, Μπάρτσα, κορυφή ξανά για Ρεάλ!

Η Ρεάλ πήρε την άτυπη ρεβάνς από τη Μάλαγα για την ήττα στην Ευρωλίγκα στη 10η αγωνιστική της ACB και έφτασε την Κάχα Λαμποράλ στην κορυφή, αφού η τελευταία ηττήθηκε πολύ… εύκολα από την Κάχασολ. Η Μπαρτσελόνα απέδειξε και πάλι ότι δεν «τσουλάει» φέτος, με την Εστουντιάντες να την κρατά στους 62 πόντους και να την κερδίζει.

Νίκη για την Γκραν Κανάρια και τον Μπράμος στην ελληνική μονομαχία με την Μπιλμπάο, παρότι ο Βασιλειάδης ήταν πρωταγωνιστής του αγώνα. Νέα νίκη για Βαλένθια, εύκολα απογεύματα για Μενόρκα, Μανρέσα, Βαγιαδολίδ, ενώ οριακά κέρδισε η Μπανταλόνα.

Η καλύτερη Κάχασολ ως τώρα στη χρονιά διέλυσε με 20 πόντους την Κάχα Λαμποράλ, που ασφυκτιούσε από το 1ο ως 40ο λεπτό από την άμυνα της αντιπάλου της και δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει την αποτελεσματική επίθεσή της. Η άμυνα ζώνης του Πλάθα οδήγησε εκ του ασφαλούς την Κάχασολ στο 28-17 της πρώτης περιόδου, το οποίο έγινε 38-17 στο 14ο λεπτό. Κάπου εκεί τελείωσε και το ματς, καθώς η Λαμποράλ μείωσε με τον Τελέτοβιτς ως τους 11 πόντους, αλλά το 54-43 έγινε 71-55 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Η Λαμποράλ για πρώτη φορά έδειξε και στις εγχώριες διοργανώσεις τα προβλήματα που παρουσιάζει εδώ και 3-4 βδομάδες και στην Ευρωλίγκα, κάτι που σίγουρα θα προβληματίσει τον Ιβάνοβιτς, καθώς αντί να διορθώνεται η κατάσταση γίνεται χειρότερη.

Τραγωδία ήταν η Μπαρτσελόνα στο Βισταλέγκρε απέναντι στην Εστουντιάντες, δείχνοντας ότι με τις απουσίες που έχει δυσκολεύεται πάρα πολύ φέτος ακόμη και να πλησιάσει τα περσινά της στάνταρ. Πλέον, έπεσε στο 7-3 στο πρωτάθλημα. Η Εστουντιάντες έδειξε από την αρχή της προθέσεις της, καθώς προηγήθηκε με 8-0 και 18-11 μπροστά σε 13.000 οπαδούς της απέναντι σε μια Μπαρτσελόνα που δυσκολευόταν πάρα πολύ να σκοράρει. Η διαφορά έφτασε στους 18 πόντους στο 16ο λεπτό (33-15) με την Μπαρτσελόνα με βία να φτάνει στους 24 πόντους στο ημίχρονο (39-24) έχοντας 2/13 τρίποντα και 38% στα δίποντα!

Μετά το 46-32 του 27ου λεπτού, το «ξύλο» των Καταλανών στην άμυνα έμοιαζε να αρχίζει να λειτουργεί, με την Μπάρτσα να πλησιάζει στο 51-45 και το 54-50, για να ισοφαρίσει σε 62-62 με 2 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Όμως, ο Κέινερ-Μέντλι στην εκπνοή ευστόχησε σε μία βολή (η Μπάρτσα διαμαρτυρήθηκε έντονα για το φάουλ) για να δώσει τη νίκη στην Εστουντιάντες και να ρίξει πιο κάτω την Μπαρτσελόνα, που σε 2 ημέρες ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη για να παίξει το τελευταίο της χαρτί για την πρωτιά στον όμιλο της Ευρωλίγκας με τη Φενέρ.

Τρομερή ήταν η Ρεάλ στο πρώτο δεκάλεπτο με τη Μάλαγα, σκοράροντας 32 πόντους, ενώ στο δεύτερο περιόρισε την αντίπαλό της στους 13, για να έχει τελικά 18 πόντους διαφορά στο ημίχρονο. Αυτό έφτανε και περίσσευε στη Ρεάλ για να κερδίσει το ματς και να πιάσει τη Λαμποράλ στην κορυφή, ρίχνοντας τη Μάλαγα στο 6-4 και την 8η θέση να κινδυνεύει να μείνει εκτός final-8 του ισπανικού Κυπέλλου.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Γκραν Κανάρια επί της Μπιλμπάο με 72-75, έχοντας τον Γκριν και τον Ρέι πρωταγωνιστές, με τον πρώτο να πετυχαίνει τους τελευταίους 7 πόντους της ομάδας του. Η Μπιλμπάο ξέφυγε με 42-34, αλλά με δύο απανωτά τρίποντα ο Γκριν έκανε το ματς ντέρμπι ως το φινάλε, για να δώσει εκεί τη νίκη στην ομάδα του.

Η Βαλένθια ήταν και πάλι πολύ καλή, κρατώντας με τη σκληρή της άμυνα τη Φουενλαμπράντα στους 60 πόντους, 39 στα τελευταία 30 λεπτά του ματς. Ήδη από πριν το ημίχρονο είχε πάρει διψήφια διαφορά με το ματς να λήγει στο +26 για την ομάδα του Πέσιτς.

Το καλάθι του Καρλ Ίνγκλις 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς ήταν εκείνο που έδωσε τη νίκη στην Μπανταλόνα επί της Λαγκούν Άρο με 75-73, μετά από ένα ματς που ήταν σκληρό ντέρμπι και στα 40 του λεπτά. Η Λαγκούν Άρο είχε το προβάδισμα με 21-31 μετά από 12 λεπτά και το κράτησε περίπου ως το τέλος της τρίτης περιόδου (42-52 στο 25΄), όταν η Μπανταλόνα με σερί 14-4 ισοφάρισε σε 56-56. Ο ΜακΝτόναλντ της έδωσε προβάδισμα με 63-57 για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι. Το ματς κρεμόταν από μια κλωστή ως το φινάλε του, 73-73 με 39 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Η Μπανταλόνα έχασε την επίθεση, αλλά πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Ίνγκλις χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

10η αγωνιστική

Ρεάλ Μαδρίτης-Ουνικάχα Μάλαγα 88-72 (51-33)
Ρέγιες 18π. 9ρ., Σουάρεθ 16π. 2ρ., Μίροτιτς 11π. 3ρ., Σ. Ροντρίγκεθ 10π. 6ασ. // Φρίλαντ 19π. 9ρ., Μπλάκνεϊ 10π. 3ρ. 4ασ., Φρέιρε 9π. 3ρ. 3ασ.

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ-Μεριντιάνο Αλικάντε 79-63 (37-41)
Ντούμας 13π. 9ασ., Βαν Λάκε 12, Σλότερ 8π. 7ρ. // Ερτέλ 11π. 5ασ., Σόου 12π. 4ρ., Αντριουσκεβίτσιους 10π. 3ρ.

Μπιλμπάο-Γκραν Κανάρια 72-75 (37-34)
Βασιλειάδης 13π. 5ρ. 2ασ. (2/3δ. 1/5τρ. 6/6β.), Μαυροειδής, Φίσερ 15, Τζάκσον 10π. 5ασ. // Ρέι 14π. 7ρ., Γκριν 20π. 5ρ., Ουάλας 10π. 6ρ. 3ασ., Κάρολ 18π. 6ρ., Μπράμος 1ρ. (0/1δ. 0/1τρ.)

Βαλένθια-Φουενλαμπράντα 86-60 (50-33)
Κλαβέρ 18π. 4ρ. 6ασ., Λίστσουκ 9π. 7ρ. // Κόλομ 8π. 6ασ., Ραμπασέδα 11

Κάχασολ-Κάχα Λαμποράλ 91-71 (51-33)
Κατελίνας 17π. 9ρ., Ουρτάσουν 14, Τριγκέρο 8π. 11ρ., Ντέιβις 13π. 6ρ. // Τελέτοβιτς 18π. 4ρ., Χουέρτας 11π. 4ασ., Σαν Εμετέριο 12π. 3ασ.

Εστουντιάντες-Μπαρτσελόνα 63-62 (39-24)
Κέινερ-Μέντλι 12π. 9ρ., Όλιβερ 9, Βελς 10 // Λάκοβιτς 18π. 5ρ., Λόρμπεκ 5π. 5ρ. 3ασ.

Μπανταλόνα-Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 75-73 (35-41)
Τρίας 11π. 5ρ., Ίνγκλις 14π. 5ρ., Χόσλεϊ 11π. 6ρ. // Πάνκο 21π. 7ρ., Σαλγάδο 17π. 3ασ., Τσκιτισβίλι 12π. 8ρ.

Μενόρκα-Σαραγόσα 75-65 (38-26)
Τσιορτσιάρι 11π. 4ρ. 5ασ., Ντόναλντσον 10π. 7ρ. 3ασ., Ραντένοβιτς 9π. 5ρ, Βίκτορ 14π. 4ρ. // Τσαμπ 16π. 9ρ., Κιντέρος 11

Μανρέσα-Γρανάδα 80-64 (39-30)
Σλόκαρ 19π. 9ρ., Σαν Μιγκέλ 12π. 3ρ. 4ασ., Γκριμάου 14 // Καρλ 15π. 4ρ. 5ασ., Πρέστες 8π. 10ρ., Κορόλεφ 15π. 3ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …