Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Διαστημική Μακάμπι, σε 5ο ματς ο ισπανικός εμφύλιος

Διαστημική Μακάμπι, σε 5ο ματς ο ισπανικός εμφύλιος

Με την Μπαρτσελόνα να έχει ήδη εκθρονιστεί από τον Παναθηναϊκό, είναι βέβαιο ότι φέτος θα έχουμε νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ «βροντοφωνάζει» την υποψηφιότητά της, περνώντας «αέρας» με 1-3 και 99-77 στο 4ο ματς επί της Κάχα Λαμποράλ, η οποία υποκλίθηκε με συνοπτικές διαδικασίες και δύο… εικοσάρες στην πλάτη στο Ισραήλ.

Μια σειρά έφτασε μόνο σε 5ο αγώνα, εκείνη ανάμεσα στις δύο ισπανικές ομάδες, τη Ρεάλ και τη Βαλένθια. Στο 4ο ματς, η Βαλένθια πήρε τη νίκη με 81-72, ισοφάρισε σε 2-2 και οι δύο θα λύσουν τις διαφορές τους την ερχόμενη Τετάρτη στη Μαδρίτη.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Κάχα Λαμποράλ 99-77 (51-52)
Πάργκο 26π. 3ρ. 7ασ., Χέντριξ 8π. 8ρ. 2κ., Πνίνι 22π. 4ασ., Μπλου 17, Ελιάχου 12π. 3ρ., Σχορτσανίτης 5π. 1ρ. 1ασ. (2/3δ. 1/2β.) // Τελέτοβιτς 17π. 3ρ., Χουέρτας 12π. 6ασ., Όλεσον 13π. 3ρ., Σαν Εμετέριο 8π. 5ρ. 7ασ., Μπάρατς 10, Μπατίστα 9π. 6ρ.
Με ένα εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι μετέτρεψε το ντέρμπι με την Κάχα Λαμποράλ σε περίπατο, σε πάρτι πρόκρισης στο φάιναλ φορ. Οι Ισραηλινοί έχουν σίγουρα αποδώσει το πιο θεαματικό μπάσκετ στη φετινή Ευρωλίγκα και έχουν δείξει πως, όταν είναι στη μέρα τους, μπορούν να διασύρουν κάθε αντίπαλο.

Η Λαμποράλ άντεξε ένα ημίχρονο στο 4ο παιχνίδι, που ήταν καταπληκτικό στο πρώτο μέρος, με το σκορ να πηγαίνει πολύ ψηλά, στο 51-52. Πολλές ισοπαλίες για δύο ομάδες που συμβάδιζαν συνεχώς: 11-11 και 18-18, για να πάμε στο 25-25 λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου και στο 31-31 πιο μετά. Ισοπαλία ξανά στο 46-46 και τρελό τρίποντο του Τελέτοβιτς στην εκπνοή του ημιχρόνου για το 51-52.

Ως εκεί, όμως ήταν η Λαμποράλ. Η τρίτη περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τη Μακάμπι να γράφει επιμέρους σκορ 28-10 και να ξεφεύγει με 17 πόντους, 79-62, αφού πρώτα έτρεξε σερί 21-2. Η Λαμποράλ είχε 4/15 σουτ και 4 λάθη στο δεκάλεπτο, η Μακάμπι έτρεξε σα διαβολεμένη και το ματς τελείωσε γρήγορα. Πολύ γρήγορα. Η 4η περίοδος ήταν απλώς για να… τη χαρούν οι 11.500 χιλιάδες οπαδοί της Μακάμπι, που το διασκέδασαν, είδαν τη διαφορά να ξεπερνά τους 20 πόντους και την ομάδα τους να αγγίζει την κατοστάρα και έδωσαν ξανά ραντεβού μαζί της στο φάιναλ φορ, πολλοί απ’ αυτούς… θα είναι εκεί.

Η Μακάμπι μοίρασε 22 ασίστ κι έκανε μόλις 9 λάθη, ο Πάργκο ήταν απίστευτος σαν να ήθελε να πει στους συμπαίκτες του ότι δεν θα πρέπει να ανησυχούν γιατί θα παίζει αυτός και για τον τραυματία Πέρκινς, ενώ για δεύτερο συνεχόμενο ματς η Μακάμπι έστειλε μήνυμα: 14/21 τρίποντα και 67%, 25/46 στα δύο ματς στο Τελ Αβίβ, για την ομάδα που μόνη της αδυναμία θεωρούνταν τα τρίποντα. Μπλου, Πνίνι και Πάργκο είχαν 13/19. Φάιναλ φορ για τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, που φέτος είναι καταλυτικός στην πορεία της ομάδας του.

Βαλένθια – Ρεάλ Μαδρίτης 81-72 (40-38)
Κουκ 16π. 7ασ. 5κλ., Ντε Κολό 12π. 4ρ. 5ασ., Γιαφτόκας 12π. 7ρ., Μαρτίνεθ 10π. 3ρ. 3ασ. // Τόμιτς 20π. 3ρ., Πριτζιόνι 11π. 3ρ. 6ασ. 3κλ., Τάκερ 14π. 4ρ. 3ασ.
Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Βαλένθια και Ρεάλ, αφού η ομάδα του Πέσιτς μπόρεσε και κέρδισε το 4ο ματς για να ξαναστείλει τη σειρά στη Μαδρίτη, την πιο αμφίρροπη, όπως αποδείχτηκε, σειρά των προημιτελικών. Η Βαλένθια ήταν λίγο καλύτερη, είχε τον Κουκ σε καταπληκτική μέρα και τον Ντε Κολό, Γιαφτόκας να ακολουθούν κατά πόδας και πήρε τη νίκη ελέγχοντας το ματς στην 4η περίοδο μετά από ένα ξέσπασμα στο τέλος της 3ης.

Μέχρι τότε είχαμε αρκετές εναλλαγές και σκαμπανεβάσματα, που άρχισαν ήδη από την πρώτη περίοδο. Η Βαλένθια χρειάστηκε ένα 5-0 για το 11-10, ένα 6-0 για το 17-14 λίγο πιο μετά, ενώ μετά το 29-29, η Ρεάλ προσπέρασε με 29-33 και 31-36 για να προσπεράσει η Βαλένθια με τρίποντο του Μαρτίνεθ από τη γωνία στο ημίχρονο (40-38).

Οι Μαδριλένοι μπήκαν με 0-8 για το 40-46 στην 3η περίοδο και προηγήθηκαν ουσιαστικά ως το 49-55. Μετά ήρθε ένα 10-0 της Βαλένθια στο πιο καλό σημείο, που την έφερε με 59-55 μπροστά στο 30ο λεπτό. Η διαφορά ανέβηκε στο 63-55 με το σερί να πηγαίνει στο 14-0 και η Ρεάλ δεν μπόρεσε να πλησιάσει πιο κοντά από τους 6 πόντους ως το τέλος.