Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Πρωταθλήτρια η Μπαρτσελόνα!

Πρωταθλήτρια η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα έκαμψε πολύ εύκολα την αντίσταση της Μπιλμπάο στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια 2010-11, παίρνοντας τα σκήπτρα από την Κάχα Λαμποράλ. Οι τελικοί τελείωσαν με 3-0, αφήνοντας ικανοποιημένους και τους «μπλαουγκράνα» που βρήκαν στον εγχώριο τίτλο εξιλέωση για την ευρωπαϊκή αποτυχία, αλλά και τους αντιπάλους τους που έκαναν την καλύτερη πορεία της ιστορίας τους!

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε το πρώτο ματς με 74-64, το δεύτερο με 74-67 και πήρε και εκείνο στην έδρα της Μπιλμπάο, στηριζόμενη στην πολύ δυνατή της άμυνα, με 55-64. Έτσι, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που του χρόνου θα αλλάξει πρόσωπο, καθώς ήδη έχει χάσει τον Ρίκι Ρούμπιο και έχει πάρει τον Τσακ Έιντσον, κατέκτησε το 16ο πρωτάθλημα της ιστορίας της, το 5ο τον 21ο αιώνα, με τον Κάρλος Ναβάρο να αναδεικνύεται σε MVP των τελικών, ενώ μετά από 8 χρόνια έκανε ξανά το νταμπλ στην Ισπανία.

1ος τελικός: 74-64, σκορ σειράς 1-0

Μπαρτσελόνα: Λόρμπεκ 24 πόντοι, 7 ριμπάουντ με 6/9 δίποντα, 3/3 τρίποντα, Πέροβιτς 5 πόντοι, 6 ριμπάουντ, Ναβάρο 9 πόντοι, 2 ασίστ με 4/13 σουτ.

Μπιλμπάο: Ουόρεν 12 πόντοι, Φίσερ 6 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Ερβέλ 8 πόντοι, 9 ριμπάουντ, Μαυροειδής 5 πόντοι, 4 ριμπάουντ, Βασιλειάδης 7 πόντοι, 1 ριμπάουντ.

Μπορεί ο Κατσικάρης να έλεγε πριν τους τελικούς ότι η ομάδα του θα παλέψει, αλλά στο πρώτο ματς οι παίκτες του έμοιαζαν να μην το πιστεύουν. Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, πήρε 11 πόντους από Λόρμπεκ και Πέροβιτς και προηγήθηκε με 22-7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Μπιλμπάο δεν έμοιαζε να έχει την ψυχραιμία να μείνει κοντά στο σκορ, όμως στη δεύτερη περίοδο το ματς έγινε πολύ πιο σκληρό και η Μπιλμπάο μπόρεσε να μειώσει σε 28-21 με το τρίποντο του Βασιλειάδη. Άντερσον και Ναβάρο έτρεξαν ένα 6-0 για το 34-21 και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε σε 43-31 για την Μπαρτσελόνα, με την Μπιλμπάο να χάνει ευκαιρίες να μειώσει κάτω από τους 10.

Η Μπιλμπάο έμοιαζε να μην βγήκε καν από τα αποδυτήρια στην 3η περίοδο, δέχτηκε ένα 11-0 μετά το πρώτο καλάθι, με τον Ρούμπιο να κάνει πολύ καλό παιχνίδι και η διαφορά πήγε στους 24 πόντους, 57-33. Έμεινε σε αυτά τα επίπεδα ως το 30ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν 64-40.

Η Μπιλμπάο έμοιαζε να αφυπνίστηκε στην 4η περίοδο, ο Πάκο Βάσκες έδωσε το σύνθημα για ένα 2-10 που μείωσε σε 66-50 και σε 70-58 λίγο μετά, αλλά η Μπαρτσελόνα άντεξε στην σκληρή άμυνα των αντιπάλων της και κέρδισε με 74-64.

2ος τελικός: 74-67, σκορ σειράς 2-0

Μπαρτσελόνα: Ναβάρο 20 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 9 κερδισμένα φάουλ, Ινγκλς 10 πόντοι, Λόρμπεκ 9 πόντοι, 5 ριμπάουντ.

Μπιλμπάο: Βασιλειάδης 15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2/5 τρίποντα, Μπλουμς 15 πόντοι, Μουμπρού 12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Μαυροειδής 6 πόντοι, 7 ριμπάουντ.

Πιο ανταγωνιστική ήταν η Μπιλμπάο
στον δεύτερο αγώνα, αλλά η Μπαρτσελόνα έφυγε και πάλι νικήτρια, αφού ο Ναβάρο κέρδισε την άτυπη κόντρα με τον Βασιλειάδη. Η Μπιλμπάο ξεκίνησε καλά το ματς, έμεινε κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο, έχανε 10-7 στο οκτάλεπτο και 18-14 στο 13ο λεπτό, αλλά κάπου εκεί ο Ρούμπιο και ο Ινγκλς βοήθησαν την Μπαρτσελόνα σε ένα μικρό ξέσπασμα για το 26-17. Η διαφορά έμεινε ψηλά παρά τα τρίποντα της Μπιλμπάο, 37-28 και 40-31, με την Μπαρτσελόνα να δείχνει ότι είναι ικανή να κρατά διαφορές.

Στο +12 πήγε το ματς, 48-36, πιο μετά, καθώς η Μπιλμπάο έβλεπε τον Τζάκσον να είναι εξαφανισμένος και δυσκολευόταν στην επίθεση, ενώ προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το ματς ήταν στο 54-40. Μπλους και Φίσερ έτρεξαν ένα 0-7 μέσα σε 2 λεπτά και το σκορ μειώθηκε σε 54-47, με την Μπιλμπάο να δείχνει ότι δεν θα παραιτηθεί τόσο εύκολα. Με τον Βασιλειάδη η Μπιλμπάο πλησίασε στους 4 πόντους με 2 λεπτά να απομένουν, αλλά ο Λόρμπεκ απάντησε με 5 προσωπικούς πόντους και ο Ναβάρο με ένα τρίποντο για το οριστικό τέλος στο 70-60.

3ος τελικός (Μπιλμπάο Αρένα): 55-64, σκορ σειράς 3-0

Μπιλμπάο: Μουμπρού 14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6/8 δίποντα, Ερβέλ 8 πόντοι, 7 ριμπάουντ, Βασιλειάδης 5 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 2/6 σουτ, Μαυροειδής 0 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 0/2 σουτ.

Μπαρτσελόνα: Ναβάρο 16 πόντοι, 4 ασίστ, 5 κερδισμένα φάουλ, 5/16 σουτ, Άντερσον 10 πόντοι, Εντόνγκ 9 πόντοι, 6 ριμπάουντ, Σάντα 6 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, Λόρμπεκ 7 πόντοι, 6 ριμπάουντ.

Το μακράν πιο σκληρό ματς των τελικών. Η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια μετά από τεράστια μάχη, με την Μπιλμπάο να παίζει καλά, αλλά να έχει πρόβλημα απέναντι στην άμυνα των «μπλαουγκράνα» που κέρδισαν, παρότι έμειναν κάτω από τους 70 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπιλμπάο έμοιαζε έτοιμη για το 2-1 στη σειρά. Παθιασμένη, με καλή άμυνα στη ρακέτα και έναν τρομερό Μουμπρού, προηγήθηκε με 13-10 και 19-12, έχοντας περιορίσει την Μπαρτσελόνα σε 0/6 τρίποντα. Οι «μπλαουγκράνα» ηρέμησαν, απάντησαν με 0-7 με τον Εντόνγκ να κάνει τα πάντα και ισοφάρισαν. Όμως, δεν πήραν κεφάλι, καθώς Μπάνιτς και Μπλους έκαναν ένα 6-0 για την ομάδα τους (25-19 στο 16ο λεπτό). Τέταρτο συνεχόμενο σερί, αυτή τη φορά από τον Ναβάρο, για το 25-24.

Η Μπαρτσελόνα δεν έπαιζε καλά, αλλά ήλεγχε τα ριμπάουντ απόλυτα και γι’ αυτό προηγούταν με 27-28 και 29-30. Με τον Ναβάρο και τον Άντερσον να οδηγούν την ομάδα τους, η Μπαρτσελόνα έκανε ένα 2-11 για το 33-41 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Η Μπιλμπάο μπόρεσε να μειώσει σε 47-48 και μάλιστα να προσπεράσει με 51-50 στο 33ο λεπτό. Κάπου εκεί, όμως, ξαναπέρασε στο ματς ο τρομερός Σάντα και η Μπαρτσελόνα έλεγξε απόλυτα τα τελευταία λεπτά. Προσπέρασε με 51-55, πήγε στο 55-59 στο 37ο λεπτό και κράτησε την Μπιλμπάο άποντη στα τελευταία 3 λεπτά του ματς για να ανακηρυχθεί πρωταθλήτρια 2010-11 στην Ισπανία!

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …