Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Μπάρτσα μέσα στη Μάλαγα, νίκες για Ρεάλ, Λαμποράλ, Βαλένθια!

Μπάρτσα μέσα στη Μάλαγα, νίκες για Ρεάλ, Λαμποράλ, Βαλένθια!

Η Μπαρτσελόνα έπαιξε σαν πρωταθλήτρια μπροστά σε 11.000 οπαδούς της Μάλαγα και κέρδισε το υποτιθέμενο ντέρμπι πολύ εύκολα με 53-70. Η Ρεάλ είχε άνετο βράδυ απέναντι στη Μενόρκα, ενώ οριακά κέρδισε η Κάχα Λαμποράλ στην έδρα της Λαγκούν Άρο. Νίκη και για τη Βαλένθια η οποία έχει πια φτάσει τις 7 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Η Μπιλμπάο πήρε το ντέρμπι με την Εστουντιάντες, η Σαραγόσα κέρδισε με 1 πόντο την Αλικάντε και η Βαγιαδολίδ με 2 πόντους την Κάχασολ.

Με ηγέτη τον εκπληκτικό Χουάν Κάρλος Ναβάρο που σημείωσε 25 πόντους, η Μπαρτσελόνα κέρδισε πολύ εύκολα τη Μάλαγα με 53-70 χάρη κυρίως στην πολύ σκληρή της άμυνα από την αρχή ως το τέλος του αγώνα. Από το ξεκίνημα η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα με 0-5 και δεν το έχασε ουσιαστικά ποτέ. Στο 18ο λεπτό το σκορ ήταν 19-33 και ο Ναβάρο είχε ήδη 13 πόντους. Η Μάλαγα αντέδρασε ως το 28-36, αλλά δεν μπόρεσε τίποτα παραπάνω. Το σκορ έγινε 38-56 στο 30ο λεπτό με την Μπαρτσελόνα να κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ. Είναι χαρακτηριστικό ότι Φρέιρε, Χιμένεθ, ΜακΙντάιρ και Πρίντεζης έμεινα άποντοι, ενώ μόνο ο Φρίλαντ είχε πάνω από 10 πόντους για τη Μάλαγα. Ο Ρενέσες ονειρεύεται τον Παπαδόπουλο και αυτή η ήττα ίσως τον κάνει να προσπαθήσει περισσότερο να αποκτήσει τον Έλληνα ψηλό.

Πολύ καλή επιθετικά ήταν η Ρεάλ, με αποτέλεσμα η Μενόρκα να μην μπορέσει να την προβληματίσει. Οι Μαδριλένοι σκόραραν πάνω από 21 πόντους σε κάθε περίοδο του αγώνα και έφτασαν το σκορ πολύ ψηλά για να πάρουν τη νίκη. Βασικότερος λόγος γι’ αυτό ήταν το εξωφρενικό 71% που είχαν στα τρίποντα, σουτάροντας 15/21 στο ματς. Η Μενόρκα πάλεψε, έμεινε κοντά σε όλο το ματς (24-20, 49-41 ως το ημίχρονο), αλλά δεν ήταν δυνατόν να αντέξει στον απίστευτο τρίποντο βομβαρδισμό της Ρεάλ. Έτσι, μετά το 55-55 το σκορ έγινε 70-59 με κολλητά τρίποντα του Σουάρεθ, 78-60 για να κρίνει το νικητή με τη Μενόρκα να μπορεί (εκμεταλλευόμενη μια τεχνική ποινή στον πάγκο της Ρεάλ) να ρίχνει τη διαφορά στους 10 περίπου πόντους.

Ντέρμπι ήταν όλο το παιχνίδι της Κάχα Λαμποράλ με τη Σαν Σεμπαστιάν, μπροστά σε 8.000 οπαδούς των ηττημένων. Οι πρωταθλητές Ισπανίας μπήκαν δυνατά στην πρώτη περίοδο, είδαν τον Σόου και τον Μπατίστα, τις δύο νέες μετεγγραφές, να είναι καθοριστικοί, ο πρώτος με 9 πόντους και 16 ριμπάουντ κυριαρχώντας στις ρακέτες (8 επιθετικά) και ο δεύτερος με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Η Λαμποράλ πήρε μικρή διαφορά (6 πόντους) στην πρώτη περίοδο και έδειξε χαρακτήρα καταφέρνοντας να την κρατήσει ουσιαστικά ως το τέλος, παρότι το παιχνίδι ήταν οριακό μέχρι το φινάλε σε μια «καυτή» έδρα.

Η Βαλένθια συνεχίζει το «βιολί» της, κερδίζοντας και μέσα στη Μανρέσα και φτάνοντας τις 7 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα από τη στιγμή που ανέλαβε ο Πέσιτς. Μάλιστα, το πρόγραμμά της είναι τέτοιο που πριν φτάσει στα ματς με Μπαρτσελόνα και Ρεάλ (19η και 20η αγωνιστική) μπορεί να έχει 11 συνεχόμενες νίκες!

Στο παιχνίδι με τη Μανρέσα, η Βαλένθια ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τη διαφορά την πήρε ουσιαστικά στο 4ο δεκάλεπτο το οποίο και κέρδισε με 10 πόντους, παίζοντας οργανωμένο, καλό και πειθαρχημένο μπάσκετ. Οι ομάδες ήταν ισοπαλία ως το 55-55 αλλά μετά ένα 9-21 της Βαλένθια της επέτρεψε να πάρει 12 πόντους διαφορά και να κλειδώσει τη νίκη.

Η Μπιλμπάο κέρδισε την Εστουντιάντες με 66-57, παρότι οι δύο Έλληνες (Βασλειάδης, Μαυροειδής) δεν έπαιξαν ιδιαίτερα καλά, ενώ η Γκραν Κανάρια με τον Μπράμος να είναι αρκετά καλός κέρδισε εύκολα τη Γρανάδα με 86-71.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

15η αγωνιστική

Ουνικάχα Μάλαγα-Μπαρτσελόνα 53-70 (28-36)
Φρίλαντ 20π. 10ρ., Μπέρνι 5π. 5ασ., Μπλάκνεϊ 8π. 3ρ. 3ασ. // Ναβάρο 25π. 4ασ., Ινγκλς 12, Ρούμπιο 2π. 4ρ. 8ασ., Εντόνγκ 9π. 4ρ., Λόρμπεκ 7π. 10ρ.

Μπισκάια Μπιλμπάο-Εστουντιάντες 66-57 (33-25)
Μπάνιτς 20π. 3ρ., Τζάκσον 14π. 4ρ. 4ασ., Μουμπρού 9π. 6ρ., Βασιλειάδης 6π. 1ρ. (2/3τρ.), Μαυροειδής 0π. 4ρ. (0/2δ.) // Χάσεν 13π. 6ρ., Κέινερ-Μέντλι 16π. 6ρ.

Μεριντιάνο Αλικάντε-Σαραγόσα 57-58 (31-34)
Αντριουσκεβίτσιους 10π. 6ρ., Ράντσικ 12π. 6ρ., Ντόλμαν 6π. 8ρ. // Βαν Ρόσομ 19π. 3ρ., Τσαμπ 9, Αγκιλάρ 8π. 4ρ.

Μανρέσα-Βαλένθια 72-82 (33-38)
Γκλαντίρ 24, Μοντάνιεζ 11π. 3ασ. // Μαρτίνεθ 20, Ντε Κολό 19π. 3ασ., Γιαφτόκας 10π. 10ρ., Σαβάνοβιτς 12π. 6ρ., Κουκ 9π. 5ρ. 3ασ.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μενόρκα 95-84 (49-41)
Σουάρεθ 18π. 3ρ., Τόμιτς 13π. 3ρ. 3ασ., Λιουλ 18π. 6ασ., Γκαρμπαχόσα 10 // Ντόναλντσον 21π. 6ρ., Τόρες 15π. 7ρ., Λιμονάντ 13π. 3ρ. 3ασ., Βίκτορ 12π. 4ρ.

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ-Καχασόλ 70-68 (38-40)
Σλότερ 17π. 6ρ., Βαν Λάκε 13π. 3ρ. 3ασ., Στάνιτς 10, Ρόμπινσον 13 // Ντέιβις 19π. 4ρ., Τριγκέρο 8π. 8ρ., Κιρκσέι 10π. 4ρ. 3ασ., Ιβάνοφ 6π. 5ρ. 3ασ.

Μπανταλόνα-Φουενλαμπράντα 100-86 (47-47)
Ίνγκλις 30π. 5ρ., ΜακΝτόναλντ 24π. 6ρ., Ρόμπινσον 12π. 4ρ. 5ασ., Τόμας 14π. 3ρ. 4ασ., Νόρελ 10π. 5ρ. 3ασ. // Μαϊνόλντι 21π. 7ρ., Λαβίνια 11π. 4ρ., Βάλτερς 10π. 11ασ.

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν)-Κάχα Λαμποράλ 80-83 (35-41)
Πάνκο 28π. 6ρ., Ντόμπλας 12π. 4ρ. 3ασ., Σαλγκάντο 13π. 5ασ. // Χουέρτας 13π. 3ρ. 4ασ., Λόγκαν 14, Όλεσον 15π. 3ρ., Σόου 9π. 16ρ., Σαν Εμετέριο 7π. 3ρ. 4ασ., Μπατίστα 10π. 4ρ. 3ασ.

Γκραν Κανάρια-Γρανάδα 86-71 (46-37)
Ουάλας 18π. 9ρ., Κάρολ 21π. 6ρ. 3ασ., Ρέι 11π. 5ρ., Μπράμος 12π. 1ρ. 1ασ. (3/4δ. 2/6τρ.) // Κουρτζ 22π. 12ρ., Κορόλεφ 13π. 3ρ., Όουενς 13

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …