Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Η Μπάρτσα διέσυρε τη Λαμποράλ, κι άλλη ήττα για Ρεάλ!

Η Μπάρτσα διέσυρε τη Λαμποράλ, κι άλλη ήττα για Ρεάλ!

Η Μπαρτσελόνα επέβαλε το νόμο της αυτό το Σαββατοκύριακο κερδίζοντας με το εμφαντικό 89-66 την Κάχα Λαμποράλ. Έτσι, η διαφορά της από τον δεύτερο ανέβηκε στις 2 νίκες, αφού η Ρεάλ έχασε από τη Βαγιαδολίδ εκτός έδρας με 74-65. Η Μάλαγα κέρδισε εντός έδρας τη Μενόρκα, ενώ δύσκολη εκτός έδρας νίκη πήρε η Βαλένθια επί της Σαραγόσα. Ντέρμπι ως το τέλος ήταν τα ματς Αλικάντε-Εστουντιάντες και Μπανταλόνα-Μπιλμπάο, με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν τα ροζ φύλλα της νίκης.

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε την Κάχα Λαμποράλ με 89-66 κερδίζοντας με 28-12 το τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας 8/10 τρίποντα, αριθμός από τον οποίο η Λαμποράλ δεν μπόρεσε να ανακάμψει. Ντέρμπι ήταν το ματς στα τρία πρώτα δεκάλεπτο, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Το 4-8 έγινε 10-8 και 21-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Λαμποράλ με Σαν Εμετέριο και Όλεσον να μην έχουν σκοράρει μπόρεσε και προηγήθηκε με Ρίμπας, Χουέρτας και Μπάρατς με 34-38, αλλά η Μπαρτσελόνα με τον Άντερσον έγραψε το 40-38 στο ημίχρονο.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε 3 λεπτά είχε διψήφια διαφορά με 52-42, αλλά η Λαμποράλ μείωσε σε 54-50 για να τελειώσει η περίοδος με 61-54. Εκεί που όλοι περίμεναν ντέρμπι στην 4η περίοδο η Μπαρτσελόνα άρχισε να πυροβολεί από το τρίποντο και το σκορ έγινε 70-57 και 77-61 για να ανέβει στο τέλος η διαφορά πάνω από τους 20. Συνολικά η Μπαρτσελόνα είχε 15/29 τρίποντα στο ματς.

Από την αρχή… στραβό ήταν το κλίμα για τη Ρεάλ στο ματς με τη Βαγιαδολίδ. Το 21-9 της πρώτης περιόδου ανάγκασε τη Ρεάλ να κυνηγά σε όλο το ματς και να μην… φτάνει τελικά. Με καλή άμυνα οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν τη Ρεάλ που είδε τους παίκτες της να έχουν πολύ κακά ποσοστά, με τον Λιουλ και τον Πριτζιόνι να έχουν 2/11 τρίποντα. Το ματς ξεκίνησε με 2-9 αλλά η Ρεάλ δεν έβαλε ξανά καλάθι στην πρώτη περίοδο (!) για να δεχτεί ένα 18-0 από τη Βαγιαδολίδ. Η διαφορά πήγε στους 15 πόντους (29-14) στη δεύτερη περίοδο, με τη Ρεάλ να μειώνει στους 7 πριν την ανάπαυλα.

Οι Μαδριλένοι δεν μπόρεσαν να περάσουν ποτέ μπροστά, παρότι μείωσαν από 42-29 σε 53-48 και 58-54. Η Βαγιαδολίδ στο τελευταίο πεντάλεπτο άντεξε στην πίεση και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη που την κρατά μαζί με τη Βαλένθια στην 3η θέση. Απ’ την άλλη, η Ρεάλ έμεινε 2 νίκες πίσω από την Μπαρτσελόνα και μάλλον πρέπει να αποχαιρετήσει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς.

Η Μπανταλόνα μπήκε καλύτερα από την Μπιλμπάο στο μεταξύ τους ματς, με τον Χόσλεϊ να γράφει το 15-8 και τη διαφορά να ανεβαίνει στους 10 πόντους (22-12) στο τέλος του δεκαλέπτου. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε ακόμα χειρότερα για την Μπιλμπάο με τον Μουμπρού να αποβάλλεται από τον αγώνα για διαμαρτυρία και το σκορ να πηγαίνει στο 29-12. Ο Βασιλειάδης έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση και το 9-26 της Μπιλμπάο που ακολούθησε έφερε το ματς στο 38-38. Μετά το ματς ήταν ντέρμπι, με την Μπιλμπάο να προσπερνά με 50-53 και 56-61, αλλά την Μπανταλόνα να απαντά με 10-2 για το 66-63. Το ματς ήταν στο 71-73 με 45 δευτερόλεπτα για το φινάλε, αλλά η Μπιλμπάο έβαλε όλες τις βολές που μετρούσαν για να πάρει τη νίκη.

Με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο η Μάλαγα κέρδισε τη Μενόρκα με 78-68. Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για τους γηπεδούχους, που έμειναν πίσω με 11-14 και 29-38. Στη συνέχεια, Σινάνοβιτς και Φρίλαντ μπόρεσαν να μειώσουν σε 41-43 και με τον Μπλάνκο η Μάλαγα πήρε το προβάδισμα με 55-53. Στο 34ο λεπτό το σκορ ήταν 61-55 και με τρίποντο του ΜακΙντάιρ η Μάλαγα έγραψε το 68-58 για να καθαρίσει το ματς.

Δύσκολη βραδιά είχε και η Βαλένθια που μπόρεσε εκτός έδρας να κερδίσει τη Σαραγόσα με 72-76. Η Βαλένθια είχε τον έλεγχο στο ματς, προηγήθηκε με 36-43 μετά από ένα σερί 0-8, ενώ στη συνέχεια το σκορ πήγε στο 30ο λεπτό στο 48-59. Η διαφορά έμεινε στους 10 πόντους ως το 51-61, αλλά στη συνέχεια η Σαραγόσα μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 68-68. Στο τέλος το ματς ήταν ντέρμπι, μέχρι που ο Τσαμπ αποβλήθηκε με 5 φάουλ για να κερδίσει η Βαλένθια μπροστά σε 8.200 οπαδούς της Σαραγόσα.

Με τρίποντο του Πάκο Χάσεν που μετέτρεψε το 65-66 σε 65-69 πήρε η Εστουντιάντες το ματς με την Αλικάντε.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

22η αγωνιστική

Μπαρτσελόνα-Κάχα Λαμποράλ 89-66 (40-38)
Ναβάρο 25, Μόρις 15π. 3ρ., Λάκοβιτς 12π. 4ασ. Άντερσον 11, Εντόνγκ 4π. 8ρ. // Μπάρατς 20π. 13ρ., Χουέρτας 18π. 4ρ. 4ασ.

Γρανάδα-Φουενλαμπράντα 81-69 (38-40)
Λίμα 15π. 9ρ., Καρλ 12π. 7ρ., Τζανέλα 14π. 4ασ. 7κλ., Φερνάντεθ 11π. 7ρ. 3ασ. // Κους 15π. 3ρ. 7ασ., Μπιγιομπό 10π. 7ρ., Αγιόν 11π. 7ρ., Μαϊνόλντι 8π. 8ρ.

Σαραγόσα-Βαλένθια 72-76 (40-43)
Τσαμπ 19π. 6ρ., Καμπέθας 12π. 3ρ., Αγκουιλάρ 13π. 5ρ. // Γιαφτόκας 18π. 5ρ., Κουκ 8π. 4ρ. 7ασ. 5κλ., Μαρτίνεθ 14

Μάλαγα-Μενόρκα 78-68 (29-38)
Φρίλαντ 12π. 12ρ., Μπέρνι 13, ΜακΙντάιρ 11π. 4ασ., Μπλάνκο 12π. 3ρ., Σινάνοβιτς 9π. 9ρ., Πρίντεζης 2π. 2ρ. (1/2δ. 0/1τρ.) // Ντόναλντσον 9π. 4ρ. 3ασ., Τόρες 9π. 7ρ., Ραντένοβιτς 14π. 3ρ., Σάντερς 9π. 5ρ.

Γκραν Κανάρια-Κάχασολ 70-84 (23-48)
Γκριν 17π. 8ασ., Μπράμος 14π. 5ρ. 2ασ. (1/3δ. 4/8τρ.), Ρέι 14π. 4ρ. // Κατελίνας 16π. 6ρ., Ούρτασουν 18π. 3ρ., Ντέιβις 15, Μπούλοκ 7π. 3ρ. 4ασ. 3κλ.

Μεριντιάνο Αλικάντε-Εστουντιάντες 69-71 (36-37)
Λιόμπαρτ 13π. 4ρ. 8ασ., Ράντσικ 19π. 6ρ., Αντριουσκεβίτσιους 4π. 11ρ. // Κέινερ-Μέντλι 25, Ασέλιν 13π. 6ρ., Γκρέιντζερ 5π. 3ρ. 4ασ. 3κλ.

Μπανταλόνα-Μπιλμπάο 76-80 (38-38)
Τρίας 9π. 6ρ. 5ασ., ΜακΝτόναλντ 17π. 3ρ., Ρόμπινσον 13π. 3ασ., Χόσλεϊ 14π. 3ρ. // Τζάκσον 20π. 4ρ., Μπλουμς 19, Ουόρεν 11π. 4ρ., Μπάνιτς 10π. 5ρ., Βασιλειάδης 9π. 1ρ. 2ασ. (2/2δ. 1/7τρ. 2/2β.), Μαυροειδής 4π. 2ρ. 1ασ. (2/2δ.)

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ-Ρεάλ Μαδρίτης 74-65 (34-27)
Σλότερ 12π. 8ρ. 3κλ., Γκαρσία 13, Μπαρνς 8π. 6ρ., Ρόμπινσον 10π. 6ρ. // Λιουλ 12π. 5ασ., Ροντρίγκεθ 13π. 3ασ., Βελίτσκοβις 5π. 7ρ.

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν)-Μανρέσα 81-70 (33-36)
Πάνκο 18π. 7ρ., Μπάρον 18π. 3κλ., Σαλγάδο 13π. 4ασ., Μιράγες 8π. 7ρ. // Σλόκαρ 16π. 10ρ., Σαν Μιγκέλ 12π. 3ρ. 5ασ., Μοντάνιεζ 11

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …