Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Ήττα για Λαμποράλ, μόνη τρίτη η Βαλένθια!

Ήττα για Λαμποράλ, μόνη τρίτη η Βαλένθια!

Ανακατατάξεις είχε η 25η αγωνιστική στην ACB. Η Βαλένθια συνέχισε με εύκολη νίκη επί της Μπανταλόνα με 94-71, για να μείνει μόνη τρίτη στη βαθμολογία, αφού η Κάχα Λαμποράλ δεν τα κατάφερε στην έδρα της Φουενλαμπράντα, όπου έχασε, όπως είχε κάνει και η Μπαρτσελόνα, με 84-68. Πολύ δύσκολη νίκη για την Μπαρτσελόνα στην έδρα της Μενόρκα, ενώ εύκολα επικράτησαν Ρεάλ Μαδρίτης και Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία ανακοίνωσε και την απόκτηση του Χόρχε Γκαρμπαχόσα ως το τέλος της σεζόν στην επιστροφή του μετά από σχεδόν 5 χρόνια στην ομάδα με την οποία έφτασε να συγκαταλέγεται στους καλύτερους.

Η Βαλένθια κέρδισε πολύ εύκολα την Μπανταλόνα, αφού μετά το αρχικό 7-14 και μια κλειστή πρώτη περίοδο (22-19) κυριάρχησε απόλυτα στη δεύτερη. Το 29-14 έφερε την Μπανταλόνα 18 πόντους πίσω στο σκορ, με τον Μαρτίνεθ και τον Ρίτσαρντσον να μην έχουν αντίπαλο στην επίθεση και να βάζουν 9/15 τρίποντα. Η Μπανταλόνα προσπάθησε στην 3η περίοδο, αλλά η Βαλένθια ήλεγξε χωρίς δυσκολία τον αγώνα παρότι η Μπανταλόνα μείωσε στους 12 πόντους (57-45) στο 27ο λεπτό. Τελικά, πήρε τη νίκη, που την έφερε μόνη τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα.

Απ’ την άλλη, η Κάχα Λαμποράλ δεν μπόρεσε να κερδίσει στην έδρα της Φουενλαμπράντα, αφού κατέρρευσε στην 3η περίοδο και όσο κι αν προσπάθησε μετά δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς. Η Λαμποράλ κέρδιζε 15-25 το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά το ματς ισορρόπησε πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να λήγει 37-38 για τους φιλοξενούμενους.

Όμως, με μπροστάρη τον Αγιόν, η Φουενλαμπράντα έγραψε ένα τρομερό 34-7, για να ξεφύγει με 71-45 στο 30ο λεπτό! Ο Ιβάνοβιτς κοιτούσε ανήμπορος τους παίκτες του να διασύρονται στο παρκέ, παίρνοντας μόλις 1 τάιμ άουτ στο δεκάλεπτο. Η Λαμποράλ προσπάθησε στην τελευταία περίοδο, αλλά παρότι κέρδισε με 10 πόντους, η διαφορά έμεινε πάνω από τους 15 και το ματς είχε τελειώσει πολύ νωρίτερα.

Εύκολη νίκη για τη Ρεάλ, που κράτησε την Αλικάντε στους 11 πόντους στη 2η περίοδο και στους 9 στην 3η για να πάρει στο διάστημα αυτό 19 πόντους διαφορά και να προηγηθεί με 23 πόντους στο 30ο λεπτό. Η συνέχεια ήταν τυπική, ο Μολίν έκανε ροτέισον, ενώ ο Βελίτσκοβιτς έμεινε και στα 40 λεπτά στον πάγκο, με τον Μπέγκιτς να παίζει 12 λεπτά και κανένας πάνω από 22.

Πολύ δύσκολη αποδείχτηκε η αποστολή της Μπαρτσελόνα στην έδρα της Μενόρκα. Με τον Ντόναλντσον και τον Λιμονάντ να είναι σε πολύ καλή μέρα και να έχουν μαζί 40 πόντους, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο για 3 δεκάλεπτα, αφού κράτησαν την Μπαρτσελόνα στους 12 πόντους στην πρώτη περίοδο. Η Μενόρκα κράτησε το προβάδισμα ως την τέταρτη περίοδο, αφού πρώτα προηγήθηκε με 49-39, είχε την Μπαρτσελόνα να πλησιάζει με 0-9 σε 49-48, αλλά και πάλι κράτησε το προβάδισμα.

Όμως, με βολές του Λάκοβιτς η Μπαρτσελόνα προσπέρασε για πρώτη φορά στο 34ο λεπτό με 61-62 και μπόρεσε στη συνέχεια να ανεβάσει το προβάδισμα με τον Άντερσον στο 63-69 για να μην κινδυνεύσει στο φινάλε.

Η Βαγιαδολίδ κέρδισε εύκολα τη Λαγκούν Άρο, αφού από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα, το οποίο ήταν στις παρυφές των 10 πόντων από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Απ’ την άλλη, η Μπιλμπάο έχασε από τη Μάλαγα, για να πέσει από την 3η θέση, αφού παρά την πολύ καλή παρουσία των Μαυροειδή και Βασιλειάδη οι υπόλοιποι δεν ακολούθησαν, αλλά, κυρίως, δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον Τζέραλντ Φιτς, που έβαλε 26 πόντους σε 27 λεπτά με 9/12 σουτ εντός παιδιάς και 4/4 βολές!

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

25η αγωνιστική

Ουνικάχα Μάλαγα-Μπισκάια Μπιλμπάο 91-72 (47-26)
Φιτς 26π. 4ρ. 4ασ., Φρίλαντ 13π. 7ρ., ΜακΙντάιρ 12π. 3ασ. // Μπάνιτς 13π. 5ρ., Μαυροειδής 12π. 5ρ. (5/7δ. 2/6β.), Βασιλειάδης 12π. 4ρ. (0/3δ. 2/5τρ. 6/6β.), Τζάκσον 16π. 3ρ. 3ασ.

Βαλένθια-Μπανταλόνα 94-71 (51-33)
Μαρτίνεθ 20, Ντε Κολό 10π. 5ρ. 7ασ., Ρίτσαρντσον 20, Ναβάρο 10π. 3ασ. // Χόσλεϊ 18π. 10ρ., ΜακΝτόναλντ 14π. 7ρ., Τομάς 10π. 5ρ., Φρανκ 14

Φουενλαμπράντα-Κάχα Λαμποράλ 84-68 (37-38)
Αγιόν 16π. 8ρ. 3ασ., Μαϊνολντί 14π. 5ρ., Ραμπασέδα 14π. 4ρ. // Τελέτοβιτς 10π. 7ρ. 4ασ., Μπάρατς 12π. 3ρ. 3ασ., Χουέρτας 6π. 8ασ.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μεριντιάνο Αλικάντε 80-62 (42-28)
Τόμιτς 12π. 5ρ., Μίροτιτς 12π. 7ρ., Μπέγκιτς 12, Λιουλ 11π. 3ρ. 4ασ. // Ντόλμαν 15π. 7ρ., Πόποβιτς 15π. 3ρ.

Μενόρκα-Μπαρτσελόνα 73-78 (39-33)
Ντόναλντσον 1π. 7ρ., Λιμονάντ 23π. 6ρ., Βίκτορ 11π. 6ρ. // Ναβάρο 20π. 4ρ., Λάκοβιτς 12π. 3ασ., Άντερσον 15, Εντόνγκ 11π. 8ρ.

Κάχασολ-Σαραγόσα 72-86 (35-33)
Καλογουέι 18π. 3ρ., Ντέιβις 15π. 4ρ., Ούρτασουν 11 // Αγκουιλάρ 23π. 6ρ. 5ασ., Χετσχάιμερ 14π. 8ρ., Καμπέθας 20

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ-Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 90-73 (40-31)
Μπάεζ 16π. 5ρ., Σλότερ 17π. 8ρ., Βαν Λάκε 9π. 3ρ., Γκαρσία 11 // Πάνκο 15π. 10ρ., Κονέ 15π. 3ρ., Σάντσεθ 10

Εστουντιάντες-Γρανάδα 83-73 (41-40)
Κέινερ-Μέντλι 16π. 14ρ., Σάντσεθ 13π. 5ρ., Ασελίν 10π. 5ρ., Κλαρκ 11π. 5ρ. // Φερνάντεθ 15π. 3ρ., Καρλ 14π. 6ρ., Πρέστες 9π. 10ρ., Στεφάνσον 11

Μανρέσα-Γκραν Κανάρια 70-77 (42-40)
Γκριμάου 18π. 6ρ., Σλόκαρ 10π. 8ρ., Γκλαντίρ 11 // Κάρολ 25π. 3ρ., Ουάλας 14π. 8ρ., Μπράμος 6π. 2ρ. (0/2δ. 2/3τρ.)

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …