Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Ήττα για Μπάρτσα, γιούχα για Ρεάλ

Ήττα για Μπάρτσα, γιούχα για Ρεάλ

«Γεμάτη» ήταν η 23η αγωνιστική στην ACB, αφού ήταν η πρώτη μετά την παραίτηση Μεσίνα από τον πάγκο της Ρεάλ, αλλά έφερε και ήττα της Μπαρτσελόνα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έχασαν από τη Φουενλαμπράντα με 69-66 με έναν καταπληκτικό Γκουστάβο Αγιόν να τους κερδίζει μόνος του, ενώ η Ρεάλ αποδοκιμάστηκε έντονα από τους οπαδούς της, παρότι κέρδισε εύκολα την Μπανταλόνα με 78-60. Η διαφορά τους, πλέον, είναι στη μία νίκη.

Περίπατος και για την Κάχα Λαμποράλ επί της Σαραγόσα, ενώ δύσκολα κέρδισε η Βαλένθια τη Βαγιαδολίδ για να ανέβει μόνη τρίτη στο πρωτάθλημα. Στην 4η θέση έφτασε και η Μπιλμπάο που κέρδισε τη Λαγκούν Άρο, για να ισοβαθμήσει με Λαμποράλ και Βαγιαδολίδ.

«Περίεργο» ήταν το ματς της Ρεάλ με την Μπανταλόνα. Οι Μαδριλένοι μπήκαν αμήχανοι στο παρκέ, ο κόσμος στις εξέδρες (περίπου 6.000) τους αποδοκίμασε έντονα και η Μπανταλόνα μπήκε με 2-11 και 13-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Τότε, ο κόσμος είδε ότι η ομάδα του ήθελε βοήθεια, οι αποδοκιμασίες στράφηκαν προς τον Πέπου Ερνάντεθ της Μπανταλόνα (που ακούστηκε για αντικαταστάτης του Μεσίνα) και το ματς άρχισε να γυρίζει σταδιακά.

Η Ρεάλ είχε προσπεράσει από το πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη δέχτηκε μόλις 29 πόντους για να μην απειληθεί καθόλου, μοιράζοντας 17 ασίστ στο ματς. Το ματς μπήκε στο αυλάκι με ένα 17-2 μετά το 27-31 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου για το 44-33. Η Μπανταλόνα δεν μπόρεσε να επιστρέψει από εκεί και η συνέχεια ήταν διαδικαστική.

Η Μπαρτσελόνα έχασε στην έδρα της Φουενλαμπράντα με 69-66 για να «δικαιώσει» λίγες μέρες μετά το κείμενο του Age of Basketball ότι έχει τεράστιο πρόβλημα όταν ο αντίπαλος την πηγαίνει σε χαμηλό σκορ, αργό τέμπο και πολύ σκληρή άμυνα, σε ματς κάτω από τους 70 πόντους. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες από το τρίποντο, αλλά η διαφορά τους ήταν ότι η Φουενλαμπράντα το… κατάλαβε και σταμάτησε στα 5/18, ενώ η Μπαρτσελόνα… έχτισε νέο κλειστό με 7/28 τρίποντα και 25%.

Η Φουενλαμπράντα κέρδισε για 2η φορά στην ιστορία της την Μπαρτσελόνα, ανακόπτοντας το σερί 21 συνεχόμενων νικών της ομάδας του Πασκουάλ, οι 12 εξ αυτών στην ACB. Οι «μπλαουγκράνα» έμειναν πίσω από την πρώτη περίοδο κι έχαναν 10 πόντους στο ημίχρονο και 9 στο 30ο λεπτό. Το ματς κρίθηκε στον οίστρο του Γκουστάβο Αγιόν, ο οποίος έδειξε ξανά ότι είναι παίκτης πρώτης κλάσης. Ο Αγιόν μπήκε στο ματς με 14 πόντους και 14 ranking στο πρώτο δεκάλεπτο για να κάνει τους συμπαίκτες του και τους οπαδούς της ομάδας του να πιστέψουν ότι μπορούν να κερδίσουν.

Ο Πασκουάλ προσπάθησε από τον πάγκο, δοκίμασε τα πάντα, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση. Οι ομάδες μπήκαν με 60-51 στην 4η περίοδο, η Μπαρτσελόνα πήγε το ματς στο 68-66 και είχε την τελευταία επίθεση για να ισοφαρίσει, αλλά ο Μπονιφάς Εντόνγκ ταπώθηκε από τον Αγιόν με 7 δευτερόλεπτα να απομένουν και η νίκη πήγε στους γηπεδούχους που κέρδισαν φάουλ, έχασαν τη 2η βολή αλλά πήραν και το επιθετικό ριμπάουντ για να λήξει το ματς.

Δεν δυσκολεύτηκε η Κάχα Λαμποράλ με τη Σαραγόσα, αφού προηγήθηκε με 15 πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ήταν καταιγιστική, σκοράροντας 31. Ο Τελέτοβιτς ήταν σε τεράστια μέρα, ενώ η Λαμποράλ μπήκε δυνατά και στην τρίτη περίοδο παίζοντας καλή άμυνα και ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για να γίνει τυπική υπόθεση το τέταρτο δεκάλεπτο, αφού πρώτα η διαφορά είχε φτάσει τους 30 πόντους (66-36). Ο Τελέτοβιτς είχε 30 πόντους με 12/18 σουτ, εκ των οποίων τα 6/10 τρίποντα, σκοράροντας 11 συνεχόμενους πόντους ως το 19-9, ενώ ο Μπάρατς πρόσθεσε 16 με 8/13 δίποντα.

Κυριάρχησε για 3 δεκάλεπτα η Βαλένθια στο ματς με τη Βαγιαδολίδ, προηγήθηκε με 61-49 και η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο τέλος δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει τη ροή του αγώνα και να τους χαρίσει τη νίκη. Η Βαγιαδολίδ περιόρισε τη Βαλένθια στους 7 πόντους στην 4η περίοδο, αλλά οι 15 που σκόραρε δεν της έφταναν για να κερδίσει. Η Βαλένθια μπήκε με 17-5 στο ματς, προηγήθηκε με 58-42 στο 26ο λεπτό και έμεινε ψύχραιμη όταν με τον Σλότερ η Βαγιαδολίδ πλησίασε στο 64-59 για να σκοράρει με Σαβάνοβιτς και Μαρτίνεθ και να κερδίσει.

Ντέρμπι ήταν το ματς της Μπιλμπάο με τη Λαγκούν Άρο για να κερδίσουν οι γηπεδούχοι με 92-86 στην παράταση. Η Μπιλμπάο μπήκε με 21-8 και 23-10 στην πρώτη περίοδο, αλλά η Λαγκούν Άρο έβαλε 27 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και 25 στο τρίτο για να προσπεράσει με 54-62 και το ματς να είναι ντέρμπι στο φινάλε. Παρά την αστοχία του Βασιλειάδη, ο Τζάκσον έφερε το ματς στο 76-76 με τους διαιτητές να μετρούν μετά από σύσκεψη το καλάθι που ισοφάρισε τον αγώνα. Στην παράταση η Μπιλμπάο χτύπησε από μακριά με 4 τρίποντα, 3 από αυτά με τον Μουμπρού και κέρδισε το ματς.

Απογοητευτική και πάλι η Μάλαγα, που έχασε εκτός έδρας από την Εστουντιάντες με 78-69, στο πρώτο ματς μετά το κόψιμο του Πρίντεζη από το ρόστερ της ACB. Η Μάλαγα βρέθηκε πίσω από το ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε επ’ ουδενί να επιβάλλει το ρυθμό της, για να ηττηθεί με 78-69.

Μπασκετική «τραγωδία» ήταν το ματς της Μανρέσα με την Αλικάντε, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν τελικά με 49-48, παρότι έβαλαν 5 πόντους στην τελευταία περίοδο! Η Αλικάντε είχε 37 πόντους στα πρώτα 30 λεπτά και δεν μπόρεσε να πάρει το ματς στο τέλος παρότι επικράτησε 33-46 στα ριμπάουντ, με τις δύο ομάδες να έχουν 8/40 τρίποντα και 24/66 δίποντα. Ο Ντόλμαν είχε 9 από τους 11 πόντους της Αλικάντε στην 4η περίοδο, αλλά ο Σαν Μιγκέλ είχε 2/2 βολές στο φινάλε για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

23η αγωνιστική

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπανταλόνα 78-60 (27-31)
Φίσερ 10π. 7ρ., Λιουλ 13π. 6ασ., Μίροτιτς 11π. 6ρ., Τόμιτς 13π. 4ρ. // Γέλινεκ 15, ΜακΝτόναλντ 14π. 3ρ., Τόμας 7π 11ρ.

Μενόρκα-Γκραν Κανάρια 67-76 (25-43)
Βίκτορ 18π. 8ρ. 4ασ., Ραντένοβιτς 17π. 9ρ. 3ασ., Ντόναλντσον 10π. 6ρ. // Κάρολ 21, Ουάλας 14π. 6ρ., Μπεϊράν 9π. 6ρ., Γκριν 10π. 5ρ., Μπράμος 4π. 1ασ. (1/2δ. 0/2τρ. 2/4β.)

Κάχα Λαμποράλ-Σαραγόσα 79-61 (45-32)
Τελέτοβιτς 30π. 7ρ., Μπάρατς 16π. 12ρ., Όλεσον 11π. 3ρ., Χουέρτας 3π. 3ρ. 9ασ., Σαν Εμετέριο 4π. 4ρ. 7ασ. // Μπάρλοου 14π. 3ρ., Καμπέθας 10π. 4ασ.

Βαλένθια-Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 68-64 (43-33)
Ντε Κολό 14π, Σαβάνοβιτς 13π. 9ρ., Κουκ 7π. 9ασ. // Σλότερ 17π. 7ρ., Μπαρνς 14π. 3ρ.

Μπιλμπάο-Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 92-86παρ. (40-37, 76-76)
Τζάκσον 20π. 4ρ. 4ασ., Μουμπρού 15π. 4ρ. 4ασ., Βασιλειάδης 8π. 6ρ. 2ασ. (3/4δ. 0/5τρ. 2/2β.), Μαυροειδής 2π. 2ρ. 1ασ. (0/1δ. 2/2β.) // Μπάρον 27π. 4ρ., Μιράγες 16π. 8ρ., Ντόμπλας 11π. 8ρ., Λόρμπεκ 14

Κάχασολ-Γρανάδα 82-63 (34-34)
Ούρτασουν 14π. 3ρ., Τριγκέρο 10π. 4ρ., Ιβάνοφ 10π. 6ρ., Μπούλοκ 13π. 3ασ. // Πρέστες 16π. 5ρ., Στεφάνσον 17π. 3ρ.

Φουενλαμπράντα-Μπαρτσελόνα 69-66 (40-30)
Αγιόν 24π. 8ρ., Κους 16, Μαϊνολντί 15π. 6ρ. // Ναβάρο 20, Ρούμπιο 6π. 5ρ. 4ασ., Άντερσον 9π. 6ρ.

Εστουντιάντες-Ουνικάχα Μάλαγα 78-69 (35-34)
Κέινερ-Μέντλι 18π. 15ρ., Κλαρκ 13π. 3ρ., Γκρέιντζερ 10 // Φρίλαντ 15π. 6ρ., Φιτς 14π. 5ρ. 3ασ., Άρτσιμπαλντ 10π. 3ρ.

Μανρέσα-Μεριντιάνο Αλικάντε 49-48 (28-27)
Σαν Μιγκέλ 6π. 8ρ. 5ασ., Σλόκαρ 4π. 3ρ., Λιούις 8π. 3ρ. // Ντόλμαν 15π. 10ρ., Αντριουσκεβίτσιους 5π. 10ρ., Στόιτς 8π. 4ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …