Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Στην εκπνοή η Λαμποράλ, οριακά η Ρεάλ, εύκολα η Βαλένθια!

Στην εκπνοή η Λαμποράλ, οριακά η Ρεάλ, εύκολα η Βαλένθια!

Ευτυχώς που υπάρχει και η Μάλαγα, για να μπορεί η Κάχα Λαμποράλ να κερδίζει κάποιον και να της ανεβαίνει η ψυχολογία. Στη 19η αγωνιστική της ACB, η Λαμποράλ χρειάστηκε το καλάθι του Χουέρτας στην εκπνοή για να κερδίσει τη Μάλαγα. Η Ρεάλ κέρδισε με 1 μόλις πόντο εκτός έδρας τη Μανρέσα, ενώ η Βαλένθια κράτησε στους 54 πόντους τη Μπιλμπάο. Η Βαγιαδολίδ τα βρήκε μπαστούνια με την Εστουντιάντες, ενώ η Μπαρτσελόνα κέρδισε χωρίς να πιεστεί τη Γρανάδα.

Η Μάλαγα, με τον Φιτς στο ρόστερ της (και καλύτερό της παίκτη) πάλεψε στη Βιτόρια, μπροστά σε 9.200 οπαδούς της Λαμποράλ και μία επίθεση πριν το τέλος πίστεψε ότι είχε στείλει το ματς στην παράταση. Ήταν η στιγμή που ο Φιτς με τρίποντο έγραφε το 74-74 και προετοίμαζε το έδαφος για το θρίαμβο του Χουέρτας που πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση και σκόραρε για να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη με 76-74. Μέχρι τότε ο Σαν Εμετέριο τα έκανε όλα στο γήπεδο, φτάνοντας στο 38 ranking με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Μετά το 20-9 της Λαμποράλ στην αρχή, η Μάλαγα ισορρόπησε το ματς και προσπέρασε στο 30-32, κερδίζοντας τελικά με 17-30 τη δεύτερη περίοδο. Η Λαμποράλ με 7-0 πήρε κεφάλι με 60-52 στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου, αλλά το ματς γύρισε και πάλι και έφτασε στην τελευταία επίθεση και στο απίστευτο καλάθι του Χουέρτας στην εκπνοή μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ (βγήκε έξω και έκανε ξανά ντράιβ σε 4 δευτερόλεπτα), ύστερα από δικό του άστοχο σουτ.

Η Ρεάλ τα είδε όλα με τη Μανρέσα, αλλά κατάφερε να κερδίσει με 61-62 με δύο τρίποντα του Νικόλα Μίροτιτς κι ένα καλάθι του Φίσερ στο τέλος, που μετέτρεψαν το 56-54 σε 61-62 με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν, τα οποία η Μανρέσα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί. Έτσι, η Ρεάλ παρέμεινε στην κορυφή μαζί με την Μπαρτσελόνα, μετά από μια απίστευτη μάχη και αφού δεν μπορούσε σε όλο το ματς να σταματήσει τον Ούρος Σλόκαρ.

Μετά το αρχικό 4-11 και το 6-19 του 7ου λεπτού, η Μανρέσα ισορρόπησε, έτρεξε ένα 23-11 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προσπέρασε για πρώτη φορά στο ματς στο 31-28 με τρίποντο του Μοντάνιεζ. Η Ρεάλ έχανε 6 πόντους στο ημίχρονο, πέρασε μπροστά με 0-7 στην αρχή της επανάληψης, μόνο και μόνο για να δεχτεί ένα 12-3 και να μείνει πίσω με 8 πόντους… για να αντιδράσει με δικό της 8-0 που έφερε το ματς στα ίσα στο 48-48. Η τελευταία περίοδος ήταν κλειστή και κρίθηκε από τα τρίποντα του Μίροτιτς.

Η Βαλένθια κράτησε στους 54 πόντους τη Μπιλμπάο, αναγκάζοντάς τη να σουτάρει με 32% στα δίποντα (και άλλο τόσο στα τρίποντα) για να καθαρίσει τον μεταξύ τους αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, στηριζόμενη στην εκπληκτική άμυνά της. Έτσι, έρχεται στο ΣΕΦ μετά από μια επίδειξη αμυντικών ικανοτήτων απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως η Μπιλμπάο.

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα με τη Γρανάδα, χωρίς, πάντως, να πατήσει το πόδι στο γκάζι. Το 17-10 της δεύτερης περιόδου της έδωσε διψήφιο προβάδισμα και μπόρεσε έτσι να κερδίσει χωρίς να αγχωθεί στο φινάλε. Το ματς, κατ’ ουσία, κρίθηκε στο 17-4 σερί της δεύτερης περιόδου, που έγραψε το 36-23 στο 19ο λεπτό. Η Γρανάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να πλησιάσει, ενώ το τελικό -11 ήρθε από την προσπάθεια του Καρλ να περιορίσει τη διαφορά στην 4η περίοδο.

Με κάρφωμα του Τσαμπ 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Σαραγόσα κέρδισε την Γκραν Κανάρια με 81-80, αφού στο τελευταίο λεπτό του ματς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Κάρολ να αστοχεί σε αυτό που θα ήταν το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του.

Τέλος, η Εστουντιάντες κέρδισε πολύ εύκολα τη Βαγιαδολίδ και την «γκρέμισε» από τη μοναξιά της 3ης θέσης. Το ματς κρίθηκε στην πρώτη περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι σκόραραν όλους κι όλους 9 πόντους και δέχτηκαν 21.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

19η αγωνιστική

Κάχα Λαμποράλ-Ουνικάχα Μάλαγα 76-74 (37-39)
Σαν Εμετέριο 20π. 11ρ. 4ασ., Χουέρτας 16π. 4ρ. 3ασ., Τελέτοβιτς 10, Μπατίστα 8π. 4ρ. // Φιτς 17π. 9ρ., Φρίλαντ 13π. 6ρ., ΜακΙντάιρ 11π. 4ασ., Τρίπκοβιτς 13

Ασέφα Εστουντιάντες-Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 77-60 (39-26)
Βελς 8π. 4ρ. 3ασ., Ασέλιν 9π. 6ρ., Κέινερ-Μέντλι 14π. 8ρ. // Σλότερ 16π. 9ρ., Μαρτίν 13π. 3ρ.

Σαραγόσα-Γκραν Κανάρια 81-80 (42-39)
Κιντέρος 18π. 4ασ., Αγκιλάρ 14, Μπάρλοου 10π. 8ρ., Μισό 10π. 4ασ. // Ουάλας 19π. 4ρ., Κάρολ 23π. 3ρ., Μπεϊράν 8π. 7ρ., Μπράμος 0π. 2ρ. 1ασ. (0/1δ. 0/1τρ.)

Φουενλαμπράντα-Μεριντιάνο Αλικάντε 74-73 (43-31)
Αγιόν 16π. 7ρ., Βάλτερς 13π. 9ασ., Μαϊνόλντι 12π. 9ρ. // Ντόλμαν 27π. 4ρ., Λιομπάρτ 9π. 5ασ., Ράντσικ 10

Βαλένθια-Μπιλμπάο 68-54 (38-25)
Γιαφτόκας 10π. 12ρ., Κλαβέρ 9π. 7ρ., Λίστσουκ 7π. 6ρ., Μαυροειδής 8π. 7ρ. (1/3δ. 6/6β.), Βασιλειάδης 2π. 2ρ. 1ασ. (1/2δ. 0/4τρ.) // Τζάκσον 14π. 3ασ., Μπάνιτς 10π. 7ρ.

Μανρέσα-Ρεάλ Μαδρίτης 61-62 (36-30)
Σλόκαρ 18π. 8ρ., Γκριμάου 13π. 5ρ. // Ρέγιες 6π. 9ρ. 3ασ., Φίσερ 8π. 5ρ., Μίροτιτς 10π. 5ρ., Πριτζιόνι 5π. 4ρ. 4ασ.

Μενόρκα-Μπανταλόνα 72-87 (28-38)
Βίκτορ 15, Λιμονάντ 16π. 4ρ., Ντόναλντσον 10π. 8ρ. // Τρίας 9π. 11ρ. 3ασ., Ρόμπινσον 14π. 3ρ., Χόσλεϊ 14π. 8ρ., Γέλινεκ 15π. 5ρ., ΜακΝτόναλντ 17π. 7ρ.

Κάχασολ-Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 73-61 (40-29)
Μπούλοκ 17, Ντέιβις 12π. 4ρ., Ούρτασουν 12, Σατοράνσκι 5π. 9ρ. 5ασ., Κατελίνας 11π. 5ρ. // Πάνκο 14π. 5ρ., Λόρμπεκ 13π. 4ρ., Τσκιτισβίλι 12

Μπαρτσελόνα-Γρανάδα 75-64 (36-26)
Άντερσον 16π. 3ρ. 4ασ., Λόρμπεκ 8π. 6ρ., Ναβάρο 15π. 4ασ., Λόρμπεκ 8π. 6ρ., Γκριμάου 10, Ρούμπιο 6π. 5ασ. 5κλ. // Καρλ 21π. 5ρ., Πρέστες 11π. 7ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …