Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Ήττα για Ρεάλ, μόνη πρώτη η Μπάρτσα!

Ήττα για Ρεάλ, μόνη πρώτη η Μπάρτσα!

Σε μια αρκετά ενδιαφέρουσα 30η αγωνιστική στην ACB, η Ρεάλ έχασε από τη Σαραγόσα εκτός έδρας με 86-84 και έμεινε ξανά πίσω από την πρώτη θέση, όπου βρίσκεται ξανά μόνη της η Μπαρτσελόνα μετά το 77-53 επί της Βαγιαδολίδ. Η Βαλένθια παρέμεινε μόνη 3η, αφού κέρδισε εκτός της Μενόρκα, ενώ η Κάχα Λαμποράλ ακολουθεί στην 4η θέση, δύο νίκες πάνω από τον 5ο μετά το 89-75 επί της Μπιλμπάο.

Σε ιδανικό αυτόχειρα αναδεικνύεται η Ρεάλ Μαδρίτης που έχασε μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο ό,τι είχε χτίσει τις προηγούμενες εβδομάδες με επιστέγασμα τη νίκη της επί της Μπαρτσελόνα. Οι Μαδριλένοι δεν τα κατάφεραν στην έδρα της Σαραγόσα, όπου έχασαν κατά κράτος το 2ο και το 4ο δεκάλεπτο, για να ηττηθούν στο φινάλε με το οριακό 86-84 και να μείνουν 2οι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 13-6, αλλά η Ρεάλ μπόρεσε γρήγορα και ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να τρέξει σερί για να προηγηθεί με 25-30 στη δεύτερη περίοδο. Όμως, η Σαραγόσα έτρεξε ένα σερί 12-1 για να ανακτήσει τον έλεγχο με πρωταγωνιστές τους Κιντέρος και Χετσχάιμερ. Έτσι, πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 51-42 και 79% εντός παιδιάς!

Η συνέχει είδε τη Ρεάλ να προσπερνά ξανά (64-67) αλλά να τρακάρει πάνω στον Μισό, που είχε 6/8 σουτ και με μεγάλο τρίποντο έκανε το 84-78 με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ροντρίγκεθ απάντησε πολύ γρήγορα με δικό του τρίποντο, η Σαραγόσα είχε 1/2 βολές, ο Τάκερ νέο τρίποντο για το 85-84, η Σαραγόσα ξανά 1/2 βολές και η Ρεάλ 8 δευτερόλεπτα για να πάρει τη νίκη ή να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ του Ροντρίγκεθ ήταν άστοχο. Δείτε το βίντεο με τις κυριότερες φάσεις και το συγκλονιστικό φινάλε του αγώνα:

Η Βαλένθια έχανε στο πρώτο ημίχρονο από τη Μενόρκα, καθώς είχε μείνει στους 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Όμως, με πολύ καλή επίθεση και συγκέντρωση μπόρεσε και κέρδισε 16 πόντους το δεύτερο μέρος για να μετατρέψει το -7 του ημιχρόνου σε +9 στο τέλος του ματς. Ένα 2-9 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσα και μετά η Βαλένθια είχε τον πρώτο λόγο τρέχοντας ένα 1-13 στο τελευταίο πεντάλεπτο ως το 59-70.

Εύκολη νίκη για την Κάχα Λαμποράλ επί της Μπιλμπάο, με τους Βάσκους να σκοράρουν κατά βούληση στις τρεις πρώτες περιόδους, κερδίζοντας με νταμπλ σκορ (26-13) την πρώτη και ανεβάζοντας τη διαφορά στους 24 πόντους ως το 30ο λεπτό. Η χαλάρωση των παικτών του Ιβάνοβιτς έδωσε την ευκαιρία στην Μπιλμπάο να μειώσει στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά όχι και να απειλήσει.

Εύκολη νίκη και για την Μπαρτσελόνα, η οποία δεν επέτρεψε στην Βαγιαδολίδ να κάνει το παιχνίδι της και καθάρισε εύκολα τον μεταξύ τους αγώνα. Το 24-13 του δεκαλέπτου έγινε +19 στο ημίχρονο για τους «μπλαουγκράνα», που χαλάρωσαν στο δεύτερο μισό, αλλά δεν άφησαν την αντίπαλό τους να βρει ρυθμό στην επίθεση, ως το τελικό +24. Για την Μπαρτσελόνα σκόραραν και οι 12 παίκτες που έπαιξαν τουλάχιστον 11,5 λεπτά ο καθένας.

Η Γρανάδα διέλυσε την Μπανταλόνα, κάνοντας μια απίστευτη 2η περίοδο, στην οποία επικράτησε με επιμέρους σκορ 35-6. Μάλιστα το ματς ξεκίνησε με 10-17 της Μπανταλόνα, η οποία δέχτηκε σερί 42-6 ως το ημίχρονο. Η Γρανάδα έτρεξε δύο επιμέρους 18-0 και 17-2 στη δεύτερη περίοδο για να μετατρέψει το ματς σε φαινομενικό περίπατο. Όμως, η Μπανταλόνα δεν τα παράτησε και με δικό της 2-20 μπόρεσε να μειώσει σε 60-47. Η συνέχεια είχε και πάλι για πρωταγωνίστρια τη Γρανάδα που από το 27ο ως το 40ο λεπτό κράτησε την Μπανταλόνα στους 18 πόντους και έβαλε 34 για να κερδίσει με 29!

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

30η αγωνιστική

Σαραγόσα – Ρεάλ Μαδρίτης 86-84 (51-42)
Κιντέρος 15π. 3ρ. 5ασ., Τσαμπ 14π. 3ρ., Μισό 15π. 4ασ., Αγκουιλάρ 11π. 8ρ. // Ρέγιες 14π. 6ρ., Σουάρεθ 14π. 4ρ., Ροντρίγκεθ 11π. 6ασ., Τάκερ 11π. 6ασ., Τόμιτς 13π. 7ρ.

Γρανάδα – Μπανταλόνα 94-65 (52-23)
Τζανέλα 22π. 3ρ. 3ασ., Σαμπ 16π. 9ρ., Πρέστες 13π. 3ρ., Λίμα 12π. 6ρ., Φερνάντεθ 12π. 8ρ. // ΜακΝτόναλντ 20, Ρόμπινσον 7π. 4ασ.

Μενόρκα – Βαλένθια 65-74 (34-27)
Σάντερς 16π. 3ρ., Ντόναλντσον 10π. 11ρ., Τσιορτσιάρι 0π. 2ρ. 10ασ. 5κλ., Τόρες 13π. 4ρ. // Ντε Κολό 22π. 5ρ., Μαρτίνεθ 17π. 4ασ., Κουκ 3π. 3ρ. 6ασ. 5κλ., Ρίντσαρντσον 10

Κάχα Λαμποράλ – Μπιλμπάο 89-75 (46-30)
Τελέτοβιτς 18π. 3ρ., Μπατίστα 13π. 9ρ. 3ασ., Μπάρατς 13π. 8ρ. 3ασ., Σαν Εμετέριο 10π. 5ρ. 4ασ., Χουέρτας 15π. 7ασ. // Ερνάντεζ-Σονσέκα 19, Ουόρεν 12π. 3ρ. 3ασ., Μπάνιτς 10, Μαυροειδής 0π. 0ρ., Βασιλειάδης 6π. 1ρ. 3ασ. (0/2δ. 1/3τρ. 3/3β.)

Μπαρτσελόνα – Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 77-53 (43-24)
Λόρμπεκ 16π. 3ρ., Ναβάρο 12, Ρούμπιο 7π. 5ρ. 7ασ., Εντόνγκ 5π. 6ρ. // Σλότερ 9π. 9ρ., Στάνιτς 7π. 3ασ.

Ουνικάχα Μάλαγα – Αλικάντε 90-78 (42-45)
Φιτς 22, Φρίλαντ 15π. 9ρ., Μπλάκνεϊ 13π. 3ρ., Γκαρμπαχόσα 10π. 3ασ., ΜακΙντάιρ 10π. 3ασ. // Στόιτς 15π. 5ρ., Ντόλμαν 15π. 4ρ., Χάσμπρουκ 15, Λόμπαρτ 7π. 3ρ. 6ασ.

Φουενλαμπράντα – Μανρέσα 55-54 (27-22)
Μαϊνολντί 14π. 6ρ., Βάλτερς 12, Αγιόν 12π. 13ρ. 3κλ. // Σλόκαρ 13π. 8ρ., Σαν Μιγκέλ 9π. 3ρ. 7ασ., Γκριμάου 10

Γκραν Κανάρια – Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 79-74 (46-31)
Κάρολ 18π. 3ασ., Μπεϊράν 7π. 9ρ., Ουάλας 11π. 6ρ., Ρέι 8π. 6ρ. // Πάνκο 19π. 3ρ., Μιράγες 11π. 5ρ., Κονέ 8π. 5ρ.

Κάχασολ – Εστουντιάντες 21/4

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …