Home / Α1 / «V» for Vrkic, ανάσες για Ηλυσιακό και Πανελλήνιο!

«V» for Vrkic, ανάσες για Ηλυσιακό και Πανελλήνιο!

Με τα 4 από τα 5 πρώτα αποτελέσματα να έρχονται «ανάποδα» απ’ ότι στον πρώτο γύρο, ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος της Α1. Μοναδικό ματς που είχε τον ίδιο νικητή και τις δύο φορές το ΠΑΟΚΠαναθηναϊκός, με τους «πρασίνους» να κερδίζουν, πολύ εύκολα, με 61-84. Ο Πανελλήνιος κέρδισε με 86-77 τον Ηρακλή και τον άφησε από κάτω του στη βαθμολογία, ξεφεύγοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σε αυτά, ο Ηρακλής ισοβαθμεί πια με τον Ηλυσιακό, καθώς ο δεύτερος κέρδισε εντός έδρας την Καβάλα με 76-59 για να φτάσει τις 3 νίκες. Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στη Γλυφάδα με τον Ίκαρο, έχασε με 83-68 και ο Μηνάς Γκέκος παραιτήθηκε μετά τον αγώνα, μην αντέχοντας την κατάσταση στην ομάδα. Τέλος, το Περιστέρι κέρδισε με 64-55 τον Κολοσσό, σε ένα ματς… καρμπόν εκείνου του πρώτου γύρου, αλλά από την ανάποδη και με νέο… σερίφη στην πόλη, τον Ζόραν Βρκιτς.

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 61-84

Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός στην άδεια (λόγω τιμωρίας) Πυλαία, καθώς κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 23 πόντους, χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί. Η σοβαρότητα με την οποία μπήκαν από το ξεκίνημα οι παίκτες του Ομπράντοβιτς, η πολύ καλή απόδοση του Δημήτρη Διαμαντίδη (επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις), ο μικροτραυματισμός του Γκρέι στο ξεκίνημα που στέρησε από τον ΠΑΟΚ τον βασικό του πλέι μέικερ, η τεράστια αστοχία του ΠΑΟΚ στα τρίποντα και η πολύ κακή βραδιά του Μάρσαλ ήταν τα 5 στοιχεία που έκριναν την αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε σοβαρά από την αρχή εκμεταλλευόμενος τις άδειες εξέδρες που σίγουρα δυσκόλευαν το έργο του ΠΑΟΚ να αντισταθεί σε μια πιο ποιοτική ομάδα. Μετά τα πρώτα 6 λεπτά του αγώνα το σκορ ήταν 7-17 για τους φιλοξενούμενους, που έπαιζαν σκληρή άμυνα και σκόραραν καλά στην επίθεση. Ο τραυματισμός του Γκρέι στο ξεκίνημα δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο τον ΠΑΟΚ, που δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα και κατέφευγε αναγκαστικά σε λάθος και «σκοτωμένες» επιλογές στην επίθεση. Η μπάλα δεν έφτανε στον Παπαδόπουλο ή έφτανε με τον σέντερ του ΠΑΟΚ να έχει ήδη κλειστεί σε double- και triple-team, ενώ ίδια ήταν και η κατάσταση όσον αφορά τον Μάρσαλ που δεν μπορούσε να πάρει την μπάλα υπό καλές προϋποθέσεις.

Όλη η «πράσινη» άμυνα είχε προσαρμοστεί στους δύο αυτούς παίκτες και ο ΠΑΟΚ έκανε 4 λάθη στα πρώτα 6 λεπτά. Ο «δικέφαλος» σκόραρε με μεγάλη δυσκολία, απόδειξη οι 9 πόντοι στα πρώτα 9 λεπτά του αγώνα. Η κατάσταση ήταν ίδια και χειρότερη στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει το ίδιο δύσκολα (10 πόντοι στα πρώτα 7 λεπτά της) και τον Παναθηναϊκό να έχει στο 18ο λεπτό νταμπλ σκορ στο 22-44.

Σημάδια ζωής από τον ΠΑΟΚ που, με τον Παπαδόπουλο να τροφοδοτείται σωστά και είτε να σκοράρει είτε να φτιάχνει φάσεις για τους συμπαίκτες του (4 πόντους και 2 ασίστ στο διάστημα αυτό), μπόρεσε στα τελευταία 2,5 λεπτά του ημιχρόνου να ρίξει τη διαφορά στους 13 πόντους με σερί 11-2.

Σε μια πολύ σκληρή 3η περίοδο στην οποία ήταν φανερό ότι και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να αλλάξουν την εικόνα του ματς, ο ΠΑΟΚ να πλησιάσει και ο Παναθηναϊκός να το καθαρίσει, είδαμε πολλά λάθη και κακές επιθέσεις, σκληρές άμυνες και 11-12 επιμέρους σκορ, που άφηνε την κατάσταση ως είχε από το πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός κράτησε τον ΠΑΟΚ σχεδόν 4 λεπτά χωρίς καλάθι για να ανεβάσει τη διαφορά στους 20 πόντους (33-53), αλλά στα επόμενα 6 λεπτά της περιόδου σκόραρε όλους κι όλους 5 πόντους μένοντας κι αυτός με τη σειρά του 4 λεπτά χωρίς να σκοράρει (και ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 11).

Η διαφορά έγινε στο πρώτο τρίλεπτο της 4ης περιόδου με τον Παναθηναϊκό να επιδεικνύει τις πολλές του λύσεις, τον ΠΑΟΚ να κουράζεται και να μην μπορεί να ακολουθήσει. Απολύτως λογικό αφού ως τότε είχε 17% στα τρίποντα και τον Μάρσαλ να τελειώνει το ματς χωρίς πόντο εντός παιδιάς (με 0/8 σουτ).

Ο Παναθηναϊκός ήλεγξε τα ριμπάουντ (25-36), είχε περισσότερες ασίστ (12-20), λιγότερα λάθη (16-12), ενώ έτρεξε και καλύτερα στον αιφνιδιασμό. Πέραν αυτών, είχε και πολύ καλύτερα ποσοστά, τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι. Πάνω απ’ όλα ευτύχισε να δει τον Δημήτρη Διαμαντίδη να αφήνει πίσω του τις μέτριες εμφανίσεις που έκανε από τη στιγμή που αρρώστησε και μετά και να έχει 14 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ σε 29 λεπτά. Πολύ καλός και ο Βουγιούκας, ενώ βοήθησαν αρκετά οι Μπατίστ, Σάτο και ΦώτσηςΤσαρτσαρής (κυρίως στον έλεγχο των ριμπάουντ).

Από τον ΠΑΟΚ ουσιαστικά μόνο Τζεσέφσκι και Παπαδόπουλος στάθηκαν στο ύψος του αγώνα, όσο μπόρεσαν, καθώς οι «ψηλοί» εξαρτώνται και από τους «κοντούς» στο παιχνίδι τους για να πάρουν σωστά την μπάλα μετά από καλή κυκλοφορία στην περιφέρεια. Ο Δέδας είχε 10 πόντους με 4/4 αλλά αφού πρώτα είχε χαθεί το ματς.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 64-55

Ένα όνομα και μια απορία είχαν όλοι στο στόμα τους μετά το ματς του Περιστερίου με τον Κολοσσό: μα καλά, ποιος είναι αυτός ο Ζόραν Βρκιτς; Όσοι είχαν δει το ματς του Παναθηναϊκού με την Ολίμπια στη Λιουμπλιάνα (ήττα με 85-84 για τους «πράσινους») για τη φετινή Ευρωλίγκα, ίσως θα θυμούνταν το παληκαράκι που είχε δώσει τα διαπιστευτήριά του: 9 πόντοι και 7 ριμπάουντ τότε σε μια πολύ καλή εμφάνιση. Ο Βρκιτς φαίνεται πως διψάει για μπάσκετ και για μια ευκαιρία για να δείξει το ταλέντο του.

Και δεν περίμενε ούτε μέχρι να… μάθει τα ονόματα των συμπαικτών του ή τα συστήματα. Ήταν ο κύριος λόγος που το Περιστέρι κέρδισε τον Κολοσσό και η αιτία που ο Αργύρης Πεδουλάκης τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση. Τέτοιο παίκτη από τα «αζήτητα» ομάδας Ευρωλίγκας στα μισά της χρονιάς δύσκολα βρίσκεις.

Σε ένα ματς που Κινγκ και Σκοτ είχαν 4/15 σουτ εντός παιδιάς θα περίμενε κανείς το Περιστέρι να δυσκολευτεί πάρα πολύ. Κι όμως, ο 24χρονος Κροάτης τα έκανε όλα πολύ απλά για την ομάδα του: 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 κερδισμένα φάουλ, έχοντας 27 ranking.

Απ’ την άλλη, ο Κολοσσός παρουσίασε τα ίδια θέματα, που κουραζόμαστε να αναλύουμε σε κάθε ματς: μια καλοστημένη ομάδα, με αρχή και τέλος, συστήματα και αυτοματισμούς, αλλά χωρίς σκορ. Και αυτό του στοίχισε τόσο ώστε να χάσει το ματς και πάλι, παρά το θεαματικό ξεκίνημα.

Ο Κολοσσός ήταν καταπληκτικός στο ξεκίνημα μπαίνοντας στο ματς με 4-15 και δείχνοντας νωρίς ότι μπορεί να ελέγξει την αναμέτρηση. Ο Κολοσσός μπήκε στο ματς με 6/9 δίποντα και όλα δούλευαν ρολόι. Όμως, χωρίς κλασσικό σκόρερ, χωρίς παίκτη που θα πάρει την μπάλα πάνω του και θα σηκώσει το βάρος στην επίθεση όταν η ομάδα κολλήσει, η εικόνα στη συνέχεια ήταν γνώριμη.

Οι Ροδίτες είχαν 6/25 δίποντα και 5/18 τρίποντα σε όλο το υπόλοιπο ματς, δηλαδή σούταραν με 26% εντός παιδιάς (24% στα δίποντα!). Λογικά, το Περιστέρι δεν δυσκολεύτηκε να γυρίσει τη διαφορά, μάλιστα το κατάφερε στα 4 λεπτά μέχρι να τελειώσει το δεκάλεπτο, αφού ο Κολοσσός είχε 0/8 σουτ εντός παιδιάς και οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 12-0.

Σε ένα δεύτερο δεκάλεπτο με πολύ σκληρές άμυνες, ο Κολοσσός άντεξε και έμεινε μπροστά ως το 29-30 του ημιχρόνου, αλλά ήταν εμφανές ότι δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί αυτό αν το Περιστέρι ανέβαζε λίγο το σκοράρισμά του. Και, πράγματι, έτσι έγινε στην 3η περίοδο, με τον Κολοσσό να βγάζει στο παρκέ όλη την ανικανότητά του να σκοράρει με ευχέρεια φέτος, καθώς έβαλε 8 πόντους όλους κι όλους με 2/10 σουτ και 8 λάθη.

Το Περιστέρι ξέφυγε με διψήφια διαφορά και η συνέχεια ήταν εύκολη, καθώς στην 4η περίοδο ο Κολοσσός προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε. Στην άμυνα πήγαιναν όλα καλά, αλλά χωρίς ρυθμό και σκορ στην επίθεση, δεν μπορούσε να τρέξει το σερί που ήθελε για να πλησιάσει. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 5 πόντους (κι εκεί πήγε μόνο μια φορά σε όλο το δεκάλεπτο) και το Περιστέρι μπορεί να λέει ότι θα έπρεπε να πάρει περισσότερα από το ματς.

Τι περισσότερα; Τη διαφορά του πρώτου αγώνα (9 πόντοι), καθώς κέρδιζε με 64-52 με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν. Κι όμως, κανείς από τους παίκτες του δεν έκανε ένα απλό φάουλ για να μην μπορεί ο Κολοσσός να σουτάρει τρίποντο, πράγμα που έκανε ο Γκόλεματς στην εκπνοή και έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα σε περίπτωση ισοβαθμίας (αυτή τη στιγμή έχουν 7-7 και οι δύο) όσον αφορά τις διαφορές. Και ο Κολοσσός έχει κατά 29 πόντους καλύτερη συνολική διαφορά πόντων στο πρωτάθλημα ως τώρα…

Εκτός του Βρκιτς, πολύ καλός ήταν και ο Β. Μάντζαρης για το Περιστέρι, βοηθώντας σε όλους τους τομείς, ενώ καλή δουλειά έκαναν και ο Τσιάκος, ο Μότσνικ και ο Λούμπι. Από τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Καλάθης με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ, αλλά είναι εμφανές ότι λείπει ο παίκτης που θα βάλει την μπάλα στο καλάθι υπό οποιεσδήποτε συνθήκες και όχι μόνο αν βγει στην εντέλεια το σύστημα (και πάλι… ίσως).

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ 86-77

Ο Πανελλήνιος έδειξε ότι θα είναι άλλη ομάδα στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, ξεκινώντας από το ματς με τον Ηρακλή, το οποίο κέρδισε σχετικά εύκολα, παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα για την περίπτωση ισοβαθμίας με το «Γηραιό».

Βασικοί λόγοι για τη «μεταμόρφωση» του Πανελληνίου είναι ο Στίβεν Σμιθ και ο Τορίν Φράνσις. Οι δυο τους στο ματς ήταν οι καλύτεροι του Πανελληνίου, είχαν 35 πόντους και 13 ριμπάουντ με 10 κερδισμένα φάουλ και 14/18 δίποντα, με κανέναν από τον Ηρακλή να μπορεί να τους σταματήσει. Ο Σκουρτόπουλος νιώθει πολύ πιο άνετα τώρα που έχει δύο αστέρες γύρω από τους οποίους μπορεί να χτίσει την υπόλοιπη ομάδα και αυτό φαίνεται και στον τρόπο που αγωνίζεται ο Πανελλήνιος.

Ο Πανελλήνιος ήλεγξε πλήρως τα ριμπάουντ στον αγώνα (39-20) ξεγυμνώνοντας τη φροντ λάιν του Ηρακλή (που ουσιαστικά έχει μόνο τον Τζάζβιν να μπορεί να σταθεί σε καλό επίπεδο κι αυτό ως πότε;) και αν δεν έκανε πάρα πολλά λάθη (24-17) θα είχε τελειώσει το ματς με πολύ μεγαλύτερη διαφορά. Ο Πανελλήνιος σκόραρε με απίστευτη ευκολία κοντά στο καλάθι (69% με 27/39 δίποντα) και δεν γινόταν να χάσει αυτό το ματς, παρά τα λάθη που έκανε.

Μέσα στο ματς ο Πανελλήνιος ήλεγχε την εξέλιξη, παρά τις αναλαμπές του αντιπάλου του. Το 15-9 μπορεί να έγινε 23-25 με τα τρίποντα του Πέτροβιτς, αλλά γρήγορα ο Πανελλήνιος απάντησε με ένα 10-2. Το ίδιο και αργότερα με το 45-35 να γίνεται ελέω Τζάζβιν 49-46, αλλά τον Ηρακλή να μην μπορεί να συνεχίσει. Ο Πανελλήνιος ανέβασε τη διαφορά με ένα 5-0 στους 8 πόντους και ήλεγξε όλη την 4η περίοδο, μην επιτρέποντας στον αντίπαλό του να πλησιάσει περισσότερο από το 75-69.

Ο Πανελλήνιος ελπίζει ο δεύτερος γύρος να είναι τελείως διαφορετικός και το 3-10 να σβηστεί τελείως σε μια Α1, όπου σίγουρα ο 3ος δεν απέχει και τόσο από τον 11ο Πανελλήνιο από άποψη ποιότητας, ενώ ο Ηρακλής ψάχνεται μήπως ξημερώσει καλύτερη μέρα μπροστά. Όμως, ο Έρμιν Τζάζβιν ξεκάθαρα δείχνει ότι θέλει να φύγει κι αν το κάνει θα αφήσει τη φροντ λάιν της ομάδας τελείως γυμνή. Στο ματς είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, όντως ο μόνος που μπορούσε να παλέψει στις δύο ρακέτες. Τα περί Σμους Πάρκερ και Μίλε Ίλιτς είναι καλά, αλλά θα πρέπει να γίνουν και πραγματικότητα πρώτα, σε μια ομάδα που χάνει τον καλύτερό της παίκτη, λιγότερο από 2 μήνες μετά που τον απέκτησε, λόγω οικονομικής ασυνέπειας.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΑΕΚ 83-68

Ο Ίκαρος πήρε νίκη και διαφορά από την ΑΕΚ, αλλά έτσι όπως πάει το πράγμα δεν φαίνεται πώς οι δύο ομάδες θα ισοβαθμήσουν στο τέλος της χρονιάς. Η ΑΕΚ, πλέον, μοιάζει με αρχαία ελληνική τραγωδία, με τον Μηνά Γκέκο να παραιτείται μετά το τέλος του αγώνα, αφού πρώτα συνέκρινε την ομάδα του με τις ομάδες των εφημερίδων που παρατάσσονται στο πρωτάθλημα τύπου… ζηλεύοντας τις δεύτερες: «Εσείς, οι δημοσιογράφοι στο πρωτάθλημα Τύπου έχετε ένα γήπεδο, είστε δέκα παίκτες και έχετε τη μπάλα. Εμείς έχουμε μόνο τη μπάλα! Παίκτες δεν έχουμε, τη Δευτέρα αλλάζουμε γήπεδο, όπου θα έχουμε 9-12 προπόνηση».

Στη συνέχεια ο Γκέκος είπε για ακόμη μία φορά για το «βαρύ κλίμα» στην ομάδα, για το γεγονός ότι «έχουν αδειάσει τα παιδιά και είμαστε στα μισά του πρωταθλήματος», για τον «φουκαρά τον Τερέλ που οι άλλες ομάδες τον πιέζουν από τα αποδυτήρια», για το ότι «χτες (σ.σ. Παρασκευή) ήρθαν 2 παιδιά στις 7, έκαναν προπόνηση στις 8 κι έτσι κατεβάσαμε 12άδα στο ματς».

Η κατάσταση στην ΑΕΚ είναι πραγματικά τραγική, με τους Νιτικούδη, Νικολαΐδη, Καλλινικίδη, Καστλ και Δορκοφίκη να έχουν μείνει να παλεύουν μόνοι τους σε κάθε αγώνα, απλήρωτοι και έχοντας να σηκώσουν πάνω τους και όλη την ασυνέπεια της ομάδας που μόνο επαγγελματικά δεν τους αντιμετωπίζει. Στο ματς παρών ήταν και ο Μελς (θετικός σχετικά, χωρίς να… φτύσει αίμα, πάντως), στην πιθανότατα τελευταία του παρουσία με την ομάδα.

Ουσιαστικά έμειναν να παλεύουν 5 άτομα, με τον Καστλ να παίζει 36 λεπτά και να φαίνεται ότι μάλλον θα χρειαστεί… μπουκάλες για να βγάλει τη σεζόν. Ο Αμερικανός με την εμπειρία του πήρε 12 (!) φάουλ από τους αντιπάλους του, είχε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά μάλλον έχει ήδη μετανιώσει που τα Χριστούγεννα δεν ευχήθηκε στον Άγιο Βασίλη να του φέρει έναν… αναπληρωματικό να τον ξεκουράζει.

Ο Νικολαΐδης αποδεικνύει το προφανές από τη στιγμή που ο Γκράντι έφυγε: ότι δεν θα έπρεπε η ΑΕΚ να έχει πάρει ξένο στη θέση του, Ο Ντικούδης παλεύει στις ρακέτες, αλλά λείπουν οι ψηλοί που θα βοηθήσουν, ενώ ο Καλλινικίδης καλείται να κλείσει κάθε τρύπα στην άμυνα, είτε στην περιφέρεια είτε στη ρακέτα, σε μια ομάδα που δεν έχει ισορροπία.

Το αντίθετο είναι ο Ίκαρος, δηλαδή μια ομάδα με ισορροπία, που κερδίζει πάρα πολλά από την παρουσία του Χάρις στην περιφέρεια (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 8 κερδισμένα φάουλ στο ματς), έχει τον Τόμπσον να είναι πάρα πολύ αποτελεσματικός στη ρακέτα (16 πόντοι με 6/6 εντός παιδιάς στο ματς), τον ΜακΑλάρνι, που σουτάρει σχεδόν με 55% στα τρίποντα στο πρωτάθλημα (επιβεβαιώνοντας τη φήμη του), τον πολύτιμο Κράσιτς και τους πολύπειρους Καλαμπόκη και Αγαδάκο που βοηθούν αφάνταστα.

Στο ματς, όλοι άφησαν ένα λιθαράκι για τη νίκη, με τον Ίκαρο να παίρνει το προβάδισμα από την αρχή και να μην το χάνει ποτέ στο ματς. Το ματς ξεκίνησε με 14-5 με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια τιμή ήδη από την πρώτη περίοδο (που έκλεισε στο 25-16) και την ΑΕΚ να δείχνει ότι δεν έχει το μυαλό της στο μπάσκετ, τους παίκτες της να μην έχουν διάθεση και πάθος και, μοιραία, να μένει πίσω από την αρχή.

Το σκορ στο 15ο λεπτό ήταν 36-18 και ο Ίκαρος ήλεγχε απόλυτα το ματς πηγαίνοντας ως το ημίχρονο (45-30) παίζοντας με λογική, στρωτό μπάσκετ, έχοντας σωστά σουτ και πολύ καλή ευστοχία, ελέγχοντας όλους τους τομείς της στατιστικής.

Το 60-37 του 25ου λεπτού έγινε σε 4 λεπτά 61-51 με σερί 1-14 της ΑΕΚ, στο μοναδικό σημείο του αγώνα που η «Ένωση» έπαιξε παθιασμένα και έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνά της. Όμως, είναι ξεκάθαρο ότι αυτή η ΑΕΚ είναι ομάδα χωρίς αντιστάσεις (δικαιολογημένα) και με το πρώτο ξεπέταγμα του Ίκαρου η διαφορά ανέβηκε και πάλι και σταθεροποιήθηκε πάνω από τους 10 πόντους, χωρίς οι γηπεδούχοι να απειληθούν. Ακόμη κι όταν στο 35ο λεπτό ο Νικολαΐδης με τρίποντο μείωσε στο -8, η ΑΕΚ δέχτηκε 10-3 στο υπόλοιπο του ματς για να χάσει και τη διαφορά (9 πόντοι) του πρώτου αγώνα.

Ο Ίκαρος, που πλέον έχει 7-7 και είναι 4ος μαζί με άλλους… 4 (ενώ μένουν ακόμη Άρης και Πανιώνιος που μπορούν να είναι στο 7-7 μετά τη 14η αγωνιστική), είχε περισσότερα ριμπάουντ (35-28), ασίστ (17-10), κλεψίματα (10-7), ενώ σούταρε με 58% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα (46% και 30% η ΑΕΚ).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ-ΚΑΒΑΛΑ 76-59

Ο Ηλυσιακός ξανακέρδισε, σε πείσμα όσων θεωρούν σίγουρο ότι η ομάδα θα υποβιβαστεί και πλέον ελπίζει. Έτσι, 3-11 και οι αλλαγές στο ρόστερ, τα οικονομικά προβλήματα των υπολοίπων και το πρόγραμμά του, του επιτρέπουν κι επίσημα να θεωρεί πως κρατά την τύχη του στα χέρια του και θα είναι απολύτως λογικό αν σωθεί τελικά.

Στο ματς με την Καβάλα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι εκτός των Παλάσιο, Σίμονς και Καραποστόλου (του οποίου τα 2/9 τρίποντα κόστισαν) κανείς άλλος δεν μπήκε στη λογική του αγώνα, ήλεγξε την κατάσταση στα ριμπάουντ παρά την απουσία του Γαλιώτου και πήρε πολλά από την περιφέρειά του και τον Τόντιτς. Η Καβάλα ήταν άθλια επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο (25% στα δίποντα και 27% στα τρίποντα) κι εκεί έχασε ουσιαστικά το ματς, παρότι προσπάθησε να πλησιάσει στη συνέχεια.

Το 41-29 του ημιχρόνου ήταν δίκαιο για τον Ηλυσιακό, που σκόραρε με ευκολία κοντά στην μπασκέτα και είχε και ελάχιστα λάθη (μόλις 5 με 10 ασίστ) στα πρώτα 20 λεπτά. Η Καβάλα στο ίδιο διάστηκα είχε σαφές επιθετικό πρόβλημα, έκανε λάθος επιλογές και αρκετά λάθη και δεν έδειχνε ότι μπορεί να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Όμως, μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο πολύ δυνατά, κράτησε τον Ηλυσιακό στους 8 πόντους και πλησίασε σε 49-44 στο 30ο λεπτό. Ο Ηλυσιακός είχε 2/12 σουτ και 5 λάθη στα 10 λεπτά και έδωσε δικαιώματα στους αντιπάλους του.

Η Καβάλα έκανε 4 λάθη σε 2 λεπτά στην 4η περίοδο, με τον Ηλυσιακό να εκμεταλλεύεται πλήρως την τεχνική ποινή στον Γιόροβιτς και να παίρνει 4/4 βολές (είχε κάνει και φάουλ πριν την τεχνική ποινή) και τρίποντο από την επαναφορά. Το 52-44 έγινε 58-44 και το ματς τελείωσε εκεί, καθώς η Καβάλα δεν είχε άλλες δυνάμεις να παλέψει και να γυρίσει το ματς με την άμυνα ή την επίθεσή της.

Ο Ηλυσιακός είχε 37 ριμπάουντ (30 η Καβάλα), 16 ασίστ (10 η Καβάλα), 13 λάθη (18 η Καβάλα) και 11 κλεψίματα (7 η Καβάλα) κερδίζοντας δίκαια. Πάντως, το τελικό +17 δεν του έδωσε και τη διαφορά για την υποθετική περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς είχε χάσει με 28 πόντους στην πρώτη αγωνιστική.

Μετά το ματς ο Δημήτρης Πρίφτης μίλησε για τεράστια προβλήματα της ομάδας του και ότι «δεν ξέρω μέχρι πότε θα αντέξουμε», με τις πληροφορίες να μιλούν για οριακή κατάσταση και για απλήρωτους παίκτες. Βέβαια, μετά έκανε δεύτερη δήλωση λέγοντας ότι αναφέρεται μόνο στο αγωνιστικό μέρος, λόγω των τραυματισμών.