Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Δεύτερες νίκες για Δραπετσώνα και Αγία Βαρβάρα

Δεύτερες νίκες για Δραπετσώνα και Αγία Βαρβάρα

Με τον Νικηφόρο να έχει ρεπό, στην 3η εβδομάδα των «1999» η Δραπετσώνα κέρδισε πολύ εύκολα με 51-15 τον Διαγόρα Δρυοπιδέων για να φτάσει κι αυτή στο 2-0. Ο Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας κέρδισε την Ένωση Αμφιάλης με 39-27 για να πάει στο 2-1.

Η Δραπετσώνα κέρδισε εύκολα τον Διαγόρα Δρυοπιδέων, έχοντας τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο και μην αφήνοντας τον αντίπαλό της να βάλει πάνω από 5 πόντους σε καμία περίοδο. Το 12-4 του πρώτου δεκαλέπτου άφηνε κάποιους ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά πολύ γρήγορα… έκλεισαν. Έξι διαφορετικούς σκόρερ είχε η Δραπετσώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη δεύτερη περίοδο ανέλαβαν να οδηγήσουν εκ του ασφαλούς την ομάδα τους ο Μπελλής και ο Τιγκίρης, που σκόραραν όλους τους πόντους ως το 22-9 του ημιχρόνου.

Ο Διαγόρας είχε παραδοθεί, αλλά η άμυνα της Δραπετσώνας ήταν εξίσου δυνατή, κρατώντας τον στους 2 πόντους στην 3η περίοδο και ανεβάζοντας τη διαφορά στους 29, με επιμέρους σκορ 18-2. Ο Καζάκου και ο Χαραλαμπόπουλος Σ. πέτυχαν από 6 πόντους στο δεκάλεπτο αυτό, ενώ στο ίδιο κλίμα εκτυλίχθηκε και η 4η περίοδος, με τη Δραπετσώνα να παίρνει άλλους 5 πόντους από τον Τιγκίρη για να κλείσει το ματς στο +36 του 51-15.

Για τους νικητές ο Τιγκίρης είχε 11 πόντους, ο Μπελλής, ο Καζάκου και ο Χαραλαμπόπουλος Σ. από 6, ενώ οι Μέλκι, Σταυρίδης, Μερσιάν και Ρούσσης πρόσθεσαν από 4. Για τον Διαγόρα, ο Βρανάς είχε 4 πόντους και ο Γιαννόπουλος 3.

Στο δεύτερο ημίχρονο κρίθηκε η αναμέτρηση του Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας με την Ένωση Αμφιάλης, στην οποία οι πρώτοι κέρδισαν με 39-27. Αμφίρροπο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τον Δ.Α.Ο. να έχει μικρό προβάδισμα, 12-8 στο πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας 5 πόντους από τον Μαράση και 7 από τον Τουβάκη. Με πολύ καλή άμυνα και τον Σταγιά, η Ένωση Αμφιάλης μπόρεσε να πλησιάσει στους 2 πόντους στο ημίχρονο, 16-18.

Όμως, η επανάληψη ανήκε στους νικητές, που σκόραραν 10 και 11 πόντους στα δύο εναπομείναντα δεκάλεπτα, κρατώντας παράλληλα χαμηλά τους αντιπάλους τους. Ο Δ.Α.Ο. καβάλησε το προσωπικό σερί του Τουβάκη που έβαλε 8 συνεχόμενους πόντους και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο 28-21 στο 30ο λεπτό. Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα από εκεί και πέρα και 6 πόντοι του Κοντου στην 4η περίοδο έκλεισαν και τυπικά το θέμα της νίκης για τον Δ.Α.Ο..

Από τους νικητές ο Τουβάκης είχε 15 πόντους, ο Κοντος 8 και ο Μαράση Α. είχε 6. Από την Ένωση Αμφιάλης ο Χειλαδάκης Δ. είχε 6, ενώ οι Περιμένης, Σταγιάς πρόσθεσαν από 4.

Ένωση Αμφιάλης – Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας 27-39
(8-12, 16-18, 21-28, 27-39)

Ένωση Αμφιάλης (Καλιβιανάκης Μ.): Χειράκης Π., Λούβαρης Γ., Ξενάκης Σ. 3, Παπαϊωάννου Η. 3, Μπέλλος Σ. 3, Τσολάκογλου Κ., Χειλαδάκης Δ. 6, Κυρίμης Σ., Κορδάς Κ. 2, Τσάφος Α., Δρίβας Χ. 2, Περιμένης Δ. 4, Σταγιάς Θ. 4.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Σπανός Μ., Ευαγγελινός Ν. 2, Δημόπουλος Χ., Κόντος Ν. 8, Παπαδόπουλος Ξ. 2, Κράνης Ν., Νάτσος Δ. 2, Μαράση Α. 6, Μιχελής Α. 2, Δημόπουλος Τ. 2, Τουβάκης Γ. 15.

Διαγόρας Δρυοπιδέων – Δραπετσώνα 15-51
(4-12, 9-22, 11-40, 15-51)

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σταθάκης): Γιαννόπουλος Σ. 3, Ιερεμίας Ν. 2, Μελαχροινίδης Ν., Λιάσκος Γ., Μπεντέβης Κ., Βρανάς Δ. 4, Μπούκουρας Χ. 2, Ασκιανάκης, Λελούδας Ι. 2, Ιορδανίδης Κ., Μαραγκάκης Ι. 2, Λελούδας Γ.

Δραπετσώνα (Πεταλάς): Δάλας 2, Αμοιρίδης, Μπελλής 6, Χαραλαμπόπουλος Σ. 6, Ραπτόπουλος Κ. 2, Μερσιάν 4, Τιγκίρης 11, Παρλαβαντζάς, Μέλκι 4, Σταυρίδης 4, Βρούδας Θ., Βουλγαράκης 2, Καζάκου 6, Ρούσσης 4.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …