Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Και έμειναν οι δυο τους!

Και έμειναν οι δυο τους!

Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα συνεχίζουν μόνες τους το κυνήγι της κορυφής στην ACB μετά την 7η αγωνιστική, αφού καμία άλλη δεν έχει πια 6-1 στο πρωτάθλημα. Η Ρεάλ κέρδισε εκτός έδρας πολύ εύκολα τη Μάλαγα με 80-96, ενώ πιο δύσκολη ήταν η εκτός έδρας νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Βαλένθια με 68-72. Η Κάχα Λαμποράλ κέρδισε την Αλικάντε και την γκρέμισε από την κορυφή, ενώ η Μπιλμπάο έχασε από την Γκραν Κανάρια εκτός έδρας για να πέσει στο 3-4. Βαριά ήττα για την Εστουντιάντες από την Κάχασολ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κυριάρχησε πλήρως στο γήπεδο στη 2η και 3η περίοδο του αγώνα της με τη Μάλαγα για να καθαρίσει εύκολα τον αγώνα. Μετά το 24-21 της πρώτης περιόδου, η Ρεάλ έκανε σερί 39-59 στα επόμενα 20 λεπτά του ματς για να μην κινδυνεύσει στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Μαδριλένοι έκαναν σερί 4-11 σε 3 λεπτά στη δεύτερη περίοδο, πήγαν στο 30-37 αμέσως μετά και έφτασαν στο 42-53 ως το ημίχρονο. Στο 22ο λεπτό η διαφορά ήταν ήδη στους 17 πόντους (42-59), ενώ παρότι η Μάλαγα μπόρεσε να πλησιάσει στο -11 (59-70) και το -10 πιο μετά (70-80), ένα 0-8 από Κάρολ και Ροντρίγκεθ καθάρισε το ματς για τη Ρεάλ που έκανε το κομμάτι της μπροστά σε 10.000 οπαδούς της Μάλαγα, που είχαν δημιουργήσει πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Καλύτερη ήταν η Μπαρτσελόνα στην αρχή του αγώνα με τη Βαλένθια και ένα τρομερό σερί μετά το 8ο λεπτό ήταν εκείνο που τελικά της αρκούσε για τη νίκη. Το σκορ στο 8ο λεπτό ήταν 19-14 για τη Βαλένθια, αλλά με την είσοδο των Έιντσον και Πέροβιτς στον αγώνα η Μπαρτσελόνα έκανε σερί 0-15 ως το 19-34 του 18ου λεπτού. Η Βαλένθια προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει ως το τέλος της 3ης περιόδου, με το σκορ να είναι 27-37 στο ημίχρονο και 40-55 στο 27ο λεπτό. Ο Ντε Κολό, ο Οτζίλβι και ο Μαρτίνεθ προς το τέλος μπόρεσαν να κάνουν το 65-68, αλλά ο Μαρτίνεθ λίγο μετά αστόχησε στο τρίποντο που ίσως έστελνε τις δύο ομάδες στην παράταση, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη δύσκολη νίκη.

Στην καλή της άμυνα στηρίχτηκε η Κάχα Λαμποράλ για να κερδίσει την Αλικάντε, που έχει κάνει υπέροχο ξεκίνημα στη σεζόν. Η ομάδα του Ιβάνοβιτς κράτησε την αντίπαλό της στους 55 πόντους με 23/58 σουτ, σε ένα παιχνίδι με αργό ρυθμό και χαμηλό θέαμα. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Λαμποράλ να παίρνει 8 πόντους από τον Όλεσον και 7 από τον Τελέτοβιτς για να προηγηθεί με 20-18. Έτσι κύλησε ο αγώνας ως το ημίχρονο, με τη δεύτερη περίοδο να είναι κακή, αλλά στο 28ο λεπτό η Λαμποράλ από τρίποντα του Σαν Εμετέριο και του Ρίμπας έφτασε στο 44-33. Η Αλικάντε δεν παράτησε τον αγώνα και μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 53-53 με σερί 0-7 στο 35ο λεπτό. Όμως, στο τελευταίο πεντάλεπτο έβαλε μόνο 2 πόντους με τη Λαμποράλ να κάνει 10-0 σερί για να καθαρίσει το ματς χωρίς δράματα στο φινάλε.

«Δράματα» που έχουμε στο Μπιλμπάο
, μετά και τη νέα ήττα της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη, ο οποίος βλέπει την ομάδα του να είναι στο 3-4 και τον Μπάνιτς να… δείχνει το πρόβλημα: «Η ομάδα είναι χάλια! Ανησυχούμε. Αλλά δεν υπάρχει χρόνος για να πενθούμε», είπε ο Κροάτης που πρόσθεσε ότι το ματς Ευρωλίγκας με την Κάχα Λαμποράλ είναι «δίχως αύριο» για την Μπιλμπάο και την ψυχολογία της.

Στο ματς με την Γκραν Κανάρια, η Μπιλμπάο και πάλι δεν μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό, αλλά ούτε και την επίθεση της αντιπάλου της στο 4ο δεκάλεπτο, όταν και δέχτηκε 28 πόντους. Το ματς ήταν ντέρμπι, με την Γκραν Κανάρια να προηγείται με 11-8, να μένει πίσω με 20-24 από Φίσερ και Μπάνιτς, αλλά να αντιδρά και να προσπερνά με 32-31 στο ημίχρονο. Η Μπιλμπάο έμεινε πίσω με 42-35 στην 3η περίοδο, αλλά στο 28ο λεπτό είχε μειώσει σε 47-44. Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στο νεκρό διάστημα της Μπιλμπάο ως το 35ο λεπτό, όταν και η Γκραν Κανάρια με σερί 16-4 πήγε στο 63-48. Ο Βασιλειάδης και ο Μουμπρού συνδέθηκαν με το καλάθι για την Μπιλμπάο που κυνηγούσε, αλλά 1:15 πριν το τέλος είχε μειώσει 72-69, αλλά Μπέλας και Μπεϊράν έβαλαν τις βολές που έπρεπε για τη νίκη της Γκραν Κανάρια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

7η αγωνιστική

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ – Μπανταλόνα 86-67
(51-33)
Τουρέ 24π. 6ρ., Γκαρσία 21π. 4κλ., Ρόμπινσον 15π. 7ρ., Ντούμας 8π. 3ρ. 8ασ. // Μπάεζ 20π. 9ρ., Ομπασόχαν 13π. 3ρ., Εγιένγκα 11

Κάχασολ – Ασέφα Εστουντιάντες 89-61
(53-30)
Μπογκντάνοβιτς 23π. 3ρ. 4ασ., Ντέιβις 19π. 15ρ. 3ασ., Χάσεν 13π. 5ρ. 6ασ. 3κλ., Καλογουέι 9π. 4ρ. 3κλ. // Σίμονς 15π. 3ρ., Γκάμπριελ 15π. 5ρ., Φερνάντεθ 12

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) – Ασίνια Μανρέσα 88-82
(43-39)
Μπάρον 21π. 3ρ., Αντελέκε 13π. 6ρ., Πάνκο 18π. 4ρ., Σαλγάδο 10π. 3ρ. 4ασ. // Ντάουνς 18π. 6ρ., Ντόλμαν 13π. 5ρ. 3ασ., Ασέλιν 14π. 3ρ.

Σαραγόσα – Ούκαμ Μούρθια 67-59
(37-34)
Ράιτ 13, Χετσχάιμερ 17π. 15ρ., Στέφανσον 13, Αγκουιλάρ 7π. 8ρ. // Μπάρλοου 15π. 8ρ., Ογκουστίν 12π. 6ρ. 3ασ.

Γκραν Κανάρια – Μπισκάια Μπιλμπάο 77-71
(32-31)
Χάινς 15, Μπεϊράν 9π. 9ρ. 3κλ., Γκριν 10, Παλάσιος 11, Μπράμος 3π. 1ρ. 2ασ. (1/1δ. 0/2τρ. 1/1β.) // Μπάνιτς 17, Μουμπρού 10π. 7ρ., Γκριμάου 10π. 4ρ., Τζάκσον 9π. 5ρ. 4ασ., Βασιλειάδης 7π. 2ρ. 1ασ. (3/3δ. 0/5τρ. 1/3β.), Μαυροειδής 3π. 5ρ. (1/2δ. 1/6β.)

Μπλούσενς Μόνμπους Ομπραντόιρο – Φουενλαμπράντα 77-85
(37-39)
Κένταλ 19π. 11ρ., Παλάσιο 13π. 5ρ. 3ασ., Κορμπάτσο 13, Λάσμε 10 // Πένι 25, Αγιόν 12π. 5ρ., Μαϊνολντί 17π. 8ρ.

Ουνικάχα Μάλαγα – Ρεάλ Μαδρίτης 80-96
(42-53)
Φρίλαντ 20π. 10ρ., Ντάρντεν 17π. 5ρ., Σινάνοβιτς 8π. 6ρ. // Ρούντι 18π. 5ρ. 4ασ., Κάρολ 18, Λιουλ 11π. 3ασ., Ιμπάκα 8π. 3ρ., Σουάρεθ 10π. 5ρ., Ρέγιες 10π. 4ρ.

Κάχα Λαμποράλ – Λουσέντουμ Αλικάντε 65-55
(30-27)
Τελέτοβιτς 22π. 4ρ., Σαν Εμετέριο 11π. 10ρ., Όλεσον 11, Ντόρσεϊ 2π. 8ρ. // Σίνγκλερ 15π. 4ρ., Ιβάνοφ 12π. 5ρ., Μπαρνς 4π. 6ρ.

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 68-72
(27-37)
Μαρτίνεθ 16π. 4ρ., Κέινερ-Μέντλι 15π. 7ρ., Λίστσουκ 10π. 8ρ., Μάρκοβιτς 9π. 7ρ. 5ασ. // Έιντσον 12π. 3ρ., Ναβάρο 14π. 7ασ., Πέροβιτς 11π. 6ρ., Λόρμπεκ 8π. 5ρ. 3ασ., Μάικλ 9

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …