Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Προελαύνει η Μπάρτσα, θαυματουργή η Μπιλμπάο!

Προελαύνει η Μπάρτσα, θαυματουργή η Μπιλμπάο!

Η Μπιλμπάο είναι σαφέστατα η ομάδα που έχει κλέψει τις εντυπώσεις μέχρι στιγμής στα πλέι οφς της ACB. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη και των Βασιλειάδη, Μαυροειδή, όχι μόνο έκανε την πρώτη της νίκη στα πλέι οφς, αλλά κατάφερε με μειονέκτημα έδρας να αποκλείσει τη Βαλένθια από τα ημιτελικά, ενώ εκεί έχει ήδη σπάσει έδρα στη Ρεάλ Μαδρίτης!

Απ’ την άλλη, Μπαρτσελόνα και Κάχα Λαμποράλ αναβιώνουν τον περσινό τελικό του πρωταθλήματος, αφού αμφότερες προκρίθηκαν χωρίς πρόβλημα από Ουνικάχα Μάλαγα και Γκραν Κανάρια αντίστοιχα. Όμως, στα ημιτελικά η Μπαρτσελόνα έχει πάρει ήδη δύο πολύ εύκολες νίκες κάνοντας το 2-0 και φτάνοντας μία νίκη απόσταση από τον τελικό.

ΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Μπαρτσελόνα – Κάχα Λαμποράλ 2-0

Πολύ εύκολη είναι ως τώρα η σειρά για την Μπαρτσελόνα, που έχει κερδίσει και τους δύο αγώνες με την Κάχα Λαμποράλ με διψήφιες διαφορές. Πλέον, η σειρά πηγαίνει στη Βιτόρια και η Λαμποράλ θα πρέπει να κάνει δύο νίκες στη σειρά αν θέλει να σπρώξει 5ο ματς για να παλέψει για την πρόκριση.

Στον πρώτο αγώνα η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 86-71 καθαρίζοντας το ματς στο δεύτερο μέρος εκμεταλλευόμενη ένα 15-2. Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν ντέρμπι με τη Λαμποράλ να έχει τον πρώτο λόγο, προηγούμενη με Λόγκαν και Μπατίστα με 22-27 και 30-38 για να μειώσει η Μπαρτσελόνα σε 40-41 στο τέλος του ημιχρόνου. Μετά το 42-45 η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα τρομερό 15-2 με τον Ναβάρο και βομβαρδισμό από την περιφέρεια, προηγήθηκαν με 57-47 και δεν κοίταξαν πίσω τους. Το 72-61 έγινε 78-69 αλλά η Λαμποράλ δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο. Ο Ναβάρο είχε 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Λόρμπεκ είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ με 3/3 τρίποντα, ο Εντόνγκ 17 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Άντερσον 17 πόντους και 6 ριμπάουντ επίσης! Χουέρτας (17 πόντοι, 6 ασίστ), Μπάρατς (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Τελέτοβις (23 πόντοι) ξεχώρισαν από τη Λαμποράλ.

Παίρνοντας διαφορά στη δεύτερη περίοδο, όταν δύο σερί 8-0 και 9-0 έκαναν το 16-19 γρήγορα 35-26 πήρε η Μπαρτσελόνα τη νίκη στο δεύτερο ματς των ημιτελικών. Η Λαμποράλ μείωσε σε 49-47 στο 29ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να προσπεράσει και το ματς πήγε στο 61-51 με 6 λεπτά να απομένουν για να φτάσουμε στο τελικό 78-62. Για την Μπαρτσελόνα σκόραραν και οι 12 παίκτες με τον Σάδα να έχει 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και πρώτο σκόρερ τον Άντερσον με 12 πόντους.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπιλμπάο 1-1

Η Μπιλμπάο συνεχίζει τα θαύματα και στα ημιτελικά. Κέρδισε τη Ρεάλ στο δεύτερο ματς και ισοφάρισε σε 1-1 σπάζοντας την έδρα. Αν προστατεύσει την έδρα της στα δύο επόμενα ματς, τότε θα κερδίσει τη σειρά και θα παίξει τελικό πρωταθλήματος, χωρίς να χρειαστεί να επιστρέψει στη Μαδρίτη!

Στο πρώτο ματς η Ρεάλ πήρε προβάδισμα από νωρίς, προηγήθηκε με 18-15 και με 37-29 έχοντας τον Λιουλ σε μεγάλη μέρα. Η διαφορά ανέβηκε στους 12 πόντους στην 3η περίοδο (55-43), αλλά η Μπιλμπάο δεν παράτησε τον αγώνα και μείωσε σε 61-59 λίγο μετά. Τόμιτς, Τάκερ και Λιουλ ανέλαβαν να καθαρίσουν την μπουγάδα και το κατάφεραν, γράφοντας το 71-61 στο 37ο λεπτό. Το τελικό 78-67 ήρθε φυσιολογικά στο τέλος, με τον Τόμις να έχει 15 πόντους και 7 ριμπάουντ με 7/12 δίποντα, ενώ ο Λιουλ είχε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Τάκερ 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για την Μπιλμπάο ο Μπάνιτς είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μαυροειδής 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Βασιλειάδης πρόσθεσε 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ με 3/4 τρίποντα.

Ό,τι δεν κατάφερε η Μπιλμπάο στο 1ο ματς το έκανε στο 2ο. Μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, έλεγξε τα ριμπάουντ, προηγήθηκε με 25-44 στο ημίχρονο έχοντας τον Μπάνιτς να μπαίνει στο ματς με 5/5 σουτ. Η Ρεάλ έτρεξε ένα 11-0 για να πλησιάσει σε 36-46 στο 26ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα ο Σουάρεθ μείωσε σε 45-48 (29ο λεπτό) ανατρέποντας την κατάσταση. Το 20-6 της Ρεάλ στην 3η περίοδο συνεχίστηκε μέχρι το 59-58 της Ρεάλ, που με επιμέρους 35-14 προσπέρασε. Εκεί η Μπιλμπάο έδειξε χαρακτήρα, ο Βασιλειάδης με τρίποντο έγραψε το 62-65, ο ίδιος έκανε το 66-71 και έδωσε στην Μπιλμπάο τη μεγάλη νίκη. Ο Λιουλ είχε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ με 9 κερδισμένα φάουλ, ενώ για την Μπιλμπάο ο Ερβέλ είχε 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τζάκσον 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Βασιλειάδης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Μαυροειδής είχε 6 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Μπαρτσελόνα – Μάλαγα 2-0

Εύκολο αποδείχτηκε ότι ήταν το έργο της Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά, παρότι απέναντί της είχε την έμπειρη (αλλά «λίγη» φέτος) Μάλαγα. Το πρώτο παιχνίδι ήταν δύσκολο και η Μπαρτσελόνα το καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο. Το 37-35 του ημιχρόνου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά η Μπαρτσελόνα χρησιμοποίησε το 3ο δεκάλεπτο για να χτίσει διαφορά και να πάρει τη νίκη. Το 21-8 της τρίτης περιόδου έφερε το ματς στο 58-43 και η Μάλαγα δεν μπόρεσε να γυρίσει στη διεκδίκηση της νίκης. Έναυσμα για τη νίκη το 9-0 από Ναβάρο και Λόρμπεκ με τη διαφορά να φτάνει ως τους 17 πόντους (68-51). Ο Ναβάρο με 17 πόντους και ο Βάσκες με 13 και 4 ριμπάουντ ξεχώρισαν για την Μπαρτσελόνα.

Αντίθετα με το πρώτο αγώνα, το δεύτερο και τελευταίο ματς της σειράς ήταν πολύ εύκολο για την Μπαρτσελόνα. Η Μάλαγα έβαλε όλους κι όλους 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το 6-17 είχε δώσει στην Μπαρτσελόνα ήδη μεγάλο προβάδισμα. Η διαφορά έμεινε κάτω από τους 15 στο ημίχρονο (20-34) αλλά πολύ γρήγορα στην 3η περίοδο το ματς άνοιξε. Το σκορ πήγε στο 38-60, η Μπαρτσελόνα έκανε την πλάκα της και στο τέλος το 52-84 έδειξε πόσο μεγάλη διαφορά είχαν φέτος οι δυο ομάδες και τελείωσε άδοξα τη σεζόν της Μάλαγα. Η Μπαρτσελόνα είχε 7 παίκτες με διψήφιο ranking, με τους Λόρμπεκ και Μόρις να είναι οι καλύτεροι, έχοντας 12 και 13 πόντους, 5 και 6 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Ρεάλ Μαδρίτης – Φουενλαμπράντα 2-0

Κανένα πρόβλημα για τη Ρεάλ Μαδρίτης που πέρασε πολύ εύκολα από τη Φουενλαμπράντα παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά. Στο πρώτο ματς το 93-72 ήρθε εύκολα μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Η Φουενλαμπράντα μπήκε καλά στο ματς με 18-27 με τους Βάλτερς και Κους να ξεχωρίζουν. Όμως, η Ρεάλ χρειάστηκε ελάχιστο χρόνο για να αλλάξει το ματς, καθώς μέσα σε 4 λεπτά έτρεξε ένα 12-1 για να προσπεράσει με 30-29. Το ματς ήταν κλειστό ως το 48-46 αλλά μετά η Φουενλαμπράντα, με τον Αγιόν να φορτώνεται με φάουλ, δέχτηκε ένα 13-4 ως το 61-50 για να χάσει το ματς. Το ματς πήγε στο 77-61 και τελείωσε στο 93-72. Ο Ρέγιες με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μίροτιτς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, μαζί με τον Λιουλ, που είχε 21 πόντους με 8/14 σουτ, καθάρισαν για τη Ρεάλ.

Το δεύτερο παιχνίδι κύλησε πιο εύκολα για τη Ρεάλ (55-68), που είχε το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, κράτησε τη Φουενλαμπράντα στους 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκε με 26-36 στο ημίχρονο και δεν απειλήθηκε ως το φινάλε παρά τους 12 πόντους και τα 15 ριμπάουντ του Αγιόν. Στο τέλος της πρώτης περιόδου και στην αρχή της δεύτερης η Ρεάλ έτρεξε ένα 0-17 που τελείωσε το ματς, πηγαίνοντας το σκορ από το 16-8 στο 16-25. Η Φουενλαμπράντα τελείωσε το ματς με 6/30 τρίποντα, νούμερο καταδικαστικό για τις προσπάθειές της για νίκη. Ο Λιουλ ήταν πάλι πολύ καλός με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους είχε ο Τάκερ και 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ ο Πριτζιόνι.

Κάχα Λαμποράλ – Γκραν Κανάρια 2-0

Δύσκολα κέρδισε το πρώτο ματς στην έδρα της η Κάχα Λαμποράλ, αφού το 86-82 επί της Γκραν Κανάρια ήρθε με την φιλοξενούμενη να παλεύει ως το τέλος. Ο Τελέτοβιτς ήταν ξανά… εξωγήινος με 27 πόντους με 7/11 τρίποντα και 5 ριμπάουντ, με τη Φουενλαμπράντα να μειώνει σε 80-78 στο τέλος αλλά τον Κάρολ να χάνει το σουτ του αγώνα και τη Λαμποράλ να κερδίζει με 86-82.

Δύσκολο ήταν και το δεύτερο ματς για τη Λαμποράλ, αφού ήταν πίσω στο σκορ μέχρι την 3η περίοδο. Το αρχικό 10-12 έγινε 28-24 και 37-28 για τους γηπεδούχους με τρίποντο του Νέλσον. Η Λαμπράλ έμεινε κοντά, αλλά έχανε ως και το 53-50. Μετά, ο Σαν Εμετέριο έκανε τη διαφορά, έτρεξε ένα 1-11 για να προσπεράσει με 54-58 και να πάει από το 59-66 στο 62-73 καθαρίζοντας τον αγώνα. Το τελικό 76-93 ήρθε μετά από μια τρομερή 4η περίοδο για την Κάχα Λαμποράλ (17-32). Ο Όλεσον είχε 21 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μπάρατς είχε 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Σαν Εμετέριο είχε 16 πόντους και ο Τελέτοβιτς 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Χουέρτας να προσθέτει 11 πόντους και 8 ασίστ.

Βαλένθια – Μπιλμπάο 0-2

Μεγάλη πρόκριση για την Μπιλμπάο παρά το μειονέκτημα έδρας στη σειρά με τη Βαλένθια. Στο πρώτο ματς στην έδρα της Βαλένθια, η Μπιλμπάο κέρδισε με 72-79 έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο μέρος έληξε με 37-46, ενώ παρά τα τρίποντα του Μαρτίνεθ η Μπιλμπάο πήγε στο 53-64 στο 31ο λεπτό. Ο Ομάρ Κουκ έκανε τη διαφορά και έσπρωξε την αντεπίθεση της ομάδας του που μείωσε σε 68-70 στο 36ο λεπτό αλλά ως εκεί. Ο Άαρον Τζάκσον στο τέλος έβαλε τις κρίσιμες επιθέσεις και άφησε… κόκκαλο τους 8.000 φίλους της Βαλένθια. Ο Μαυροειδής ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα οδηγώντας την ομάδα του στην πρώτη νίκη της στα πλέι οφς στην ιστορία της με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ με 6/8 δίποντα. Ο Ερνάντεθ-Σονσέκα είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης πρόσθεσε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ στη νίκη της ομάδας του.

Η Μπιλμπάο μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ματς, στο δρόμο για το 79-75 που της έδωσε την πρόκριση. Το 27-23 της πρώτης περιόδου με το 27-19 της αρχής έκανε τους 7.000 οπαδούς της να ενθουσιαστούν, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Η Βαλένθια με Ντε Κολό, Γιαφτόκας και Κλαβέρ άλλαξε τελείως το ματς, τρέχοντας ένα 6-17 για να προσπεράσει με 33-40. Όμως, μετά το 41-45 η Μπιλμπάο με 5 πόντους του Μπλουμς έγραψε ένα 10-0 για να προσπεράσει με 51-45 και το ματς μετά ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο 57-56. Ένα 12-1 των γηπεδούχων καθάρισε το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, μη δίνοντας τη δυνατότητα στη Βαλένθια να διεκδικήσει την έξοδό της στην Ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου. Ο Βασιλειάδης είχε 15 πόντους, ο Μπλουμς 16, ο Ερβέλ 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ουόρεν πρόσθεσε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, με 10 πόντους και 7 ασίστ του Τζάκσον, ενώ άποντος με 3 ριμπάουντ έμεινε ο Μαυροειδής, που φορτώθηκε με φάουλ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …