Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Πού μυαλό για τη Φουενλαμπράντα;

Πού μυαλό για τη Φουενλαμπράντα;

Η Ρεάλ Μαδρίτης στην 32η αγωνιστική έμεινε ξανά 2 νίκες πίσω από την Μπαρτσελόνα, καθώς έχασε από τη Φουενλαμπράντα, έχοντας ξεκάθαρα το μυαλό της στο φάιναλ φορ της Βαρκελώνης. Έτσι, η Μπαρτσελόνα που κέρδισε με 81-55 τη Λαγκούν Άρο πήγε στο 26-6 (24-8 η Ρεάλ) και έχει διαφορά ασφαλείας για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας. Η Κάχα Λαμποράλ κέρδισε δύσκολα τη Βαγιαδολίδ, ενώ η Βαλένθια επικράτησε εκτός της Εστουντιάντες. Νίκη εκτός και για την Μπιλμπάο, με την Ουνικάχα να χάνει στην έδρα της Γκραν Κανάρια.

Χαλαρή και με το μυαλό στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας εμφανίστηκε η Ρεάλ Μδρίτης στο ματς με τη Φουενλαμπράντα. Άλλο που δεν ήθελαν οι γηπεδούχοι, με ηγέτες του Βάλτερς, Μπάρτον και, βεβαίως, Αγιόν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη, δείχνοντας στο τέλος ότι το ήθελαν περισσότερο. Το ματς ήταν ντέρμπι με τη Ρεάλ να προηγείται στην πρώτη περίοδο, να μένει πίσω με 1 πόντο στο ημίχρονο και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι και το 35ο λεπτό, όταν το σκορ ήταν 76-74 με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Τάκερ. Όμως, ο Βάλτερς με καθοριστικό τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του και το ματς τελείωσε κάπου εκεί.

Η Μπαρτσελόνα πολύ εύκολα επικράτησε της Λαγκούν Άρο, αφού εξαφάνισε την αντίπαλό της από το γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν με 41-33 στο πρώτο μέρος, αλλά επέτρεψαν μόλις 22 πόντους στους αντιπάλους τους στο δεύτερο ημίχρονο, για να πάρουν τη νίκη με 81-55. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σερί 10-0 για την Μπαρτσελόνα που πήγε στο 51-33 και έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή.

Έχοντας κερδίσει επιμέρους κάθε δεκάλεπτο, η Βαλένθια δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Εστουντιάντες, αφού επέβαλε το ρυθμό της από την αρχή ως το τέλος του αγώνα. Τα ριμπάουντ ήταν 25-38 για τη Βαλένθια και αυτό δεν άφησε πολλά περιθώρια για ελπίδα στην Εστουντιάντες, που έμεινε πίσω από την αρχή (22-27), είδε τους αντιπάλους της να πηγαίνουν στο 58-66 και μετά με τρίποντα από τον Κουκ στο 68-78 για να κερδίσουν τελικά με 74-87.

Η Κάχα Λαμποράλ δεν έπαιξε ιδιαίτερα καλά με τη Βαγιαδολίδ, αλλά την κέρδισε με 77-73 και την έριξε στην 9η θέση, ισόβαθμη, πάντως, με την 8η Μάλαγα στο 17-15. Η Λαμποράλ προηγήθηκε με 25-15 στο 10ο λεπτό μετά από μια θεαματική πρώτη περίοδο, αλλά είδε την αντίπαλό της ως το 30ο λεπτό να την έχει φτάσει. Το ματς έφτασε στο 41-22 πριν η Βαγιαδολίδ τρέξει ένα 0-10 και πλησιάσει στους 9 πόντους. Μετά το 56-55 οι ομάδες συμβάδιζαν και η Λαμποράλ μπόρεσε να κερδίσει με βολές του Σαν Εμετέριο στο φινάλε μετά το 73-73.

Η Μάλαγα δεν μπόρεσε να κερδίσει στην έδρα της Γκραν Κανάρια, παρά το θεαματικό της ξεκίνημα στον αγώνα. Το 11-24 του πρώτου δεκαλέπτου της έδινε τον πρώτο λόγο στο ματς, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Οι Ανδαλουσιάνοι έχασαν κάθε ένα από τα επόμενα 3 δεκάλεπτα, με αποτέλεσμα στο τέλος να φύγουν ηττημένοι, μετά από έναν αγώνα με υψηλό θέαμα. Η Γκραν Κανάρια με 12-2 στη δεύτερη περίοδο πλησίασε σε 22-26, αλλά γρήγορα η διαφορά ήταν και πάλι στους 10 (24-34). Όμως, η Μάλαγα δεν άντεξε και είχε την αντίπαλό της να πλησιάζει στο 42-44 και να προσπερνά στο 50-48. Οι φιλοξενούμενοι με τον Γκαρμπαχόσα και τον Μπλάκνεϊ ξαναπέρασαν μπροστά με 59-63 και 67-70, αλλά όταν η Γκραν Κανάρια μείωσε σε 71-72 δεν είχαν άλλες δυνάμεις. Το σκορ πήγε στο 80-75 και το καλάθι του Μπέλας μετά το 84-82 έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

32η αγωνιστική

Εστουντιάντες – Βαλένθια 74-87 (42-48)
Κέινερ-Μέντλι 18π. 8ρ., Έλις 15 // Σαβάνοβιτς 11π. 8ρ., Γιαφτόκας 13π. 6ρ., Ντε Κολό 10, Κουκ 13π. 2ρ. 5ασ.

Γρανάδα – Μεριντιάνο Αλικάντε 57-71 (33-33)
Λίμα 10π. 9ρ., Καρλ 9π. 4ρ., Σαμπ 7π. 7ρ. // Αντριουσκεβίτσιους 16π. 6ρ., Λιομπάρτ 11π. 4ασ., Ντόλμαν 10π. 6ρ. 3ασ.

Κάχασολ – Μπιλμπάο 78-83 (40-43)
Μπούλοκ 18π. 2ρ., Ντέιβις 14, Ιβάνοφ 10π. 7ρ. // Ερβέλ 15π. 6ρ., Μουμπρού 11π. 2ρ. 5ασ., Μπάνιτς 10π. 3ρ., Μαυροειδής 9π. 4ρ. (3/4δ. 3/3β.), Βασιλειάδης 5π. 3ρ. 4ασ. (1/1δ. 1/5τρ.)

Σαραγόσα – Μπανταλόνα 91-74 (43-38)
Χετσχάιμερ 25π. 10ρ., Καμπέθας 13π. 4ρ. 3ασ., Μπάρλοου 12π. 8ρ., Τόπερτ 12 // ΜακΝτόναλντ 18π. 5ρ., Γέλινεκ 16π. 3ρ., Φρανκ 12

Μενόρκα – Μανρέσα 71-65 (34-25)
Οτεγκούι 10π. 6ρ., Λιμονάντ 12π. 3ασ., Ραντένοβιτς 10π. 4ρ. // Μοντάνιεζ 26π. 3ρ., Σλόκαρ 14π. 4ρ., Γκριμάου 9π. 7ρ.

Φουενλαμπράντα – Ρεάλ Μαδρίτης 88-79 (45-44)
Αγιόν 19π. 10ρ., Μπάρτον 14π. 6ρ., Βάλτερς 15π. 3ρ. 7ασ. // Τόμιτς 16π. 4ρ., Λιουλ 17π. 5ασ., Τάκερ 13

Κάχα Λαμποράλ – Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 77-73 (41-32)
Χουέρτας 14π. 4ρ. 4ασ., Ρίμπας 10π. 3ρ., Όλεσον 10π. 3ρ., Σαν Εμετέριο 10π. 3ρ., Τελέτοβιτς 13π. 3ρ. // Ντούμας 11π. 4ρ. 5ασ., Μαρτίν 15π. 4ρ., Γκαρσία 14π. 3ασ., Μπάεζ 9π. 4ρ. 3ασ.

Γκραν Κανάρια – Ουνικάχα Μάλαγα 89-84 (34-42)
Κάρολ 27π. 4ασ., Μπέλας 18π. 3ασ., Ρέι 10π. 5ρ., Ουάλας 9π. 5ρ., Μπράμος 5π. 3ρ. 2ασ. (0/3δ. 0/3τρ. 5/6β.) // Φιτς 20π. 4ασ., Γκαρμπαχόσα 19π. 4ρ., Φρίλαντ 14

Μπαρτσελόνα – Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 81-55 (41-33)
Λόρμπεκ 15π. 3ρ., Βάσκες 14π. 12ρ., Ρούμπιο 12π. 3ρ. 4ασ., Ναβάρο 10π. 5ασ. // Μπάρον 17

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …