Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2010-11 / Νικηφόρος… «φωτιά»!

Νικηφόρος… «φωτιά»!

Μπορεί η ΑΕΠΕ να ήταν η 1η της κανονικής περιόδου, η πιο σταθερή ομάδα από την αρχή της χρονιάς και εξαιτίας αυτών το φαβορί για τον τίτλο, αλλά στα προημιτελικά τις… μάνικες τις κρατούσαν οι παίκτες του Νικηφόρου, που με την απόδοσή τους «έσβησαν» τους πυροσβέστες λούζοντάς τους με κρύο νερό και πήραν με 70-58 την πρόκριση για την τετράδα του πρωταθλήματος. Εκεί θα αντιμετωπίσουν την Αττική, με τον νικητή να παίρνει θέση στον τελικό απέναντι στους Santa Barbara Rockets!

«Καυτός» ήταν ο Νικηφόρος στο πρώτο δεκάλεπτο, μπαίνοντας πολύ δυνατά στο ματς. Δύο καλάθια του Τσαλίκη έγραψαν το 4-1 μετά από 2 λεπτά χωρίς καλάθι, ενώ το σκορ πήγε στο 8-1 και το 12-3 στη συνέχεια για να το κάνει ο Πασαβάκης με το πρώτο του τρίποντο 15-3 στο 8ο λεπτό. Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, το δεύτερο τρίποντο του Πασαβάκη είχε φέρει το ματς στο 19-6, αλλά η ΑΕΠΕ με τρομερό τρίποντο του Γυφτοκωστα στην εκπνοή από το κέντρο του γηπέδου μείωσε σε 21-11.

Στην πρώτη περίοδο ο Νικηφόρος με τα τρίποντα και τα ντράιβ των παικτών του και κυρίως του Γαβρίδη, παίζοντας γρήγορα, φαινόταν ότι είχε βρει απάντηση για την κλειστή ζώνη της ΑΕΠΕ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά το 24-12 με το τρίποντο του Γράψα η ΑΕΠΕ κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα, μείωσε σε 24-15 και μετά 24-17 με τους Γιαννακόπουλο και Κωνσταντίνου, είδε τον Γράψα να το παίρνει πάνω του και να σκοράρει 4 συνεχόμενους πόντους για το 28-17, αλλά έκλεισε το ημίχρονο στο -9, 34-25, έχοντας κλείσει την άμυνά της και με τον Νικηφόρο να παίζει σαφώς πιο αργά από το πρώτο δεκάλεπτο.

Παρότι η διαφορά πήγε στο +11 για τον Νικηφόρο στην 3η περίοδο (36-25), το επόμενο πεντάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΠΕ, που άρχισε να μειώνει με πάθος, ενθουσιασμό και σκληρή άμυνα. Ο Σταυρόπουλος έδωσε το σύνθημα, η διαφορά έπεσε στο 36-30 και λίγο μετά στο 38-34 με καλάθι του Γιαννακόπουλου.

Ο Μπλόντζος πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για το 42-35 στο 28ο λεπτό με την ομάδα του να φαίνεται ότι έχει κολλήσει, ενώ από το αντιαθλητικό του Νικηφόρου η ΑΕΠΕ μείωσε σε 42-38. Στην επόμενη φάση ο πάγκος της ΑΕΠΕ δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρίες και το σκορ πήγε στο 44-38, με τον Πασαβάκη να σκοράρει ξανά για τρεις πριν κλείσει η περίοδος (47-38) και την ΑΕΠΕ να μειώνει με καλάθι και φάουλ του Κωνσταντινόπουλου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΠΕ ήταν καλύτερη, ο Νικηφόρος έμοιαζε εγκλωβισμένος, ενώ η απουσία του Γράψα σε μεγάλο διάστημα του στοίχισε επιθετικά. Το ματς είχε πια κλείσει και αυτό φάνηκε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με τον Γυφτοκωστα να γράφει το 47-45 και την ΑΕΠΕ να πλησιάζει πιο κοντά παρά ποτέ (μετά το 4-1).

Ο Γράψας σκόραρε ζωτικό καλάθι και φάουλ, η ΑΕΠΕ δέχτηκε και δεύτερη τεχνική ποινή και από τις βολές το ματς πήγε στο 52-45, με τον Σαρρή να κάνει το 54-45 λίγο πιο μετά. Ο Σταυρόπουλος με τρίποντο έδωσε νέα πνοή στο ματς (54-48), αλλά ο Σαρρής και ο Γράψας με τρομερό τρίποντο έκαναν το 59-51 με 3:50 να απομένουν για το τέλος.

Με δύο συνεχόμενα ντράιβ η ΑΕΠΕ μείωσε σε 59-55 με 2,5 λεπτά στο ρολόι, αλλά τότε μίλησε ο Γαβρίδης, που έβαλε 7 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο και κρατούσε σε κάθε επίθεση την μπάλα χωρίς λάθη παρά την ασφυκτική πίεση. Καλάθι και φάουλ για το 62-55 και απ’ την άλλη τρίποντο ξανά από τον Σταυρόπουλο (62-58 με 2:05).

Η καθοριστικότερη φάση του ματς έγινε στο 63-58 όταν ο Γράψας πήρε επιθετικό ριμπάουντ από την άστοχη επίθεση των συμπαικτών του με 56 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο για να καθαρίσει ουσιαστικά το ματς. Αμέσως μετά είχε 2/2 βολές για να κλειδώσει τη νίκη, ενώ η ΑΕΠΕ έχασε τρίποντο για να κάνει ο Νικηφόρος το τελικό 70-58 με 5/6 βολές στο τέλος και να πάρει την πρόκριση για την τετράδα!

Τα φάουλ ήταν 18-25 (συμπεριλαμβανομένων των τεχνικών ποινών) περισσότερα η ΑΕΠΕ, που έκανε 4 εσκεμμένα στο τέλος για να σταματήσει το χρόνο. Οι βολές ήταν 23/33 για τον Νικηφόρο που είχε 7/8 στα φάουλ του τελευταίου λεπτού και 10/11 στην τελευταία περίοδο και 14/23 για την ΑΕΠΕ.

Από τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 23 πόντους, ο Γράψας 18, ο Σαρρής 10 και ο Πασαβάκης 9. Από την ΑΕΠΕ ο Σταυρόπουλος είχε 13 πόντους, ο Γιαννακόπουλος 11, ο Κωνσταντίνου 8 και ο Κανζέλας 7.

Νικηφόρος – ΑΕΠΕ 70-58
(21-11, 34-25, 47-41, 70-58)

Νικηφόρος: Κολιάκος, Μπλόντζος 5, Γράψας 18, Τσαλίκης 4, Πασαβάκης 9, Γαβρίδης 23, Σαρρής 10, Αλαμπασίνης 1.

ΑΕΠΕ (Τσικλιστάς): Πασχάλης 2, Γυφτόκωστας 6, Σταυρόπουλος 13, Καρουμπής, Γιαννακόπουλος 11, Καταραχιάς 2, Κανζέλας 7, Κωνσταντίνου 8, Τσιτίνης 4, Κωνσταντινόπουλος 5.

Τρίτη θέση για Net! – Τελική κατάταξη

Την 3η θέση στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Nothing But Net, μετά τη νίκη τους …