Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Άνοιξε λογαριασμό ο Άντερσον, τρομερός ο Ίνγκλις!

Άνοιξε λογαριασμό ο Άντερσον, τρομερός ο Ίνγκλις!

Ο Άλαν Άντερσον δεν άργησε να πείσει και τους πιο δύσπιστους ότι η μετεγγραφή του ήταν μεγάλη επιτυχία για την Μπαρτσελόνα, σκοράροντας το νικητήριο καλάθι (φωτ.) στο ματς με την Μπιλμπάο στη 14η αγωνιστική της ACB, κρατώντας τους «μπλαουγκράνα». Εκεί έμεινε και η Ρεάλ, που διέλυσε τη Γρανάδα. Ο Καρλ Ίνγκλις ήταν εκείνος που καταδίκασε σε νέα ήττα τη Μάλαγα αφού ήταν ασταμάτητος με την Μπανταλόνα να μπαίνει καλά στο νέο έτος. Στο ματς που έκλεισε την αγωνιστική, η Κάχα Λαμποράλ ηττήθηκε από την Εστουντιάντες εκτός έδρας με 72-70 μετά από ένα απίστευτο φινάλε!

Έτσι, λίγο πριν το Final-8 του Κυπέλλου, η Βαλένθια έχει καταφέρει να μπει μέσα ουσιαστικά σίγουρα, ενώ η Μάλαγα, η Γκραν Κανάρια, η Μπιλμπάο και η Κάχασολ κινδυνεύουν, με την Εστουντιάντες να είναι ουσιαστικά εκτός.

Το καλάθι του Άλαν Άντερσον 1.7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ήταν εκείνο που έδωσε στην Μπαρτσελόνα τη νίκη στην έδρα της Μπιλμπάο. Μετά, στην εκπνοή, ο Λόρμπεκ τάπωσε ένα απεγνωσμένο τρίποντο του Χερνάντεθ-Σονσέκα, κρατώντας το 63-65 της Μπαρτσελόνα, που πιο πριν… τα είχε δει όλα.

Οι Καταλανοί είχαν μπει στο ματς καλά, ξεκινώντας με 0-7 τον αγώνα. Όμως, μετά μπήκαν σε ρόλο κομπάρσου και τους… παρέσυρε το ποτάμι. Η Μπιλμπάο κυριάρχησε στην περίοδο απόλυτα τρέχοντας ένα εκπληκτικό 23-3 για να ξεφύγει με 13 πόντους. Η Μπαρτσελόνα σκόραρε 4 πόντους στο τέλος της περιόδου για να περιορίσει τη ζημιά, με την Μπιλμπάο να έχει 28-14 ριμπάουντ στο πρώτο μέρος, αλλά τον Άντερσον να κρατάει κοντά την Μπάρτσα. Το 0-7 με το οποίο μπήκε η Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο έφερε το ματς στα ίσα και από εκεί και πέρα ήταν μάχη καλάθι με καλάθι. Στο τέλος μίλησε ο Άντερσον και έδωσε στην Μπαρτσελόνα την πολύ σημαντική νίκη.

Η Ρεάλ με ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγε από τη Γρανάδα για να μη δυσκολευτεί στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει τη νίκη. Παρότι έχανε στο δεκάλεπτο κυριάρχησε στη συνέχεια, αρχή γενομένης από ένα 9-2, ενώ ένα 17-3 που έτρεξε στις δύο πλευρές του ημιχρόνου, καθάρισε τον αγώνα ανεβάζοντας τη διαφορά πολύ ψηλά.

Τρομερό ματς ανάμεσα σε Λαμποράλ και Εστουντιάντες. Από ένα δεκάλεπτο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες, με την Εστουντιάντες να κερδίζει με 29-14 τη δεύτερη περίοδο, αλλά να χάνει 15-24 την τρίτη, με τους πρωταθλητές να είναι ένα πόντο πίσω στο σκορ μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο. Η Εστουντιάντες με τον Κέινερ-Μέντλι σκόραρε για το 72-70 λίγο πριν το τέλος, αλλά μετά «προσπάθησε» να αυτοκτονήσει χάνοντας 4 συνεχόμενες βολές (με Κέινερ-Μέντλι και Χάσεν). Όμως, η Λαμποράλ δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα χάνοντας συνεχόμενες επιθέσεις στο φινάλε για τη νίκη, συγκεκριμένα τρεις με Όλεσον, Σαν Εμετέριο και Όλεσον.

Μεγάλη νίκη για την Μπανταλόνα επί της Μάλαγα, με τον Καρλ Ίνγκλις να είναι εκπληκτικός. Ο Ίνγκλις είχε 33 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 κερδισμένα φάουλ σουτάροντας 5/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 11/11 βολές. Η Μάλαγα δεν είχε απάντηση, ενώ ΜακΝτόναλντ και Ρόμπινσον έβαλαν 40 πόντους μαζί για να βοηθήσουν τον Ίνγκλις και να καθαρίσουν τον αγώνα.

Νέα νίκη για τη Βαλένθια, με 78-73 επί της Κάχασολ, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα τρομερό 6-0, πηγαίνοντας από το 2-6 (και τη 15 θέση) της 8ης αγωνιστικής στο τωρινό 8-6 και την 6η θέση στο πρωτάθλημα. Η Βαλένθια είχε τον έλεγχο από την αρχή και μπόρεσε να αντέξει ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο σκόραρε όλους κι όλους 10 πόντους για να κερδίσει δύσκολα στο φινάλε.

Τραγική η Σαραγόσα, δεν μπόρεσε να φτάσει ούτε τους 45 πόντους στο ματς με τη Μανρέσα. Οι 9 πόντοι της δεύτερης περιόδου ήταν καταδικαστικοί (η Μανρέσα έβαλε 25 στο ίδιο διάστημα και 33 σε όλο το υπόλοιπο ματς), ενώ η 4η περίοδος ήταν… δράμα και τελείωσε 10-7, με τους γηπεδούχους βέβαια, να έχουν ήδη διψήφια διαφορά.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

14η αγωνιστική

Μενόρκα-Φουενλαμπράντα 79-88 (36-49)
Λιμονάντ 20π. 5ρ. 3ασ., Βίκτορ 15π. 3ασ., Ντόναλντσον 14π. 10ρ. // Βάλτερς 19π. 6ασ., Μπατίστα 12π. 6ρ. Κους 14, Ραμπασέδα 10π. 3ρ.

Μανρέσα-Σαραγόσα 58-42 (39-20)
Μαϊστόροβιτς 9π. 7ρ., Γκριμάου 9π. 3ρ., Σλόκαρ 10π. 6ρ. // Χετσχάιμερ 8π. 12ρ., Καμπέθας 9π. 3ρ.

Βαλένθια-Κάχασολ 78-73 (45-37)
Μαρτίνεθ 21, Ντε Κολό 14, Σαβάνοβιτς 8π. 6ασ., Κλαβέρ 17π. 4ρ. // Ντέιβις 20π. 11ρ. 3ασ., Κιρκσέι 12π. 6ρ. 3ασ.

Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα 63-65 (37-31)
Μουμπρού 12π. 9ρ., Χερνάντεζ-Σονσέκα 7π. 10ρ. 3ασ., Ουόρεν 10π. 3ρ., Μαυροειδής 2π. 5ρ. 1ασ. (1/3δ. 0/1β.), Βασιλειάδης 0π. 4ρ. 1ασ. (0/1δ. 0/1τρ.) // Λόρμπεκ 18π. 6ρ., Άντερσον 17π. 3ρ., Ρούμπιο 9π. 6ρ.

Ρεάλ Μαδρίτης-Γρανάδα 84-57 (41-28)
Μιροτιτς 17π. 5ρ., Λιουλ 16, Τάκερ 13π. 3ρ. 3ασ., Ρέγιες 9 // Κορόλεφ 12π. 5ρ. 3ασ., Καρλ 11

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ-Γκραν Κανάρια 73-70 (30-36)
Βαν Λάκε 16π. 5ασ., Σλότερ 10π. 10ρ., Στάνιτς 12, Γκαρσία 13 // Μπράμος 12π. 6ρ. 4ασ. (0/3δ. 4/7τρ.), Κάρολ 18π. 3ρ., Σαβανέ 9π. 4ρ.

Μπανταλόνα-Ουνικάχα Μάλαγα 89-85 (41-45)
Ίνγκλις 33π. 8ρ., Ρόμπινσον 16π. 5ρ., ΜακΝτόναλντ 24π. 4ρ. // ΜακΙντάιρ 14, Φρέιρε 5π. 2ρ. 5ασ., Μπλάκνεϊ 12, Πρίντεης 2 (1/2δ. 0/1τρ.)

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν)-Μεριντιάνο Αλικάντε 56-61 (24-32)
Μιράγιες 15π. 11ρ., Μπάρον 20 // Ντόλμαν 17π. 13ρ., Αντριουσκεβίτσιους 9π. 7ρ.

Εστουντιάντες-Κάχα Λαμποράλ 72-70 (41-31)
Γκάμπριελ 17π. 3ρ., Χάσεν 8π. 4ασ., Κέινερ-Μέντλι 12π. 7ρ., Κλαρκ 10 // Σαν Εμετέριο 18π. 3ρ., Μπάρατς 13π. 8ρ., Τελέτοβιτς 15π. 8ρ., Όλεσον 11, Χουέρτας 7π. 6ασ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …