Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Τριάδα κορυφής χωρίς απώλειες

Τριάδα κορυφής χωρίς απώλειες

Αναλλοίωτη έμεινε η κατάσταση στην κορυφή της ACB μετά και την 7η αγωνιστική, αφού Ρεάλ, Μπαρτσελόνα και Κάχα Λαμποράλ κέρδισαν χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Μόνο η λέξη «δράμα» μπορεί να περιγράψει την εικόνα της Μάλαγα και της Βαλένθια, που επειγόντως χρειάζεται να ανακάμψουν. Συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις η Βαγιαδολίδ, όπως και η Λαγκούν Άρο, οι οποίες βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο 5-2.

Εύκολη αποστολή είχε η Ρεάλ με την Μπανταλόνα, αφού μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και καθάρισε από νωρίς το ματς. Η Μπανταλόνα δεν σκόραρε ως το 9ο λεπτό, το ματς ξεκίνησε με 0-13 για τη Ρεάλ, ενώ στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 5-22 και το ματς είχε ήδη κριθεί. Παρότι η Μπανταλόνα ανέβασε την απόδοσή της στη συνέχεια, στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 24 πόντους (20-44). Η Ρεάλ είχε ήδη τσεκάρει το ματς ως νίκη όταν η Μπανταλόνα άρχισε να πλησιάζει στο σκορ, δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με το δεύτερο ημίχρονο, όταν και σκόραρε μόλις 28 πόντους, αλλά η Μπανταλόνα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να πλησιάσει πιο κοντά από το τελικό -8 (64-72) που βεβαίως καθιστά την ήττα της αρκετά τιμητική με βάση την εικόνα που είχε.

Αν κάποιος κοιτούσε το ταμπλό μετά από 8 λεπτά στη Βαρκελώνη, θα έβλεπε το 6-13 της Φουενλαμπράντα και θα θεωρούσε ότι η Μπαρτσελόνα θα είχε ένα πολύ πολύ δύσκολο βράδυ. Μόλις είχε προηγηθεί ένα 0-9 από τους φιλοξενούμενους και η Μπάρτσα έμοιαζε πάλι να προβληματίζεται. Ως εκεί, όμως. Ακολούθησε ένα 20-1 για την Μπαρτσελόνα με πολύ σκληρή περιφερειακή άμυνα και το 26-14 έδειχνε ότι το βράδυ θα κυλούσε ήσυχα. Τα 2/11 τρίποντα της Φουενλαμπράντα στο πρώτο ημίχρονο δεν της έδιναν πολλές πιθανότητες, παρότι μείωσε σε 26-21.

Ο Λάκοβιτς είχε 3/3 συνεχόμενα για να ανεβάσει ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (41-30) και το ματς άνοιξε. Η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 30ο λεπτό στη μεγαλύτερη διαφορά της (+24) στο 63-39, δέχτηκε ένα 0-11, αλλά μετά ανέβασε και πάλι το σκορ πάνω από τους 20 πόντους (72-51) για να χαλαρώσει και να φτάσουμε στο τελικό +14.

Όταν σε ένα ματς 4 παίκτες μιας ομάδας έχουν πάνω από 19 ranking τότε είναι αδύνατο να χάσει. Η πρωταθλήτρια Κάχα Λαμποράλ δεν μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση. Το ματς κρίθηκε ήδη από την πρώτη περίοδο, όταν η Λαμποράλ προηγούταν αρχικά με 2-17 και τελικά 9-29 έχοντας σκορπίσει τη Σαραγόσα στους πέντε ανέμους.

Η Σαραγόσα μπόρεσε στιγμιαία να επιστρέψει στο -8 (34-42), αλλά γρήγορα η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 (52-67) με συνεχόμενα τρίποντα από την Κάχα Λαμποράλ για να τελειώσει οριστικά το ματς.

Εξακολουθεί να εκπλήσσει η Βαγιαδολίδ, φτάνοντας το 5-2 με τη νίκη της επί της Βαλένθια, που είναι πια στο 1-6 και χωρίς προπονητή. Παρά τις προσπάθειες του Ράφα Μαρτίνεθ, η Βαλένθια δεν μπόρεσε να κερδίσει το ματς, καθώς έχανε από την αρχή ως το τέλος. Η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους στο 23-13 και παρότι η Βαλένθια μείωσε στον πόντο αμέσως η Βαγιαδολίδ έφτασε στο 36-27, το 41-33 και το 52-39. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, 64-52 και 74-63 με το ματς να έχει κριθεί οριστικά.

Τραγωδία η Μάλαγα εναντίον της Εστουντιάντες, σκόραρε 9 πόντους στη 2η περίοδο και 10 στην 3η για να μείνει πίσω με 15 πόντους και μετά να τρέχει και να μην φτάνει. Πρώτο ματς του Μπλάκνεϊ, που θα αντικαταστήσει τον ΜακΙντάιρ όσο είναι τραυματίας, με τον Μου-Μου να παίζει 4 λεπτά και να είναι λογικά εκτός κλίματος. Στην εκπνοή κέρδισε η Γρανάδα την Κάχασολ, η οποία είδε τους Κιρκσέι και Ιβάνοφ να αστοχούν στην τελευταία επίθεση με το σκορ στο 73-72.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

6η αγωνιστική

Λαγκούν Άρο Σαν Σεμπαστιάν-Μπιλπάο 80-70 (33-27)
Ντόμπλας 17π. 9ρ., Μιράγες 10π. 10ρ., Σαλγκάντο 19π. 3ρ. // Μπάνιτς 12π. 9ρ. 3ασ., Μπλουμς 20π. 4ρ., Μαυροειδής 8π. 6ρ. (3/4δ. 2/2β.), Βασιλειάδης 3π. 2ρ. (0/1δ. 1/4τρ.)

Μπανταλόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 64-72 (20-44)
Χόσλεϊ 16π. 5ρ., ΜακΝτόναλντ 10 // Λιουλ 17π. 3ασ., Φίσερ 6π. 11ρ., Τάκερ 13π. 3ασ.

Γκραν Κανάρια-Μενόρκα 88-77 (45-33)
Κάρολ 17, Νέλσον 10π. 5ρ. 5ασ., Γκριν 11π. 3ρ. 7ασ., Μπράμος 10π. 2ρ. (1/1δ. 2/3τρ. 2/2β.) // Ντόναλντσον 21π. 7ρ., Τόρες 19π. 4ρ., Ραντένοβιτς 10π. 6ρ.

Σαραγόσα-Κάχα Λαμποράλ 70-84 (38-48)
Κιντέρος 20π. 3ρ., Καμπέθας 12π. 3ρ. 6ασ. // Σαν Εμετέριο 20π. 7ρ. 4ασ., Τελέτοβιτς 20π. 4ρ., Μπάρατς 17π. 11ρ. 3ασ., Όλεσον 13π. 5ρ. 3ασ.

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ-Βαλένθια 78-71 (41-33)
Γκαρσία 15π. 3ασ., Μπάεζ 12π. 6ρ., Ρόμπινσον 13 // Μαρτίνεθ 25π. 4ρ., Κλαβέρ 7π. 5ρ., Γιαφτόκας 9π. 5ρ.

Μεριντιάνο Αλικάντε-Μανρέσα 67-70 (20-31)
Ερντογκάν 20, Ντόλμαν 12π. 5ρ., Αντριουσκεβίτσιους 10π. 9ρ. // Λιόρκα 13π. 4ρ., Γκλαντίρ 21π. 3ρ., Σαν Μιγκέλ 12π. 3ρ. 3ασ.

Γρανάδα-Καχασόλ 73-72 (34-33)
Στέφανσον 15π. 3ρ., Τζανέλα 17π. 3ρ., Κουρτζ 12π. 15ρ. // Ντέιβις 23π. 8ρ.

Μπαρτσελόνα-Φουενλαμπράντα 76-62 (41-32)
Μάικλ 12π. 6ρ. 4ασ., Λάκοβιτς 13, Ρούμπιο 10π. 3ρ. 4ασ., Λόρμπεκ 13π. 7ρ. // Μπατίστα 10π. 7ρ., Βάλτερς 12π. 4ρ.

Ουνικάχα Μάλαγα-Εστουντιάντες 53-64 (26-38)
Άρτσιμπαλντ 15π. 5ρ., Φρίλαντ 10π. 5ρ., Μπέρνι 10π. 3ασ., Πρίντεζης 2π. 2ρ. 2ασ. (1/4δ.) // Γκάμπριελ 19π. 3ρ., Κέινερ-Μέντλι 10π. 3ρ., Άσελιν 6π. 8ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …