Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Εύκολες νίκες για Νικηφόρο, Ένωση Αμφιάλης

Εύκολες νίκες για Νικηφόρο, Ένωση Αμφιάλης

Σχετικά εύκολες ήταν οι νίκες για Νικηφόρο και Αμφιάλη στην 6η αγωνιστική των 1999 στην Μπασκετούπολή. Ο Νικηφόρος επικράτησε με 42-29 του Διαγόρα Δρυοπιδέων, ενώ η Ένωση Αμφιάλης πέτυχε την πρώτη της νίκη, κερδίζοντας με 35-21 τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας. Ρεπό είχε η πρωτοπόρος Δραπετσώνα.

Ο Νικηφόρος κέρδισε τον Διαγόρα με 42-29, έχοντας τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα και καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 12-8, ενώ ο Νικηφόρος πήγε στο 26-14 στο ημίχρονο, με τον Καραμούζη να βάζει τους τελευταίους 6 πόντους της ομάδας του στο ημίχρονο και τον Νικηφόρο να έχει συνολικά 8 σκόρερ στο πρώτο μέρος. Η 3η περίοδος είχε μικρότερη παραγωγικότητα, αλλά ο Διαγόρας δεν μπόρεσε να μειώσει, ενώ οι 8 πόντοι του Μπούκουρα στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν κάτι στην εικόνα του αγώνα, με τον Νικηφόρο να κερδίζει 42-29.

Για τους νικητές ο Καραμούζης είχε 10 πόντους, ο Τσέρσακ 6 και οι Μοσχούτης, Μολογιάννης, Τέκος και Φερεκιάδης Γ. από 4. Για τον Διαγόρα ο Μπούκουρας είχε 12 πόντους, ο Γιαννόπουλος 7 και ο Ιορδανίδης 4.

Από το πρώτο δεκάλεπτο είχε το προβάδισμα η Ένωση Αμφιάλης στο ματς με τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας, με την 1η περίοδο να κλείνει με 9-4. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το σκορ στο ημίχρονο να πηγαίνει στο 15-8 για τους νικητές, με τον Σταγιά να βάζει και τους 6 πόντους της ομάδας του στη δεύτερη περίοδο. Η Ένωση Αμφιάλης σκόραρε από 10 πόντους σε καθένα από τα δεκάλεπτα του δευτέρου μέρους και δεν κινδύνευσε, ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Ο Ξενάκης έβαλε 6 πόντους στην τελευταία περίοδο, ενώ συνολικά 7 παίκτες της Αμφιάλης σκόραραν στο δεύτερο ημίχρονο ως το 35-21.

Για τους νικητές ο Σταγιάς είχε 8 πόντους, ο Ξενάκης 6, ο Κωτσίδης 5 και οι Συναδινός, Λούβαρης, Κορδάς από 4. Για τον Δ.Α.Ο. ο Ευαγγελινός είχε 6 πόντους και ο Παπαδόπουλος 5 με τον Δημόπουλο να προσθέτει 4.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Διαγόρας Δρυοπιδέων 42-29
(12-8, 26-14, 32-18, 42-29)

Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Μοσχούτης Χ. 4, Κουρτζάς Α., Φερεκιάδης Δ. 2, Μολογιάννης Ο. 4, Μαράτος Μ. 2, Μουστάκας Χ., Φερεκιάδης Γ. 4, Τσέρσακ Ο. 6, Τέκος Δ. 4, Κατρίτσης Γ. 4, Μαυρίκας Γ. 2, Καραμούζης Δ. 10.

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σταθάκης): Γιαννόπουλος Σ. 7, Μελαχροινίδης Ν. 2, Λιάσκος Γ., Μπεντέβης Κ., Βρανάς Δ. 2, Μπούκουρας Χ. 12, Λελούδας Ι., Ιορδανίδης Κ. 4, Μαραγκάκης Ι. 2, Λελούδας Γ.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας – Ένωση Αμφιάλης 21-35
(4-9, 8-15, 17-25, 21-35)

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Ανδρεόπουλος Γ., Ευαγγελινός Ν. 6, Δημόπουλος Τ. 4, Κόντος Ν. 2, Μανωλάτος Α. 2, Ρουσάκης Π. 2, Μανωλάτος Τ., Παπαδόπουλος Ξ. 5, Μιχελής Α., Πλαστήρας Ν.

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Συναδινός Π. 4, Λιανός Ν., Λούβαρης Γ. 4, Χειράκης Π. 2, Ξενάκης Σ. 6, Παναγιωτακόπουλος Ι., Τσολάκογλου Κ., Χειλαδάκης Δ. 2, Πάλλας Α., Κορδάς Κ. 4, Κωτσίδης Ε. 5, Δρίβας Χ., Περιμένης Δ., Σταγιάς Θ. 8.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …