Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Αήττητο το Περιστέρι, νίκες για Ιωνικό, Προοδευτική!

Αήττητο το Περιστέρι, νίκες για Ιωνικό, Προοδευτική!

Με νίκες συνέχισαν Ιωνικός και Προοδευτική στην 6η εβδομάδα της Μπασκετούπολης στις ηλικίες των 1997, ενώ το Περιστέρι, στο ματς που έγινε μεσοβδόμαδα, κέρδισε τον Νικηφόρο με 65-19 για να μείνει 1ο με 5-0. Ο Ιωνικός επικράτησε της Αμφιάλης με 83-25, ενώ η Προοδευτική κέρδισε τον Νικηφόρο με 68-27.

Εύκολα κέρδισε ο Ιωνικός την Αμφιάλη, καθαρίζοντας το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο. Εκεί ο Ιωνικός προηγήθηκε με 23-2 ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και επιτρέποντας μόνο 2 πόντους στους αντιπάλους του. Ο Παπαγεωργίου είχε 12 πόντους στο ξεκίνημα του αγώνα, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει ως το ημίχρονο, με τον Ιωνικό να φτάνει στο 41-11 και το +30 παίρνοντας σκορ από 5 παίκτες στη δεύτερη περίοδο. Η διαφορά πήγε στους 50 πόντους στην 3η περίοδο, καθώς ο Ιωνικός έτρεξε ένα επιμέρους 26-6 και η Αμφιάλη δεν μπορούσε να περιορίσει τη ζημιά. Σε μια πιο χαλαρή 4η περίοδο ήρθε το τελικό 83-25 για τον Ιωνικό.

Από τους νικητές ο Παπαγεωργίου είχε 22 πόντους, ο Δανιάς Μ. 16, ο Στεργίου 13, ο Μαντούβαλος 12, ο Αργυρόπουλος 8 και οι Σκαφτούρος, Μπένης από 6. Από την Αμφιάλη ο Μπεχράκης είχε 6 πόντους, ο Παπατζίκος 5 και οι Βιδάλης, Χαλκιαδάκης από 4.

Ο Νικηφόρος δεν τα κατάφερε με την Προοδευτική, που είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς μετά την πρώτη περίοδο. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 15-13 για τους νικητές, με τον Κουφοκώστα να βάζει 7 πόντους και να κρατά τον Νικηφόρο στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως, Χατζόβουλος και Ιορδάνογλου οδήγησαν την Προοδευτική σε 21-5 στη δεύτερη περίοδο, με καλή άμυνα και σωστές επιθέσεις για να πάνε οι δύο ομάδες με 36-18 στα αποδυτήρια. Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Προοδευτική να ανεβάζει τη διαφορά στους 28 πόντους (52-24), ενώ στην τελευταία περίοδο ο Ιορδάνογλου ήταν ασταμάτητος και το ματς πήγε πάνω από τους 40 πόντους.

Για τους νικητές ο Ιορδάνογλου είχε 19 πόντους, ο Συρίγος 10, ο Μπουλής 8 και οι Μακαρατζής, Κουμούρογλου, Ισάρης από 4. Από τον Νικηφόρο ο Κουφοκώστας είχε 9 πόντους και οι Χρονόπουλος, Χαρτουλάρης, Χαφειρακόπουλο και Μπλόντζος από 4.

Μεσοβδόμαδα το Περιστέρι είχε κερδίσει με άνεση τον Νικηφόρο, ελέγχοντας απόλυτα το ματς στο πρώτο ημίχρονο, όπου και κρίθηκε η αναμέτρηση. Ο Νικηφόρος δεν μπόρεσε να βάλει πάνω από 3 πόντους σε όλο το πρώτο μέρος με το μοναδικό του εντός παιδιάς καλάθι να έρχεται από τον Κουτσιπίρη. Απ’ την άλλη, το Περιστέρι προηγήθηκε με 26-3 στο πρώτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας άλλους 18 πόντους τη διαφορά ως το ημίχρονο, καθώς επικράτησε με 18-0 στη δεύτερη περίοδο, ως το 44-3 και το +41. Εννιά παίκτες του Περιστερίου είχαν ήδη σκοράρει ως το ημίχρονο, με το δεύτερο μέρος να είναι αρκετά χαλαρό και να λήγει με 21-16 για τους νικητές, με τον Νικηφόρο, αν και απογοητευμένος, να παλεύει.

Από τους νικητές ο Τζαμκουράνης είχε 17 πόντους, ο Μπελεσιώτης 10, ο Φωτό 8, ο Αξαμπανόπουλος και ο Παπαδόπουλος από 6 και οι Ψαριανός, Τζίβας, Σαραντόπουλος, Χαραλαμπόπουλος από 4. Για τον Νικηφόρο ο Μπλόντζος είχε 6 πόντους, ο Φραντζής 6 και ο Ζαφειρακόπουλος 5.

Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας – Ένωση Αμφιάλης 83-25
(23-2, 41-11, 67-17, 83-25)

Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας (Μισιακός): Σκαφτούρος Δ. 6, Δανιάς Μ. 16, Αργυρόπουλος Μ. 8, Δανιάς Ε., Τσαπάρας Ρ., Παπαγεωργίου Γ. 22, Στεργίου Μ. 13, Μαντούβαλος Δ. 12, Μπένης Α. 6.

Ένωση Αμφιάλης (Καλογερογιάννης): Κουτουλάκος Ι. 1, Χαλκιαδάκης Ν. 4, Βαρσαμούλης Γ., Παπατζίκος Ν. 5, Βιδάλης Στ. 4, Κουτσουβέρης Θ. 3, Κοντραφούρης Γ., Μπεχράκης Στ. 6, Δημόπουλος Ι., Πέππας Ν. 2.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Α.Ο. Προοδευτική Νεολαία 27-68
(13-15, 18-36, 24-52, 27-68)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Γράψας): Μπλόντζος Θ. 4, Αυγερινός Α. 2, Χαρτουλάρης Λ. 4, Αλεξόπουλος Β., Ζαφειρακόπουλος Α. 4, Ταμπουρατζής Χ., Κουφοκώστας Β. 9, Μιχαηλίδης Θ., Χρονόπουλος Ν. 4.

Α.Ο. Προοδευτική Νεολαία (Κλαδούχου): Χάλας Μ. 2, Μπουλής Γ. 8, Ισάρης Γ. 4, Καπλάνης Κ. 2, Χατζόβουλος Η. 8, Ντακοβάνος Γ. 4, Συρίγος Η. 10, Ιορδάνογλου Ε. 19, Κουμούρογλου Κ. 4, Λαουτάρης Ν. 3, Αθανασόπουλος Α., Μακαρατζής Μ. 4.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Γ.Σ. Περιστερίου 19-65
(3-26, 3-44, 17-53, 19-65)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Γράψας): Μπλόντζος Θ. 6, Κουτσούκος Α., Χαρτουλάρης Λ., Αλεξόπουλος Β., Ζαφειρακόπουλος Α. 5, Ταμπουρατζής Χ., Κουφοκώστας Β., Φραντζής Α. 6, Λάμπρου Χ., Κουτσιμπίρης Θ. 2, Χρονόπουλος Ν.

Γ.Σ. Περιστερίου (Γλυκός): Τζαμκουράνης Ν. 17, Σούλης Σ., Φωτό Ν. 8, Ψαριανός Κ. 4, Τζίβας Μ. 4, Αξαμπανόπουλος Ζ. 6, Παπαδόπουλος 6, Παλατίνης Ι., Πάρδας Μ. 2, Σαραντόπουλος Χ. 4, Χαραλαμπόπουλος Χ. 4, Μπελεσιώτης Κ. 10.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …