Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Νίκη της Μάλαγα με τη Λαμποράλ, ξεχώρισαν Μπράμος, Αγιόν!

Νίκη της Μάλαγα με τη Λαμποράλ, ξεχώρισαν Μπράμος, Αγιόν!

Με νίκες συνέχισαν και την 9η αγωνιστική η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ Μαδρίτης. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε εκτός έδρας δύσκολα την Ομπραντόιρο με 83-89, ενώ η Ρεάλ επικράτησε εύκολα της Σαραγόσα με 67-84. Η Μάλαγα κέρδισε την Κάχα Λαμποράλ με 79-66 αναγκάζοντάς την στην 3η φετινή της ήττα, ενώ η Βαλένθια στη 2η και ίσως τελευταία εμφάνιση του Σπλίτερ κέρδισε τη Μανρέσα με 75-67.

Την καλύτερή του φετινή εμφάνιση έκανε ο Μάικ Μπράμος στη νίκη στην παράταση της Γκραν Κανάρια επί της Μπανταλόνα με 77-71. Τέλος, κι άλλη απίστευτη εμφάνιση για τον Γκουστάβο Αγιόν της Φουενλαμπράντα, που σταμάτησε στο 43 ranking αυτή τη φορά με 15/16 σουτ στη νίκη της ομάδας του με 97-99 στην παράταση επί της Κάχασολ.

Στην 4η περίοδο κέρδισε η Μπαρτσελόνα την Ομπραντόιρο, καθώς στα τρία πρώτα δεκάλεπτα ήταν πίσω στο σκορ. Η Ομπραντόιρο μετά το 10-12 έτρεξε ένα 8-0 και κράτησε το προβάδισμα ως το 15ο λεπτό, όταν η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 24-27. Στο ημίχρονο, όμως, η Ομπραντόιρο ήταν μπροστά με 40-35, ενώ λίγο αργότερα με 5 συνεχόμενα τρίποντα σε 4 λεπτά ξέφυγε με 12 πόντους, 59-47. Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 64-60, προηγήθηκε με 69-72 στο 36ο λεπτό, αλλά δεν καθάρισε, καθώς ο Χουνιέντ με καλάθι και φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην Ομπραντόιρο (75-72). Στο τέλος, η Μπαρτσελόνα με 3 τρίποντα από Ουάλας, Μάικλ και Χουέρτας μπόρεσε να προσπεράσει και πάλι και να πάρει τη νίκη με 83-89.

Εύκολο έργο είχε η Ρεάλ στην έδρα της Σαραγόσα, παρά τους 9.500 οπαδούς της γηπεδούχου που βρέθηκαν στις εξέδρες. Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά στο ματς, έτρεξαν ένα 3-14 για να ξεφύγουν με 20 πόντους διαφορά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (25-45) και δεν κινδύνεψαν ποτέ στη συνέχεια μέχρι να πάρουν τη νίκη εύκολα με 67-84 με τον Κάρολ να είναι ξανά ο καλύτερος παίκτης και τον Ιμπάκα να κάνει επίσης πολύ καλό ματς. Στον αγώνα ο Κάρλος Καμπέθας έφτασε τους 3.000 πόντους στην καριέρα του στην ACB.

Η Μάλαγα ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την Κάχα Λαμποράλ, επικρατώντας με 79-66. Η ομάδα του Ματέο μπήκε στο ματς με 13-4 και παρότι πολύ γρήγορα βρέθηκε πίσω από ένα 0-11 της Λαμποράλ, κράτησε τον έλεγχο του αγώνα. Ο Πέριτς της έδωσε αέρα για το 30-18 του 15ου λεπτού, ενώ με τον Ζόριτς έφτασε ως το 42-34. Ο Σεραφάν έκανε πολύ καλό ματς και μείωσε σε 42-39, αλλά η Λαμποράλ δεν πήρε το προβάδισμα. Μετά το 57-50 του 30ου λεπτού, η Μάλαγα είδε τον Βάλτερς να την οδηγεί στο 73-59 του 37ου λεπτού, που καθάρισε και τον αγώνα με τους 9.700 οπαδούς της στην εξέδρα να πανηγυρίζουν.

Νίκη για την Μπιλμπάο επί της Εστουντιάντες, παρότι και πάλι η ομάδα του Κατσικάρη ήταν καλή στις 3 από τις 4 περιόδους. Επί 30 λεπτά η Μπιλμπάο έχτιζε, 40-25 και 61-44 πιο μετά το σκορ, αλλά μετά παραλίγο να τα πετάξουν όλα στα σκουπίδια, όταν η Εστουντιάντες είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 68-68 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό με το σουτ του Γκρέιντζερ. Όμως αυτό δεν έγινε και η Μπιλμπάο μπόρεσε να κρατηθεί στη νίκη.

Νίκη για τη Βαλένθια και στο 2ο παιχνίδι του Τιάγκο Σπλίτερ με την ομάδα, που μπορεί να χαίρεται γιατί κράτησε μεν τον Βραζιλιάνο για… 2 βδομάδες στις τάξεις της (και όσο λίγο ακόμα μείνει) αλλά πήρε δυο νίκες που δύσκολα θα έπαιρνε χωρίς αυτόν. Ο Σπλίτερ ήταν και πάλι ο καλύτερος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ με 7/10 δίποντα και οδήγησε τη Βαλένθια στο 75-67 επί της Μανρέσα, σκορ που προήλθε από το φοβερό 18-6 της τελευταίας περιόδου. Η Βαλένθια μπόρεσε και έτρεξε ένα 15-3 από το 34ο λεπτό και μετά παίρνοντας μεγάλη νίκη με τον Κέινερ-Μέντλι να συνεπικουρεί τον Σπλίτερ.

Το καλύτερό του φετινό ματς έκανε ο Μάικλ Μπράμος εναντίον της Μπανταλόνα, με την Γκραν Κανάρια να κερδίζει στην παράταση με 77-71. Ο Μπράμος είχε 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 κερδισμένα φάουλ με 3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 8/8 βολές σε 31 λεπτά συμμετοχής και ήταν μακράν ο καλύτερος της ομάδας του. Ο Μπράμος ήταν που έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί η Γκραν Κανάρια μπόρεσε να κερδίσει.

Στην εκπληκτική απόδοση του Γκουστάβο Αγιόν χρωστάει και πάλι η Φουενλαμπράντα τη νίκη της με 97-99 στην παράταση επί της Κάχασολ. Ο Αγιόν έπαιξε 33 λεπτά και είχε 34 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 κερδισμένα φάουλ με 15/16 δίποντα και 4/6 βολές! Είναι ξεκάθαρο ότι δεν θα αργήσει ο καιρός που θα δούμε τον 26χρονο Μεξικανό στα παρκέ αγώνα Ευρωλίγκας.

Η Κάχασολ με πρωταγωνιστή τον πολύ καλό Ντέιβις (27 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα) επέστρεψε από το -14 για να κάνει το 85-83 λίγο πριν το τέλος. Όμως, κάπου εκεί έκανε 5ο φάουλ ο Ντέιβις. Οι δυο ομάδες με μια βολή του Κόλομ πήγαν στο 95-95 και την παράταση, όπου ο Πένι έδωσε τη νίκη στη Φουενλαμπράντα, αφού Ούρτασουν και Μπογκντάνοβιτς αστόχησαν στην τελευταία επίθεση στα σουτ τους για 2η παράταση.

9η αγωνιστική

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ – Ούκαμ Μούρθια 65-76
(32-35)
Ρόμπινσον 17π. 3ρ., Σιράιτ 14π. 13ρ. 3κλ., Τουρέ 13π. 7ρ. // Ογκουστίν 16π. 14ρ., Μπάρλοου 16π. 3ρ., Γκριμάου 14, Σέκουλιτς 13π. 11ρ.

Σαραγόζα – Ρεάλ Μαδρίτης 67-84
(30-45)
Ράιτ 23, Αγκουιλάρ 16π. 8ρ. // Κάρολ 20π. 4ρ. 4ασ., Ιμπάκα 15π. 9ρ. 6κ., Σουάρεθ 10π. 5ρ. 3ασ., Πότσιους 10π. 5ρ., Μίροτιτς 9π. 4ρ.

Ουνικάχα Μάλαγα – Κάχα Λαμποράλ 79-66
(42-34)
Βάλτερς 14π. 4ρ. 7ασ., Φιτς 12π. 3ρ., Ζόριτς 17π. 7ρ., Φρίλαντ 10π. 7ρ. // Ρίμπας 12π. 5ρ. 4ασ., Σεραφάν 16π. 3ρ., Σαν Εμετέριο 9π. 6ρ., Τελέτοβιτς 9π. 4ρ.

Βαλένθια – Ασίνια Μανρέσα 75-67
(42-35)
Κέινερ-Μέντλι 17π. 5ρ., Σπλίτερ 15π. 9ρ. 3ασ., Ντε Κολό 15π. 3ρ. // Ντόλμαν 12π. 5ρ., Χάνγκα 9π. 9ρ., Ροντρίγκεθ 6π. 4ρ. 10ασ. 8κ.φ.

Γκέσκραπ Μπιλμπάο – Ασέφα Εστουντιάντες 72-66
(42-28)
Τζάκσον 15π. 5ρ. 4ασ., Γκριμάου 14π. 3ρ., Μαυροειδής 8π. 4ρ. (3/4δ. 2/3β.), Βασιλειάδης 2π. 4ρ. 3ασ. (1/3δ. 0/7τρ.) // Ντε Λα Φουέντε 13, Γκάμπριελ 12π. 12ρ., Γκρέιντζερ 11π. 5ρ. 4ασ., Χιμένεθ 11

Κάχασολ – Φουενλαμπράντα 97-99παρ.
(46-55, 95-95)
Ντέιβις 27π. 6ρ. 4ασ. 3κλ., Σατοράνσκι 17π. 8ρ. 3ασ., Ούρτασουν 10π. 6ρ. 3ασ., Καλογουει 10, Μπογκντάνοβιτς 10π. 7ρ. // Αγιόν 34π. 11ρ., Κόλομ 12π. 5ρ. 8ασ., Λαβίνια 12, Μαϊνολντί 10π. 8ρ., Σενέ 10π. 4ρ. 7κ.φ.

Μπλούσενς Μόνμπους Ομπραντόιρο – Μπαρτσελόνα 83-89
(40-35)
Έρε 18π. 4ασ., Παλάσιο 15, Κορμπάτσο 16, Λάσμε 10π. 9ρ., Χουνιέντ 13 // Ναβάρο 22π. 3ασ. 7κ.φ., Ουάλας 14π. 8ρ., Εντόνγκ 8π. 6ρ., Χουέρτας 12π. 4ρ. 4ασ., Λόρμπεκ 11π. 3ρ.

Γκραν Κανάρια – Μπανταλόνα 77-71παρ.
(33-34, 62-62)
Μπράμος 23π. 4ρ. 2ασ. 2κλ. 4κ.φ. (3/3δ. 3/6τρ. 8/8β.), Παλάσιος 14π. 3ρ., Νέλσον 14π. 7ρ., Ρέι 8π. 12ρ. // Βαν Λάκε 13π. 4ρ., Τζέτερ 13, Μπάεζ 12π. 9ρ., Όλιβερ 10.

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) – Λουσέντουμ Αλικάντε 68-71
(35-36)
Πάνκο 18π. 6ρ., Βιδάλ 12π. 9ρ. 5ασ., Μπάρον 10, Ντόμπλας 9π. 3ρ. 4κ. // Σίνγκλερ 22π. 4ρ. 6κ.φ., Ιβάνοφ 12π. 10ρ., Λιόμπαρτ 11π. 3ρ. 3ασ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …