Home / Α1 / Σε δεινή θέση Καβάλα, Περιστέρι, 3ος ο Πανιώνιος!

Σε δεινή θέση Καβάλα, Περιστέρι, 3ος ο Πανιώνιος!

Η 24η αγωνιστική της Α1 σήμανε ουσιαστικά την επίσημη λήξη της μάχης για την 3η θέση στη λίγκα, αφού ο Πανιώνιος μετά το 59-66 επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη βρίσκεται 2 νίκες πιο ψηλά και έχει και το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, με 2 αγωνιστικές για το τέλος. Απ’ την άλλη, οι ήττες της Καβάλας και του Περιστερίου τους φέρνουν πλέον σε δεινή θέση όσον αφορά στην παραμονή, με την άμμο στην κλεψύδρα να αδειάζει…

Ο Πανιώνιος πέρασε από την Πυλαία με 59-66, φτάνοντας στο 19-5 και αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του εντός έδρας ήττα στη σεζόν, μετά από 11 συνεχόμενες νίκες. Έτσι, η 3η θέση κρίθηκε και μαθηματικά, ο Πανιώνιος την έχει στα χέρια του και, θεωρητικά, χρόνο για να βγει και δεύτερος, αν ο Παναθηναϊκός χάσει 2 από τα 4 παιχνίδια του.

Οι «κυανέρυθροι» σούταραν με 94% στις βολές (16/17), είχαν 35% στα τρίποντα (26% ο ΠΑΟΚ), ενώ έκαναν και 7 λάθη λιγότερα (22-15 τα λάθη), με τη διαφορά να βρίσκεται στα κλεψίματα (2-11). Ο ΠΑΟΚ πάλεψε, αλλά πέραν του Παπαδόπουλου κανείς άλλος δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος του. Ο Έλληνας σέντερ είχε 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 25 ranking, με τους Χάτσερ και Χαραλαμπίδη να προσθέτουν 24 πόντους, αλλά με 6/17 εντός παιδιάς και 12 λάθη.

Απ’ την άλλη, ο Παππάς είχε 17 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Γιάνκοβιτς πρόσθεσε 10, ενώ και ο Κις με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ξεχώρισε. Το ματς ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, οι δυο ομάδες μπήκαν με 49-49 στα τελευταία 8 λεπτά του αγώνα, με τον Πανιώνιο μετά το 52-51 να παίρνει προβάδισμα με τον Παππά και τρίποντο του Αθηναίου για το 52-56. Ο Παπαδόπουλος μείωσε στο καλάθι το ματς, 56-58, αλλά 4/4 βολές από Γιάνκοβιτς και Μίλμπουρν, με ένα κλέψιμο του δεύτερου στον Χαραλαμπίδη στο ενδιάμεσο έφεραν την αναμέτρηση στο 56-62. Ο Παπαδόπουλος και ο Χάτσερ απάντησαν για το 59-62 με χαμένη επίθεση του Κις ανάμεσά τους, αλλά ο Γιάνκοβιτς είχε 2/2 βολές ξανά μετά, ο Χαραλαμπίδης αστόχησε σε τρίποντο και ο Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό έκανε το 59-66.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Κολοσσός επί της Καβάλας, 66-70 εκτός έδρας, νίκη που τον έφερε στο 8-16 και ουσιαστικά του χαρίζει από τώρα την παραμονή του στην Α1. Δεδομένου ότι η Καβάλα είναι στο 5-18 (με ένα ματς λιγότερο) και ο Πανελευσινιακός και το Περιστέρι στο 6-18, ο Κολοσσός θα πρέπει πια να νιώθει πιο ήσυχος για τον εαυτό του, αφού και μαθηματικά εξασφάλισε την παραμονή του και την επόμενη σεζόν στην Α1.

Τη διαφορά στο ματς έκανε ο φοβερός Όσμπι, που σε 30 λεπτά είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 τάπες με 7/7 δίποντα και 4/4 βολές, για να φτάσει το 26 ranking. Βοήθησαν αρκετά και οι Χάτεν (10 πόντοι, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κερδισμένα φάουλ), Καλαϊτζής (6 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα). Απ’ την άλλη η Καβάλα είχε τον Στεφανίδη σε καλή μέρα (16 πόντοι με 6/9 σουτ) και τον Ατσάρα με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά από εκεί και πέρα κανέναν άλλο να αποτελεί σταθερή επιθετική απειλή.

Το 57% στα δίποντα του Κολοσσού
, μαζί με τα 26-33 ριμπάουντ, τα 4-10 κλεψίματα και τις 8-12 ασίστ έγραψαν την ιστορία του ματς. Οι Ροδίτες μετά το 20-27 στις αρχές της 2ης περιόδου έτρεξαν σερί 1-15 για να πάνε στο 21-42 και να πάρουν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση. Η Καβάλα προσπάθησε να μειώσει, μετά τα μισά της 3ης περιόδου έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, Ατσάρα και Ταϊρού σκόραραν για το 50-54, αλλά ο Όσμπι με τον Λάνγκφορντ κράτησαν την ομάδα τους μπροστά όποτε χρειάστηκε, 52-61 στις αρχές της 4ης περιόδου, 59-65 με 2/2 βολές στο 38ο λεπτό. Ο Στεφανίδης μείωσε στο τέλος σε 64-69, αλλά δεν απέμενε χρόνος για κάτι παραπάνω απ’ το να γράψει ο Ατσάρα στην εκπνοή το 66-70 από επιθετικό ριμπάουντ.

Η ήττα της Καβάλας, πάντως, εξυπηρέτησε κάποιον άλλο, το Περιστέρι, το οποίο ηττήθηκε στην έδρα του με 57-68 από τον Άρη, έμεινε πολύ χαμηλά, στο 6-18, έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την Καβάλα, αλλά όχι και σε ισοβαθμία με τον Πανελευσινιακό, ο οποίος είναι από πάνω και σε τριπλή ισοβαθμία. Το Περιστέρι βρίσκεται πολύ κοντά στον υποβιβασμό, με αγώνες με ΑΓΟΡ (στο Ρέθυμνο) και Ηλυσιακό, θα πρέπει να κάνει μία νίκη παραπάνω από τον Πανελευσινιακό για να νιώσει σίγουρο (υπάρχει και ενδεχόμενο ισοβαθμίας με τον Ηλυσιακό αν εκείνος ηττηθεί σε όλα τα ματς του ως το τέλος, με το Περιστέρι να χρειάζεται νίκη με 3 πόντους για να τον βάλει από κάτω).

Η εικοσάλεπτη διακοπή στα 19 δευτερόλεπτα πριν το τέλος λόγω εισόδου οπαδών στο παρκέ
, θα στοιχίσει στο Περιστέρι, ήταν προφανώς απαράδεκτη και ίσως αποδειχτεί καταδικαστική αν το Περιστέρι κληθεί να αντιμετωπίσει τον Ηλυσιακό κεκλεισμένων των θυρών την τελευταία αγωνιστική (ή αν του αφαιρεθούν βαθμοί, αν και αυτό δεν είναι πιθανό).

Ο Άρης με τη νίκη έφτασε στο 11-13 και κυνηγάει ακόμα τον Ίκαρο (12-12) για την 6η θέση, η οποία οδηγεί σε διασταύρωμα με άλλον πλην «αιωνίων». Ο Άρης σούταρε πολύ καλύτερα σε βολές (58%-73%) και τρίποντα (14%-36%) στο ματς, με τα ριμπάουντ να είναι 39-42 και τις ασίστ 4-11, νούμερο καταδικαστικό για το Περιστέρι, που αναγκαζόταν σε ατομικές ενέργειες για να σκοράρει σε όλο το ματς.

Οι δυο ομάδες ήταν στο 40-40 στο 29ο λεπτό αλλά 5 πόντοι του Καραποστόλου και 2 χαμένες επιθέσεις του Περιστερίου έφεραν τον Άρη στο 40-45 στο τέλος της 3ης περιόδου. Ο Καραποστόλου έκανε 8 τους συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του για το 43-48, αλλά Πάρκερ και Χάινς μείωσαν σε 49-51. Όμως, τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χαντ έβαλαν για τα καλά τον Άρη σε ρόλο οδηγού στη συνέχεια, 49-57, με τον Χαντ να μιλάει και πάλι όταν ο Μίτσελ μείωσε σε 53-59 και τον Χαρίση να γράφει 2/2 βολές για το 57-63 μετά την απάντηση του Παπαντωνίου, για να γραφτεί το τέλος.

Ο Χάινς ήταν ο καλύτερος του Περιστερίου με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Πάρκερ είχε 20 πόντους με 8/17 σουτ, αλλά 1/6 βολές και 4 λάθη, νούμερα που κόστισαν στο τέλος, ενώ το Περιστέρι δύσκολα θα μπορούσε να κερδίσει με τον Παπαντωνίου να έχει 0/5 σουτ. Ο Χαντ είχε 12 πόντους για τον Άρη, τους 11 στην 4η περίοδο, ο Καραποστόλου είχε 21 πόντους με 5/7 τρίποντα, ενώ ο Χαρίσης είχε 4 πόντους και 11 ριμπάουντ με 3 τάπες.

Ο Άρης, παρά τη νίκη, έμεινε να κυνηγά τον Ίκαρο Καλλιθέας, αφού ο τελευταίος κέρδισε εύκολα με 86-71 τον Ηλυσιακό, για να πάει στο 12-12 (ήδη οι περισσότερες νίκες στην Α1 στην ιστορία του συλλόγου) και να συνεχίσει να είναι το φαβορί για την 6η θέση της κανονικής περιόδου. Ο Ίκαρος ήταν πολύ καλύτερος στο ματς, σούταρε πολύ καλύτερα, 81%-71% οι βολές, 62%-47% τα δίποντα, 41%-26% τα τρίποντα, για να έχει τον έλεγχο σε όλη την αναμέτρηση, αλλά το τελικό σκορ δεν δείχνει ακριβώς την πορεία του ματς.

Ο Ίκαρος είχε 5 παίκτες με διψήφιο ranking, ο Γκίμπρον με 19 πόντους και 4 ασίστ, ο Φαγιέ με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Βρκιτς με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Στρναντ με 20 πόντους και 6/8 τρίποντα ήταν που έκαναν τη διαφορά στο ματς, με τον Αγαδάκο να ακολουθεί. Ο Ίκαρος κατάφερε να σταματήσει τον Στόγκλιν, ο οποίος έμεινε στους 10 πόντους με 4/15 σουτ, ενώ καλύτερος του Ηλυσιακού ήταν ο Αναγκόνιε με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Ίκαρος προηγήθηκε με 34-22 στη 2η περίοδο, για να μειώσει ο Ηλυσιακός σε 44-40 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ο Στρναντ έφερε την ομάδα του στο 54-45 και ο Γκίμπσον έκανε το 59-47 με τους Αναγκόνιε και Στόγκλιν να απαντούν για το 69-62 στο 34ο λεπτό. Όμως, Στρναντ και Φαγιέ έγραψαν το 74-63 για να μην απειληθεί ξανά ο Ίκαρος ως το τέλος.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο ΑΓΟΡ για να πλησιάσει τον ΠΑΟΚ στην 4η θέση, αφού μια νίκη θα τον έφερνε στη μία ήττα απόσταση από τον ΠΑΟΚ. Όμως, τώρα είναι στο 15-9 και μάλλον θα πρέπει να εξοικειωθεί με την ιδέα ότι θα πρέπει να κερδίσει στην Πυλαία αν θα θέλει να περάσει στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Ο λόγος γι’ αυτό ήταν η ήττα του με 84-80 από τον ΚΑΟΔ στη Δράμα. Ο ΚΑΟΔ με τη νίκη αυτή πήγε στο 9-15, δεν έχει θέμα με την παραμονή του στην κατηγορία, και θεωρητικά κυνηγάει τον Απόλλωνα Πάτρας (10-13 με χρωστούμενο ματς με τον Παναθηναϊκό) για την 8η θέση.

Ο ΚΑΟΔ κέρδισε παρότι είχε μόλις 67% στις βολές (86% ο ΑΓΟΡ), αλλά σούταρε καλύτερα και σε δίποντα (50%-47%) και σε τρίποντα (40%-33%) και είχε περισσότερα ριμπάουντ (39-32). Στο πρώτο ημίχρονο έχτισε μια διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων, η ανάπαυλα έκλεισε στο 49-40. Ο ΑΓΟΡ πλησίασε σε 51-47 στην 3η περίοδο, αλλά ο Ρόου έκανε το 58-47 για την ομάδα του. Με τον Κόμματο πρωταγωνιστή ο ΑΓΟΡ κατάφερε να τρέξει ένα 0-11 για να ισοφαρίσει το ματς σε 58-58. Μάλιστα, ο Κόμματος έφτασε τους 9 πόντους στο σερί για να το διευρύνει στο 0-13 για το 58-60 της ομάδας του.

Ο Μπάβτσιτς και ο Νόουλς απάντησαν με 10-0 του ΚΑΟΔ για το 68-60 ως το τέλος της 3ης περιόδου, αλλάζοντας ξανά την εικόνα του ματς, με τον Ιωάννου να διευρύνει το σερί στο 12-0 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου για το 70-60. Η διαφορά έμεινε στις παρυφές των 10 πόντων μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο όταν ο Κάρτερ και ο Αγγελόπουλος μείωσαν σε 78-74, αλλά ο Ζάρας απάντησε με 2/2 βολές για το 80-74. Ο Κάρτερ με τρίποντο μείωσε στους 3, ο Νόουλς πέταξε 2 βολές, και ο Κάρτερ έκανε το 80-79 με 2/2 δικές του, αλλά ο Ζάρας είχε 4/4 βολές στο φινάλε με τον ΑΓΟΡ να γράφει 2 άστοχα τρίποντα για το τελικό 84-80.

Ο Μπάβτσιτς έκανε τρομερό παιχνίδι για την ομάδα του, με 33 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ, 8/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 11/14 βολές, 36 ranking, με τον Πάλμερ και τον Νόουλς να ακολουθούν. Ο Κόμματος και ο Πετγουέι ήταν πολύ καλοί για τον ΑΓΟΡ, αλλά στην τελική σούμα το απίστευτο ματς του Μπάβτσιτς έγειρε την πλάστιγγα.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 85-60 τον Πανελευσινιακό για να κατακτήσει και μαθηματικά την 1η θέση στη βαθμολογία της Α1 και να πάρει μαζί με αυτή και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς. Όποιος, λοιπόν θέλει αλλαγή… στην κορυφή της λίγκας φέτος, θα πρέπει να κερδίσει μέσα στο ΣΕΦ τον περσινό πρωταθλητή.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα ριμπάουντ (40-28 με τα επιθετικά στο 18-8), οι ασίστ ήταν 22-15, τα κλεψίματα 12-5 και τα λάθη 8-22. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι ομάδες είχαν συνολικά 8 επιθέσεις διαφορά στο ματς (περισσότερες ο Ολυμπιακός), αλλά (βγάζοντας τα λάθη) η διαφορά στις επιθέσεις που έφτασαν σε σουτ (εντός παιδιάς ή σε βολές) για τις δύο ομάδες ήταν χαώδης, 22 επιθέσεις διαφορά!

Ο Ολυμπιακός μπήκε στη 2η περίοδο με το σκορ στο 21-18, αλλά εκεί βελτίωσε την άμυνά του και άνοιξε ακόμα περισσότερο το ρυθμό του ματς, για να ανεβάσει μετά τα μισά της περιόδου τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και να φτάσει ως και το 44-25 στο 19ο λεπτό. Ο Πανελευσινιακός μπόρεσε να μειώσει ως τους 11 πόντους στην 3η περίοδο (50-39), αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 14-2 ξέφυγε με 23 πόντους, 64-41. Και πάλι ο Πανελευσιακός μείωσε στους 13 πόντους, 71-58 με τον Μαγκουνή, αλλά το τέλος του ματς είδε τον Ολυμπιακό να τρέχει νέο 14-2 για να κλείσει στο 85-60.

Ο Ολυμπιακός είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, 6 παίκτες με διψήφιο ranking, με τον Σπανούλη να μένει στο παρκέ για 32 λεπτά και να έχει 10 πόντους και 8 ασίστ. Καλύτερος όλων ο Πρίντεζης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ καλός ήταν και ο Πέρκινς, 7 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 4 κερδισμένα φάουλ σε 17 λεπτά. Με 4/4 δίποντα ο Σερμαντίνι, 6/8 εντός παιδιάς ο Περπέρογλου. Ο Λιακόπουλος ήταν ο καλύτερος του Πανελευσινιακού με 20 πόντους, αλλά είχε 8 λάθη.