Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2010-11 / Τετράδα για Αττική, ξανά ήττα για Nothing But Net!

Τετράδα για Αττική, ξανά ήττα για Nothing But Net!

Η Αττική κέρδισε τους Spyzz με 56-45 στη 17η αγωνιστική, 6η του β΄ γύρου του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος, για να μείνει μόνη 4η στο πρωτάθλημα με 9-6. Η Τιρινίνι κέρδισε με 45-41 τους Nothing But Net και τους έριξε στην 3η θέση (αλλά με ένα ματς λιγότερο). Δεύτεροι, πλέον, είναι οι Santa Barbara Rockets, που κέρδισαν με 54-33 το Sport Coffee.

Η ΑΕΠΕ ίδρωσε με τον Νικηφόρο με 54-47 και έμεινε μόνη πρώτη, ενώ οι εBEERοι επικράτησαν με καλάθι στην εκπνοή των Ρούκουνων με 46-45.

Η Αττική είχε τον έλεγχο στο ματς με τους Spyzz από το ξεκίνημα, προηγήθηκε με 16-9 στο πρώτο δεκάλεπτο και ανέβασε το προβάδισμά της στο 30-21 στο ημίχρονο με τον Ζαχαρογιάννη και τον Αναγνωστόπουλο να έχουν τους 11 πρώτους πόντους της ομάδας τους και τον Γαλάνη να παίρνει τη σκυτάλη μετά.

Όταν πήρε μπροστά ο Βελισσάριος από τους Spyzz για να βοηθήσει τον Κώτσο, το ματς ισορρόπησε και φτάσαμε στο 30ο λεπτό με το σκορ στο 42-31 (επιμέρους 26-22 μετά την πρώτη περίοδο). Έτσι κύλησε και η 4η περίοδος, αλλά δεν μπόρεσαν οι Spyzz να πλησιάσουν περισσότερο και να ανατρέψουν την κατάσταση, για να πάμε στο τελικό 56-45.

Από τους νικητές ο Ζαχαρογιάννης είχε 18 πόντους, ο Αναγνωστόπουλος 14 και ο Γαλάνης 8. Για τους Spyzz ο Κώτσος είχε 14 πόντους και ο Βελισσάριος 13.

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Nothing But Net με 45-41 και ανέβηκε 7η, σε ένα ματς στο οποίο κάθε ομάδα πήρε από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο ο αγώνας ήταν ντέρμπι. Η Τιρινίνι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 21-8, με τον Κουσούλη και τους Τσουκνιδή, Ασημακόπουλο να κουβαλούν επιθετικά το παιχνίδι, αλλά η εικόνα αντιστράφηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Nothing But Net να στηρίζονται στον Μπαμπάκο, να τρέχουν ένα 7-18 και να πλησιάζουν σε 28-26.

Στην τρίτη περίοδο το ματς ήταν μοιρασμένο και οι άμυνες έπαιξαν τον πρώτο ρόλο, με το σκορ να πηγαίνει στο 36-34. Η Τιρινίνι προηγήθηκε με 40-34, οι Nothing But Net ισοφάρισαν στο 40-40, αλλά δεν μπόρεσαν ποτέ να προσπεράσουν στον αγώνα, καθώς δύο καλάθι από Ασημακόπουλο και Κουσούλη έφεραν το ματς στο 44-41, ο Αντωνόπουλος έβαλε μια βολή αμέσως μετά και το 45-41 έκανε τυπική την τελευταία επίθεση του ματς.

Για τους νικητές ο Κουσούλης είχε 19 πόντους, ο Τσουκνιδής πρόσθεσε 12 και ο Ασημακόπουλος 8. Από τους Nothing But Net ο Μπαμπάκος είχε 19 πόντους και ο Βαγιάνος Γ. 7.

Αρκετά δύσκολο για τους πρωτοπόρους ήταν το ματς της ΑΕΠΕ με τον Νικηφόρο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στο τέλος, με την ΑΕΠΕ να είναι καλύτερη στις λεπτομέρειες και τον Νικηφόρο να μην μπορεί στο δεύτερο ημίχρονο να βρει σταθερή επιθετική απειλή εκτός από τον Γαβρίδη.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 14-14 με τον Γαβρίδη να έχει 11 πόντους ήδη και τον Σταυρόπουλο με τον Γιαννακόπουλο να έχουν από 6 για την ΑΕΠΕ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΠΕ πήρε το οριακό προβάδισμα, καθώς οι δύο ομάδες πήγαν με 25-26 στο ημίχρονο. Η διαφορά ανέβηκε στους 6 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Νικηφόρο να μένει στους 9 πόντους και τον Γιαννακόπουλο να βάζει 7 πόντους για την ΑΕΠΕ. Το σκορ ήταν 40-34 στο 30ο λεπτό, ο Νικηφόρος προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά δεν τα κατάφερε και το ματς έληξε 54-47 για την ΑΕΠΕ.

Για τους νικητές ο Γιαννακόπουλος είχε 13 πόντους, ο Σταυρόπουλος 12 και ο Κωνσταντίνου 9. Από τον Νικηφόρο ο Γαβρίδης είχε 23 πόντους και ο Σαρρής 11.

Σκληρό ντέρμπι ήταν το ματς ανάμεσα στους εBEERους και τους Ρούκουνες, με τους πρώτους να κερδίζουν με έναν πόντο στην εκπνοή (46-45). Οι εBEERοι ήταν καλύτεροι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, προηγήθηκαν με 13-5 με 5 διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν.

Μετά το ματς ισορρόπησε και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 26-18 για τους νικητές. Οι Ρούκουνες δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι ούτε στην τρίτη περίοδο (37-30 στο 30ο λεπτό), αλλά στην 4η περίοδο άρχισα μεγάλη αντεπίθεση. Κατάφεραν προς το τέλος της περιόδου (15 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή) να προσπεράσουν με έναν πόντο με καλάθι του Μαργαρίτη και να έχουν και βολή από καλάθι και φάουλ με το σκορ στο 44-45. Οι εBEERοι πήραν τάιμ άουτ, οι Ρούκουνες αστόχησαν στη βολή και ο Αλεβίζος στην εκπνοή σκόραρε με λέι απ για το 46-45 και τη νίκη των εBEERων, που ανέβηκαν στην 6η θέση.

Για τους νικητές ο Δημητράκης είχε 13 πόντους, ο Ρήγας 11 και ο Αλεβίζος 7. Από τους Ρούκουνες ο Παπαναστασίου είχε 11 πόντους, ο Μαργαρίτης 10 και ο Τσιαμούρης 7, με τον Μενεξιάδη να φτάνει τους 8.

Εύκολη νίκη για τους Santa Barbara Rockets επί του Sport Coffee, με τους πρώτους να επικρατούν με 54-33 και να ανεβαίνουν στη 2η θέση του πρωταθλήματος με 10-5, ένα ματς περισσότερο από τους Nothing But Net.

Με τον Αποσκίτη και τον Κώνστα να μπαίνουν δυνατά στο ματς, το Sport Coffee προηγήθηκε με 8-10 στην πρώτη περίοδο και έδειξε ικανό για την έκπληξη. Όμως, με τον Δημητρίου να αναλαμβάνει πιο πολλές πρωτοβουλίες στη συνέχεια, οι Santa Barbara Rockets έφτασαν στο 25-15 στο ημίχρονο, κερδίζοντας με 17-5 το δεύτερο δεκάλεπτο. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο ως το 30ο λεπτό, που ήταν στο 40-22. Το τελικό 54-33 ήρθε μετά από μια ισορροπημένη 4η περίοδο, με το ματς όμως να έχει κριθεί νωρίτερα.

Για τους νικητές ο Δημητρίου είχε 15 πόντους, ο Χριστόπουλος 12 και ο Τσατσάνης 8. Από το Sport Coffee ο Αντωνάτος είχε 9 πόντους, ο Αποσκίτης 8 και οι Μανώλης, Κώνστας από 7.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

SANTA BARBARA ROCKETS – SPORT COFFEE 54-33

Santa Barbara Rockets (Καλομπράτσος Α.): Τσατσάνης Ι. 8, Μιχαηλίδης Μ. 4, Μακρής Στ. 3, Καλομπράτσος Χ., Καλομπράτσος Α. 5, Καναρίδης Ι. 3, Χριστόπουλος Α. 12, Τοσουνίδης Χ., Γεωργαντής Α. 4, Δημητρίου Α. 15.

Sport Coffee (Μανώλης): Αντωνάτος Μ. 9, Κορσιάνος Σ., Μπικάκης Ν. 2, Μανώλης Γ. 7, Κώνστας Κ. 7, Δούλος Δ., Αποσκίτης Χ. 8, Παπασινός Δ.

ΑΤΤΙΚΗ – SPYZZ 56-45

Αττική (Μπουργαζάς): Ξερέας 6, Κοντός, Γαλάνης 8, Χριστόπουλος, Αντωνάκης 2, Ζαχαρογιάννης 18, Κρητικός 5, Μιραχτσής 3, Αναγνωστόπουλος 14.

Spyzz: Βελισσάριος 13, Τσαμπούρης 4, Κατσούρας 2, Καρακώστας 6, Φίλιας 3, Μίτζαλης 3, Κώτσος 14.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – NOTHING BUT NET 45-41

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Μυλωγιαννάκης Π., Αντωνόπουλος Α. 2, Οικονομόπουλος Κ., Ασημακόπουλος Π. 8, Γαλανόπουλος Γ., Τσουκνιδής Δ. 12, Κουσούλης Α. 19, Λεγάκης Γ. 2, Κουσούλης Ν. 2, Μπόικου Β., Κουβαράς Α.

Nothing But Net (Κότσιφης Β.): Ζήσης Γ., Βαγιάνος Γ. 7, Βαγιάνος Δ. 6, Κωνσταντίνου Α. 5, Ζήσης Δ., Παναγιωτόπουλος Κ. 2, Ουζουνίδης Θ. 2, Μπαμπάκος Κ. 19, Καραγιωργάκης Μ., Κοτσίφης Β., Παπαναστασίου Γ.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – ΑΕΠΕ 47-54

Νικηφόρος: Γαβρίδης Τ. 23, Σαρρής Κ. 11, Τσαλίκης Γ. 2, Μπλόντζος Ι. 3, Γιαννίτσης Δ., Πασαβάκης Θ. 6, Στρατής Φ. 2.

ΑΕΠΕ (Τσικλιστάς): Πασχάλης 5, Γυφτοκώστας 4, Ζαφειρόπουλος 2, Σταυρόπουλος 12, Γιαννακόπουλος 13, Τριπολιτσιώτης, Μιχαηλίδης 2, Κωνσταντίνου 9, Τσιτίνης 7, Κωνσταντινόπουλος, Τσικλιστάς.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – εBEERοι 45-46

Ρούκουνες (Λιανάκης): Τσιαμούρης Π. 7, Χριστοδουλόπουλος Μ. 3, Ράλλιος Π. 2, Μαργαρίτης Α. 10, Μενεξιάδης Ι. 8, Παπαναστασίου Γ. 11, Λιανάκης Ι. 4.

εBEERοι (Χριστοδουλάκης): Αλεβίζος Δ. 7, Δημητράκης Τ. 13, Χριστοδουλάκης Β. 6, Γκούσκος Δ. 4, Ανδρουλάκης Κ., Ρήγας Χρ. 11, Σταθόπουλος Κ. 2, Ζώτος Χ. 3.

Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Την 3η θέση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Nothing But Net, μετά τη νίκη τους …