Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Η βραδιά των διπλών!

Η βραδιά των διπλών!

Η μπασκετική λογική λέει ότι το πιο ύποπτο ματς για την ομάδα με το πλεονέκτημα έδρας σε σειρά 5 αγώνων με συνεχόμενα εντός έδρας είναι το δεύτερο, ενώ το πέμπτο είναι το πιο ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Αυτή η λογική επιβεβαιώθηκε την Πέμπτη σε όλες τις γωνιές της Ευρώπης, με 4 φιλοξενούμενους να παίρνουν ροζ φύλλο νίκης και να ισοφαρίζουν τη σειρά τους σε 1-1.

Εκτός από τις δύο ελληνικές ομάδες, από τις οποίες χαμογέλασε μόνο εκείνη που έπαιζε εκτός έδρας, είχαμε το τρομερό διπλό της Μακάμπι στη Βιτόρια με 81-83 μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, αλλά και το 75-81 της Βαλένθια μέσα στη Μαδρίτη, απέναντι σε μια Ρεάλ που δεν πείθει κανέναν στη μετά-Μεσίνα εποχή. Οι σειρές μεταφέρονται σε Ισραήλ και Βαλένθια και με το 1-1 στα χέρια οι ομάδες του Μπλατ και του Πέσιτς ξέρουν ότι στο χέρι τους είναι να μην επιστρέψουν στις έδρες των αντιπάλων τους.

Κάχα Λαμποράλ-Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-83 (46-38)
Σαν Εμετέριο 17π. 8ρ. 6κ.φ., Τελέτοβιτς 16π. 8ρ., Μπαρίστα 17π. 6ρ., Χουέρτας 13π. 7ασ., Λόγκαν 12 // Σχορτσανίτης 22π. 4ρ. 5κ.φ. (10/15δ. 2/5β.), Μπλου 18π. 3ρ., Πάργκο 13π. 8ρ. 4ασ., Πέρκινς 10π. 5ρ. 4ασ.
Η Μακάμπι έσπασε την έδρα της Λαμποράλ μετά από ένα τρομερό ματς στη Βιτόρια που σε κάποια σημεία του θύμισε τον πρώτο αγώνα, αλλά στον οποίο η ομάδα του Μπλατ έδειξε χαρακτήρα. Το γεγονός ότι έφυγε με το διπλό από μια από τις δυσκολότερες έδρες στην Ευρώπη τα λέει όλα. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται σε μια άλλη… από τις δυσκολότερες έδρες στην Ευρώπη, εκεί που η Μακάμπι ελπίζει να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.

Η Λαμποράλ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και φαινόταν ότι θα καθαρίσει το ματς. Το 11-7 πήγε στο 22-19 και μετά η διαφορά άνοιξε, με τον Έιντσον να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς το καλάθι και τη Μακάμπι να παίζει βιαστικά στην επίθεση από τη στιγμή που ο Σχορτσανίτης σταμάτησε να σκοράρει σε κάθε επίθεση (13 πόντοι στην πρώτη περίοδο). Η Λαμποράλ πήγε στο 30-23 με τον Λόγκαν, στο 40-29 με νέο τρίποντο του Λόγκαν κι έμοιαζε πολύ σίγουρη.

Όμως, το δεύτερο ημίχρονο ήταν άλλη υπόθεση, μετά το 46-38 στην εκπνοή του πρώτου. Ο Σχορτσανίτης και ο Μπλου βοήθησαν τη Μακάμπι να πάει στο 49-46 για να ισοφαρίσει σε 51-51. 60-60 και 66-65 στο 30ο λεπτό, μέχρι που Πέρκινς και Πάργκο… τρελάθηκαν για να πάει η Λαμποράλ στο +5. Οι δυο τους ήταν που με τη βοήθεια του Μπλου ισοφάρισαν ξανά (75-75), ενώ μετά το καλάθι του Τελέτοβιτς (81-77 με 1:09) ο Ελιάχου με καλάθι και φάουλ πήγε στο 81-80 και ο Πάργκο ισοφάρισε σε 81-81, αφού πρώτα ο Χουέρτας είχε κάνει λάθος. Η Λαμποράλ έχασε και άλλη επίθεση με τον Λόγκαν και ο Πάργκο στην εκπνοή σκόραρε για το 81-83 της Μακάμπι, που έτρεξε 0-6 στο τελευταίο λεπτό για να κερδίσει!

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια 75-81 (38-35)
Λιουλ 18π. 3ρ. 5ασ. 7κ.φ., Μίτοτιτς 7π. 7ρ., Τόμιτς 6π. 6ρ., Πριτζιόνι 6π. 3ρ. 7ασ. // Κουκ 20π. 6ασ., Ρίτσαρντσον 15π. 4ρ., Σαβάνοβιτς 14π. 10ρ., Μαρτίνεθ 12
Τα είχαμε πει πριν το πρώτο ματς για τη σημασία του Κουκ και του Ρίτσαρντσον στο παιχνίδι της Βαλένθια. Οι δυο τους μας επιβεβαίωσαν πανηγυρικά, όταν πήραν σχεδόν μόνοι τους το ματς με τη Ρεάλ την Πέμπτη. Είχαν 35 πόντους με 8/9 τρίποντα, αλάνθαστοι σε 34 (ο Κουκ) και 29 (ο Ρίταρντσον) λεπτά συμμετοχής, με 4 ριμπάουντ (ο Ρίτσαρντσον) και 6 ασίστ (ο Κουκ). Χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο;

Η διαφορά με το πρώτο ματς τεράστια, αφού τότε μαζί είχαν 6 πόντους (0 ο Κουκ) με 4 λάθη! Πάνω τους στηρίχτηκε η Βαλένθια για να σπάσει την έδρα σε ένα ματς που πήγαινε πόντο πόντο από την αρχή ως το τέλος. Στο 11-10 και μετά από 17-10 στο 19-17. Στο 31-22 και μετά στο 33-30, η Βαλένθια έμοιαζε ότι δεν θα αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη. Η Ρεάλ έκανε το 43-35, αλλά γρήγορα με 2-14 το ματς πήγε στο 45-49 και το 54-59 στη συνέχεια. Μετά το 64-64 ήρθε το τρίποντο του Ρίτσαρντσον για το 66-69, το τρίποντο του Κουκ για το 72-75 και το νέο τρίποντο του Κουκ (5/5 στο ματς) για το 74-78 που ήταν και η ταφόπλακα για τη Ρεάλ.

Έτσι, η Βαλένθια πάρει στην έδρα της με το πλεονέκτημα έδρας πια και, αν καταφέρει να την κρατήσει, θα βρεθεί και στο φάιναλ φορ. Πολύ δύσκολο και ανοιχτό ζευγάρι, περιμένουμε να δούμε την αντίδραση της Ρεάλ που, όμως, μετά τη φυγή του Μεσίνα μοιάζει πιο «κοντή».