Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Έχασε από Ρεάλ και έμεινε πίσω η Λαμποράλ!

Έχασε από Ρεάλ και έμεινε πίσω η Λαμποράλ!

Στο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής, η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε δύσκολα την Κάχα Λαμποράλ με 76-71 και έμεινε 2η μία νίκη πίσω από την Μπαρτσελόνα, που κέρδισε με 65-68 εκτός έδρας την Μπανταλόνα. Η νίκη της Βαλένθια επί της Μάλαγα έφερε την Λαμποράλ 2 νίκες πίσω από την 3η θέση, την οποία, πια, δύσκολα θα πάρει στην κανονική διάρκεια. Σε άλλα ματς, η Εστουντιάντες κέρδισε τη Μενόρκα, ενώ η Φουενλαμπράντα επικράτησε εκτός έδρας της Μπιλμπάο.

Και πάλι τη γνωστή της φέτος αστάθεια έδειξε η Λαμποράλ στο ματς με τη Ρεάλ. Μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε από το ξεκίνημα τρέχοντας ένα 4-19 από το 12ο ως το 17ο λεπτό για να ξεφύγει με 22-39. Όμως, η Ρεάλ αντέδρασε και πολύ γρήγορα κατάφερε να ισορροπήσει το ματς. Η Λαμποράλ στο πρώτο ημίχρονο είχε κυριαρχήσει απόλυτα στα ριμπάουντ, αλλά από το 18ο λεπτό ως και το 23ο η Ρεάλ μπόρεσε να της τρέξει ένα 17-2 για να πλησιάσει σε 39-41.

Μάλιστα, με τον Φίσερ πρωταγωνιστή οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 50-45 και 56-47 λίγο αργότερα. Η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 10 πόντους, καθώς στο 35ο λεπτό υπήρχε πλήρης ανατροπή του σκηνικού με τη Ρεάλ να προηγείται με 66-53. Η Λαμποράλ δεν άφησε το ματς να φύγει τελείως και με τρίποντο του Τελέτοβιτς πλησίασε σε 70-66 στο τελευταίο λεπτό, αλλά Τάκερ και Ροντρίγκεθ είχαν 6/6 βολές για να δώσουν στη Ρεάλ τη νίκη.

Βαλένθια και Μάλαγα συγκρούστηκαν σε έναν αγώνα που ήταν σκληρό ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να φεύγουν με την νίκη στο τέλος. Το σκορ ήταν 21-15 στο δεκάλεπτο και 29-25 λίγο αργότερα, με τη Βαλένθια να έχει τον έλεγχο ως το 35-27. Όμως, η Μάλαγα μπόρεσε με τον Φιτς να πλησιάσει σε 42-40 και μετά το ματς ήταν κλειστό ως το τέλος. Ο Ντε Κολό βοήθησε την ομάδα του στο 54-49 αλλά με τρίποντο του ΜακΙντάιρ η Μάλαγα προσπέρασε με 66-68. Η Βαλένθια απάντησε με 7-3 για να προσπεράσει με 73-71 μια κατοχή πριν το τέλος με καλάθι από Μαρτίνεθ και Λίστσουκ, ενώ από τη Μάλαγα σκόραρε ο Φρίλαντ. Με 7 δευτερόλεπτα για το τέλος η Μάλαγα προσπάθησε για τη νίκη, αλλά ο Κουκ τάπωσε τον Τζέραλντ Φιτς.

Πιστές στην παράδοση που ονομάζει τα μεταξύ τους ματς «τοπικά ντέρμπι» Μπανταλόνα και Μπαρτσελόνα πρόσφεραν άλλο ένα στους περίπου 7.500 θεατές στο γήπεδο της πρώτης. Παρότι η Μπαρτσελόνα μπήκε με 0-9 στο τρίλεπτο και 8-22 στο 8ο λεπτό η Μπανταλόνα είχε πάθος και δεν παραδόθηκε. Οι «μπλαουγκράνα» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 18-25 και 20-36 για να κλείσουν τα μισά με 27-39. Όμως, γρήγορα οι γηπεδούχοι με βομβαρδισμό από το τρίποντο πλησίασαν σε 39-40.

Η ομάδα του Πασκουάλ προηγήθηκε με 7 πόντους στο 30ο λεπτό (50-57), αλλά η Μπανταλόνα προσπέρασε στο τέλος με 60-57. Ο ΜακΝτόναλντ έχασε ελεύθερο σουτ και ο Ναβάρο τον τιμώρησε με τρίποντο για το 60-60, ενώ ένα δικό του καλάθι 27 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν που έκρινε το ματς κάνοντας το 62-67, με την Μπανταλόνα να πετάει μια προσευχή παράτασης στην εκπνοή (με το σκορ στο 65-68), η οποία όμως δεν βρήκε στόχο.

Από τις πρώτες τρεις περιόδους είχε καθαρίσει το δικό της αγώνα με τη Γρανάδα η Λαγκούν Άρο, καθώς προηγήθηκε με 13 πόντους στο ημίχρονο και δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να πλησιάσει στην 3η περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 16 πόντους.

Στην καταπληκτική εμφάνιση του Κέινερ-Μέντλι στηρίχτηκε η Εστουντιάντες για να κερδίσει τη Μενόρκα και να πλησιάσει στη μία νίκη απόσταση από την 8η θέση. Ο Κέινερ-Μέντλι είχε 26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 34 λεπτά, με 7/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 3/4 βολές.

Η Μπιλμπάο είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος του αγώνα με τη Φουενλαμπράντα, και προηγήθηκε με 32-23 μετά από σερί 11-2. Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να προσπεράσουν 32-33 αλλά η Μπιλμπάο έκανε το 37-33. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το 59-55 η Φουενλαμπράντα προσπέρασε με 61-66 και 66-69 για να ισορροπήσει το ματς στο 70-69. Όμως, με Βάλτερς και Μαϊνολντί οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 72-77, ήλεγξαν το ματς στο τέλος και πήραν τη νίκη.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

31η αγωνιστική

Ρεάλ Μαδρίτης – Κάχα Λαμποράλ 76-71 (32-41)
Φίσερ 19π. 3ρ., Ρόντρίγκεθ 16, Ρέγιες 10π. 8ρ., Σουάρεθ 8π. 5ασ., Τόμιτς 9π. 5ρ. // Τελέτοβιτς 22π. 5ρ., Χουέρτας 11π. 3ρ. 4ασ., Μπατίστα 12π. 7ρ., Μπάρατς 9π. 13ρ.

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) – Γρανάδα 75-64 (43-30)
Μιράγες 13π. 9ρ., Ντόμπλας 11π. 7ρ., Μπάρον 14, Λόρμπεκ 13π. 3ρ. // Στεφάνσον 12π. 4ρ., Φερνάντεθ 12π. 6ρ.

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ – Σαραγόσα 82-70 (48-35)
Ντούμας 13π. 9ασ., Σλότερ 17, Ρόμπινσον 12, Γκαρσία 14 // Αγκουιλάρ 14π.8ρ., Καμπέθας 13, Τσαμπ 13

Μανρέσα – Κάχασολ 58-66 (24-41)
Μοντάνιεζ 14, Γκριμάου 10π. 5ρ., Σαν Μιγκέλ 10π. 3ρ. 3ασ. // Μπούλοκ 18, Κατελίνας 14π. 4ρ., Ούρτασουν 11

Εστουντιάντες – Μενόρκα 77-69 (36-33)
Κέινερ-Μέντλι 26π. 12ρ., Χάσεν 12π. 8ρ. 3ασ., Σαντσεθ 11, Όλιβερ 7π. 3ρ. 5ασ. // Ραντένοβιτς 18π. 3ρ., Λιμονάντ 15π. 4ρ., Τσιορτσιάρι 10π. 6ρ. 4κλ.

Βαλένθια – Μάλαγα 73-71 (35-27)
Λίστσουκ 7π. 7ρ., Ρίτσαρντσον 14π. 3ρ., Μαρτίνεθ 15, Ντε Κολό 12π. 4ρ., Γιαφτόκας 10π. 4ρ., Κουκ 2π. 3ρ. 8ασ. 5κλ. // Σινάνοβιτς 13π. 6ρ., Φιτς 16π. 7ρ. 3ασ., Φρίλαντ 18π. 3ρ.

Μεριντιάνο Αλικάντε – Γκραν Κανάρια 66-75 (27-29)
Ντόλμαν 13π. 4ρ., Αντριουσκεβίτσιους 8π. 5ρ., Χερτέλ 15 // Μπράμος 17, Νέλσον 13, Μπεϊράν 10π. 9ρ. 3ασ., Ρέι 8π. 8ρ.

Μπανταλόνα – Μπαρτσελόνα 65-68 (27-39)
Ρόμπινσον 10π. 4ρ., ΜακΝτόναλντ 16π. 5ρ., Χόσλεϊ 11 // Άντερσον 18π. 5ρ., Εντόνγκ 9π. 9ρ., Ναβάρο 17, Ρούμπιο 4π. 6ρ. 6ασ. 6κλ.

Μπιλμπάο – Φουενλαμπράντα 75-84 (37-33)
Μπάνιτς 16π. 3ρ., Βασιλειάδης 12π. 4ρ. (3/6τρ. 3/4β.), Μπλουμς 11, Ουόρεν 13π. 6ρ., Τζάκσον 11π. 3ασ., Μουμπρού 10π. 9ρ., Μαυροειδής 0π. 3ρ. (0/1δ.) // Μαϊνολντί 25π. 7ρ., Βάλτερς 16π. 10ρ. 3ασ., Μπάρτον 10π. 3ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …