Home / ΙΤΑΛΙΑ / Έχασε έδαφος η Αρμάνι, βλέπει οκτάδα η Ρόμα, παραπαίει η Μπενετόν

Έχασε έδαφος η Αρμάνι, βλέπει οκτάδα η Ρόμα, παραπαίει η Μπενετόν

Αρκετά ενδιαφέροντα αποτελέσματα είχε η 21η αγωνιστική στη Legabasket, με τη Σιένα να κερδίζει εκτός έδρας την Μπιέλα και να παραμένει μόνη πρώτη με 19-2. Η Ρόμα κέρδισε την Αρμάνι, για να αγγίξει την 8η θέση και παράλληλα να στείλει τους Μιλανέζους στην αγκαλιά της Καντού με 15-6 τη 2η θέση, μιας Καντού που διέλυσε την Αβελίνο. Συνεχίζεται ο κατήφορος της Μπενετόν, που βρίσκεται στο 9-12 μετά και την ήττα της από την Τέραμο. Πάντως, οι ισορροπίες είναι λεπτές, καθώς ο 6ος από τον 13ο απέχουν 1 νίκη απόσταση.

Η Ρόμα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων αυτή τη φορά και κέρδισε με 80-62 την Αρμάνι. Με καταπληκτική άμυνα, ιδίως στην 3η περίοδο, οι Ρωμαίοι έφτασαν στη νίκη, που τους έδωσε βαθμολογική ανάσα, αν και ακόμα δεν είναι καθόλου σίγουροι ότι θα μπορέσουν να μπουν οκτάδα (και όχι 8οι, αφού ο 8ος πέφτει πάνω στη Σιένα). Το παιχνίδι ήταν τελείως ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να απέχουν 1 πόντο στο 10ο και το 20ο λεπτό (18-17 και 36-35 αντίστοιχα) και το προβάδισμα να εναλλάσσεται από το -7 στο +6 για τη Ρόμα, αλλά το 3ο δεκάλεπτο ήταν άλλη υπόθεση.

Εκεί κρίθηκε το ματς, με τη Ρόμα να κερδίζει με επιμέρους 20-8, αφού πρώτα περιόρισε την αντίπαλό της σε 2/14 σουτ και 6 λάθη με μόλις 1 ασίστ. Οι Ρωμαίοι ήταν αρκετά καλύτεροι, είχαν 7/10 δίποντα, 6 κλεψίματα και 3 ασίστ, με το σερί τους 11-1 από το 43-41 στο 54-42 να κρίνει τον αγώνα. Ο Πίτερσον δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να επανέλθει η ομάδα του, αφού όλα τα επιθετικά του όπλα έμοιαζαν εγκλωβισμένα και στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά μόνο για μια στιγμή έπεσε στους 4 πόντους (63-59) αλλά με σερί 10-0 ανέβηκε αμέσως στους 14.

Σε εύκολη υπόθεση μετέτρεψε το ματς με την Μπιέλα η Σιένα (67-75), που μπήκε από την αρχή δυνατά και καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Η απουσία των Καουκένας-ΜακΚάλεμπ φάνηκε στο δεύτερο μέρος όταν ο Ζήσης κουράστηκε και ο Γιάριτς ξανά δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει στο ρόλο για τον οποίο αποκτήθηκε, αλλά στην ουσία οι Κυπελλούχοι Ιταλίας δεν κινδύνευσαν. Ήταν στο +8 στην πρώτη περίοδο και στο +15 στο ημίχρονο, έχοντας θέσει τις βάσεις για τη νίκη.

Η Μπιέλα ήταν καλύτερη στην 3η περίοδο, τη μόνη που μπόρεσε ουσιαστικά να παίξει επιθετικά το παιχνίδι της, μείωσε στους 5 πόντους (58-63) με τη Σιένα να έχει 4/15 εντός παιδιάς και αρκετά λάθη στην οργάνωση (κανένα ο Ζήσης) αλλά σε ολόκληρη την 4η περίοδο δεν μπόρεσε ούτε για μια στιγμή να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 5 πόντους, διαφορά η οποία κινούταν στους 7-10 για όλο το δεκάλεπτο. Έτσι, η Σιένα έφτασε στο 19-2, απέχει 4 νίκες από τον δεύτερο και με 9 ματς να απομένουν για το τέλος της κανονικής περιόδου είναι σχεδόν σίγουρη πρώτη.

Η Μπενετόν πάλεψε εκτός έδρας με την Τέραμο, αλλά ηττήθηκε με 78-72 για να μείνει ακόμα πιο πίσω στη βαθμολογία. Όσο καλά πηγαίνει στο Eurocup η Μπενετόν (υπάρχει και το κίνητρο του «δικού της» φάιναλ φορ) τόσο άθλια τα πηγαίνει στο πρωτάθλημα, που η οκτάδα είναι δύσκολη υπόθεση πια. Αν και στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε με 34-38 έχοντας εγκλωβίσει την αντίπαλό της, η Μπενετόν είχε σαφές επιθετικό πρόβλημα στην επανάληψη, αλλά και κενά στην άμυνα, για να γυρίσει τούμπα το ματς στην 3η περίοδο (26-16 για την Τέραμο).

Η Τέραμο κυκλοφορούσε καλά την μπάλα, είχε 7 ασίστ στο δεκάλεπτο αυτό και 10/16 σουτ, ενώ η Μπενετόν έκανε 6 λάθη και πήρε μόλις 1 αμυντικό ριμπάουντ σε όλο το δεκάλεπτο. Η Τέραμο πήρε κεφάλι και δεν το έχασε ως το τέλος αφού, όταν ο Μπουλέρι ισοφάρισε σε 70-70 με τρίποντο, Ντίνερ και Ζορόσκι είχαν 6/6 βολές για να καθαρίσουν το ματς.

Δύσκολη νίκη για τη Σασάρι εντός έδρας επί της Σκαβολίνι με 80-75 με ανατροπή, καθώς οι γηπεδούχοι έχαναν 10-23 στην πρώτη περίοδο και κυνηγούσαν ως το 35ο λεπτό. Εκεί πήραν 10 πόντους από τον Ουάιτ και 8 από τον Πλίσνιτς, είχαν 5/7 τρίποντα και ανέτρεψαν την κατάσταση για να προσπεράσουν με 80-70 με σερί 14-4 σε 3 λεπτά.

Ντέρμπι με τα όλα του ανάμεσα στη Μοντεγκρανάρο και την Μπολόνια (72-75) με τη δεύτερη να φεύγει νικήτρια μετά το άστοχο τρίποντο του Αντονούτι στην εκπνοή. Νωρίτερα ο Σανικίτζε είχε 2/2 βολές για να διαμορφώσει αυτό που θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Περίπατο έκανε η Καντού με την Αβελίνο (91-67) που προηγήθηκε με 18-21 στην πρώτη περίοδο, αλλά έχανε 9 πόντους στο ημίχρονο, 11 στο 30 λεπτό και κατέρρευσε στην 4η περίοδο, την οποία και έχασε με 26-13.