Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Γιορτινό πάρτι από Μπάρτσα!

Γιορτινό πάρτι από Μπάρτσα!

Η Μπαρτσελόνα έκανε την πλάκα της με τη Ρεάλ, συντρίβοντάς τη με 95-75 στο ματς που έκλεισε τη 13η αγωνιστική στο ισπανικό πρωτάθλημα. Με τη νίκη αυτή η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στην 1η θέση με 10-3, όσο και η Ρεάλ, έχοντας κερδίσει τους Μαδριλένους.

Εύκολη νίκη για τη Λαμποράλ επί της Μανρέσα, αρκετά εύκολα κέρδισε και η Μάλαγα τη Λαγκούν Άρο, ενώ και η Βαλένθια κέρδισε εκτός έδρας την Αλικάντε. Με μεγάλους πρωταγωνιστές και καλύτερους παίκτες τους Μαυροειδή και Βασιλειάδη, η Μπιλμπάο έφυγε με το ροζ φύλλο από την έδρα της Σαραγόσα. Η αγωνιστική σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό στο κεφάλι του Μιντάουγκας Κατελίνας, που λιποθύμησε και είναι ακόμη στο νοσοκομείο.

Η Ρεάλ ξανάζησε το δράμα του Σούπερ Καπ, καθώς και τώρα διαλύθηκε από την Μπαρτσελόνα. Τότε ήταν 89-55, τώρα 95-75 με την Μπαρτσελόνα να «τρελαίνει» τον κόσμο της και στις 30 Δεκέμβρη να του κάνει το καλύτερο οπαδικό δώρο που θα μπορούσε κανείς να φανταστεί τέτοια εποχή.

Από την αρχή το ματς έδειχνε πώς θα πάει. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν 28-15 για την Μπαρτσελόνα και όσοι είχαν δει το Σούπερ Καπ… την κατάλαβαν τη δουλειά (26-15 τότε το 1ο δεκάλεπτο). Λάκοβιτς, Λόρμπεκ και Ναβάρο έκαναν τη διαφορά με τη Ρεάλ να μην μπορεί να απειλήσει, ούτε καν να σταθεί όρθια και να αντιδράσει στα όσα συνέβαιναν. Το ματς άρχισε με 7-0 και πήγε στο 13-3 με τη Ρεάλ να έχει χάσει τον αγώνα από το πρώτο πεντάλεπτο. Ένα 9-0 έγραψε το 22-5 για την Μπαρτσελόνα, ενώ μοναδική αντίδραση της Ρεάλ στο σαραντάλεπτο ήταν το 0-8 για να μειώσει σε 22-13, με τον Μεσίνα στην «απόγνωσή» του να χρησιμοποιεί 11 παίκτες στα πρώτα 8 λεπτά.

Η Μπαρτσελόνα κρατούσε εύκολα διψήφιες διαφορές με 41-24 και 49-34, ενώ το 55-35 του 22ου λεπτού δεν έδινε περιθώρια για ελπίδες στη Ρεάλ. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς για να πάει στο 67-43, το 83-57 και το 86-60 με 5 λεπτά να απομένουν, πέντε λεπτά που έμοιαζαν με ανέκδοτο παρά με αγώνα Μπαρτσελόνα-Ρεάλ.

Με μια εύκολη και ευρεία νίκη έκλεισε η Κάχα Λαμποράλ το 2010, κερδίζοντας με 21 πόντους τη Μανρέσα. Ο Ιβάνοβιτς σταμάτησε το αρνητικό σερί ηττών της ομάδας του κάμπτοντας την αντίσταση της Μανρέσα στην 4η περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι έβαλαν μόλις 8 πόντους. Αν και στο 22ο λεπτό το σκορ ήταν 43-42, η Λαμποράλ βρήκε τρόπο ώστε να ανεβάσει για πρώτη φορά στους 12 πόντους τη διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου. Η επιθετική ξηρασία της Μανρέσα στο τελευταίο δεκάλεπτο μετέτρεψε το ματς σε περίπατο.

Ούτε η Μάλαγα δυσκολεύτηκε αφού στη 2η και την 4η περίοδο κέρδισε κατά κράτος τη Λαγκούν Άρο. Το 19-6 της δεύτερης περιόδου την έβαλε στη θέση του οδηγού για τα καλά στο ματς, ενώ οι 24 πόντοι στο 4ο δεκάλεπτο την βοήθησαν να πάει προς τη νίκη εκ του ασφαλούς με τους φιλοξενούμενους να μένουν στους 56 πόντους.

Νίκη και για τη Βαλένθια, η οποία κράτησε την αντίπαλό ξανά κάτω από τους 70 πόντους (65-73). Μπορεί η Αλικάντε να σκόραρε 39 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και να βρισκόταν πολύ κοντά στο σκορ, αλλά στην επανάληψη οι άμυνες έσφιξαν και οι γηπεδούχοι δεν ξεπέρασαν τους 13 πόντους σε κανένα δεκάλεπτο, μένοντας στους 26 στην επανάληψη.

Η Μπιλμπάο με τον Δημήτρη Μαυροειδή να κάνει το καλύτερό του ματς στην Ισπανία ως τώρα και τον Κώστα Βασιλειάδη να είναι πολύ καλός κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της Σαραγόσα. Ο Μαυροειδής είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ με 5/7 σουτ και 5/5 βολές σε 12 λεπτά αγώνα, ενώ ο Βασιλειάδης ακολούθησε με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

13η αγωνιστική

Φουενλαμπράντα-Εστουντιάντες 72-65
(37-35)
Μπατίστα 10π. 9ρ. 3ασ., Μαϊνόλντι 8π. 9ρ., Ραμπασέδα 13 // Χάσεν 16π. 6ρ., Κλαρκ 10π. 7ρ., Όλιβερ 11

Κάχα Λαμποράλ-Μανρέσα 86-65
(42-36)
Σαν Εμετέριο 16π. 8ρ. 4ασ., Χουέρτας 6π. 6ρ. 9ασ., Τελέτοβιτς 17π. 6ρ., Μπάρατς 10π. 8ρ., Λόγκαν 13π. 4ρ. 3ασ. // Σλόκαρ 12π. 5ρ., Λιούις 12, Σαν Μιγκέλ 8π. 3ρ. 7ασ.

Κάχασολ-Μενόρκα 75-67
(34-42)
Ούρτασουν 17π. 5ρ., Μπούλοκ 12π. 3ασ., Κιρκσέι 12π. 7ρ. 3ασ., Κατελίνας 12 // Ραντένοβιτς 14π. 6ρ., Τσιορτσιάρι 5π. 3ρ. 8ασ., Βίκτορ 12π. 5ρ.

Γρανάδα-Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 79-86
(36-47)
Κουρτζ 15π. 11ρ., Καρλ 21π. 4ρ. 4ασ., Τζανέλα 18π. 3ασ. // Ρόμπισον 17π. 6ρ., Ντούμας 15π. 4ασ., Μπάεζ 6π. 12ρ., Μπαρνς 10π. 7ρ.

Μεριντιάνο Αλικάντε-Βαλένθια 65-73
(39-42)
Αντριουσκεβίτσιους 12π. 5ρ., Ερντογκάν 17 // Ντε Κολό 23π. 4ρ., Κλαβέρ 17π. 6ρ., Σαβάνοβιτς 8π. 4ρ.

Ουνικάχα Μάλαγα-Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 69-56
(32-24)
Φρίλαντ 13π. 5ρ., Πρίντεζης 9π. 1ασ. (4/4δ. 0/1τρ. 1/1β.), Μπλάκνεϊ 10, Χιμένεθ 6π. 7ρ. // Ντόμπλας 12π. 7ρ., Μπάρον 15π. 5ρ., Πάνκο 12π. 5ρ.

Σαραγόσα-Μπιλμπάο 68-74
(36-39)
Κιντέρος 17, Βαν Ρόσομ 1π. 7ρ. 3ασ., Αγκουιλάρ 10π. 5ρ. // Μαυροειδής 15π. 4ρ. (5/7δ. 5/5β.), Βασιλειάδης 11π. 6ρ. (1/2δ. 3/6τρ.), Ροντρίγκεθ 6π. 5ρ. 4ασ., Μουμπρού 8π. 3ρ. 4ασ.

Γκραν Κανάρια-Μπανταλόνα 89-81
(44-36)
Γκριν 19π. 5ρ. 8ασ., Σαβανέ 18π. 4ρ., Ουάλας 12π. 12ρ., Κάρολ 17π. 3ρ., Μπράμος 6π. 1ρ. 1ασ. (0/1δ. 2/4τρ.) // Ρόμπινσον 23π. 3ρ. 4ασ., Ίνγκλις 21π. 7ρ., Τρίας 12π. 4ρ. 4ασ.

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 95-75
(49-34)
Λόρμπεκ 13π. 5ρ., Λάκοβιτς 17, Ναβάρο 14π. 3ρ. 4ασ., Γκριμάου 13, Μόρις 12 // Φίσερ 11π. 10ρ., Ροντρίγκεθ 13π. 4ασ., Ρέγιες 11π. 6ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …