Home / ΙΤΑΛΙΑ / Αρμάνι-μάνι δυο ήττες για Σιένα!

Αρμάνι-μάνι δυο ήττες για Σιένα!

Δύσκολοι καιροί για την πρωταθλήτρια Σιένα, που υπέπεσε στη δεύτερη φετινή της ήττα σε 6 αγωνιστικές, αυτή τη φορά εκτός έδρας από την Αρμάνι Μιλάνο, που στηρίχτηκε σε Γκαλινάρι και Φώτση. Η Καντού διέλυσε με 35 πόντους διαφορά την Αβελίνο, ενώ οριακά κέρδισε η Μπενετόν Τρεβίζο εκτός έδρας την Μονφεράτο. Νίκη και για την Μπολόνια επί της Βαρέζε, με τη Αρμάνι πια να μένει η μόνη ομάδα στο πρωτάθλημα με μόλις 1 ήττα.

Ντέρμπι ήταν το ματς της Αρμάνι με τη Σιένα, αλλά για ακόμα μία φορά φέτος οι πρωταθλητές έχασαν στις λεπτομέρειες, δείχνοντας ότι αυτή τη χρονιά δεν θα κάνουν τον περίπατο που έκαναν τις προηγούμενες. Ο αγώνας ήταν κλειστός, με 11 εναλλαγές στο προβάδισμα και 10 ισοπαλίες. Πάντως, η Σιένα δεν προηγήθηκε καμία φορά πάνω από 2 πόντους, ενώ η Αρμάνι έφτασε και στο +8 του 21-13 στο 14ο λεπτό.

Οι πρωταθλητές μείωσαν σε 21-20, αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν στο 35-28 με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η νέα απάντηση της Σιένα έφερε τις δύο ομάδες στο 37-37 και στο 46-46 από το 46-40, με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν καλάθι καλάθι ως το 55-56 του 39ου λεπτού.

Τότε ο Καουκένας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη αστοχώντας για τρεις πόντους, με τον Γκαλινάρι να σκοράρει 4/4 βολές για το 59-56 της Αρμάνι λίγο πριν το τέλος. Η Σιένα και πάλι δεν μπόρεσε να κάνει επίθεση (λάθος ο Καουκένας), δύο νέες βολές του Χέρστον έγραψαν το 61-56, με τον Άντερσεν να αστοχεί σε τρίποντο και τους πρωταθλητές να χάνουν.

Περίπατο έκανε η Καντού με την Αβελίνο, αφού μπήκε στο ματς με 23-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τους αντιπάλους τους σε 5/15 σουτ, είχαν 12 ριμπάουντ και ήραν διψήφια διαφορά την οποία και κράτησαν ως το ημίχρονο. Ακόμα χειρότερη ήταν η κατάσταση για την Αβελίνο στην 3η περίοδο, με την ομάδα του Βιτούτσι να έχει 4/20 σουτ στο δεκάλεπτο, να βάζει μόλις 10 πόντους και τη διαφορά να φτάνει τους 23 πόντους, για να εξελιχθεί σε περίπατο για την Καντού η 4η περίοδος. Ματσαρίνο και Λάιτι έβαλαν από 15 πόντους για την Καντού, ενώ άλλοι 8 παίκτες είχαν 5-9 πόντους!

Τρομερό ντέρμπι ανάμεσα στη Μονφεράτο και την Μπενετόν, με νικητές τους δεύτερους με 71-72 στο τέλος. Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο με το σκορ στο 64-64 και τον Έιντριεν να σκοράρει δύο βολές για το 64-66 της Μπενετόν. Όμως, ο Μαλαβεντούρα απάντησε με τρίποντο (67-66), με τον Στέφανο Τζεντίλε να τον μιμείται (70-68) μετά το καλάθι του Αλεσάντρο Τζεντίλε. Το νέο καλάθι του Έιντριεν έφερε τις δύο ομάδες στο 70-70 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Πιέρικ έχασε τρίποντο, ο Μπουλέρι κέρδισε φάουλ, είχε 1/2 βολές και έκανε το 70-71 για την Μπενετόν, ενώ ο Στ. Τζεντίλε τον μιμήθηκε για το 71-71. Ο Μπουλέρι κέρδισε νέο φάουλ για το 71-72 με 1/2 βολές ξανά, ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα για τη Μονφεράτο ο Πιέρικ έχασε ξανά τρίποντο, ο Κιότι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά υπό πίεση χρόνου δέχτηκε τάπα από τον Αλεσάντρο Τζεντίλε με την Μπενετόν να φεύγει νικήτρια από τον αγώνα.

Στην πρώτη περίοδο κρίθηκε ο αγώνας της Μπολόνια με τη Βαρέζε, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ πολύ πιο δυνατά και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-12 έχοντας 10/16 σουτ και 4 κλεψίματα, έναντι 5/15 των αντιπάλων τους, που έκαναν και 8 λάθη. Η Βαρέζε προσπάθησε, μπόρεσε να μειώσει στους 5 στο τέλος της 3ης περιόδου με σερί 0-9, να φτάσει στο -2 με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, αλλά 4 μαζεμένοι πόντοι του ΜακΙντάιρ έφεραν ξανά την Μπολόνια στο +8 και ο ίδιος την κράτησε εκεί ξανά μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό με άλλους 4 κολλητούς πόντους, για να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη.

Η Ρόμα άντεξε στην αντεπίθεση της Κρεμόνα στο τέλος του αγώνα και πήρε τη νίκη με 85-78, κρατώντας τη διαφορά που είχε πάρει στο 3ο δεκάλεπτο, χάρη στο μεγάλο ματς από Τάκερ, Ντατόμε και Κροσαριόλ. Η Κρεμόνα έφτασε στο 75-74 λίγο πριν το τέλος, αλλά το τρίποντο του Ντατόμε, το άστοχο τρίποντο του Τσιντσιαρίνι και οι βολές του Τάκερ έφεραν το ματς στο 80-74 με τη Ρόμα να φτάνει στο 3-3 στο πρωτάθλημα.