Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2010-11 / Νίκη ο Νικηφόρος με Nothing But Net, νίκη οι Net με ΑΕΠΕ!

Νίκη ο Νικηφόρος με Nothing But Net, νίκη οι Net με ΑΕΠΕ!

Η 18η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος (στην οποία συμπεριλαμβάνουμε και το ματς Net-ΑΕΠΕ για να μην υπάρξουν συγχύσεις) επεφύλασσε σημαντικά αποτελέσματα και εκπλήξεις, φέρνοντας νέες ανακατατάξεις στο «ρευστό» βαθμολογικό πίνακα. Ας δούμε τα 6 ματς της αγωνιστικής:

Ο Νικηφόρος κέρδισε με 60-53 τους Nothing But Net και ελπίζει μέχρι και για την 5η θέση με συνδυασμό αποτελεσμάτων, καθώς έχει 4 αγώνες ακόμα, ενώ οι υπόλοιποι (πλην Sport Coffee) έχουν από 2 να εκκρεμούν. Έτσι, οι Nothing But Net έφτασαν τα 7 παιχνίδια στον δεύτερο γύρο χωρίς νίκη (έχοντας πάρει μόνο στα χαρτιά το Sport Coffee), αλλά μια μέρα αργότερα απάντησαν με θεαματικό τρόπο κερδίζοντας με 35-29 την πρωτοπόρο ΑΕΠΕ! Η ΑΕΠΕ θέλει μια νίκη στα επόμενα δύο ματς για να είναι και μαθηματικά 1η στην κανονική περίοδο, καθώς την προηγούμενη ημέρα είχε κερδίσει τους Spyzz με 56-41 σε ένα ματς με πολλά νεύρα.

Οι Santa Barbara Rockets παρέμειναν 2οι κερδίζοντας την Τιρινίνι με 61-48, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος. Οι Ρούκουνες χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να κερδίσουν το Sport Coffee με 63-59 και να φτάσουν στην τριπλή ισοβαθμία Τιρινίνι και εBEERους, ανεβαίνοντας 6οι. Τέλος, η Αττική κέρδισε με 71-56 τους εBEERους, τους έριξε 7ους και η ίδια ανέβηκε στην 3η θέση, ισόβαθμη (αλλά με πλεονέκτημα) με τους Nothing But Net. Οι δύο αγωνιστικές που απομένουν μοιάζουν ότι θα είναι ιδιαίτερα «καυτές», καθώς τις ομάδες χωρίζει ελάχιστη απόσταση αγωνιστικά.

Ο Νικηφόρος κέρδισε τους Nothing But Net με 60-53 σε ένα ματς που ήταν κλειστό σε όλη του τη διάρκεια. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Δάβο να έχει 7 πόντους στο δεκάλεπτο για το 18-15 του Νικηφόρου, την ώρα που οι Net έπαιρναν σκορ από 5 παίκτες. Στη δεύτερη περίοδο ο Νικηφόρος ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους, 28-21 στο ημίχρονο, ενώ οι Net μπόρεσαν να πλησιάσουν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν κυριάρχησαν στη ρακέτα με τον Κωνσταντίνου να σκοράρει 8 πόντους και τον Μπαμπάκο 4 ως το 40-36 του 30ου λεπτού. Όμως, με τον Δάβο να συνεχίζει σε υψηλούς ρυθμούς και να βάζει 9 πόντους στην τελευταία περίοδο, ο Νικηφόρος μπόρεσε να κερδίσει με 60-53, παρά την προσπάθεια των Net να γυρίσουν το ματς στο τέλος.

Από τους νικητές ο Δάβος είχε 23 πόντους, ο Σαρής πρόσθεσε 11 και οι Γράψας, Γαβρίδης είχαν από 8. Για τους Nothing But Net ο Κωνσταντίνου και ο Μπαμπάκος είχαν από 12 πόντους, ο Κοτσίφης 11, και οι Βαγιάνος Ι., Ουζουνίδης από 8.

Η ΑΕΠΕ κέρδισε τους Spyzz με 56-41, παίρνοντας το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο και καθαρίζοντας το ματς στο 4ο δεκάλεπτο, σε ένα ματς με πολλή ένταση. Το σκορ ήταν 10-11 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Κώτσο να μπαίνει πολύ καλά, αλλά η ΑΕΠΕ μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα ως το ημίχρονο με 25-21, έχοντας τον Καρουμπή σε πολύ καλή μέρα και τον Πασχάλη να βοηθά αρκετά. Στην 3η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε και το ματς πήγε στο 39-32, αλλά το ματς δεν είχε κριθεί. Ο Κώτσος είχε 8 πόντους στο δεκάλεπτο, αλλά Καρουμπής και Γιαννακόπουλος κράτησαν την ομάδα τους μπροστά. Ο αγώνας κρίθηκε στην 4η περίοδο, όταν η ΑΕΠΕ είχε επιμέρους σκορ 17-9, εκμεταλλευόμενη το ξέσπασμα του Πασχάλη και το γεγονός ότι ήταν αρκετά εύστοχη στις βολές. Η διαφορά ανέβηκε αρκετά και το ματς τελείωσε στο 56-41.

Από τους νικητές ο Καρουμπής είχε 14 πόντους, ο Πασχάλης 13, ο Γιαννακόπουλος 8 και ο Καταραχιάς 7. Από τους Spyzz ο Κώτσος είχε 16 πόντους και ο Καρακώστας 6.

Η Αττική πήγε ψηλά το σκορ με τους εBEERους κερδίζοντας με 71-56, αφού εκμεταλλεύτηκε σε μεγάλο βαθμό τις πολλές βολές που σούταρε (25/35), την ώρα που οι εBEERοι είχαν 13/28. Το ματς ήταν στο 15-11 στην πρώτη περίοδο, με τον Αναγνωστόπουλο να μπαίνει πολύ καλά (6 πόντοι) και τον Ανδρουλάκη απ’ την άλλη να απαντά με 8 πόντους στο δεκάλεπτο. Οι εBEERοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν το ματς στο ημίχρονο, με τον Ζώτο και τον Αλεβίζο να σκοράρουν αρκετά ως το 30-30. Η συνέχεια ανήκε στην Αττική, που είδε τον Ζαχαρογιάννη να βάζει 19 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο για να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα με 52-45 στην 3η περίοδο και εν τέλει με 71-56 στο φινάλε.

Από τους νικητές ο Ζαχαρογιάννης είχε 20 πόντους, ο Αναγνωστόπουλος 19, ο Νικολαΐδης 10 και οι Κόντος, Μιραχτσής από 7. Για τους εBEERους ο Ανδρουλάκης είχε 19 πόντους, ο Ζώτος 12 και ο Αλεβίζος 10, με τον Ρήγα να προσθέτει 6.

Σε δύο παρατάσεις κρίθηκε το ματς των Ρούκουνων με το Sport Coffee με τους πρώτους να κερδίζουν με 63-59. Το ματς ήταν κλειστό από την αρχή ως το τέλος του με το Sport Coffee να προηγείται 8-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και τους Ρούκουνες να απαντούν με 6 πόντους του Παπαναστασίου και 5 του Θεοδωρόπουλου στη δεύτερη περίοδο για το 23-21 του ημιχρόνου. Το 30ο λεπτό βρήκε τις δύο ομάδες στο 32-31 με τον Θεοδωρόπουλο να έχει πάρει για τα καλά μπροστά και τους Κώνστα, Ασλάν να απαντούν. Το Sport Coffee είδε τον 1ο του σκόρερ να βάζει μπρος τις μηχανές στην 4η περίοδο και με τον Αποσκίτη να έχει 8 πόντους στο δεκάλεπτο, πήγε στο ματς στην παράταση 46-46, με τους Ράλιο και Κώνστα να πετυχαίνουν τα δύο τελευταία σουτ της κανονικής περιόδου.

Στην πρώτη παράταση το σκορ έφτασε στο 53-53 με βολές από Αντωνάτο και Αποσκίτη στο τέλος και 5 συνεχόμενους πόντους του Ράλιου από την άλλη, ενώ στη 2η παράταση, οι Ρούκουνες είδαν τον Τσιαμούρη να σκοράρει 5 πόντους και τον Παπαναστασίου να βάζει 3 βολές για να κερδίσουν με 63-59.

Από τους νικητές ο Ράλιος είχε 20 πόντους, ο Θεοδωρόπουλος 15, ο Τσιαμούρης 11 και ο Παπαναστασίου 9. Για το Sport Coffee ο Αποσκίτης είχε 14 πόντους, ο Κώνστας 13, ο Αντωνάτος 7 και ο Ασλάν με τον Παπασινό επίσης από 7.

Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν την Τιρινίνι με 61-48, έχοντας ως καλύτερο παίκτη τον Δημητρίου. Μπήκαν στο ματς καλύτερα με 11-2, αλλά πολύ γρήγορα ο αγώνας ισορρόπησε (13-12 το δεκάλεπτο). Στο ημίχρονο, οι νικητές είχαν το προβάδισμα με 36-24, αλλά μέσα σε 3 λεπτά στην 3η περίοδο το σκορ ήταν 36-30, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 42-33. Η Τιρινίνι πλησίασε σε 46-43 λίγο μετά τα μισά της 4ης περιόδου , αλλά τα δύο τρίποντα του Χριστόπουλου ήταν εκείνα που έκριναν το ματς, καθώς από την Τιρινίνι δεν σκόραρε άλλος εκτός από τον Κουσούλη από το 33ο λεπτό και μετά (έβαλε τους τελευταίους 11 πόντους).

Για τους νικητές ο Δημητρίου είχε 17 πόντους, ο Πέτρου πρόσθεσε 10, ο Χριστόπουλος 9 και οι Τσατσάνης, Τοσουνίδης από 7. Για την Τιρινίνι ο Κουσούλης είχε 20 πόντους και ο Ασημακόπουλος 12 με τον Λεγάκη να βάζει 6.

Στο ματς που μπήκε… από το παράθυρο στην 18η αγωνιστική, οι Nothing But Net πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο γήπεδο στον δεύτερο γύρο, κερδίζοντας με 35-29 την ΑΕΠΕ, σε ένα ματς που οι άμυνες… θριάμβευσαν. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 0-2 για την ΑΕΠΕ με τον Τσικλιστά να είναι ο μόνος που σκόραρε για τις δύο ομάδες, ενώ ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος. Το ημίχρονο έληξε με 14-14 με τον Γιαννακόπουλο να σκοράρει 11 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του και τους Μπαμπάκο και Βαγιάνο να έχουν την καλύτερη επιθετική συγκομιδή από τους Nothing But Net.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο με τους νικητές να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα με 31-18 στην 3η περίοδο, αφού για την ΑΕΠΕ σκόραρε μόνο ο Τσικλιστάς, ενώ απ’ την άλλη Κωνσταντίνου και Μπαμπάκος είχαν μαζί 10 πόντους κερδίζοντας τις μάχες στη ρακέτα. Η ΑΕΠΕ πάλεψε να ανατρέψει την κατάσταση στο 4ο δεκάλεπτο, είδε τον Σταυρόπουλο να ανεβάζει στροφές, κράτησε τους Net στους 4 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και ηττήθηκε με 35-29.

Για τους νικητές ο Μπαμπάκος και ο Κωνσταντίνου είχαν από 9 πόντους, ενώ ο Βαγιάνος 6. Από την ΑΕΠΕ ο Γιαννακόπουλος είχε 12 πόντους, ο Σταυρόπουλος 7 και ο Τσικλιστάς 6.

ΑΕΠΕ – SPYZZ 56-41

ΑΕΠΕ: Κωνσταντινόπουλος 3, Καρουμπής 14, Ζαφειρόπουλος 4, Τσικλιστάς, Γιαννακόπουλος 8, Καταραχιάς 7, Μιχαηλίδης 3, Πασχάλης 13, Σταυρόπουλος 4.

Spyzz: Αχίμαστος 2, Τσαμπούρης, Βελισσάριος 4, Μίτζαλης 5, Κατσούρας 5, Καρακώστας 6, Φίλιας 3, Κώτσος 16.

ATTIKH – εBEERοι 71-56

Αττική (Μπουργαζάς): Ξερέας 2, Κόντος 7, Γαλάνης 4, Χριστόπουλος 2, Νικολαΐδης 10, Ζαχαρογιάννης 20, Κρητικός, Μιραχτσής 7, Αναγνωστόπουλος 19.

εBEERοι: Γκούσκος 1, Χαντόπουλος 5, Χριστοδουλάκης 3, Αλεβίζος 10, Ρήγας 6, Σταθόπουλος, Ανδρουλάκης 19, Ζώτος Χρ.12.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – NOTHING BUT NET 60-53

Νικηφόρος: Στρατής Φ., Μπλόντζος Γ., Τσαλίκης 4, Γαβρίδης 8, Πασαβάκης Θ. 3, Αλαμπασίνης Γ. 3, Σαρής Κ. 11, Γράψας Α. 8, Δάβος 23, Κακολύρης.

Nothing But Net: Βαγιάνος Ι. 8, Βαγιάνος Δ. 2, Κωνσταντίνου 12, Ζήσης, Ουζουνίδης 8, Μπαμπάκος 12, Καραγεωργάκης, Κοτσίφης 11.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – SPORT COFFEE 63-59παρ.β

Ρούκουνες (Πανόπουλος): Θεοδωρόπουλος Κ. 15, Ράλιος Π. 20, Παπαναστασίου Γ. 9, Τσερπές Η., Χριστοδουλόπουλος Μ. 3, Νικολόπουλος Σ., Τσιαμούρης Π. 11, Πανόπουλος Α. 3, Λιανάκης Ι. 2.

Sport Coffee (Μπικάκης): Αντωνάτος Γ. 7, Κορσιάνος Σ. 4, Μπικάκης Ν. 2, Ματσούκας Γ., Γαλαίος Α. 5, Κώνστας Κ. 13, Κουβεδάκης Ι., Αποσκίτης Μ. 14, Παπασινός Δ. 7, Ασλάν Ι. 7.

* Τσιαμούρης και Νικολόπουλος από Ρούκουνες, Ασλάν και Κουβεδάκης από Sport Coffee αναφέρονται στο φύλλο αγώνα με το ίδιο νούμερο. Αν οι πόντοι τους είναι αλλιώς, παρακαλώ ειδοποιήστε μας.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – SANTA BARBARA ROCKETS 48-61

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Μυλωγιαννάκης Π. 4, Αντωνόπουλος Α. 4, Οικονομόπουλος Κ., Γαλανόπουλος Γ. 2, Κουσούλης Α. 20, Ασημακόπουλος Π. 12, Λεγάκης Γ. 6, Κουσούλης Ν., Μπόικου Β., Κουβαράς Α.

Santa Barbara Rockets (Καλομπράτσος): Τσατσάνης 7, Μιχαηλίδης 4, Πέτρου 10, Μακρής 2, Χριστόπουλος 9, Τοσουνίδης 7, Γεωργαντής 5, Δημητρίου 17.

ΑΕΠΕ – NOTHING BUT NET 29-35

ΑΕΠΕ (Τσικλιστάς): Γυφτόκωστας, Ζαφειρόπουλος 1, Γιαννακόπουλος 12, Καταραχιάς, Καρουμπής, Τσιτίνης 3, Σταυρόπουλος 7, Τσικλιστάς 6.

Nothing But Net (Κοτσίφης): Ζήσης Γ. 4, Βαγιάνος Δ. 6, Κωνσταντίνου 9, Ζήσης Δ., Ουζουνίδης 4, Μπαμπάκος 9, Καραγιωργάκης, Κοτσίφης 3.

Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Την 3η θέση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Nothing But Net, μετά τη νίκη τους …