Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Ξανά Κυπελλούχος η Μπαρτσελόνα!

Ξανά Κυπελλούχος η Μπαρτσελόνα!

Κυπελλούχος Ισπανίας είναι για 2η συνεχόμενη χρονιά και 22η στην ιστορία της η Μπαρτσελόνα, που κατά τη διάρκεια του final-8 ήταν ξεκάθαρα η πιο εντυπωσιακή ομάδα. Καθάρισε με χαρακτηριστική ευκολία τα πρώτα 2 ματς και ήταν καλύτερη της Ρεάλ στον τελικό για να κερδίσει καθαρά και δίκαια. MVP του τουρνουά αναδείχτηκε ο Άλαν Άντερσον. Έτσι, τελείωσε με τους «μπλαουγκράνα» νικητές η πιο ωραία εθνική διοργάνωση της ηπείρου, εκείνη με το υψηλότερο επίπεδο και πρεστίζ απ’ όλες. Το final-8 της Ισπανίας είναι απίστευτα δυνατό και προσφέρει υψηλό θέαμα, συγκινήσεις και επίπεδο μπάσκετ.

Το καλύτερό του παιχνίδι στη χρονιά έκανε ο Κώστας Βασιλειάδης στον προημιτελικό με 31 πόντους, αλλά η Μπιλμπάο οριακά δεν τα κατάφερε.

Αναλυτικά το final-8 του Copa Del Rey.

ΤΕΛΙΚΟΣ

Την αίγλη ενός «Ρεάλ-Μπαρτσελόνα» είχε ο τελικός του Κυπέλλου, όπως και πέρσι άλλωστε, με τη Ρεάλ να μην μπορεί και πάλι να κερδίσει, φτάνοντας, πλέον, τα 18 χρόνια χωρίς Κύπελλο. Έτσι, η Μπαρτσελόνα την ισοφάρισε στο σύνολο των τροπαίων στα 22, έχοντας κερδίσει τη μεγάλη αντίπαλό της τα τελευταία δύο χρόνια. Μάλιστα, στους 2 αυτούς τελικούς, η Ρεάλ έχει 60.5 πόντους μέσο όρο (61 πέρσι και 60 φέτος).

Το παιχνίδι μπορεί να μην είχε υψηλό θέαμα και ποιότητα, αλλά είχε πάθος, σκληρές άμυνες και ένταση. Η Ρεάλ μπήκε στο γήπεδο σα να είχε κόμπλεξ και έμεινε πίσω με 2-9 στο ξεκίνημα. Όμως, το βράδυ της Μπαρτσελόνα δεν θα ήταν χαλαρό και αυτό κανόνισε να καταλάβουν όλοι ο Τάκερ, που με 5 μαζεμένους πόντους μείωσε στους 2. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν ντέρμπι με τον Πριτζιόνι να έχει εξαφανίσει τον Ναβάρο και τον Άντερσον να σκοράρει συνεχώς. Η Μπαρτσελόνα έμεινε πίσω με 15-14 και προσπέρασε με 17-19, ενώ το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο, στο 27-26 και το 30-30.

Το 37-42 της Μπαρτσελόνα στην επιθετική ανάσα του Ναβάρο και με τα τρίποντα του Λόρμπεκ έδωσε στους «μπλαουγκράνα» προβάδισμα με 37-44. Όμως, ο Τάκερ ήταν εκεί και ο Φίσερ βοήθησε πάρα πολύ στην άμυνα, κρατώντας την Μπαρτσελόνα χωρίς πόντο στα επόμενα 4 λεπτά. Το ματς πήγε στο 43-46, αλλά ο Άντερσον δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με δικό του τρίποντο γράφτηκε το 45-55 στο 33ο λεπτό. Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (49-62) και το πάρτι άρχισε, με τους Μαδριλένους να μην μπορούν να αλλάξουν τίποτα. Απλώς, το τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ έριξε τη διαφορά από τους 10 στο τέλος. Ο Άντερσον είχε 4/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα για να καλύψει το κακό βράδυ του Ναβάρο που τελείωσε με 2/9 σουτ, ενώ καταπληκτικός ήταν ο Σάντα.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 60-68 (30-30)
Σουάρεθ 8π. 9ρ. 3ασ., Τόμιτς 12π. 7ρ., Πριτζιόνι 10π. 3ρ. // Άντερσον 19π. 4ρ., Σάντα 7π. 6ρ. 6ασ., Μόρις 8π. 6ρ.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Κυρίαρχη ήταν η Μπαρτσελόνα στα ημιτελικά, καθαρίζοντας πολύ εύκολα την Κάχα Λαμποράλ με 19 πόντους. Ο Ναβάρο είχε 26 πόντους με 8/9 δίποντα και 3/7 τρίποντα για να οδηγήσει την ομάδα του εκ του ασφαλούς. Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς και πήρε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Η Λαμποράλ πάλεψε και άντεξε ως το ημίχρονο, αλλά όχι παραπάνω. Το αρχικό 8-2 έγινε 15-6 στο 6ο λεπτό και 21-8 λίγο πριν το δεκάλεπτο.

Η Λαμποράλ απάντησε με 0-10 για να πλησιάσει στους 3 πόντους και μετά είχαμε ντέρμπι ως το ημίχρονο. Το 39-36 έγινε 42-38 και μετά η Μπαρτσελόνα ξέσπασε, με 7 μαζεμένους πόντους για να φτάσει το ματς στο 62-49. Η Λαμποράλ ήταν κουρασμένη από το ντέρμπι των προημιτελικών, δεν είχε και τις αντιστάσεις που έπρεπε και γρήγορα έμεινε πίσω με 20 πόντους (79-59) για να τελειώσει εκεί το ματς.

Η Ρεάλ δυσκολεύτηκε με τη Βαλένθια, την οποία «καθάρισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάνοντας ως τότε. Η Βαλένθια έδειχνε ότι μπορεί να πάρει το ματς, αλλά πλήρωσε στο τέλος τα δικά της λάθη στα κρίσιμα, και την κλάση των Λιουλ, Σουάρεθ και Ροντρίγκεθ. Με τις δύο ομάδες να κάνουν μαζί 13 κλεψίματα στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 11-14 για τη Βαλένθια που πατούσε καλύτερα και πήγε στο 13-21 στο 13ο λεπτό. Η Βαλένθια είχε τον έλεγχο ως το 27-40 αλλά δεν μπόρεσε να το κρατήσει. Πιεστική άμυνα, 9-0 για τη Ρεάλ και 22 λάθη για τη Βαλένθια, ενώ ακόμα ήμασταν στο 3ο δεκάλεπτο. Το 36-40 έγινε 49-48 και η Ρεάλ είχε ολοκληρώσει την ανατροπή. Στη συνέχεια έμεινε μπροστά με τον Μίροτιτς, πήγε στο 59-54 με τον Φίσερ και στο 65-56 που έκρινε και το ματς.

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια 69-59 (27-35)
Σουάρεθ 16, Μίροτιτς 15π. 4ρ. 3ασ., Τάκερ 8π. 5ρ. // Κουκ 11π. 3ρ., Μαρτίνεθ 19π. 3ρ.

Μπαρτσελόνα-Κάχα Λαμποράλ 92-73 (39-36)
Ναβάρο 26π. 3ασ., Άντερσον 17π. 6ρ., Πέροβιτς 11π. 8ρ., Ρούμπιο 10π. 4ρ. 3ασ. // Λόγκαν 15π. 3ρ., Χουέρτας 4π. 10ασ., Μπάρατς 15π. 8ρ.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Εύκολη η πρώτη νίκη για την Μπαρτσελόνα, που επικράτησε με 20 πόντους της Μπανταλόνα, διαλύοντάς τη με 28-14 στην τελευταία περίοδο. Ο Πασκουάλ έκανε ροτέισον ενόψει της συνέχειας, χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες για τουλάχιστον 7 λεπτά τον καθένα, ενώ κανείς δεν έπαιξε πάνω από 26. Περίπατος και για τη Βαλένθια στα προημιτελικά με τη Βαγιαδολίδ. Η Βαλένθια κράτησε την αντίπαλό της στους 28 πόντους στο διάστημα 11΄-30΄ και πήρε διαφορά 18 πόντων για να μην κινδυνεύσει καθόλου στην 4η περίοδο.

Δύσκολο βράδυ για την Κάχα Λαμποράλ, που κέρδισε με 2 πόντους τη Μπιλμπάο παρά τους 31 πόντους του καταπληκτικού Κώστα Βασιλειάδη. Η Λαμποράλ είχε το προβάδισμα μέχρι το 30ο λεπτό περίπου, περνώντας από το 24-20, το 43-36 και ακόμα και το 55-40 στη συνέχεια. Όμως, ο Βασιλειάδης πήρε το όπλο του και με απανωτά τρίποντα έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα ανατρέποντας πλήρως το ματς. Το 63-64 του 36ου λεπτού ήρθε μετά από ένα τρομερό 8-24 της Μπιλμπάο. Η Μπιλμπάο ήταν μπροστά με 68-69 λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο λεπτό με τον κόσμο να φωνάζει «M-V-P» στον Βασιλειάδη κι εκείνος να γράφει το 70-71 για το τελευταίο προβάδισμα της ομάδας του. Μετά, όμως, ήταν η ώρα του Μπάρατς, που με συνεχή καλάθια και σημαντικές άμυνες έδωσε στην ομάδα του τη νίκη.

Δυσκολεύτηκε η Ρεάλ με την Γκραν Κανάρια, αλλά χάρη κυρίως στη 2η περίοδο κέρδισε τον αγώνα, παρότι βρέθηκε να χάνει με 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Όμως, ανέτρεψε την κατάσταση πριν το ημίχρονο και προσπέρασε με 5 πόντους. Στη συνέχεια έμεινε πίσω μόνο στο 43-44 και έφτασε μέχρι το 66-54 για να πάρει το ματς, παρότι η Γκραν Κανάρια χάρη στον απίστευτο Κάρολ (30 πόντοι με 10/15 σουτ) μείωσε σε 68-63.

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ-Βαλένθια 60-83 (30-44)
Βαν Λάκε 11π. 3ρ., Γκαρσία 15 // Κλαβέρ 19π. 9ρ. 4ασ., Γιαφτόκας 14π. 6ρ., Ντε Κολό 15

Ρεάλ Μαδρίτης-Γκραν Κανάρια 78-72 (39-34)
Σουάρεθ 12π. 7ρ. 3ασ., Ροντρίγκεθ 17π. 3ασ., Λιουλ 14, Τόμιτς 12π. 5ρ. // Κάρολ 30π. 3ασ., Ρέι 8π. 9ρ., Μπράμος 1π. (0/1τρ. 1/2β.)

Κάχα Λαμποράλ-Μπισκάια Μπιλμπάο 76-74 (43-36)
Χουέρτας 18π. 3ρ. 10ασ., Σαν Εμετέριο 15π. 5ρ. 3ασ., Μπάρατς 18π. 6ρ., Μπατίστα 8π. 7ρ., Τελέτοβιτς 13π. 5ρ. // Βασιλειάδης 31π. 3ρ. 1ασ. (3/4δ. 7/12τρ. 4/4β.), Μουμπρού 12π. 3ρ., Ερβέλ 10, Μαυροειδής 4π. 8ρ. (2/7δ.)

Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα 86-66 (43-33)
Εντόνγκ 18π. 4ρ., Ινγκλς 15, Λάκοβιτς 8π. 6ασ. // Τρίας 8π. 8ρ. 6ασ., ΜακΝτόναλντ 13π. 6ρ., Χόσλεϊ 13π. 4ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …